EEIDSCIIE A UT. 187?, MAANDAG 16 JULIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Si'. 103, V Mi De Courant verschijnt dagelijks, Zoncn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Cimccnleraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaart, buiten de expcdilickoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, C Cents. De prijs der AdverlcntiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Conrnnt behoort een Bijvoegsel.) BH deze Courant wordt verzonden b'adz. 515G der Handelingen van den Gemeeenteraad (Zittingrerstng) en btadz. 45 en 46 Ingekomen stukken. LEIDEN, 14 Julij. Ity kon. besluit van 10 Julij jl., is liet instellen van een onderzoek naar en liet uitbrengen van een verslag aangaande de inrigting van buiten- landsche musea van natuurlijke historie, ter voorbereiding van de stichting van nieuwe gebouwen voor 'sryks museum van natuurlijke historie te Leiden, opgedragen aan de lib. jlr. mr. J. B. Verliejjen, lid van de tweede kamer der staien-geueraalte 's llertogenboscliI'. J. II. Citypcrs, architect der museum-gebouwen te Amsterdam, cu dr. A. A. W. Ilubrecht, conservator aan genoemd museum te Leiden. Door curatoren van het gymnasium alhier is voor de benoeming van een rector bij die instelling aan den gemeenteraad voorgedragen de lieer dr. II. W. van der .Mey, thans prorector, met welke voordragt burg. cn wetli. zich vereenigen. 's Itijks museum van natuurlijke historie alhier heelt een gevoelig ver lies geleden door het overlijden van den heer J. Th. Ier Meer. die gedurende meer dan een halve eeuw als preparateur aan die instelling is vvcrkzaau geweest. De duizendtallen van voorwerpen, die door hem ten behoeve van het museum werden opgezet, zullen in de verzamelingen dier inrigting een blijvend bew(js leveren van zijne zeldzame bekwaamheid in liet vak, waar aan hij zich geheel cn al had locgew jjden waardoor hij niet alleen in Neder land maar ook in het buitenland zich een goeden naam heelt weten te verwerven. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tol 67 volwassen personen cn 12 lol 15 kinderen. Door de commissie belast met het alnemcn van het examen voor vroed vrouwen is als zoodanig toegelaten II. Sondy, van Wecsp. De Staatscourant bevat een memorandum van den minister van land bouw in Canada betreffende den colorado-kever. Daar n komt o. a. het volgende voor: Met het oog op de Transatlantische scheepvaartkan het tegengaan der verspreiding van den kever, door meer uitgebreide maatregelen van voor zorg. als een bijna onoplosbaar vraagstuk worden beschouwd. De door de Duitsche regering voorziene moeijelijkheid springt van zeil in het oogals men let op de eigenaardige gewoonten van het insect en de wjjzc waarop het voortschrijdt: want het verplaatst zich niet alleen vliegende en, om zoo te zeggen, op ellen wateren drijvende, maar reist ook in gewone vervoer middelen cu spoorwagens, op dekken van schepen enz., inzonderheid ge durende de maanden Augustus en September. In streken, waar zij in groole hoeveelheid aanwezig zijn. ziel men kevers kruipen over trottoirs, bruggen en kaaijen, tegen gebouwen en schuttingen, zich huisvesten in iedere spleet in huizen cn woningen, voertuigen van elke soort beklimmen, hunnen weg vindende naar booten cu schepen, cn zich plaatsen op alle mogelijke voor werpen. Men trelt ze levend aannadat zij langen tjjd in omstandigheden hebben verkeerd waarin zjj oogcnschijnlijk geen kans hebben om te kunnen blijven leven. Zulk eene korte maar juiste beschrijving der gewoonten van den kever, in verband met liet feit dat lijj bijna overal en door bijna alle middelen van vervoer kan doordringen, maakt liet vraagstuk om zijne over rompeling van nieuwe velden, met het doel cm te verwoesten, volstrekt te verhindereninderdaad onoplosbaar, onverschillig hoever zij verwijderd of door welke beletselen zij van de reeds overheerdc streken gescheiden zijn. Maar, ligt de volstrekte afwering van den indringer, helaas! buiten ons bereik, de uitbreiding van de ramp kan gelukkig in groole mate tegenge- gian worden, hetgeen uit den aard der zaak met zorg en kosten gepaard gaat. Om de middelen, welke de ondervinding aan deze zijde van den Allan- tischen Oceaan heeft doen kennen, te kunnen toepassen, wordt de vcrecnigde krachtsinspanning van hel volk vereisclit, tot liet besef van zijne belangen en pligien gehouden door de autoriteiten en door mannen die zich aan het algemeen welzijn wijden. Deze middelen zijn: 1°. het opzoeken en vernie tigen van eiken kever, waar bjj ook worde gevonden; 2". het veelvuldig bezoeken van de aardappelvelden cn liet zoeken naar de ejjerenwelke aan de onderzijde der bladeren van het aardappelloof vastgehecht wordenen 3'. het naauwkeurig onderzoek of zich op de knoppen en bladeren van de plant larven vertoonen, ten einde die te vernietigen door middel van Parijsch groen, de ecnige zelfstandigheid tot heden gevonden, waarvan de toepassing op groote schaal in staal is het insect iu den slaat van larve te vernietigen. liet stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 12 Julij van Napels vertrokken. De Stad Haarlem, mede op weg naar Batavia, is op 12 Julij van Suez vertrokken. Van verschillende zijden vernemen wjj, meldt het Hbl.dat Z. M. de koning het besluit heeft opgeval, voortaan voor de muziek geene nieuwe toelagen meer te verleenen en dus deze afdeeling der pensionaires op te heflennadat de jongelieden die er thans toe bekoorenhunne opleiding hebben ten einde gebragt. Tot predikant hij de NcJ. hervormde gemeente te Almelo is beroepen d'. M. Bulgers van der Loeflpred. te Barchem. Te Haarlem is in beslag genomen een valsch 25-centssluk met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1648. Te Amsterdam zal op Zaturdag 8 Sept. c. k. dejaarlijksche vergadering der verecniging voor lijkverbranding gehouden worden. Onder de te behan delen onderwerpen komt o. a. voor het voorstel van hel hoofdbestuur om te worden gemagtigd tot het uitloven van een prijs van 200 voor een wetenschappelijke, in algemeen bcvattelijken vorm geschreven verhandeling van den vmvang van minder dan vjjf vel druks (berekend naar de wjjze, waarop de «bcrigtcn en mededeelingen" der vereeniging gedrukt worden) over de lijkverbranding als de verkiesljjkste wijze van lijkbehandeling: en lot benoeming cener commissie van beoordceling en de beslissing over het gebruik, dat van de best gekeurde verhandeling zal gemaakt worden. Te Amsterdam hebben de verschillende kerkbesturen eene aanschrijving ontvangen van het dagelijksch bestuur der gemeente, om naar aanleiding van art. 529 der algemeene plaatselijke policieverordening, luidende: »datde deuren, zoo binnen- als buitendeuren, toegang gevende tot kerkenschouw burgen en andere gebouwen, bestemd tot het houden van talrijke vergade ringen, naar buiten moeten openslaan", te zorgen, dal de deuren hunner kerkgebouwen, welke nog naar binnen openslaan, binnen drie maanden na dislcekening der aanschrijving overeenkomstig de verordening worden ge wijzigd, onder bedreiging, dat na verloop van dat tijdvak die gebouwen niet mogen worden gebruikt voordat de inrigting der deuren door burg. en wetli. is goedgekeurd. Men meldt uit Leeuwarden: Woensdag avond zijn hier aangekomen en aan het hotel »De nieuwe Doelen" afgestapt de heer de Target, Fransch gezant te 'sllage. en zjjne echtgcnoote, benevens de lieer Bertinatti. lta- liaansch gezant te 'sllage. en zijn secretaris van legatie, vergezeld van jhr. m'. de Stuers. referendaris van de afdeeling kunsten en wetenschappen bji het dep. van binnenl. zaken, ten einde de historische tentoonstelling van Friesland Ie bezigligen. Zij bragten daar Donderdag een geruiuien tijd door en zullen Vrijdag het bezoek herhalenom daarna een logt door een ge deelte der provincie te doen en Zaturdag naar 's [lage terug te keeren. De tentoonstelling wekt hoe langer hoe meer de belangstelling, ook van tal van vreemdelingen, in- en uitlanders. Vooral trekt de llindclooper kamer de aandacht. Door de Ncderlandschc commissie voor de internationale ten toonstelling te Parijs worden pogingen gedaanom die kamer in baar ge heel hel volgend jaar derwaarts te doen overbrengen. Uit Breda meldt aan de Amst. C.: Jonrde, de cx-Uiinister van finan ciën der Parjjsclie Commune in 1871. die »óór cenige dagen België moest verlaten houdt thans in het naburige Oosterhout verblijf in het hdtel Pays- lias van den heer Snoekx. Verscheidene vreemdelingen hebben hem daar bezocht, liy denkt binnenkort naar Rotterdam te vertrekken, waar hem een betrekking aangeboden is. "s GRAVENliACE 14 Julij. Door Z. M. is aan den huzaar J. Jansen., van het 3' reg. huzaren, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een kind uit de haven te Naardcn, toegekend de bron zén medaille." ingéstcld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een foflelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan jhr. m'. C. J. A. den Tex. burgemeester van Amsterdam, tol het dragen der versierselen va» ridder van het Legioen van Eer, hem door den maarschalk, president de: Fran-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1