BUI TEiNJ.AM)SCHK BERIGTEN. PER TELEGRAAF. KN6ELAND, LONDEN, 2 Augustus. Gelijk reeds gemeld is duurde de jongste zitting van het parlement 26 uren. Aan een viertal Iersche leden was dat te wijten. Bij de arlikels- gewijze behandeling der wet op de Zuid-Afrikaansche confederatie stelden zy bij ieder artikel twee of drie niets beduidende amendementen voor en wisten door allerlei kunstmiddelen de behandeling daarvan te rekken. De regering verklaarde dal zij de zitting niet sluiten zou; voordat de beraad slaging was afgeloopen over de onderdeelen van een in beginsel aangenomen wetsontwerp, en namens de oppositie steunde de heer Forster het voorstel. Vergetende, ze«de hij, dat ik over de zestig jaar oud ben, verklaar ik dat ik de regering in deze krachtig zal helpen, en zal blijven zitten totdat de beraadslaging ten einde is. Ik ben niet zeker of de behandeling der wet niet een jaar had kunnen uitgesteld wordenmaar ik ben wel zeker dat wij het parlement belagchelijk zouden maken en een ongelukkig precedent zouden stellen, indien wij dulden zouden dat de behandeling van een wet onmogeiyk werd gemaakt door liet verzet van zulk een klein aantal leden. Volgens het voorstel van dit lid. verdeelden de parlementsleden, zonder onderscheid van partij zich mi in afdeelingendie elkander aflostenen na 26 uren ten laatste overwonnen. Bij het depart, voor Indische zakeu zyn van den onderkoning van Britsch-Indie, over den staat van zaken in de door hongersnood geteisterde districten, berigten ontvangen. Hij meldt o. a. dat in hel gouvernement Ma dras aan 913,000 personen werk verschaft is, terwjjl tot heden 731,000 be woners onder de bedeelden zijn opgenomen. Te Bombay worden 149,000 personen op staatskosten onderhouden; aan 25600 personen is daar werk verschalt. Onder de metselaars knechts in de hoofdstad is thans eene werksta king aangevangen. Zij eischen vermindering der werkuren en hooger loon. Uit New-York wordt van 2 Augustus gemeld: Door tusschenkomst van ten comiié Ier surveillance, gevormd uil ingezetenen, zijn de oproermakers te Scranton verdreven. De werkstakers te Wilkesbarre (graafschap Luzerne, in Pennsylvanie) hebbrn den loop der treinen belet. Op verschillende plaat sen in ge .ocmd graafschap hebben oproerige bewegingen plaats. Er is 2000 man mi itie daarheen gezonden om de orde te herstellen. FBAIKR1JH. Men acht het thans zeker dat de verkiezingen niet vroeger dan 14 October zullen plaats hebben. De Moniteur zegt dat 14 October de tjjd is die het best overeenkomst met de bevordering van de belangen der conser vative party. De minister van financiën heeft eene circulaire gerigt aan de prefecten, waarby een in September 11. door zijn voorganger genomen besluit wordt ingetrokken, hetwelk den prefecten de bevoegdheid ontnam om tabakslij ters in de uitoefening van hun bedrijf naar willekeur te schorsen. Voort aan zullen de prefecten dit ook om redenen van staatkundigen aard kun nen doen. Te Lyon zijn door den prefect de aldaar bestaande werklieden-veree- nigingen ontbonden. De grootsherifl van Marokko, El Hadj Abda Salem, een directe afstammeling van Mohammed, is met zgne vrouw, een Christin, en beide zonen te Marseille aangekomen. Hel doel van zyn reis is Pargs en Londen te bezoeken. BUIT8CHLAA I». Nadat men Vrijdag 11. nabij Miilheim weder Colorado kevers en larven had gevonden, waarna des Zaturdags het gcheelc veld en omliggend terrein was verbrand en omgeploegd, zijn er Maandeg op eene oppervlakte van 15 vierkante meters weder een aantal kevers en larven ontdekt op een akker, die door een roggeveld gescheiden was van het uitgebrande terrein On- middelijk is men ook aldaar tot verdelging en omploeging overgegaan. Op last van den minister van landbouw is prol. Gerslücker met twee andere deskundigen aldaar aanwezig, om het onderzoek in den omtrek voort te zetten. Naar men uil Weenen aan de Köln. Zeil. meldt is Midhal-pacha. de voormalige groot-vizier, voor hel weêrslandsvermogen van Turkije niet be zorgd. Slechts één ding, zegt hij. ontbreekt ons: geld; manschappen heb ben wg genoeg. Als het buitenland ons de geldmarkt sluit, zal ons niets overblijven dan den heiligen oorlog af te kondigen, die iederen Muzelman en iederen onder Muzelmansche heerschappij levenden Christen verpligt. niet alleen het leven, maar ook have en goed voor de verdediging des gc- loofs en des vaderlands veil te hebben. Turkije's Aziatische hulpbronnen noemde Midhat bijna onuitputtelijk. Hij nam aan, binnen acht dagen alleen uit Kurdestan 20000 prachtige ruiters te wervendie dagelijks voor hun geheele onderhoud niet meer dan een half kilo dadtls noodig hebben. De ondernemer der speelbank in Monaco, vroeger pachter der speel bank te Homburg, is overleden, naar men zegt ecu vermogen nalatende van ruim 100 million fr. TURKIJE. Te Konstantinopel weet men nog niet zeker, wie Aarifi-pacha als minister van. buiten), zaken zal opvolgen. Alles doel vermoeden, dat de wisseling in het depart, van builenl. zaken voor den gehoopten terugkeer van Midhat-pacha niet gunstig is. Des Sultans zwager Maltmud is weder alvermogend. De diplomatie te Konstantinopel werkt voor een deel Layard's bemoeiingen ten behoeve van Midhat's terugroeping tegen. Uit Konstantinopel wordt van 1 Augustus gemeld: Officieel wordt be kent gemaakt dat de Bussen Dingsdag Rcuf pacha bij Eskisaghra aanvielen. Na een gevecht van 7 uren moest Reuf-paclta op Karabunar terugtrekken Suleiman-pacha echter wierp nog denzelfden dag den vijand terug en her. nam Eskisaghra. De verliezen der Bussen zgn zeer groot. Een berigt uit Schumla van Dingsdag, aan de Londensche Daily Tel meldt: Osman-pacha zegeviert. 60000 Russen vielen hem aan. Het gevecht was zeer hardnekkig en bloedig. De Russen trachtten Plewna en Lowtch) stormenderhand te nemen. Zij werden telkens teruggeslagen, als zij den aanval hernieuwden, en, naar er bijgevoegd wordt, met groole verliezen. Osman handhaafde den geheeleu dag zijne posities. Heden ochtend herhaal, den de Russen den aanval. Met den middag waren de Turken langs dt geheele linie in hel voordeel. Op elk punt verloren de Russen. Van het Turksche hoofdleger onder Mehemed-Ali is alleen bekend dal het, 60000 man sterk, over Osmanbazar in de rigling van Tirr.owa was opgerukt. Afdeelingen cavalerie maakten verkenningen naar de Jantra, Overal ontmoetten zij kozakken, die zich echter terugtrokken. Uit Bucharest meldt men aan de Köln. Zeil.: De Russische generale staf concentreert alle leger-corpsen aan de Janlra-linie. Grootvorst Nicolaai is met zijn staf te Biela aangekomen. Generaal Gurkho heeft zijne voor. geschoven posities opgegeven en bevestigt zich in de Balkanpassen. Van het oorlogstooneel in Azië zijn uit Erzerum de volgende berigten ontvangen: 6000 kozakken hebben eene verkenning gedaan lo: Yanne.op 3 uren afstands van Kars. Eene Russische divisie uit Ardahan is vooruitge- trokken in de rigting van Erzerum. Berigten uit het Turksche hoofdkwar tier van 28 Julij melden, dat de beweging in hel Russische centrum sterker wordt. Gisteren deed eene afdeeling Russische troepen eene verkenning naar het front van het Turksche centrum en naar Hizency. De generaals litis- sein, Fami, Edhem en Riviol trokken hun te gemoel en een treffen hal plaats op den heuvel van Yagh lla. Het gevecht duurde 3 uren en eindigde met hel terugdrijven der Russen. Zeven kozakken werden gevangen ge nomen, maar het verlies aan weêrszgden is nog niet bekend. De volgende depêche van den correspondent van Ie Temps bjj het Russisch Douati-leger bevat eenige bijzonderheden omtrent den logt van ge neraal Gurko over den Balkan en zijn binnentrekken van Kasanlik. De vliegende colonne van generaal Gurko, uil 10000 man Russische tirailleurs en cavallerie en Bulgaarsche vrijwilligers bestaande, is op Kasanlik aange rukt. Zij is den 17d n, na een gevecht van vier dagen, die stad binnenge trokken. Denzelfdcn dag hebben de Russen een Turksche versterking aan den ingang van den bergpas van Schipka genomen en alle proviand, die er zich bevond, buit gemaakt. Om het hoogste punt van den pas te vermees- leren, heeft generaal Gurko een verwoed gevecht moeten leveren, om een berg, die een hoogte heeft van 4000 voet en waarop den avond te voren door het regiment Orel zonder gunstig gevolg de aanval gewaagd was; de Turksche stellingen werden door de Russen beurtelings genomen en weder verlaten. Tegen hel einde van den strijd hebben de Turken een witte vlag geheschen; maar toen het 13' en het 15' bataillou tirailleurs naderden om van de verschansingen bezit te nemen, werden zy, tegen alle oorlogsge- bruiken in, met een hevig schroot- en geweervuur ontvangen De Turken zgn er echter ten slotte toch toe overgegaan, een parlementair Ie zenden, cn hun capitulatie werd aangenomen. Doch gedurende hel daardoor ont staan uitstel hebben zij de stellingen ontruimd en zich met het overschot van hun acht bataillons over het gebergte naar Kalofer teruggetrokken en dat met zulk een haast, dat zij /es van hun kanonnen en al hun gewonden achtergelaten hebben. De doode en gewonde Russen, die binnen hun linie gevallen waren, werden door hen onthoofd en verminkt. Gisteren heb ik het slagveld en de verminkte Igken gezien. Niettegenstaande de algemeene verontwaardiging zgn de Turksche gewonden door de Russen verpleegd en is de Turksche ambulance zorgvuldig gespaard geworden. BUDA-PESTH, 2 Augustus. De deputatie, welke benoemd werd op de. onlangs hier gehouden meeling over den oorlog tusschen Rusland en Tur kije, heeft van Tisza ten antwoord ontvangen, dat maatregelen, om gruwe len in oorlogstijd te voorkomen, slechts genomen kunnen worden, wanneer de vrede hersteld is. Ongeroepen inmenging van eene enkele mogendheid zou den omvang van den oorlog kunnen vergrooten. Maar hij hoopt, dat de tijd niet meer ver is, waarin aan de Europesche mogendheden de gele genheid wordt aangeboden, om aan de oorlogsgruwelen voor goed een einde te maken. De regering acht het beschermen der Austro-llongaarsche belan gen als haar taakmaar moet hierbij het goede bloed des volks zooveel mogelijk ontzien. GRIMSBY, 2 Augustus. Een woelige menigte, verscheiden duizenden sterk, pleegde bier, teil gevolge der verkiezing, wanordelijkheden. Twee honderd soldaten kwamen en herstelden de rust. v LONDEN. 2 Augustus. Northcole antwoordde in het lagerhuis aan VYhal- ley, dat hg geen mededceling van Rusland gekregen had. volgens welke Engeland, als het zijne belangen in Egypte geen gevaar wilde zien loopen. zijn invloed moest gebruiken om Ie beletten, dal Rusland zich tegen de openlijke vijandelijkheden van Egypte zou moeten verdedigen en dit aanvallen. KONSTANTINOPEL, 2 Augustus. Een telegram van Suleiman-pacha be vestigt het berigt, dat Eskisaghra Dingsdag door de Turken na lievigen strijd is hernomen. De Russen leden groote verliezen. Toen dc Turken de stad binnentrokken, moesten zij nog de Bulgaarsche bevolking bestrijden, die zich had teruggetrokken in de woningen cn de kerk, en zich lot den dood toe verdedigde. Volgens gerucht zou Suleiman-pacha Kasanlik aantasten en zouden dc Turken in de omstreken van Raschgrad weer met goeden uitslag gesiredeu hebben. CETTINJE, 2 Augustus. Gisteren hebben de Montencgrijuen het fort Tschadschawitza, den sleutel van Nicsich, bestormd. De meeste vrouwen er. kinderen zgn in de met 12 kanonnen gewapende eigenlijke vesting Nicsich gevlugt. Stad en vesting zijn sterk gebarricadeerd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2