De loestand van den 14-jarigeu knaap te Amsterdam, die door zijn 12-jarigen Broeder met een mes verwond werd, is nog niet gunstig. Er hebben zich ten gevolge van den steek verschijnselen van longontsteking voorgedaan. In het hoofdkiesdislrict Breukelen is tot lid der provinciale staten van Utrecht verkozen de heer W. J. Doude van Troostwijk. Te Voorst heeft men een 10-jarigen knaap, die een jong paard naar de weide zou brengen, en, zooals meer gedaan wordt, het touw om den arm had geslagen, bewusteloos op den weg gevonden, vol wonden en kneu zingen. Het paard was waarschijnlijk geschrikt en had zijn geleider een eind wegs meegesleurd. Te huis gebragt, was hy binnen eenige uren een lijk. De berigten betreffende den roggeoogst in Drenthe luiden bijna alle gunstig. De opbrengst overtreft de verwachting. De qualileit is uitmuntend. -- Men meldt aan de Asser Cour. uit BakkevecnHoe wreedaardig som migen hun dieren kunnen behandelenbleek dezer dagen uit de handeling van v. E., van Smilde. Deze was met zijn hondenkar, bespannen met drie honden, Ie Haulerwijk. Een dier honden, van het vrouwelijk geslacht, wierp aldaar elf jongen. Spoedig werd een kuil gegraven en de pasgeboren jonge bonden werden levend daarin geworpen en begraven, en wel zoo on diep, dat men eenige oogenblikken later ze nog kon hooren piepen. De moeder werd weder voor de kar gespannenom huiswaarts te worden gebeuld. Een arbeider te Eesveen, meldt de t\. B. C.had zjjne bespaarde pen ningen in een doosje en dit vteer in een soepketeltje op de beddeplank bewaard; zijn achtjarig dochtertje had dat soepketeltje al dikwijls zien staan en ook wel gezien dat vader het dikwyls opende en dan zeer geheimzinnig er iels uithaalde en weer in wegborg. Nieuwsgierig als alle kinderen, be kruipt haar de lust om eens te zien wal toch dat keteltje bevatte-, z(j voegt de daad by de gedachte en ziet eenige vreemde stukjes papier, prentjes meent zij, die heel geschikt worden bevonden voor vloeitjes in haar schrijf boek. waarom zy ze dan ook in haar zak verbergt en meeneemt naar de school. Jl. Zaturdag komt de vader 's avonds thuis van het werk en legt zijn weekgeld bij het reeds bespaarde; doch nu ontdekt hjj tevens dat er twee bankjes van veertig gulden in het doosje ontbreken. Met veel moeite bekent hel kind wat zij gedaan heeft, en terstond wordt een onderzoek ingesteld bij den onderwijzer en de scholieren. De eerste heeft niets van het geheele geval bemerkten van de laatsten zijn er een paar die de «grunne pampierties" wel gezien hebben, maar meer niet. Een meisje, wier ouders een winkel hebben, had ze ook gezien, en nog legen de be zitster gezegd 'dat het geld was. en door het kind aan moeder moest te ruggegeven worden." Wat er verder mede geschied is weet men niet; het kind zegt dat de papiertjes in het schrijfboek zijn blijven liggen, doch den volgenden schooltijd verdwenen waren. Te Noordgouwe, nabij Zierikzee, brak eergisteren eensklaps een hevige brand uit in de schuur van den landbouwer J. Viergever. De arbeiders waren bezig met graan dorschentoen opeens de vlam uit het dak van de schuur opsteeg. Men slaagde er in den brand tot de schuur te beperken. Veel hooi en graan is verbrand, ook een paar kalveren; een paar fraaije paarden werden nog in tijds gered. Uit Zuid-Alrika wordt aan het IJbl., dd. 3 Junij, gemeld: Tot rouw betoon over het overlijden van H. M. de koningin der Nederlanden, waait de vlag van het Nederlandsch consulaat halverstok. Het eskader in de Simonsbaai heeft heden de officiële kennisgeving van het overlijden ontvan gen. De gebruikelijke rouwbewijzen werden daarop gegeven. De Holland- sclie couranten van Zuid-Afrika hebben het berigt in een rouwrand. Be houdens eene kleine nederlaag, houdt hel ministerie-Molteno aan de Kaap kolonie zich slaande. De vrees voor een Zoeloe-oorlog vermeerdert. De be trekkingen lusschen de Britsche regering en Kelschwaio verslimmeren. Men verwacht voorstellen der regering tot oprigiing van vrijwilligercorpsenten einde Natal legen de Kaffers bij te staan. De zendelingen en handelaars vluglen uit Zoeloeland. Geen bijzonder nieuws van de Transvaal, maar brieven bepaald volhoudende, dat zeker drievierde der bevolking tegen de aanhechting is en alleen stil blijftomdat president Burgers eene rustige houding aanbevolen heeft. Mogt de zending naar Europa geen succes heb ben, dan zullen velen liever wegtrekken dan de vrijheid opgeven, liet Kaapsch volksblad komt zeer op tegen het «bluebook" over de Transvaalsche aangelegenheden en beschuldigt Barkley en Shepstone van misleidende voor stellingen. In het half-ofliciële blad van Venezuela komt het rapiort voor, dat door den minister van buitenl. zaken aan den president der republiek is ingediend met betrekking tot het beslaande verschil lusschen de twve lan den. De minister doet daarin de volgende voorstellen die eene vredelievende regeling der zaak zouden mogelijk maken 1". de wederaanknooping der diplomalike betrekkingen met de regering van Z. M. den koning der Nederlanden; 2". de uitzending van een gevolmagtigd minister, die aan het gouverne ment te 'sGravenhage, op grond van het hiervoren aangevoerde, zal ver klaren, dat hij geneigd is persoonlijk de betrekkingen lusschen de twee gouvernementen te herstellen, dewjjl de redenen, die tot de verbreking dier betrekkingen aanleiding hadden gegevenniet langer bestaan 3°. dat hjj op nieuw den eisch tot schadevergoeding voor geldelijke uitga ven instelt, en 4°. dat hij onderhandelingen openen zal over een tractaat ter verkrijging van een modus vivendi, welks noodzakelijkheid het Hollandsche gouverne ment erkend heeft, en by die onderhandelingen de instruclièn volgen zal, welke hem zullen gegeven worden, moetende hij het tractaat aan de goed keuring van hel gouvernement der republiek onderwerpen. •sGRAVENIIAGE, 2 Augustus. Aan graaf Ignace van der Slratcn-Ponthoz, gepens. gcncraal-tnojoor en adjudant van den koning der Belgen, is het grootkruis der Luxemburgse^ i orde van de Eikenkroon verleendhet kommandeurskruis dezer orde is ge, schonken aan den heer A. de la Riva Aquëro, te Niel in de provincie An|. t werpen (België), en tot officier van dezelfde orde is benoemd de heer A. vai I den Bulcke, Belgisch legatie-secretaris le klasse. De luit. ter zee 1' kl. II. van der Meer wordt geplaatst aan boord va! het wachtschip le Willemsoord. Z K. H. prins Hendrik heeft gisteren te Rotterdam de vergadering der Afrikaansche handelsvereniging bijgewoond. De verjaardag van H. K. H. prinses Albert van Pruissenthans op hj Groot stedelijk badhuis te Scheveningen met lid. gemaal en kinderen gelo. geerd, werd heden door lid. voor het grootste gedeelte in legenwoordigheil van H. K. H. prinses Marianne op hel buitenverblijf Rusthof te Voorburg I doorgebragt. Nadat Z. K. H. prins Frederikin Pruissische generaalsuni. form, en later in den ochtend Z. K. H. prins Hendrik, der prinses hunni gelukwenschen waren komen aanbieden, vertrok de vorstelijke familie naar Hd. moeder le Voorburgwaar zij zoowel het dejeuner als het diner ge bruikte, dat opgeluisterd werd door de muziek der kon militaire kapel van het reg. grenadiers en jagers. De vorstelijke personen keerden in den loog van den avond op hel hadhuis terug ter hijwoning van hel vuurwerk, dat ter gelegenheid van den verjaardag zal worden ontstoken. Tot predikant bij de Waalsche gemeente alhier, ter vervulling der vacature, ontslaan door het aan d». Zubli eervol verleend emeritaat, is be- roepen d'. Lacheret, pred. te Maubcuge. BUITENI <A N DSC IJ E BEU IG T EN ESGELAND. LONDEN, 1 Augustus In het lagerhuis is de bill betreffende de confederatie in Zuid-Afriki bij tweede lezing aangenomen, na eene zitting die 26 uren duurde. Hel slot der discussie werd met levendige toejuiching begroet. Gedurende de discussie hadden stormachtige tooneelen plaats. Oe sluiting van het parlement wordt tegen 15 Augustus te gemoel gezien. Als vermoedelijk opvolger van den overleden minister Ward Hunt wordt genoemd lord Henry Lennox, zoon van den hertog van Richmond en Gordon en afgevaardigde voor Chicestcr. Lord Lennox was van 1866 -1868 secretaris van de admiraliteit. Het insect, dal te Hereford voor den aardappelkever werd aangezien, is volgens den Globe gebleken niet de gevreesde doryphora decemlineala, maar de coccinella septempunclata m. a. w. het Onze-lievcn-Heers-haantjt te zijn. F HAIMRUR. Volgens de Frangais zal de maarschalk-president waarschijnlijk bin nen weinige dagen wederom eene reis doen. Hij heeft uil een zeker aantal departementen dringende uitnoodigingen ontvangen maar nog niets vastge steld omtrent de plaatsen, welke hij denkt te bezoeken. De iMon. meldt dat de minister van onderwijs besloten heeft een 12- tal inspecteurs van het lager onderwijs te ontslaan en een 55- a 60-tal te verplaatsen, en dat de minister daardoor een groot bewijs van gematigdheid heeft gegeven; want het blad zegt, dal men hieruit zien kan, dat er geene slagting op groote schaal plaats heeft onder de inspecteurs, geljjk een radi caal orgjnu bij voorbaat had aangekondigd. -- liet Bonapartistische verkiezings-comitébestaande uit de bh. Routier, den hertog van PaduaJolïbois en de Mackau. heeft in de Ordte den heer de Cassagnac, die het comité in zijn Pays hail aangevallen, beantwoord, Hij heeft, verklaart het comité, geen denkbeeld van de moeijelijkheden, welke het overwinnen moet. en zoo onbesuisdelijk zich met de onderhan delingen bemoeid, dat het slagen hiervan in gevaar is gebragt. Het comité zal die onderhandelingen echter in een geest van verzoening en met om- zigligheid voortzetten. De heer de Cassagnac komt er in de Pays reeds voor uit dat de con- servativen weinig hoop hebben de meerderheid te behalen. Ilij beloont zich reeds gelaten en verklaart besloten te zijn, elke verkiezing voor een der 400 afgevaardigden, waarvan de republikeinen beweren zeker te zijn, maar die hun ontgaat, als een overwinning aan zijn kant te beschouwen. Met betrekking tol het besluit van den Oostenrijksch-Uongaarschen ministerraad, eventueel vier legercorpsen mobiel te verklaren, meent de Temps le weten, dat hel voorloopig bij dezen voorzorgmaatregel blijven zal. De grenzen van Dalmatië en Croatië moeten waarschijnlijk eerlang scherper bewaakt worden, maar aan het bezetten van Bosnië en de llerzegowina wordt nog niet gedacht; eerst dan zal deze tweede en krachtiger handeling eeu punt van overweging wordenwanneer Nicsich door de Montenegrijnen ge nomen is. en zelfs wanneer die Turksche provinciën door Oostenrijksche troe pen bezet worden, zou de verslandhouding der mogendheden er niet onder lijden, want een vijandige stap tegen een der oorlogvoerenden wordt er niet mede bedoeld. De houding door Oostenrijk thans aangenomenbeleekenl naar het gevoelen van genoemd blad slechts eene vermaning, eene waarschu wing aan Rusland, dal deze mogendheid niet vergete de door haar gedane belofte, alle hangende vraagstukken in het Oosten niet anders dan in over leg met de overige mogendheden te willen oplossen. DU 1TSCH LA.f D. Op last der regering worden thans peilingen gedaan in den omtrek van Helgoland, met het doel, om de kaart der Noordzee, welke de Duitsclie marine thans vervaardigt, aan die zijde te voltooijen. De officieren van den bodem, met dien arbeid belast, roemen zeer de voorkomendheid van de Engelsche autoriteiten op gemeld eiland. Sedert het verbod op den uitvoer van paarden is uitgevaardigd, heeft

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2