LEIDSCHE COURANT. 1877. DONDERDAG 2 AUGUSTUS. BINNENLANDSCIIE BERÏGTEN. H°. 180. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.33, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expedUiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor S Cents, franco p. p. O Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1. -, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 1 Augustus. Omtrent de werkzaamheden van de synode der Ned. herv. kerk in de week van 19 tot 26 Julij deelt de K. C. o. a. liet volgende mede: De commissie tot rapport over de consideration der prov. kerkbesturen en der classicale vergaderingen met betrekking tot de voorloopig aangenomen veranderingen in reglementen, waaronder ook het reglement op het hooger ondcnvjjs lot vorming van evangeliedienaren, bestaat uit de hh. Douwes, Thoden van VelzenKochPleyle en Verhoed1. De commissie voor het rap port over de bij de synode ingekomen adressen betredende de belijdenis- qaaeslie is door de synode zelve gekozen, en beslaat uit de hoogleeraren Kuencii en Doedes, benevens de hh. Douwes, Luli en Schuurbeque Boeije. Veel tijd heeft de synode moeten wjjden aan de behandeling der aanvra gen van subsidie uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Die aanvragen waren ditmaal zoo vele in getal, en de behoeften van kerken en pastorijen vorderen zoo dringende en spoedige voorziening, dat de daar voor vereischtc sommen het voor dit jaar beschikbare bedrag met ongeveer ƒ41000 overtreffen. In dezen staal van zaken is de synode er toe moeten j komen, oin hel op het grootboek der Nederl. nationale schuld ingeschreven kapitaal aan te spreken, in de hoop, dat de collecte van het volgend jaar een zooveel aanzienlijker bedrag moge opleveren, dal tot herhaalde toepas sing van dezen maatregel de toevlugt niet zal behoeven genomen te worden. Ter zake van het beheer der kerkelijke goederen en van het toezigt daarop had hel moderamen der synode van het vorige jaar zich tol den mi nister van justitie gewend. Bij de bespreking van deze zaak en blijkens etn nadere missive had de minister verklaard, dat hjj met de synode den moegelijken toestand betreurt, waarin het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in vele gemeenten sedert 1869 geraakt isen mede van oordeel is, dat voorziening van rijkswege tot geleidelijken overgang van den ouden tot den nieuwen stand van zaken wcnschelijk geweest ware, doch ontken nend meende te moeten antwoorden op de vraagof in den legenwoordigen stand van zaken de regtsgrondwaarop de regeling van het beheer der kerkelijke goederen en fondsen in de gemeente kan gebouwd worden, bjj de wet kan en moet worden aangewezenen daardoor moet worden terug gekomen op de vrijheid van inrigling en beheer, welke de wet van 1853 ten aanzien van liet Ned. herv. kerkgenootschap heeft verzekerd. Mogt even wel de synode nog eenige punten willen aangeven, tot welker uitvoering behoudens de verleende vrijheid van regeringswege zou kunnen worden medegewerkt, teil eindë een regeling van het beheer te bevorderen, zoo verklaarde de minister zich bereid, de mededeeling daarvan met ernst te overwegen. De synodale commissie heeft daarop aai', den minister medege deeld, wat naar haar oordeel op voldoende gronden voor een rigtig beheer der kerkelijke goederen nog zou kunnen gevraagd worden. Men schrijft ons: Het galmend geroep van "iiieve hèring" wordt bin nen en buiten de stad vernomen. De emmer, dien de vrouw op het hoofd torschle, waarin, onaanzienlijk genoeg, de haring was opgetast, is nu bij velen verwisseld met een groen geverwd blikken tobbetje. Op sommigen daarvan prijkt de afbeelding van een haring, die erg zijn lip laat hangen, met het omschrift: Niewe hollandse haring. Misschien is de afbeelding van zulk een baring wel met voordacht zóó genomen om aan te toonen dat hij evenmin nieuw als Hollandsch is, althans die rondgevent wordt is het een noch het ander. Zoo hij thans nieuw is, dan is hij zeker nog niet Hol landsch en als hjj 5 centen geldt is hjj naauwelijks 3 centen waard, want indien het waar is dat //er geen haring zoo mager is of er braadt nog wel eens vet uit", zeker uit dezen niet. Er is echter nog wel echte llollandsche baring te verkrijgen, die, niet gevent en in diep water gevangen, beant woordt aan den eerenaam van "Zeebanket." Men meldt ons uit Alphen: Omtrent den brand te Nieuwveen, in den nacht van 25 op 26 Julij II., verneemt men nog het volgende: Door den heer burgemeester van Nieuwveen is daaromtrent een onderzoek ingesteld, ■en zjjn de vroeger genoemde Dikmans, zjjne vrouw en enkele anderen in verhoor genomen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de regtbank te 'sGra- venhage de instructie op de plaats van den brand voortgezet en meerdere getuigen gehoord heeft, waarna Dikmans Dingsdag avond naar Alphcn ver voerd en Woensdag morgen gevankelijk naar 's Gravenhage overgebragt is, onder beschuldiging van brandstichting. Met belangstelling ziet men naar de behandeling der zaak uit. Mevr. Stormv. d. Chijs, die de overige vier werelddeclen reeds heeft bereisd, zal zich eerstdaags naar Australië inschepen om de zeden en ge woonten, vooral te Sidney en Melbourne, te bestuderen. UD.) Tot ons leedwezen, zegt de 4mst C.. moeten wij beriglen, dat de onaangename uitingen van niet de besten onder onze bevolking tegen den burgemeester en de openbare magt in bet algemeen in de laatste dagen weer zeer toenemen. Zoo bevatten de urinoirs allerleeljjkste scheldnamen tegen het hoofd der gemeente, en hebben de agenten reeds vele processen- verbaal moeten opmaken ten gevolge van ruwe bejegeningen, welke zij van het publiek te verduren hebben. Aan de kinderen te Amsterdam wordt weder vergund zich op de groote koopmansbeurs met trommelen en andere spelen te vermaken, en wel van Maandag den 6J" tot en met Zaturdag den lld" Augustus. Aan den llaarlemm rweg onder Slotenmeldt de H. C.is een land bouwer, die de wreedheid heeft begaan van zijne kalveren den staart tot op de helft af te snijden; het behoeft niet gezegd te worden, hoeveel de arme beesten thans van de vliegen te lijden hebben. Dit is door hem ge daan, omdat bij van de eene of andere koe wel eens een tik met den staart in het aangezigt gekregen heeft. Te Utrecht zijn bij de lijkschouwing van den persoon, die ten gevolge van mishandelingen in een koffijhuis zou zijn overledengeen sporen van mishandeling ontdekt. Uit het door de policie ingesteld onderzoek moet gebleken zijndal zijne makkers hem in bewusleloozen toestand op eenen stoel in het orchest hebben geplaatst en daar met eene verbrande kurk het gelaat hebben zwart gemaakt en ten slotte die kurk, doorstoken met luci fers, in een zijner neusgaten hebben gestoken. Of nu de damp dezer bran dende lucifers, dan wel alleen het overmatig gebruik van drank de verstik king heeft veroorzaakt, schjjnt niet uitgemaakt. De in hechtenis genomen personen zijn weder op vrjje voeten gesteld. Te Zwolle is een matroos, die op de raderkast eener stoomboot werk zaam was, uitgegleden en in de Willemsvaart gevallen. Hoewel hij een goed zwemmer was. verdween hjj in de diepte, en pogingen om hem te redden bleven vruchtelooshjj werd dood opgehaald. Te Breda is eergisteren in den vroegen morgen, builen de voormalige Bosschepoorteen welvarend kind van het mannelijk geslacht, hoogstens 4 dagen oud, gevonden, dal aldaar te vondeling was gelegd, liet is voorloo pig door de policie besteed. Te Dussen is een boerenknecht, terwijl hjj op zijn wagen wilde klim men, wegens het tegelijk op hol gaan der paarden, met de beenen in de strengen verward geraakt, zoodat hij, met het hoofd op den grond, een eind weegs medegesleept werd. Bewusteloos en deerlyk aan hoofd en lig- chaam beschadigdwerd hij van den weg opgenomen en den volgenden dag is hij overleden. - Ter herinnering aan den 200'1" gedenkdag van het sneuvelen van Michiel Adriaanszoon de Buyter, is op een der zijden van het voetstuk van zjjn standbeeld te Vlissingen een wit marmeren plaat, omgeven door een ijzeren krans, aangebragt met het opschrift, in gouden letters: "20 April 1676 1876". Deze hulde is door eene commissie uit het Vlissingsch depar tement tol Nut van 't Algemeen den grooten zeeheld gebragt. 's GRAVENHAGE 1 Augustus. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat T. Beuker, van liet koloniaal werfdepottot het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico en van de Mexicaansche zilveren dapperheids-medaille. - De lieer M. Buys, pred. te Noord-Scharwoude, is benoemd tot predi- kant bij de protestantsche gemeenten in Nederl. Indië. - Door Z. M. zijn de majoor der cavalerie S. R. A. van der Meulen en de kapitein der infanterie L. J. M. Glasius, beiden op non-activiteit, op hunne aanvrage, op pensioen gesteld, en is de rang verleend van luit.-ko lonel aan den majoor van der Meulen en die van majoor aan den kapitein Glasius; is bij den plaatseljjken staf benoemd: tot plaatselijken adjudant 2e kl. te Geertruidenbergde le luit. der infanterie F. J. L. Ballaerd, thans op non-activiieit. en genoemde 1' luit., in verband daarmede, in rang en an- cienneteit overgeplaatst bjj voormelden staf. Aan de hoofd- en verdere officieren van het leger, wegens lijdelijke on gesteldheid op non-activiteit, met name hieronder vermeld, is voortdurend

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1