thans door hem genoten wordende wachtgeld, en de rekening van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis. Door de commissie, belast met het examen voor vroedvrouwen, zijn als zoodanig toegelaten N. C. de Vlieger, geb. Slierendregt, en M. E. v. d. Graal. In het geheel zijn van de 35 candidalen 25 geslaagd. Gisteren avond zag men hier aan de lucht dat er op eeuigen alstand, aan den Rijnkant, een vrij hevige brand moest woeden. Wij vernemen dat die plaats had onder Hazerswoude, alwaar eene woning met twee hooiber gen, alsmede nog een nabij gelegen hooiberg, een prooi der vlammen zijn geworden. De bewoners hadden zich reeds ter ruste begeven toen de brand ontdekt werd. Zr. Ms. minister-resident te Madrid deelt de navolgende bijzonderhe den aangaande den wederopbouw aldaar van het hospitaal van "San Andres der Vlaamsche Natie" mede: BÜ eene, door uiterste wilsbeschikking van den 9d,B October 1601 be krachtigde. acte van schenking, werd in hel jaar 1594, door zekeren te Madrid gevestigden Vlaming, bekend onder den naam van Carlos de Amberes of Karei van Antwerpen, zijn woonhuis en verdere bezittingen geschonken aan "de Vlaamsche natie en de vreemdelingen der Nederlanden (la nacion Flamenca y eslrangcros de los Estados Bajus) ten behoeve van de nood lijdenden dier nitie". Na het overlijden des erflaters werd het woonhuis tot hospitaal en kapel ingerigt en de stichting gesteld onder het bescherm heerschap van koning Philips lil. Sedert bekend onder den naam van »het Hospital! van Sl. Andries der Vlaamsche Natie", bleef de stichting tot op den huidigen dag onder het patronaat der koningen van Spanje voortbe staan en giften aan bchoeftigen verstrekken, ofschoon hospitaal en kapel door verloop van lijd onbruikbaar waren geworden. Eenige jaren geleden besloot de raad van bestuur der stichting, bij coöptatie uit in Spanje ge vestigde afstammelingen van Vlamingen aangevuld, en waarin destjjds ook de Belgische vertegenwoordiger bij het hof van Madrid zitting had, lot de wederoprigting van het hospitaal en de kapel, wier bezittingen thans ver tegenwoordigd worden door een nominaal kapitaal van ruim drie millioen realen, in Spaansche schuldbrieven, en 100,000 fr. in munt. Op last der regering deed de Nederlandsche minister-resident te Madrid de noodige stap pen ten einde de regten der Nederlandsche onderdanen op verpleging waar behoort, te doen erkennen. Hiertoe heeft zich de raad van bestuur der stichting volkomen bereid verklaard, en zal dien ten gevolge als blijk daarvan in den gevel van het in aanbouw zjjnde gesticht het wapen der Nederlanden met die van Spanje cn België worden aangebragt. {Sic.) Bljjkens een hij de regering ontvangen officieel berigt uit Londen van 15 dezer heeft zich in een koestal aldaar op nieuw de veepest geopenbaard. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 18 Juljj van Aden vertrokken. De directeur en ondcr-dircctcur van het kon. kabinet van schilderijen te 's Hage deelen, in een schrijven aan de iV. R. C.mede, dat het berigt over de schilderij van Rembrandt »de anatomische les" overdreven is. Voor verlies van dit wereldberoemde kunstwerk is vooralsnog geen vrees. Alleen worden thans maatregelen genomenom dit verlies voor de toekomst te verhoeden, omdat deze schilderij werkelijk op sommige plaatsen in minder gunstigen toestand verkeert. Hel zou echter noch billijk, noch voorzigtig zijn dien toestand aan iemand te wijten, daar dit kunstwerk, blijkens his torische bescheiden, reeds sedert 1732 meermalen in behandeling is geweest wegens toen reeds voorkomende gebreken. Thans zullenzoo men hoopt afdoende maatregelen worden aangewend om dit kunstwerk voor de toe komst tegen verder verval te behoeden. Volgens het Fad. bevindt de lieer E. Roller, lid van het Aziatisch genootschap te Parijs, zicli tijdelijk te Amsterdam om daar een werk over de belegering van Parijs door de Dititsche troepen cn over de Commune, waarvan hij ooggetuige was, in de licbreeuwsche taal te doen drukken. - Te Noordwjjk is gisteren nacht de bouwmanswoning bewoond door J. K. van der Lippeafgebrand. De brandweer kon alleen de belendende panden bewaren. Eene groote hoeveelheid bloembollen is daarbij verloren gegaan. Te Vlaardingen i> gisteren avond dc vierde en laatste haringjager aan gekomen met 203 ton volle cn 13& ton maatjesharing, uitmakende de vangst van 19 schepen. De overgave had plaats van 7 lol 9 Julij en de haring jager vertrok van de vloot den 91,0 Juljj. Den 20'1"1 dezer mogen de zclf- vangers binnenkomen. Bij de voortzetting der algemecnc vergadering van het Ned. zendeling genootschap op gisteren, heeft in de Groote Kerk te Rotterdam eene open bare godsdienstige bijeenkomst plaats gehad, waarin d*. J. Craandjjk. pred. bij de doopsgezinde gemeente aldaar, eene opwekkende rede heeft gehouden naar aanleiding van Rom. I vs. 14. Tevens werd de zendeling Dobbé afge vaardigd naar Java. welke plegligheid werd verrigt door d'. W. Th. van Griethuysen. -- Gisteren had te Haarlem de eigenlijke feestelijke viering plaats van het eeuwfeest van de Ned. maatschappij lot bevordering van nijverheid. Ten half elf ure was eene groote en uitgelezen schare in de daartoe welwillend afgestane Bavo-kerk tegenwoordig. Prins (Hendrik was onder dc aanwe zigen. De ministers van hinueiilandsche cn die van buitenlandsche zaken, van oorlog en van marine, de commissaris des konings van Noordholland, de burgemeester van Haarlem, vele leden van hel gemeentebestuur en andere personen van aanzien waren onder het gehoor van den feestredenaar, d'. A. Vrolik, den voorzitter der maatschappij, wiens groote verdiensten jegens haar hem allezins regt gaven op het vervullen van deze eervolle, hem wel toevertrouwde taak. Vóór hij lot zijne toehoorders het woord begon te rigten, tusschen zjjne rede en aan hel slot werden gedeelten van eene schoone feestcantate uitgevoerd, door den heer J. J. L. ten Kate gedicht en op muziek gebrast door den componist G. A. lleinze. Honderd zangers, 1 behoorende tot verschillende zangvereenigingen te Haarlem, op eene tribune onder het orgel geplaatst, hraglen de cautate ten gelioorc. De solo's wer den uitgevoerd door mej. v. VV.van Amsterdam, en den heer W. Deckers, van 's Hertogenbosch. Des namiddags ten half vier ure werd het in eenige zalen van het Pavil. j joen in den Hout door de Ned. maatschappij tot bevordering van nijverheid uiterst smaakvol ingerigte museum van kunstnijverheid, in tegenwoordig, heid van directeuren en afgevaardigden der maatschappijde ministers van binnenlandsche en buitenlandsche zaken, oorlog en marine, den commissaris des konings voor Noordholland en andere genoodigden, door Z. K. H. prins Hendrik geopend, nadat door den heer mr. A. J. Enschedé, als voorzitter der commissie, die tot nu toe met de zorg voor de inrigting van het mii- seum was belast geweesteene toespraak was gehouden. Z. K. H. prins Hendrik verklaarde dat het hem eene reden van groote vreugde was, dal hij het feest der maatschappij, ofschoon dan ook. wegens de treurige omstandigheden, slechts gedeeltelijk mogt bijwonen, en dat hjj i tegenwoordig mogt zijn bij de opening van eene instelling als het museum van kunstnijverheid. Hij verwachtte daarvan uitnemend goede vruchten en uitte te dien opzigte de beste wenschen. Op de hem eigene minzame wijze verklaarde hij ten slotte, hoezeer het hem leed, niet aan liet diner te kunnen deelnemen. I L HII. MM. de keizer en de keizerin van Brazilië hebben gisteren eeni- gen tijd te Haarlem doorgcbragl. Zij bezochten o. a het stedelijk museum, de schilderijen-verzameling en hel koloniaal museum op het Paviljoen, Teylers stichting, de Grootekerk, en de luinbouw-inrigling van den heet Krelage. Vóór hun vertrek naar Amsterdam bezochten 1111. MM. de Ruïne van Brederode, onder Vclsen en hadden daardoor ook de gelegenheid, de schoone omstreken te leeren kennen. 's GRAVENIIAGE 19 Julij. Door Z. M. zijn benoemd lot ridder der orde van den Nederlandsclien Leeuw: E L. C. F. T. graaf de Waldner de Freundstcin en H. M C. graal de Kergorlay, beiden laatstelijk secretarissen by het Fransche gezantschap te 's 11 ageen don Andres Caamano, secretaris van den raad van bestuur der stichting van Carlos de Amberes. te Madrid. De kapitein J. G. 11. Schocli is van het 2e reg. vesting-artillerie Ie Gorinchem bij het 1' reg. veld-artillerie te Arnhem overgeplaatst. Voor het geregtshof alhier stonden gisteren teregt J. O.. 31 jaren oud, horlogiemaker te Leiden, en N. v. d. B.oud 33 jaren, van 's Hertogenboscli, beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan één persoon in een be woond huis, d?or middel van bliilenbraakinklimming en valschen.sleutel, na beiden reeds vroeger tot criminele straf en tot correctionele gevangenis straf veroordeeld te z(jn geweest. In den nacht van 19 op 20 Maart was ingebroken in het slation Pietgijzcnbrug en behalve van de verbandkist had men zich meester gemaakt van eenig geld uil het kantoor van den chef, waartoe men zich van een valschen sleutel had bediend. De verdenking viel op de genoemde personen, die men in den vroegen morgen van den 20co iu den omtrek had gezien en die een kist in het hout langs den weg hadden verborgen. Later bleek dat hel de verbandkist van het station was. De tweede beschuldigde kwam tot volledige bekentenis; de eerste bleef alles ontkennen. Het openb. min. eischle voor O. eene tuchthuisstraf van 6, en voor v. d. B. eene tuchthuisstraf van 5 jaren. De heer m'. Schouten trad als verdediger op. Woensdag aan-f. zal hel hof uitspraak doen. Door de policie alhier is tegen J. O., vroeger wonende te Voorburg en thans in den Haag, proces-verbaal o|)gemaakt wegens het te vondeling leggen van een kind beneden den ouderdom van 5 jaren, op een niet onbe woonde plaats lc Delft. In hel gebouw voor kunsten en wetenschappen vingen heden de be raadslagingen aan van het »Verein Deutscher Eisenbahns-Verwallungen", die dit jaar deze residentie als plaats van bijeenkomst voor hare gewone jaar- lijkschc algemcene vergadering had gekozen. De vergadering werd voorge zeten door den heer Schradcr. directeur van den Berlijn-Anhaltschcn spoor weg, daar dc heer Fournier. president van de vereeniging, verhinderd was tegenwoordig te zijn. De minister van binnen!, zaken, de heer Heemskerk, sprak een vvclkomsgroet aan de vereeniging uit in de Duitsche taal. Dc leden der vereeniging begaven zich ten 6 ure aar Rotterdamom aldaar den nieuwen spoorweg te hezigtigen. Ook zijn zij door de stoom vaart-maatschappij Zeeland uilgenoodigd een togtje naar Engeland te doen. HUlTKtM.AAnscilE IÏKKIGTKN EK G K S. S3. LONDEN 18 Julij Het berigt dat de Russen den Balkan zouden zjjn gepasseerd, heeft hier vrjj wal opgewondenheid veroorzaakt. De Standard, het gemaligdsle der conservative bladen, doet dientengevolge mede dc krijgstrompet hoorei). Dat blad ziel daarin een nieuw bedrijf van hel drama, waarin Rusland en Turkije onmogelijk alleen als acteurs kunnen optreden. Engeland kan het optrekken der Russen naar Konstantmopel niet onbewogen zien. De En- gelsche regering zal niet dulden dat Konstantinopel door de Russen bedreigd wordt, en de Engelschen zullen niet op makke wijze deze groote overwin ning den kozakken overlaten. F K NHK IJ H. Dc prefect van het dep. Oise, heeft aan hel spoorwegstation te Beauvais I den verkoop verboden van 17 dagbladen, waaronder ook de I'ays. Dc heer de Cassagnac is woedend dal zijn blad op ééne lijn wordt geplaatst met de organen van Gambclta en Rochefort. Hij schrijft den maatregel van den prefect toe aan diens gehechtheid jegens den hertog van Aumale en zegt dal de prefect al voor twee maanden ontslagen had moeten worden; hij zal een veldtogt tegen dc Orleanistcn openenindien de maatregel tegen den Fays niet ingetrokken wordt.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2