ij; isis (in COURANT. 1877. VRIJDAG 10 AUGUSTUS. M". 187. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.80, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.38, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der AdverlenliCn is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden blads. 51 52 der Handelingen van den Gemeeenteraad Ingekomen stukken). STAOS-BEKICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma J. J. Krantz en Zoon. om vergunning voor de plaatsing van eene stoommachine en een stoomketel in hare ververij aan de Langegracht N°. 23 alhier; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 23,l,n Augustus aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDEI ER. Burgemeester. Leiden, 9 Augustus 1877. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIli BliftlGTIiN. LEIDEN, 9 Augustus. Door burg. en weth. is, uithoofde in den gemeenteraad meermalen de wenschelijktieid is betoond dat voor kinderen uit andere gemeenten, die alhier de openbare scholen bezoeken, eene bijdrage in de kosten van het onderwijs door de betrokken gemeenten zou worden gegevenbij den raad het voorstel ingediend om met ingang van 1 Januarij 1878 geene kinderen nit de gemeenten Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude op de openbare scholen voor on- en minvermogenden toe te latentenzij genoemde gemeen ten zich bereid verklaren aan de gemeente eene som van f 25 per jaar en per schoolgaand kind uit te betalen. De gemeenteraden van Zoeterwoude en Leiderdorp hebben zich bereid verk'laard tot eene bijdrage van ƒ10 per kindterwijl die van Oegstgeest heeft besloten niet te treden in be doeld voorstel. Door burg. en weth. zijn tevens bij den raad ingediend de concept-voor- waarden voor de verpachting van het buffet in de stads gehoorzaal. Aan het slot van het verslag omtrent den toestand van het ethnogra- phisch museum te Leiden gedurende het jaar 1876, voorkomende in de Staatscourantzegt de directeur. dr. C. Leemans, o. a. het volgende: Even als in de laatste jaren, moesten de ingekomen bezendingen, na de omschrij ving en waarmerking, wederom wegens volslagen gebrek aan ruimte, in gepakt en in het werkvertrek van den directeur weggeborgen worden; van inschikking en tentoonstelling kon geen sprake zijn. Tegen de nadeelige werking van de in de meeste localen heerschende vochtigheid is een plan beraamd, waarvan welligt goede uitkomsten te verwachten zijn, maar dat aan bezwaren onderhevig is, wegens volslagen gebrek aan schoorsteenen. en, al wederom, de noodige ruimte. In dit laatste gebrek is in het thans loopende jaar eene tijdelijke voorziening verkregen door den aankoop van eene op de Hoogewoerd, westelijk aan het museum belendende woning, die, met hel hoofdgebouw in gemeenschap gebragt, uitmuntende diensten bewijzen, in ieder geval de gelegenheid verschaffen kan. om de voorwer pen der zoo rijke verzameling naar het aangenomen stelsel in te deelen alles op eene veilige wijze voor bezoekers toegankelijk te stellen en voor eenen beredeneerden omschrijvenden catalogus het noodige te verordenen. De verwijderde ligging van het museum, aan het einde der stad en op aanmerkelijken afstand van andere verzamelingen en merkwaardigheden werkt nadeelig op het bezoek. Vreemdelingen wijden veelal te korten tijd aan het verblijf in Leiden, om zich den verren omweg naar het einde van de Hoogewoerdvoor het bezigligen van een musenm te getroosten. Wordt die nadeelige omstandigheid in aanmerking genomen, dan bestaat er reden om over het aantal bezoekers tevreden te zijn. Ik wenschte hetzelfde te kunnen getuigen met betrekking tot de veiligheid van de voorwerpen, die, buiter. kasten en binnen het bereik van bezigtigers ten toon gesteld, bij onvoldoend toezigt niet genoeg bewaakt kunnen worden om beschadiging te voorkomen. Dit was onder anderen het geval met een der kostbare Japansche kamerschutten, uitmuntende door eene vlug en fraai geteekende schels van eenen boom. Door wrijving langs de oppervlakte, waarschijnlijk met een nat overkleed, om nu niet aan opzettelijke mishandeling te den ken is een groot gedeelte van de oppervlakte beschadigd en van het ge teekende uitgewischt. Tot mijne voldoening erlangde ik de zekerheid dat die beschadiging niet te wijten was aan de leden der volksvoorlezingen van het Leidsch dep. der maatschappij tol Nut van 't Algemeen, die, onder leiding van de commissie voor die inrigting even als dit met het Museum van Oudheden hel geval was, op enkele Zondagen in een beperkt aantal lot een bezoek van het Ethnographisch museum werden toegelaten. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 7 Augustus van I'ort-Saïd vertrokken. Het V. I). meldt dat de hoogleeraren mr. J. A. Fruin en dr. W. Koster te Utrecht zullen blijven. Zij hebben voor de hun elders gedane vereerende aanbiedingen bedankt. Den hoogleeraar Fruin waren te Amsterdam niet alleen zeer aannemelijke voorwaarden gesteld, maar hem was de keuze ge laten van een vak van regtsgeleerdheid, waarvoor hij zou willen optreden. Te Leiden was Item een nieuw op te rigten leerstoel voor het oudvader- landsch regt aangeboden. Men schrijft ons: Ook zonder aankondiging van ltaliaansche geleer den is het bekend dat in dezen tijd van het jaar het aantal dusgenaamde verschietende sterren en vallende meteoren grooter is dan anders en dan ook de Sint-Laurentius-stroom (10 Aug. wordt die heilige gevierd) genoemd wordt. De beschouwing van zulk een altijd prachtig natuurverschijnsel kon echter wel door zware wolken aan den nachtelijken hemel benomen worden, want het weer is los. Het is geenszins te verwerpen dat het ver schieten van zooveel kruid, als in het Oosten plaats heeft, invloed op den dampkring uitoefent, terwijl de ondervinding heeft geleerd dat tijdens den Fransch-Duitschen oorlog de weersgesteldheid ongestadig was en de regen soms bjj stroomen neêrviel. Ter gelegenheid van de aanstaande feesten te Antwerpen tot viering van de driehonderdste verjaring van Rubens geboortedag zal o. m. eene ten toonstelling van oude kunst gehouden worden, waarvoor een zeer groot aantal s'ukken zijn ingekomen, behalve van Rubens, ook van van DijckJordaense. a. Voorts zal men eene tentoonstelling houden van gravures en photografien naar schilderijen van Rubens, bestemd om een vrij volledig geheel van de werken diens meesters te vertegenwoordigen. De verzameling van gravuren is zeer rijk, die der photografien heeft een ongemeencn omvang verkregen, dank zij den yverwaarmede binnen- en buitenlandsche musea en particu lieren de pogingen der regelings-commissie hebben ondersteund. Op uitnoodiging van het cenlraal-comilé van den Nederlandschen Weer- baarheidsbond zal de elfde jaarlijksche algemeene vergadering dit jaar op 20 Augustus e. k. te Utreeht worden gehouden. De tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid, te Amsterdam, is gedurende de eerste vier weken bezocht door 100,031 personen. Men meldt uit Katwijk aan Zee van den 7de°: Van de haringvisscherij zijn alhier de eerste schuilen aangekomen. Rceder N. Haasnoot, schipper II. Plug, met 94 kantjes pekelharing en 9000 stuks sleurharing. Reeder A. van Duyn J'., schipper C. v. d. Oever, met 173 kantjes pekelharing. Reeder H. v. d. Mareischipper P. van fuyvenbode, met 135 kantjes pekel haring. De pekelharing werd verkocht voor ƒ20.90 per ton. De sleurha ring voor ƒ30 tot ƒ33 per 1000. Gisteren zijn weder 8 schuilen op de haring-visscherij uitgegaan44 schuiten zjjn nu reeds derwaarts vertrokken. In de afgeloopen week werd de kustvisscherij nog door 4 schuiten uitge oefend, die besomden van /50 tot ƒ60 in 6 dagen. Te Dordrecht waren eergisteren sjouwerlieden bezig met de lossing van ijzererts uit de Engelsche stoomboot Lilie, liggende aan de Buiten- Kalkliaven, waarbij eenige hunner de erts in bakken schepten van de lading, die tot zekere hoogte in het ruim lag. Onverwacht had er eene storting van de erts plaats, waardoor een der sjouwerlieden daar geheel onder bedolven werd en behalve belangrijke kneuzingen aan hoold en lig- chaam, ook het ongeluk had het regter dijbeen te breken. De verwonde is naar het ziekenhuis overgebragt. Te Amsterdam worden door ernige kunstvrienden pogingen aangewend om van den heer Rothschild de bewilliging te verwerven, de door hem aan gekochte schilderijen van de familie van Loon nog eenigen tijd in Arti ten toon te stellen. In den nacht van Dingsdag op Woensdag is op de rivier de Maas, tusschen Loevestein en Woudrichem een visscher, bezig zijnde met visschen, door de Venlosche boot overvaren en omgekomen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1