LEIDSCHE CDI It IXT. ZATURDAG 4 AUGUSTUS. N°. 18.2, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.SO 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels ƒ!.--, iedere regel meer 25 cenls. BINNENLANDSCME BERIGTEN, LEIDEN, 3 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heelt bekend gemaakt, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1877 in den loop der maand October aanst. zullen worden afgenomen. Zij, die zoodanig examen wenschen af te leggen, moe ten zich vóór 1 September 1877 schriftelijk aanmelden aan het dep. van binnenl. zaken, en daarbij naauwkeurig opgeven tot welk examen zjj ver langen te worden toegelaten, met aanwijzing van letter en nommer der bij kon. besluit vastgestelde programma's. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (99e vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op 27 Junij 1877 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de vol gende namen: P. J. van Kerkhoven, 11. J. Couez, A. Schubiger, 11. Heiu- richs, H. Siefkes, J. Paquie'. De leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde ontvingen, namens het bestuur der Boskoopsche afdeeling en dat van de vereeniging //Flora en Pomona" aldaar, eene uitnordiging om de groote rozententoonstelling te komen be zoeken, welke morgen te Boskoop zal gehouden worden. Men schrijft ons: liet is geen bloot gerucht, door winstbespieders op geworpen, maar <'e ziekte is in de late aardappelen. In weinige dagen is, ten gevolge van het zoele weer met regenhet loof aangetast en verspreidt zich van lieverlede het kwaad over den geheelen akker. Het laat zich aan zien dat dit jaar niet veel akkers van deze ramp zullen gespaard bljjven. Verbouwers, die in October zich zullen kunnen beroemen geheel bevrijd te zijn geblevenmogen van geluk spreken. Op de begraafplaats te Oegstgcest werd eergisteren het stoffelijk over schot van wjjlen jh'. mr. D. T. Gevers van Endegecst ter aarde besteld. Een groote stoet van belangstellenden was daarbij tegenwoordig. Z. K. II. prins Alexander werd vertegenwoordigd door baron Sirlcma van Groveslins. Het collegie van curatoren der Leidsche hoogeschool en dat van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, waarvan de overledene jaren achtereen een ijverig lid was, bewezen hem mede de laatste eer. De senaat der Leidsche academie deed zich vertegenwoordigen door de hoogleeraren lleyn- sins en Bierens de Haan. Allen waren om de geopende groeve met de fa milieleden geschaard, toen de president-curator, dp. A. Vrolik. in wel sprekende woorden hulde bragt aan de verdiensten van jlr. Gevers van Endegeest, de burgemeester, de heer 11. D. ter Wee, aan den edelen ambachts heer der gemeente, en de predikant ten Bosch hem "Schetste als den vader en weldoener van Oegstgeest, niet het minst van de hervormde gemeente. Uit naam der familie zeide jhr. A. Gevers, neef van den overledene, aan de aanwezigen dank. Dv. 's Gr.) Van bevoegde zijde vernemen wjj, dat het gerucht, in enkele bladen medegedeeld, omtrent de bijeenkomst der tweede kamer gedurende deze maand, ten eenenmale ongegrond is. Titans is ook de wets-voordragt tot wijziging in het Crimineel Wet boek voor het krijgsvolk te water bij de tweede kamer ingekomen. De reglhebbenden op de nalatenschap van den op 5 Mei jl. te Bahia overleden matroos Willem Linde zijn uitgenoodigd zich schriftelijk te wen den lol hel dep. van buitenlandsche zaken. Mevr. Stormgeb. van der Chijsdeelt in een schrijven aan het D. v. 's Gr. mede dat zij hoopt later, bij het behoud harer physike krachten, Australië te bezoeken, maar dat zij die belangrijke reis niet zoo spoedig en zeker niet dit jaar zal ondernemen. Den 31™ Julij jl. werd te Nijmegen de jaarlijksche algemeene vergade ring van de broederschap der notarissen in Nederland gehouden, onder voor zitterschap van den heer Elzevier Dom, lid van het hoofdbestuur. Behalve de behandeling van eenigc huishoudelijke aangelegenheden werden nog de belangen van het notariaat, met het oog op den tegenwoordigen lijd, be sproken. Na afloop der vergadering vereenigden de leden zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd. De algemeene Nederl. vronwenvereeniging //Tesselschade" hield op den 17de° Mei jl. haar zesde algemeene vergadering ten huize van mevr. Pols geb. Wilkens te Rotterdam. Uit het verslag daarin uitgebragt blijkt, dat de toestand der vereeniging allezins gunstig mag worden genoemd. Het ledental werd in het afgeloopen jaar met 120 vermeerderd, terwijl de reke ning en verantwoording met een batig saldo van f 148.54 sloot. Aan het hoofdbestuur werd een crediet van ƒ500 voor huishoudelijke uitgaven toege staan. Voor twee aftredende bestuursleden, de dames Nachenius en Hingst, werd gekozen mevr. van der Kaay, lerwjjl mevr. van Hingst herkozen werd, die beiden zich die keuze lieten welgevallen. Een voorstel van de gedele geerde uit Amsterdam om voorwerpen der vereeniging in te zenden op de Parijsche wereldtentoonstelling in 1878 werd verworpen. Een ander voorstel tot het houden eener tentoonstelling, door de gedelegeerde uit Rotterdam gedaanwerd in gewjjzigden vorm aangenomen. Bij de op 1 Augustus gehouden harddraverij te Woubrngge had het volgende ongeluk plaats: Door het breken van eene betrekkelijk lage zit plaats zijn de daarop zittende personen gevallen, met het voor D. T. van Aarlanderveen noodlottige gevolg, dat de knie gebroken was en hij per rijtuig naar huis moest worden vervoerd. Te Delft is door de policie aangehouden een sjouwerman, wegens mis dadige onzedelijke handelingen, waarvan een meisje van 13 jaren het slagt offer werd. Hij is naar 's llage opgezonden ter beschikking van de justitie. De tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, te Amsterdam, is sedert hare opening, drie weken geleden, door 71357 personen bezocht. Te Oudcarspel is gisteren morgen de meelmolen van A. Borst door 4en bliksem getroffen. Een der wieken werd afgeslagen en de molen stond iu weinig tijds in volle vlam. Men heeft zich tot het beveiligen der belen dende percelen moeten bepalen. Te Arnhem is gisteren morgen de bliksem in eene woning geslagen, waardoor brand op den zolder ontstond. Een gedeelte van het dak en eenige goederen zjjn verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Uit Breda meldt men dat de moeder van het aldaar buiten de Bossche- poort te vondeling gelegde kind ontdekt is. Zjj is genaamd W. S., woont te Vucht en is vroeger te Breda als dienstmeid woonachtig geweest. Onder geleide van een inspecteur van policie is zjj van Vucht naar hel policie- bureau te Breda overgebragt, alwaar zij bekend heeft dat zjj Zondag avond jl. haar kind ter voormelde plaatse had nedergelegd, denkende dat het dood was. Zij is met het kind weder naar Vucht vertrokken. Te Rozendaal vervoegde zich, naar men aan de IV. R. C. meldt, gis teren morgen een persoon, voorgevende veekoopman te zijn, bij een aldaar wonenden goudsmit, om inkoopen te doen. Zijne keus was al spoedig be paald op eenige voorwerpen ter waarde van p. m. ƒ250. Toen het op be talen aankwam, verklaarde hij geen geld, maar wel effecten te bezitten en verzocht een eflect van 1000 tr. nominaal te wisselen. De goudsmid, wien dit verdacht voorkwam, begaf zich, in plaats van naar den kassier, naar den burgemeester. Deze kwam mede en daar de kooper niet dan verwarde antwoorden gaf, vond hij het raadzaam hem maar voorloopig in arrest te houden. Bij onderzoek ontdekte men nog eenigc effecten, te zamen voor eene waarde van ƒ400. Op de stukken vond men het adres van een Ant- werpsch eflcclenhandelaaren dit voerde bij onderzoek tot de ontdekking, dat de efieclen afkomstig waren van een landbouwer te Brasschaet, ten wiens huize was ingebroken. De gewaande veekoopman is in hechtenis gehouden. 's GRAVENHAGE3 Augustus. Door Z. M. is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Amsterdam de heer mr. A. .1. Karseboom, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bjj de kantongeregten in het arrond. Amsterdam (3' en 4 kanton) en Hilversum, en tot notaris te Ameland, arrond. Leeu warden, de heer A. Heringa, cand.-notaris te Sncek. De heer L. A. van Giffen, thans ontvanger der directe belastingen te Ruinerwold is als zoodanig benoemd te Balk c. a. Door Z. M. zijn benoemd tol landmeter 3' kl. bij bet kadaster: F. Bos. .1. G. Allaries, II. M. L. Ringen, N. G Welselaar, thans allen adspirant- landmeters; J. Eekhof, thans geëxamineerd en beëedigd landmeter; G. Hoog land, C. W. lloffmonn C. L. Treffers. C. Jong kees. G. F. A. de Groot, M. VV. Abresch, J. Bijl!, F. Lammerts, B. Upmeyer en C. Geyl, de tien laatstgenoemden thans adspirant-landmeters. Z. K. H. prins Hendrik is gisteren avond ten 7% ure van hier naar Soestdijk teruggekeerd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1