BIJVOEGSELbehoorend e tot de Leidsehe Courant van JUaandag 6 /it gust us J&7, Jf". d*3. k dat hij later niet veel honger zal zijn. Waar iedereen mag gekozen wor- jen ook die niets betaalt, daar was hel waarlijk niet het beloofde land. jlen' heeft gezegd eerst herstel van grieven en dan betalenen dal is niet vreemd, want anders had men een strop om den hals gehaald. Niet de oppositie, maar de gemeente-commissie had de zaak in de war grbragt, want de eerste wilde niet gaarne getaxeerd worden door hen die niets be- lalea. Pleiter wilde aannemen dat bij de gebonden stemmingen alles regt was toegegaan, maar hij ontkende er de juridische eevnlgen van. Pleiter ontwikkelde vervolgens de vraag of men werkelijk door het reglement van 1609 geregltgd was lot het doen van een hnoldelijken omslag. Van welken kant ook bezien meende pleiter, gaf dal reglement daartoe niet de be voegdheid. bin al slond het er in. zou dan. vroeg pleiter, dat reglement een geldige titel zijn voor de vordering? Ook dat meende hij ontkennend le moe ten beantwoorden. Over beide punlen (rad hij in uitvoerige beschouwingen. lu zflne repliek sprak de heer m'. van der Linden het beweren legen dat de hoofdelijke omslag uit de lucht was komen vallen; al was hij een jaar te voren aangekondigd geweest, het zou niets gegeven hebben. Van een waarborg voor de toekomst zou hij niet spreken, dat argument vond hij slecht gekozen. Wanneer er gevraagd werd: bewijs uw titel, dan moest hjj wijzen op een arrest van den hoogen raad. betreffende bijdragen aan een kerkelijk ligchaamparnassijns te Assenwaarbjj be>list was dat. onverschillig de oorsprong, zoodra men lid nas van een zedelijk lig chaam. men moest betalen. Üe pleiter voor den gedaagde had uil het oog verloren de eigenaardigheid van het bestuur der hervormde kerk voor 1798, hetwelk door hem in bijzonderheden werd aangetoond. Bij de afscheiding tussclieu de spirituele en stoflelijke belangen waren voor de laatste de kerk meesters gekomen en de commissie na het kon. besluit van 1808 in het leven geroepen, ook in overleg met de subsliiuerendenwas erkend door het burgerlijk gezag Wal de bevoegdheid betrelt tot hel doen van een hoofdelijken omslag, dit, betoogde pleiter, lag reeds in een art. van het reglement van 1809 opgesloten. De heer mr. Vliel.tnder Hein gaf in zijne dupliek toe dat. wanneer men lid is van een zedelijk ligchaam. men dan moet betalen, maar, vroeg hjj. waar is hier het zedelijk ligchaam? Als men bijdragen vraagt, moet men welen van waar de corporatie is die ze vraagt. Veel wat zjjne tegenpartij had aangevoerd was wel prachtig, maar deed niets af Hetgeen men in 1869 gedaan had kon den toets niel doorstaan. In het reglement van 1869 was alleen sprake van liet beheer der goederen, maar daarbij werd niet voorzien in de kosten der eeredienst. Aan het slot gaf spreker nog le kennen dal hij hel betreurde dat het in deze zaak tot een proces was gekomen; liever had hij gezien dat zij door een compromis ware beëindigd, maar de gemeente-commissie had dit niet gewild. Hoe echter nu de uitspraak van den regter zou zijn. zij zou eene beslissing geven in eeue ép'iteuse zaak, en de gemoederen in de gemeente weder lot rust doen komen. De uitspraak werd bepaald op Zaturdag 15 September aanst. De zitting, die door een talrijk pubhek en onderscheidene regtsgeleerdcn werd bijgewoond, begon ten 10 ure en eindigde ten 2% ure. Tusschen- beide was er eene pauze van uurs. Thans is verschenen het voorloopig verslag van de tweede kamer over het wetsontwerp lot herziening van de kieswet en van bepalingen der pro vinciale en gemeentewet, die met het kiesregt in verhand staan. De oppor tuniteit en algemeene strekking der voordragl werden in de eerste plaats zeer in hel breede besproken en door zeer vele leden de gedragslijn der re gering in deze gelaakt, (iemis aan ernst en aan een vaste overtuiging om trent de behoeften des volks ol het belang van den staat werd haar verwe ten, op grond van het vroeger mei de herziening der kiestabel gebeurde en hel later vooropstellen, op een ongelegen oogenblik bovendien, van de kies- weihervorming, waardoor, zonder de laatste le bevorderen, de herziening van de schoolwet op den achlergrond werd gesteld. Andere leden verdedig den de houding van den minister van biunenlandsche zaken, die zells hulde verdient, omdat hij, niettegenstaande hij met zooveel moeijelijkheden en tegenwerking le kampen had. op nieuw verbeteringen in onze wetgeving trachtte te brengenook door hel in het leven roepen van bepalingen tegen kunstmatige kiezersteelt, tegelijkertijd nogmaals pogende eindelijk te voldoen aan hel grondwettig voorschrift lot vermeerdering van het aantal leden der kamer en tevens een matige censusverlaging, gepaard aan het stelsel der enkele kiesdistricten voorstellende. Er was, naar hel oordeel van een deel dezer leden, veel wat voor het denkbeeld pleitte om op de tegenwoordige indeeling der kiesdistricten terug te komen; met goeden wil had dit wets ontwerp zeer goed afgedaan kunnen worden, terwijl men trachtte aan te toonen, dat de vertraging in het uitvoering geven aan het derde lid van art. 99 der kieswet (herziening van de tabel) aan de kamer en niet aan de re gering te wijten was. Vrij algemeen was men liet daarover eens dat elk der drie onderdeelen van het voorstel geheel op zich zelf staat en zij alleen aan elkander zijn vastgekoppeldomdat zich daarvoor eene goede gelegenheid scheen voor te doen. Door zeer vele leden, in twee afdeelingen zelfs eenparig, werd de stellige en bepaalde wensch daarom uilgesproken, dat de regering deze voordragt mogt terugnemen en vervangen door tweeërleides noods drieër lei voorstel: een tot wijziging der kieswet, ten einde gebleken misbruiken te keereneen tot Ir t brengen der noodzakelijke wijzigingen in de kies tabel, en een tot censusverlaging. Wat het laatste voorstel betreft, werd echter met nadruk herhaald dat men van dezen minister geenerlei stap op dit gebied verlangde en niet geneigd was met hem tot wijziging der kies bevoegdheid mede te werken. De herziening der kiestabel wenschte men op zondanige wijze le zien plaats hebbendal met de minst mogeljjke ver anderingen in de bestaande indeeliug en dus met terzijdestelling van de moeijelijk verdedigbare voorkeur, thans aan enkele kiesdistricten boven dub bele gegeven de mogelijkheid werd geopend om het aantal leden der kamer nog in het aanstaande najaar te brengen op het getal, dat volgens het be volkingscijfer op 31 December 1876 met art. 77 der Grondwet strookt. Wel werd door sommigen twijfel geopperd of de minister, behoudens zijne waar digheid, aan dit verlangen, dat anders ook van die zijde beaamd werd, zou kunnen toegeven; doch daarop werd geantwoord, dat na al hetgeen reeds met en ouder dit kabinet gebeurd was, men in dit opzigt niet le schuchter behoeft te zijn. Over de vraag of, afgescheiden van dit voorstel, dat men bij voorraad ter zyde liet. uitbreiding van het kiesregt tot een grooler aantal burgers, in hel algemeen belang wenschelrjk was, zoo ja. hoe ver en in welke rigting de censusverlaging moest plaats hebben, heerschte veel verschil van gevoelen. Een vrij aanmerkelijk aantal leden verklaarde zich legen alle uitbreiding van het kiesregt, als niet noodzakelijk. Vele andere leden dachten in het algemeen gunstiger daarover. Enkele stemmen gingen op voor de invoering van het algemeen stemregt, welk verlangen naluurljjk herziening der Grond wet in zich sluit. 'sGRAVENIIAGE. 4 Augustus. Door Z. M. is aan de voor de dienst in Indië bestemde soldaten J. B. Masselis en T. A. C. C. Beutler, beiden van het koloniaal werfdepöt, ver gunning verleend tot het dragen: eerstgenoemde van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico, en laatstgethelde van het l'ruissische heriuneriugskrtiis aan den veldtogt der Mainarmée in 1866. -- Üe heer J. A. Fokker is erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje te Vlissittgen. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein ter zee W. F. L. de Vriese, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst op pensioen te stellen, en te bevorderen: tot kapitein Ier zee, den kapitein-luit. ter zee K. C. Bun- nik; tot kapitein-luit. ter zee, de luitt. ter zee 1* kl. K. W. E. ton Leschen en T. C. Gobée; en tot luit. ter zee le kl., den luit. ter zee 2kl. A. 1. Krabbe. üe 2' luit. J. J. E. Francken, van het 8* reg. infanterie, is op non- activiteit gesteld. Bljjkens een bjj het dep. van marine ontvangen telegram is het stoom schip liataria, onder bevel van den luit. ter zee 1* kl. W. van Oirschot, den 2d*° dezer van Bushire naar Bombay vertrokken. Door het kiescollegie der Ned. Iierv. gemeente is uit het vroeger ver melde zestal predikanten het volgende drietal gevormd: dd. Baart de Faille, te Leiden, Rademakcr, te Dordrecht, en Cremzberg, te Schiedam. BUITENI.AM)SCUE BEUIGTEN. ENG ELANA, LONDEN, 3 Augustus. De Russische ambassadeur alhier spreekt ten stelligste de leugens, waarmede de vjjand zich tracht te wreken, legen, lljj verklaart, dat de Porte onmogelijk iets vernemen kon omtrent gruwelen, door de Russen of Bulgaren gepleegd, omdat elke plaats, die het Russische leger naderde, door de Turksche overlieden en door hijna alle Muzelmannen verlaten werd. Hjj wil niet tegenspreken, dat de Bulgaren zich voor de zoo lang door hen geleden kwellingen hebben schadeloos gesteld door het plunderen van de verlaten woningen der Muzelmannen, maar het verhaal van wreedheden, zoo gruwelijk als slechts eeu Turk ze uitdenken kan, noemt de ambassa deur niets dan laster. Te Belfast heeft een zware brand gewoed. In de werkplaatsen van de heeren Braddell en zoon, kauongielers. vlak naast de Ulster-club, ontstond de brand en sloeg weldra over naar de magazijnen van de heeren Cramer en Roberts. Niettegenstaande er vele kruidontploffingen plaats haddenwerd gelukkig niemand gekwetst. De Ulster-club bleel gespaard, dank zjj de rig ting van den wind. De schade wordt geraamd op 100.000 Van dr. Stewart te Livingstoniaaan het Nyassa meer, zijn aan de Kaap berigten ontvangen, loopende lot het einde van Februarij. De ge zondheid der ko'onisten was zeer goed. en verscheidene personen kwamen in de nederzetting bescherming zoeken. Livingstonia wordt dus een centrum tegen de slavernij. Niet minder dan tweeentwintig mannen, vrouwen en kinderen waren tegen het einde des vorigen jaars van de slavernij bevrijd en aan boord van het kleine stoomschip Jlata in de nederzetting aange- bragt. Aan de opperhoofden is medegedeeld, dat. indien iemand wegloopt om aan de slavernij te ontsnappen, hij bescherming kan vinden, hetgeen ten gevolge had. dat in Februarij reeds een honderdtal vlugtelingen in de kolonie gevoed werden, die op hunne beurt daarvoor behulpzaam waren hij het bouwen van huizen, het aanleggen van wegen of bij veldarbeid. Half Februarij werd voor hel eerst ivoor in de nederzetting aangebragt en voor betrekkelijk matigen prijs gekocht. -- lu berigten uil de Vereenigde Statën wordt gemeld dat de heer Van- derbilt 100.000 dollars heelt geschonken, ter verdeeling onder de werklieden van den New-York Centralspoorwegdie geweigerd hebben aan de werk staking deel te nemen. Van de 13000 man staakten slechts 500 den arbeid en geen dezer laatsten wordt weder in dienst genomen. De Pennsylvania-spoorwegmaatschappij heelt het driemaandelijksch dividend aangekondigd en daarbij is gebleken, dat de aandeelen tot 25y8 zijn gedaald. De Philadelphia Ledger meldt, dat de maatschappij het dividend zal in- houdenom de aangerigte schade te kunnen herstellen. De stoomschepen van de American- en Dominion-ljjn, in de vaart van Philadelphia naar Liver-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5