werd. Omstreeks 11 nre was men den brand meester en lagen beide hui zen in asch. Te Landsmeer is ecne boerderij afgebrand; waarbij 15 var kens omkwamen. Te Gulpen zijn twee huizen met inboedel en koopwaren een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd, behalve de klee deren en spaarpenningen eener dienstbode. Uit Nissc meldt men aan de TV. R. C.: Zalurdag in den laten avond werd eene dienstmeid alhier, zekere A. P., door een paar mannen, die op haar hulpgeschreeuw toeschoten, bijna levenloos uit den diepen dorpsput gered. In den vooravond had zij twist gekregen met haren vrijer, oaidat zij, naar diens meening. op de lleinkenszandsche kermis zich te vrij met andere jongens had aangesteld. Verschillende omstandigheden bragten op het vermoeden (sedert door hare bekentenis, nadat zij het bewustzijn had herkregen, bevestigd), dat de vrijer, genaamd Anthonie Goud en van beroep schaapherder, uit jaloezie een aanslag op haar leven gepleegd heeft, door haar naar die gevaarlijke diepte te sleuren en daarin te werpen. De justi tie, uit Middelburg overgekomen, deed onderzoek. A. Goud is geboeid naar de gevangenis Ie Middelburg overgebragt. 's GRAVENHAGE 17 Julij. Aan den heer P. M. Brouwer is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Zwijndrecht. Tot schoolopziener in het 2de schooldistrict van Friesland is benoemd de heer C. Koning Altmaun, te Leeuwarden. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen berigt, is de oefenings divisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, komende van Sint-Vincent, den 19deo Junij jl. in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. -- De keizer van Brazilië heeft gisteren geruimen tijd doorgebragt in de modelzaal van het ministerie van marine en met bijzondere belangstelling de daar bewaarde verzameling van scheepstypen bezigtigd. De minister-resident van het keizerrijk Brazilië te dezer stade, de heer Candido Torres, vereenigde gisteren avond een aantal genoodigden in zijn hötel. Bij gelegenheid der aanwezigheid van het hoofd van den Braziliaan- schen slaat en zijne gemalin, gaf zijn vertegenwoordiger in Nederland eene luisterrijke partij Ier hunner eere. In de salons en den tuin, die met eene schitterende gasverlichting prijkte, bewogen zich tal van aanzienlijken der residentie, de voornaamste autoriteiten alhier en onderscheidene leden der hofhoudingen, velen met hunne dames, in luisterrijke toiletten getooid. Onder de eersten van dezen voornamen kring merkte men op Z. K. 11. prins Frederik, vergezeld van zijn adjudant luit.-kolonel Barre, de ministers van binnen- en buitcnlandsche zaken, koloniën, marine en oorlog, 's konings commissaris der provincie, de gezanten alhier, den luit.-generaal Mac Leod en kolonel Netscher, laatstgenoemde een bijzonder vriend van den keizer. Omstreeks 10 ure verschenen HH. MM., in de vestibule ontvangen door den gastheer en zijne echlgenoote. De hooge bezoekers werden door de zalen rondgeleid en lieten zich de genoodigden voorstellen. Zij legden daarbij eene ongedwongenheid en minzaamheid aan den dag, welke de sympathie van allen won. BUITENLANDSCUE BEBIGTEN. ENG ELANB. LONDEN. 16 Juljj. Van regeringswege is in hel lagerhuis verklaard dal, voor zoover haar bekend was, de colorado-kever zich nog niet in het rijk had vertoond. In Ierland is de viering van den gedenkdag van den slag bij de Boyne vrij bedaard afgeloopen. Te Montreal, in Canada, hebben hevige botsingen tusschen het katholieke graauw en de feestvierende Oranje-mannen plaats gehadwaarbij twee dooden gevallen zijn. Aan de Times wordt gemeld: Ernstige gevechten zijn in Japan gele verd en eenige lot dusver rustige dislriclcn hebben zich bij den opstand aangesloten. De inlandsche bladen verzekeren, dat verscheidene duizenden manschappen sedert het begin van den oorlog zijn gesneuveld. Rondom Kagosima wordt voortdurend gevochten. De genoemde stad is in een puin hoop verkeerd. FRASllHIJH. Het Joitrn. off. bevat het besluit, houdende benoeming van 38 nieuwe vrederegters en 9 plaatsvervangers. Volgens Haras heeft de regering aldus de officiële candidalcnlijst vast gesteld: 250 Bonapartisten176 legitimisten en 117 Orleanisten. Van het legitimistische lid van den senaat de Franclieu is in de Echo de la Province te Toulouse een schrijven opgenomen, waarin hij zich krachtig verzet tegen de Bonapartistische aspiraliën van den minister de Fourlou. lljj zegt o. a.Ik geloof uit naam der ware katholieken en der ware monarchalen te kunnen zeggendal wij aan de republiek nog boven hel keizerrijk de voorkeur geven. De republiek toch verbergt niet wat zij is, terwijl het keizerrijk, naar den waan der groote massa, die bang is. of die niet goed uit de oogen wil zien, een veilige haven aanbiedt, ofschoon het slechts ecne luchtspiegeling van behoud is en een al dieper wordenden afgrond verbergt, waarin het ons reeds driemalen gestort heeft. Na drie maanden zal hel spook van het keizerrijk zooveel uitgewerkt hebben, dat allen, die hun land opregt liefhebben, zich tegen u zullen keeren. Uithoofde de regering den verkoop op straat der liberale dagbladen verboden heeft, worden deze in boekwinkels verkocht, wat de wet toestaat Tjjdelijk zijn vele nieuwe boekwinkels geopend, ten einde de dagbladen dus gemakkelijker onder ieders bereik te brengen. De regering heeft eenige dezer nieuwe boekverkoopers verboden hun bedrijf uit te oefenen, waarop deze onmiddellijk de wet te hulp hebben geroepen. Dc reglbank te Mont- pellier heeft reeds deze daad der regering veroordeeld, als zijnde door niets gewettigd, en heeft verklaard, dal ieder Fransche burger een boekwinj mag openen. UlllTSCH LAN Ter gedachtenis aan Carl Wilhelm, componist van de //Wacht j Rhein", wordt te Crefeld een gedenkteeken opgerigt. beslaande uit een g nieten zuil, prijkende met het bronzen borstbeeld van den componist geplaatst op een zandsteenen voetstuk. Het zal den 2den September den onthuld. Uit Hamburg wordt gemeld, dat aldaar in het begin der vorige J een herhaling heeft plaats gehad van een aanslag als door Thomas inderll te Bremerhaven is gepleegdmaar gelukkigerwijze op kleine schaal. [)J de echtgenoot van den heer Windschen werd een kistje gevonden gewiklti in eenige couranten. Te huis komende doet zij daarvan mededeeling aan leden van het gezin. Een der aanwezigen die de dagbladen had verwijt ontwaarde, dat op het deksel de volgende woorden waren geschreit »Beste Carl. Bij mijn doorreis alhier zend ik je een kleine verrassing. [,j volgt mijn brief. Uw toegenegen Heinrich." Eenigen tijd later werdl kistje, dat met een stevig touw was toegesnoerd, door den zoon des huii geopend. Naauwelijks echter had hij dit doorgesneden of er volgde p vreeselijke ontploffing. Het glazendak der plantenkas, waarin de jo> Windschen zich bevond, werd verbrijzeld, de wanden uiteengeslagen en zelf zoo ernstig gekwetst, dat hij voor zijn leven verminkt zal zijn. RUSLAND. Als officieel is uit Tirnowa, van 15 Julij, het berigt ontvangen! de voorhoede van het Russische leger den 13d"> den Balkan is overgetr» ken, zonder een schot te doen. Den volgenden namiddag ten 2 ure bezel generaal Gurko de plaats Khankion. waar zich 300 Nizams bevonden,I de vlugt namen. De Turken zijn teruggetrokken naar het dorp Konai De Russen hadden één doode en vijf gewonden. T l IJ Ei 1.5 E. Volgens berigten uit Bucharest is prins Tscherkasky met groolen jj> aan de reorganisatie van het bestuur van Bulgarije werkzaam. De Buig» Zankofl en BalabanofT, dezelfden die //namens de Bulgaarsche natie" hui» opwachting bij de regeringen der groote mogendheden maakten, staan lm Ier zijde, om hem geschikte personen voor de verschillende betrekkingen» te wijzen. Prins Tscherkasky wil ecne groote agrarische hervorming; Bulgarije, doch prins Gortschakofl is daartegen, vooral omdat men denk gaarschen Mohamedanen een derde deel hunner bezittingen zou moeten oti nemen en van velen zelfs alle bezittingen in beslag nemenomdat de meesit hunner zich toch wel nooit aan de Russische autoriteiten onderwerp! zouden. Betreffende den uilslag der gevechten, die nabij Bajazid hebben plaai gehad, bestaat nog vrij wat onzekerheid. Volgens Russische berigten m de bezetting der citadel ontzet en lag de stad in puin. De Köln. li bevat nu weder hel volgende berigt: De Russische linkervleugel onder gi neraal Tergukasoff heeft een uiterste, maar geheel mislukte poging gewai> om Bajazid te ontzetten. Wel is waar gelukte het den Russen aan vankeliji eene batterij aan de Kurden te ontnemen en twee kanonnen te vernageld maar intnsschen had iedereen naar de wapenen gegrepen en een verbitterd strijd ontstond onder de muren der stad. Ook de in Bajazid opgesloten k zetting nam aan het gevecht deel, door een uitval te doen. Het duurd 3 uren en eindigde met een volkomen nederlaag der Bussen. Wel Iraclillii zij in de nabijheid van den Ararat weder stand Ie houdendoch op nirui werden zij geslagen, waarbij zij 6 stukken veldgeschut en een aantal g vangenen in de handen der Turken achterlieten. In een brief uit Siuinilza, van 10 Julij, door de II. C medegedeell leest men: Gisteren hebben Russische afdeelingen bij Turnou Magore! ettelijke groote met maïs geladen sleepboolen buitgemaakt, welke vvildti beproeven ondanks het verbod van scheepvaart eene of andere haven vil den Beneden-Donau te bereiken. Eene der booten, met niet minder d» 4000 centenaars maïs geladen, behoorde den Zweedschen consul Ie Galat; De Russen legden op de booten, zoodra zij voor anker lagen, beslag, wier pen de lading in de rivier en namen de vaartuigen, na afgifte van een regi meê. Zooals ik uit goede bron verneem is de chef der Russische intendant) bedriegerijen op uitgebreide schaal op het spoor gekomenwaaraan vrr scheidene leveranciers, in overleg met vrij hooggeplaatste ambtenaren dn intendance, zich hebben schuldig gemaakt. De bijzonderheden dienaan gaande worden streng geheim gehouden en dit alleen is er welligt reeè bewijs genoeg voor, dat de ontdekte verduisteringen zeer omvangrijk zijl en dal liet algemeen gerucht nog beneden de waarheid blijfthetwelk anderhalf millioen zoek geraakte roebels fluistert. Nog in den loop dezei week zullen twee leveranciers en zes ambtenaren der intendance voor en krjjgsraad leregtstaan. O O f -1 Kf 1» I E. BATAVIA13 Junij. liet Rat. Hit. meldt: In Alchin is het rustig. Sommige beschouw deze rust als een bewijs dat dc Atchinezen den oorlog moede worden; an deren, minder optimistisch, voorspellen dat na het binnenhalen van den rijstoogst de vijandelijkheden wel weder op nieuw zullen beginnen. Dt civile en militaire opperbevelhebber, generaal Diemont, is ziek, en heeft, naar men wil, verzocht vervangen te worden. Generaal Schultze zal dan de aangewezen man zijn om den kommandoslaf te voeren. Hel laatste door de regering gepubliceerd telegram luidt: Gezondheidstoe stand blijft minder goed. Hevige stormvlagen h-bbcn schade aan barakken te Panteh Perak, Gedah en Lampagger veroorzaakt. Van de buitenbezittingen zijn geen berigtetï van eenige beleekenis ontvangen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2