PER TELEGRAAF. pool, hebben de gewone dienst op vaste dagen gestaakt, totdat het spoor wegvervoer zal hersteld zijn, en zjj geregeld weder lading kunnen innemen. FKANHKUK, Naar men zegt zal de maarschalk-president St. E'ienne, Rouaan, Havre, Dieppe en hel Westen des lands bezoekenten einde in de ongunstige stem ming van het volk door zijn persoonlijke verschijning eeuige verbetering te brengen. -- In de Corresp. de 1'Union conservatrice, die onder toezigt van het ministerie van binnenlandsche zaken geschreven wordt, leest men het vol gende: «Vele lieden meenen dat Mac Mahon's rede Ie Bourses eene uitsle kende uilwerking heeft teweeggebrast onder de constilulionelen die geaar zeld hebben meê te gaan met den maarschalk, welken men hun voorgesteld heeft als tegen de bestaande instellingen gekant, en men gelooft dat de bedoelde rede meer dan één zal losmaken van de gematigde republikeinen. Inderdaad, uit die rede blijkt dat de president der republiek mannen als den heer Dufaure, van wier gehechtheid aan de republiek men zich even verzekerd kan houden als van hunne door en door conservative beginselen, gaarne aan zijne staatknnde zou verbinden." Behalve dit artikel trekt ook de aandacht het volgende door den lUoniteur medegedeeld: Verscheidene invloedrijke leden van het linker centrum hebben eene langdurige bijeenkomst met elkander gehad. Zij hebben zich vooral bezig gehouden met Mac Mahon's rede te Bourges, en men was algemeen van meeniug, dat des maarschalks beroep op de ordelievende mannen van alle partijen evenzeer gerigl kon zjjn tot de consiitutionelen als tol de an dere conservativen. In de XIXe Siècle wordt niet onverdiend de draak gesloken met de volgende aanschrijving van den onderprefect van Blaye aan de maires in zijn arrondissement: «Ik hoor dat lieden, die zich voor commis-voyageurs uit geven, en zelfs personen uit uwe gemeente op het platte land geruchten ver spreiden, dat de daad van 16 Mei geen ander doel heeft daii de herstelling van een of andere monarchie, de wederinvoering van de tienden, llet is in het belang der regering niet toe te laten, dat men de strekking harer daden zoo valsch voorstelt Ik verzoek u dus uw onderhoorigen, maar vooral de herbergiers en de koffijhtiislioiiders te waarschuwen dat zjj. met geweld, ieder individu vóór u brengen moeten, die zulke praatjes heeft gehouden, waardoor verwarring kan ontstaan omtrent het gebeurde op 16 Mei, opdat gjj hun indentiteit kunt constateren." De Fransche akademie heeft Donderdag hare jaarljjksche zitting ge houden om de prjjzen voor betoonde deugd, door Montyon en anderen in gesteld, uit te reiken. De heer Alex. Dumas heeft het rapport voorgelezen. In het geheel werden er uitgereikt: twee prjjzen, elk van 2000 fr., één pr(js van 1000 fr.vijf medailles, elk van 1000 fr., dertien, ieder van 500 fr. en drie, elk van 300 fr. I»(J IT8CHLAND. Generaal von Blumenthal herdacht op 31 Jtiljj den dag, waarop lijj vóór 50 jaren zjjn militaire loopbaan aanvaardde. Van den keizer en de keizerin den kroonprins, de kroonprinses, de groothertogen van Baden, flessen en Saksen-Weimar enz., ontving hij telegrammen van gelukwensching. De uni versiteit te Halle bood hem het doctors-diploma aan. Ten gevolge van het weder Hit barsten der runderpest in Silezië. alwaar in verscheiden districten de ziekte zich heeft vertoond, is bevolen, dat lot nadere beschikking geen veemarkt te Breslau. Dresden. Berlijn en Hamburg- Altona zal worden gehouden. Dewijl in het koniukrjjk Polen de bedoelde ziekte schier allerwege heerscht, is de grootste waakzaamheid aan de grenzen aanbevolen, ten einde bet insmokkelen van vee uil den besmetten slaat met kracht tegeu te gaan. Velerlei maatregelen zjjn uitgevaardigd, om zich daartegen te wapenen en om in het algemeen steeds bekend Ie zijn met den staal van zaken ook in het naburige Polen, ten einde de uit te vaar digen verordeningen daarnaar tijdig te regelen. De bezoekers van hel nieuwe paleis Ie Potsdam waren dezer dagen niet weinig verwonderd, toen hun door een beambte werd aangezegd, dat zij zich allen aan een visitatie moesten onderwerpen, daar er zooeven een dief stal gepleegd was. Een der aanwezigen, een net gekleed jongmetisch. een Engelscbman. werd, dit hoorende, zeer onrustig, en weldra bleek, dal men in hem den dief gevonden had. Te Oflenbach heeft de policie bij de 23 aldaar woonachtige slagters worst gekocht en aan een scheikundig onderzoek onderworpen Hel resul taat was, dat slechts 4 slagters ouvcrvalschte worst verkochten. Bij die van 17 slagters werd alle worst in beslag genomen waarna zij tot eene boete van 100 mark werden veroordeeld. Hoe het met de beide andereii is afge- loopenwordt nog niet gemeld. Te Garnsee, nabij Mariënwerderis het raadhuis, met alle daarin aan wezige boeken en papierenbenevens het post- en telegraafbureau en een 50-tal huizen door brand vernield. TCRKIJE. Betreffende het gevecht, op 30 Julij nabij Plewna geleverd, schrijft de correspondent van de Londensche Daily iVews het volgende: De Turken waren 50000 man sterk. Zij bezaten een reeks stellingenin den vorm van een hoelijzer, juist voor Plewna. De grond welken zij bezet hielden was bjjzonder goed voor de verdediging, en was nog verbeterd door aardewerken, schansen, reduiten en ondiepe loopgravenwaarin de soldalen zich verscholen. De Turken werden aangevallen door het 9de Russische legercorps onder baron Krüdener, en de 30,,e divisie met de 30,le brigade van de 2de divisie onder prins Schackosky, en 3 brigades cavalerie en 160 kanonnen. Generaal Krüdener begon den aanval om halftien; na een lang bombardement bragt hij het Turksche geschut te Grivica tol zwijgen, maar het kon hem niet gelukken de infanterie uit de aardwerken te verjagenden geheelen namiddag sleet hjj met vruchtclooze pogingen om den noordervleugel der verschanste Turken door te breken. Toen het donker was, staakte hij de aanvallen, na ernstige verliezen geleden te hebben. Om twaalf nur ongeveer nam raai Schackosky aan den linkervleugel stormenderhand het dorp Radiso in, en plaatste 4 batterijen op de heuvels, vanwaar hij de niastbij «ety Turksche stelling, een schans met kanonnen, voor een verschanst dorp, legen, krachtig begon te beschieten. Na een uur bragt hjj de Turksft kanonnen lot zwijgen en liet storm loopen. Een lanse en bloedige steling had ten gevolge dat deze schans en dit dorp in zijn handen viel; De tweede Turksche stelling bestond uit een reduil en een reeks schang lusschen de wijnbergen. Gok deze werden veroverd doch na een ontzetten!» strjjd en zeer zware verliezen, daar hij zijn troepen zeer moest blootstel!». Door het zware artillerievuur der Turken waren de Russen niet in sip eenig gebruik te maken van de veroverde posities. De reserve werd opp roepen en een aanval ondernomen op de stellingen voor Plewna. (lm p, uur begon de aanval en hij werd voortgezet lot na zonsondergang. Turksche infanterie verdedigde zich in grooten getale achter een ongebrok» lijn verschansingen en de Russen vorderden niet. Twee compagniën Rj sische infanterie slopen achter de Turksche schansen om en drongen desip Plewna binnen, doch zjj waren tnsschen twee vuren en moesten leriigtrekkei De Russische batterijen rukten naar de eerstgenomen stelling, en poogd; de Turksche kanonnen, die de infanterie wegmaaiden, lot zwjjgen te bra gen, doch zij werden spoedig gedwongen hare gewaagde positie zoo spoeds mogelijk te verlaten. Na zonsondergang maakten de Turken een voorwaar, sche beweging en namen de tweede stelling terugvan welke de Russr zich nooit geheel hadden meester gemaakt. De Russische infanterie bid telkens stand, en de soldalen streden als helden, doch het baatte niet;i> Turken namen langzamerhand al het veroverde terug. De eerste door de Russen voor Bulgarije vastgestelde wet is, naarp meld wordt, afgekondigd. Zij strekt lot afschaffing van de tot dusver at de Christenen opgelegde belasiing tot afkoop van de mi'ilaire dienst, lerwj het tiendregt wordt vervangen door belastingen in Russisch papieren geld Russische specie, te heffen door Russische autoriteiten. Het regeringsblad te Belgrado beval een besluit van den vorst, waarbj de minister van oorlog gemagtigd wordt 3000 man militie op te roepa ten behoeve van de bewaking der grenzenen voorts de aanschaffing vat hel nog ontbrekende oorlogsmaterieel bevolen wordt. LONDEN, 3 Augustus. Reuters office meldt uit Erzerum het volgende Daar het centrum van het Russische leger in Azië versterkt is met 14 batail- lons infanterie en 3 batterijen veldgeschut, zoo is generaal Melikof weti offensief te werk gegaan. Hjj is reeds twee dagen slaags geweest met du vijand en de veldslag duurde nog voort. De generaal Tergukasof heeft eent versterking gekregen van 5 baiaitlons infanterie, 1 batterij artillerie en 1 regiment cavalerie. Een Russische kolonue rukte op naar Pennez. LONDEN. 4 Augustus. De Times meldt dat te Portsmouth van de admi raliteit bevel is ontvangen twee troepen-transportschepen in gereedheid te houden, om den lldr0 Augustus 3000 man, voor de Middellandsche zee be stemd aan boord te nemen. PARIJS, 4 Augustus. De civile regtbank heeft Patti niet ontvankelijk ver klaard in haren eisch tot scheiding van haren man. PARIJS, 4 Augustus. Depeches uit Konstantinopel melden dat onder scheidene plaatsen in Bulgarije in opstand zijn gekomendoch dat de muilerjj spoedig onderdrukt werd en vele Bulgaren daarbij het leven verloren hebben, BRUSSEL. 4 Augustus. Het hof van assises heeft uitspraak gedaan inde zaak van de Union du Crédit. Dees, de kashouder, is tol twaalf, en Fnrtlide administrateur, tot negen jaren opsluiting veroordeeld. KONSTANTINOPEL, 2 Augustus. Suleyman-pacha heelt, na een aan den vijand geleverd gevecht, Dingsdag zijnen inlogt te Eskisaghra gehouden. Eenige stukken geschut zijn in onze handen gevallen. De Russen hebben aanmerkelijke verliezen geleden. Aan de wreedheden, die de kozakken en Bulgaren plegen, komt geen einde. Vrouwen en kinderen, die naar Kliidukeui gevlugt waren, zijn vermoord geworden; andere gezinnen, die op zolders waren opgesloten, werden door onze troepen bevrijd. Onder die lieden bevonden zich eenige gekwetste vrou wen en kinderen. De Bulgaren hebben het dorp Lnfidji in brand gestoken; vooraf haddeu zij vrouwen en kinderen weggevoerd, welke zij vermoordden na ze onteerd en gruwelijk verminkt te hebben. Niet meer dan ééne moeder en hare twee dochters konden gered worden. INGEZONDEN. Op de vraag: waar blijft de bronzen munt? is het antwoord te geven: 's Rijks munt heeft, geen bekwame stempelsnijders meer en kan er slechts over een beschikken, die als stempelsnijder in aanmerking komt. Getuige het graveerwerk op de gouden Willems, waarvan de beeldtenis deskouiugs, zoo zij gelijkend is, toch aristocratische behandeling en fijne nuancering mist, spreekt daarentegen uit de koppen van Willem I, II en llf, het koninklijke wapen en het omschrift op de zilveren munt, door J P. Schouberg (vader en zoon) gegraveerd, den bekwamen teekenaar en stem pelsnijder, die niet vervangen is. Zoo is het. K. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6