LONDERDAG 26 JULIJ. W. 174. ST ADS BER ICTEN. Kostelooze Vaccinatie. 131NNENLA NDSCi 1E I3ER (GT EN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.31)franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expediliekoslen. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. m De prijs der Advertcntién is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant mordt verzonden b'ads. 5760 der Handelingen van den Gemeeenteraad Zittingverslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostcloor.e VACCI NATIE en ItEVACCINATIE voor onvcrmogendeiiin hel locaal der Stads-Waag, bij voortduring wekelijks is opengesteld, en wel op Donderdag 26 Juli, Vrijdag 3 Augustus, Zaterdag 11 Augustus, Maandag 20 Augustus, Dinsdag 28 Augustus, Woensdag 5 September, Donderdag 13 September, en zoo vervolgens, telkens met eene lusschenruimle van acht of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 25 Juli 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 Julij. Gisteren had te 's llage de jaarlijkschc vriendschappelijke bijeenkomst plaats van leden eter maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, waaraan door 111 leden werd deelgenomen. Zij vereenigden zich in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen en begaven zich van daar met rijtuigen, langs liet Bezuidenhouthet Huis ten Bosch en den straatweg, naar het bekende landgoed van Z. K 11. prins Frederik, het huis de Paauw. Aldaar werden de leden, namens Z K. 11., ontvangen door den hofmaarschalk, onder wiens leiding zy het landgoed bezigtigden, nu en dan vertoevende hij de zoo heerlijke vergezigten, die dit prachtige landgoed oplevert, of verwijlende bij de schitterende bloemperken, waaraan het zoo rijk is en in welks aan schouwing zoowel het oog van den man der wetenschap als dal des kwee kers zich verlustigde. Te midden hunner wandeling werden de leden niet weinig verrast Z. K. H. prins Frederik op hunnen weg te ontmoeten. Zij werden door Z. K. 11. op hartelijke wijze begroet en met zijne bekende minzaamheid onderhield de prins zich met onderscheidene personen. Voor dat de prins afscheid nam noodigde hij de leden uit gebruik te maken van een collation, van welk aanbod volgaarne werd gebruik gemaakt, onder eene met klimmend loof overdekte galerij. Na zich aldus voor den verderen togt gesterkt te hebben, begaven de leden zich weder in hunne rijtuigen, om daarmede een bezoek te brengen aan de andere in de nabijheid liggende landgoederen van den prins; een rijtuig van Z. K. II. ging vooruit om den Ie volgen weg aan te wijzen. Ook dezen logt leverde vrij wat voldoening op. Met onverminderde belangstelling werden ook deze landgoederen bezig- tigd. Over de uitgebreidheid van 's prinsen bezittingen in deze streek kan men zich een denkbeeld vormen, wanneer men weet dal p. m. 200 perso nen, van hooger ol lager rang, op zijne landgoederen in dienst zijn. Tegen 6 ure was deze togt volbragt en begaf men zich weder naar 'sllage, alwaar een groot aantal der leden zich vereenigde aan een diner in hel Gebouw voor kunsten en wetenschappen. Bij allen zal deze zoo aangenaam doorgebragte dag in levendige herinnering blijven. De generaal C. L. Loder bevindt zich alhier ter inspectie van de troe pen van het garnizoen en heeft zijn intrek genomen in het Hotel du lion d'or, van den heer Smulders. De heeren N. Judels en L. Bouwmeester hebben gisteren avond de reeks hunner voorstellingen in het zeer nel ingerigt Theatre des Variétés van Amsterdam geopend, met de opvoering van "De Reis door Berlijn in 80 uren", een blijspel in 7 bedrijven. Dit stuk is in alle opzigten een uit muntend kermisstuk, rijk aan afwisseling en koddige scènes, dat blijkbaar zeer in den geest viel van het talrijk opgekomen publiek. Hiertoe droegen natuurlijk veel bij de geestige coupletten van den heer Judels. die op het tooneel, wal geest en humor betreft, altijd jeugdig blijft. Onder de andere leden van het gezelschap droeg vooral mevr. Frenkcl er niet weinig toe bij om het publick een aangenamen avond te bezorgen. De dccoraliën en de ntise-cn-scène mogen m't lof vermeld worden. In de pauzen wordt het publiek aangenaam verrast door de goede uitvoeringen van een flink bezet orchest. Aan de verdere opvoeringen van dit stuk zal ongetwijfeld een niet minder gunstig onthaal ten deel vallen. Gisteren avond werd ook het Cagliostro-lhcater van den heer E. Basch geopend. De heer Basch heeft reeds vroeger hier eene góede reputatie ver worvendie hij thans weder met eere weet staande te houden. De voor stellingen in dit theatre zijn ook nu weder ryk aan verscheidenheid en in vele opzigten verrassend in eflect. De Staatscourant bevat het verslag van den heer David van der Kei len Jr. over den toestand van het kon. kabinet van zeldzaamheden te 'sGravenhage gedurende het 2' halfjaar 1876. Daaruit blijkt o. a. dat de inventaris van hel archief tegen het einde des jaars reeds ver gevorderd was en met dien van de voorwerpen reeds hel cijler van pl. m. 3000 be reikt was, terwijl het waarschijnlijk tot 7 a 8 duizend zal klimmen. Min der aangenaam was de ontdekking, hoe door de slordigheid, waarmede de voorwerpen van het Mauritshuis naar hun nieuw verblijf waren overgebragt, een groot aantal is beschadigd en vernield. Dank zij het geduld en den ijver van concierge en opziglers, is uit den chaos van gebroken en beschadigde goederen veel gered en met zorg hersteld, zoodat menig stuk weder tentoongesteld kon v\orden, wat aan het oog van het publiek was onttrokken. Blijkens bij het depart, van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigten zijn in het tijdperk van vier weken, 17 Junij lol 14 Julij 1877, door long ziekte aangetast: in Noordbrabant 2, in Zuidholland 46, in Noordhollanti 1, in Utrecht 1, in Friesland 2 runderen, totaal 52 runderen. In hel vorige tjjdperk van vier weken waren 91 runderen door die ziekte aangetast. Een twaalftal onderwijzers heeft zich wederom beschikbaar gesteld, ter benoeming bij het onderwijs in Ned.-Indië. Hunne benoeming wordt eiken dag tegemoet geziendaar zij kennis ontvangen hebben zich reeds voor September a. s. tot vertrekken gereed te houden. In den nacht van 11. Zalurdag op Zondag, ten 2% ure ongeveer, ont dekte een lantaarnopsteker, over de Groote Markt te Delft gaande, door het raam boven den ingang der Nieuwe kerk, eenig licht binnen het ge bouw. Daar hem dit verdacht voorkwam, gaf hij er kennis van aan de policie, die onmiddellijk den kerkbediende van Oosten wekte en hem de deur der kerk liet openen Bij het binnenkomen ontwaarde men een sterke brandlucht, terwijl de kerk met rook gevuld was. Hoewel men niet ter stond de oorzaak daarvan ontdekte, bleek bij onderzoek dat een losse trap. achter het orgel, gedeeltelijk was verkoold eu het vuur zich ook reeds aan een plank van den vloer had medegedeeld. Eenigc emmers water waren voldoende om het vuur te dooven. Door de tijdige ontdekking is de kerk aan een groot gevaar ontsnapt. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid op te geven. Er was den vorigen dag op het orgel gewerkt; dé mogelijkheid bestaat, dat er alstoen welligt onvoorzigtig met vuur is omgegaan. Te Haarlem had de feestcommissie van het nijverheidsfeest Maandag avond een volksconcert georganiseerd, tegen een entree van 10 cents. Van deze welkome gelegenheid werd vooral door de mindere klasse gretig gebruik gemaaktdoch bovendien ontmoette men daar alle rangen der maatschappij. Na afloop van hel concert, door het 7' regiment infanteric-muziekbewogen zich talrijke paren van daiislusiigen op hel plankier rondom de muziektent. Alles ging vrij ordelijk toe en na afloop van het bal speelde de muziek eenige volksliederenwelke door de menigte luide werden medegezongen, Het terrein werd bijna voortdurend verlicht met electrisch- en bengaalscli vuur door den heer Maju van Amsterdam. Maandag-namiddag ging ecu vijftal kameraden, allen werklieden van Haarlem, door het Noorder Spaarne, uit zeilen. Bij Spaarndam is een hunner, zekere J. S., oud 22 jaar, die op den rand der boot zat, over boord gevallen en in de diepte verdwenen. De pogingen tot redding waren vruchteloos en het lijk is nog niet gevonden. Tc Zwaag, nabij Hoorn, ontstond Zondag namiddag twist tusschen twee jongens, 14 en 12 jaar oud. De oudste stak den jongsten met een dolkmes in den rug, zoodat hij ernstig verwond werd. -- Gisteren nacht heelt over Zutphen en omliggende plaatsen een lievig onweder gewoed. Te Drummen sloeg de bliksem in een boom en te Does- borgh in een huis, dat bijna geheel afbrandde. In Vorden ontlastte zich eene hagelbui, die ontzettend veel schade aanriglte, vooral in hel welig slaande boekweit. Ontelbaar veel ruiten werden vernield; inzonderheid de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1