RUITEN LAN DSCI Itë BERIGTEN. sonen zijn gearresteerd en reeds hebben zij bekend gedobbeld te hebben. De knecht en de kastelein verklaarden van niets te welen. De billarttafel en het geld (p. m. 40) zijn in beslag genomen. HH. MM. de keizer en keizerin van Brazilië hebben Zondag na hnnne aankomst te Utrecht het aartsbisschoppelijk museum en de akademic be zocht. Daarna werd de Domkerk bezigligd en de domtoren door den keizer beklommen. Ten lft ure bragt Z. M. de keizer een bezoek aan hel me teorologisch instituut, waar by tot 2M ure en verder op het astronomisch observatorium tot 3 ure vertoefde. De keizer, die hier, evenals overal elders, alles met de grootste belangstelling bezigtigde, bleek goed bekend te zijn met den stand der meteorologie in andere landen. Des avonds reed de keizer naar 'srijks veeartsenijschool, alwaar een en ander met belangstelling in oogenschouw werd genomen. Bij zijn bezoek aan deze inrigting heeft de keizer, naar aanleiding cener brochure van dr. van 't llofï//La chimiedans l'espace", den schrijver daar ontboden, om de in genoemd werk uiteenge zette inzigten omtrent //isomeric" loc te lichten. Bij het afscheid spoorde Z. M. den heer van 't HofT aan tot voortgezet ten arbeid in die rigting. Maandag ochtend heeft Z. SI. het park Tivoli bezocht. Vooraf was reeds een togtje rondom de stad gedaan. 1111. MM. zpn vervolgens naar Arnhem vertrokken. Men meldt uit WageningenBij gelegenheid der veldmanoeuvres langs de Utrechtsche linie in de laatste helft der volgende maand zullen alhier voor eenigc dagen ruim 2500 manschappen en een 80tal officieren worden gehuisvest. De menage, waarvan eenige handelaars alhier leveranciers zijn zal door hen zeiven worden gehouden zoodat de ingezetenen enkel voor geschikte slaapplaatsen behoeven te zorgen. Sommige landbouwers zullen er van 100 lot 200 in kwartier krijgen. Zaturdag II. is gevankelijk uit Twello naar Zutphen overgcbragl de vrouw van II. 11. te Twello, verdacht van poging tot vergiftiging van haren man. Door het gercgtslof te Leeuwarden is de 20-jarige B. van Dijk, te Nijehaske, beschuldigd van diefstal van 3 roggel rood enveroordeeld tot 9 maanden eenzame opsluiting. Volgens ambtsberjgt van den officier van jus titie te Ileerenveen weigerde beschuldigde, hoezeer gezond en flink van leden, in den laatsteu tijd volstrekt eenigen arbeid te verrigten; den gehee- len dag slenterde hij bij den weg of lag te slapenop ongeregelde tijden kwam hij hij zijne ouders thuis om te eten, dit dan onder allerlei verwen- schingen vorderende; de vermaningen van zijn vader beantwoordde hij met lagchen en zijne moeder mishandelde hij meermalen eens zelfs had hij met een mes naar haar geworpen; zijne gewoonte was om de nachten buiten shuis door te brengen. De vader verzocht hem zoo streng mogelijk te straffen. Ook de verdediger kon zich met den eisch van 9 maanden, waar toe beschuldigde werd veroordeeld, zeer goed vereenigen. Door dat hof is ook zekere B. J. J. G.laatst verpleegde te Veenhuizen, wegens het schrij ven van een brandbrief, tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Te Middelburg is gisteren ochtend op de werf //Middelburg's Welvaren" een 16-jarig jongeling, werkzaam op hel in aanbouw zijnde schip Burge meester Sc/iorer. in het ruim gevallen. Hij was onmiddeliyk dood; hel hoofd was doormidden gespleten. Bij de tweede kamer is ingekomen een wels-sntwerp tot verhooging van hoofdstuk IX (dep. van koloniën) der staatsbegrooting voor 1876. Het strekt om de bijdrage aan de koloniale geldmiddelen van Curagao te ver- hoogen met 64000 en alzoo Ie brengen op ƒ149.738.92. Daardoor wordt het eindcijfer van het hoofdstuk gebragt op ƒ1.767,485.77. Tot toelich ting van deze aanvrage wordt door de regering aangevoerd dat in het afgeloopen jaar in de kolonie Curagao de middelen, vooral het patent- regt op de ingevoerde goederenveel minder hebben opgebragt dan waarop, naar de inkomsten van 1874, werd gerekend by de raming van het subsidie aan de koloniale geldmiddelen. De oorzaak daarvan ligt voor namelijk in den nadeeligcn invloed, dien de geschillen met de republiek Venezuela op den handel en de scheepvaart in de kolonie hebben uitgeoefend. 's GllA VEMIAGE 24 Julij. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontvanger der in- en uitgaande reglen en accynsen te Lemmer, de heer II. B. Volleiihoven van Daelen, thans te Brouwershaven, en tol ontvanger voor de accijnsen op wijn, gedistilleerd, enz. te Amsterdam, de heer J. W. G. A. van Nouhuys, thans rijksontvan ger te 's Bosch. Door Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer W. C. van Goor als opzigler over de rijks-gebouwen onder beheer van het dep. van financiën, in de provinciën Ziiidhotlaud en Zeeland (standplaats Botterdam). De kapitein ler zee W. L. F. de Vriese, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aansl. geen gehoor vcrleenen. E fi K L LONDEN. 23 Julij. De Economist komt op tegen het drijven der oorlogspartij om Gallipoli door de Engelschen te doen bezetten. Dal blad zegt dat die bezetting eene schending zou zijn van Engelauds onzijdigheid en zou gelijk staan met een oorlogsverklaring aan Rusland. De Russen kunnen het plan hebben KonstanlinOpel Ie bezetten, als het eenige middel om de vredesvoorwaarden te kunnen voorschrijven, en de Engelschen zouden, door dit te verhinderen regtslreeks de Turken helpen. De bezetting van de hoofdstad van den vijand is steeds het doel in een oorlog. Het optrekken der Russen naar Konstan- tinopel kan niet meer beleckenen dan het optrekken der Duitschers naar Parys; het kan het eenige middel zijn om te bewijzen, dal verdere tegen stand nutteloos is. FHAItlkRIJH. De prefect van Lozère heeft aan al de ambtenaren van hel dep. eene aanschrijving gerigt, om werkzaam te zijn voor de verkiezingen. Zoo out- ving ook een twintigjarige Ieeraar by een gymnasium die aanschrijving. Deze zond haar terug met de aanmerking, dal aangezien hij nog geen kiezer is, hij Latijn te onderwijzen, maar geen staalkundige propaganda te maken heeft. Men gaf hem hierop 24 uren lijd om zijne verontschuldiging aan te bieden. Daar de verontschuldiging achterwege bleef, kreeg hij per telegraaf het berigt, dat hij had opgehouden Ieeraar te zijn. In een blad, dat te Genève door voorstanders der Parijsche commune van 1871 wordt uitgegeven, leest men het volgende, gerigt lot de tegen woordige ministers van Mac-Mahon: //Eenmaal zult gij, ten behoeve van u zeiven. al de galgen van Monlfaucon weder zien oprigten Maar het zal zijn op de Place de la Concorde. Aan dezelfde hooge hakenwaaraan men vroeger hen ophingdie de bijl en den beul onwaardig werden gekeurd zal men het dan u doen. Hangen zult gij met zwellend loodkleurig gelaat en uitpuilende oogen. Nacht en dag zult gij ten prooi zijn aan de zon en den regen totdat uwe morsige lijken aan brokken uedervalleu in het stof en het slijk van hel openbare plein. Ook zullen wij uwe kinderen en uwe vrouwen uit hunne woningen gaan halen. Wij zullen hen brengen onder uwe galgen. Onder uwe lijken zullen wij hen doen dansen. En zij zullen dansen op de maat, want slaan zullen wij deze op hunne schouders, met onze karwatsen. Het orkest zal bestaan uit twee millioen stemmendie juichend zullen zingen: Zoo wreekt zich de geregligheid van Parys!" Men vraagtin hoever de gematigde republikeinen der hoofdstad met deze taal instemmen. DIITSCHLAK I». Uit Straatsburg wordt gemeld: Niet uit eigen beweging, maar uil noodzakelijkheid, heeft de bisschop van Metz reeds voor geruimen tijd be sloten, de meest begaafde candidatcn voor priesterlijke betrekkingen naar Duitsche universiteiten te zenden, ten einde zij, na aldaar gestudeerd en aan het examen voldaan te hebbenbevoegd zouden zijn om in hun land eene betrekking bij het onderwijs te aanvaarden, of scholen te openen. De bisschop achtte ten deze de universiteit te Wiirzburg voor zijn doel het meest geschikt. Naar hel schijnt, hebben de aldaar gedane proefnemingen een voor hem bevredigenden uitslag opgeleverd, daar biss hop Rass Ie Straatsburg thans zijn voorbeeld wil volgen, met insgelijks eenige zijner kweekelingen naar Wiirzburg te zenden. Te Berlijn is eene nieuwe bedriegerij ontdekt. Twee broeders hadden aldaar een groot handelshuis in manufacturen. Men vond het wel cenigzins vreemd, dat zij in den stillen tijd zoo vele goederen inkochten, maar om dat in hun magazijn een zeer ruime en goed gesorteerde voorraad van alles aanwezig was. hadden zij genoeg credict om hunne inkoopen voort te zet ten. Eensklaps echter bleet het huis gesloten. Eenige crediteuren kregen kwaad vermoeden en deden aangifte bij de policic, die de deur liet open breken. Tot ieders verbazing vond men evenwel alles in orde. De stapels goederen lagen nog altoos even geregeld gerangschikt. Hieruit maakte men op, dat de broeders niet met de noorderzon waren vertrokken, maar dat hun hel een of ander ongeluk moest zijn overgekomen. De policie, zich hiervan willende vergewissen, begon terstond het huis door te zoeken, maar vond niemand. Inmiddels wilde een van de personen, die de aangifte hadden gedaan, een stuk wollen stof bekijken, hetwelk ]op een stapeltje bovenaan lag. Ten dien einde nam hij het op den arm om hel op een tafel uil te spreidenen wal bleek hem nu Dat het geen stuk wollen stof, maar een rol bordpapier was, aan de voorzijde met een lap wol beplakt. Dit gaf aanleiding lot verder onderzoek, en nu bevond men, dat hetzelfde bedrog met al de goederen was gespeeld. De gehcele schijnbaar ruime en rijke voorraad bestond louter uit beplakt bordpapier. De beide broeders waren met de echte sloffen verdwenen. RI§LANn. Uit St. Petersburg wordt gemeldOm de verovering van Kesanlyk en Schipka door de generaals Gourkho en Mirsky te vieren, is er een Tc Deum in de Isaakskerk gehouden. Geschut-salvo's werden van de citadel gelost. TURKIJE. Tc Ronstantinopel gelooven de berigtgevers nog steeds aan overwinningen door de Turken behaald Tc Plowna meldt men. leden de Russen groole verliezen. De Russen zijn in hunnen marsch naar Philippopoli door de Turken tot staan gebragt. Een gevecht is begonnen. Men verzekertdat de Russen, door 12,000 Turken te Akalefere aangevallen, met grootc ver liezen zijn teruggeworpen. Bij eene poging om bij Lom-Palanka den Donau over te trekken werden de Russen teruggeslagen. liet corps van den Russischen grootvorst belegert thans Rustschuk, welks beschieting onmiddellijk beginnen zal. liet 9e Russische legercorps is van Nicopolis te Lom-Palanka aangekomen, vanwaar liet tegen VViddin op trekt. Aan het in de Dobrudscha opererende Russische legercorps wordt zwaar belegeringsgeschut toegezonden. Daar de Donau van Hirsova tot de monden vrij is, vervoeren de Russen hunne zieken en de ammunitie met vaartuigen. Dat Rustschuk ingesloten werd zonder dat het tot een gevecht met het Turksche veldleger kwambewijst dat dit laatste de Lom-linie van Rustschuk naar Raschgrad opgegeven heeft. Wat de plannen zijn van den Turkschen opperbevelhebber is moeijelijk te raden. Als hij lang draalt zal hij zelfs niet eens eene positie voor Adria- nopel kunnen innemen. Uit Adrianopel wordt gemeld: Yeni-Saghar is door de Bulgaren in brand gestoken. De spoorweg van Adrianopel naar Bazardjik is onbescba-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2