LE1D8CHE M#. 104* ZATURDAG 14 JULIJ. BINlNEiNLANDSCHE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De jrrijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nomnws der Courant zijn verkrijgbaar voor b Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 13 Julij. Door de commissie belast met liet afnemen van liet examen voor vroedvrouwen zjjn als zoodanig toegelaten: F. Berends, van Kocvorden, en D. C. M. de Uondt, van Leiden. liet vinden van een levenden Colorado kever (Doryphora deccmlineata) te Rotterdam, waarvan onlangs het berigt is opgenomen in de Staatscourant, heeft het bewijs geleverddat dit gevaarlijke insect door tusschenkomst van de scheepvaart op voorwerpen van allerlei aard uit Amerika kan worden overgevoerd, en dal hel verbod betreffende den invoer van aardappelen enz. uit Amerika en Canada onmagtig is om zjjne verschijning hier te lande te voorkomen. Het vinden van den kever in Pruissen, te Mulheim a/d. Rijn, in een aardappelveldmaakt daarenboven verdubbelde waakzaamheid tot pligten ofschoon tot heden geen afdoende maatregelen legen de overbrenging of ter uilroeijing van het insect bekend zijn, zoo behoort niet te min al het mo gelijke te worden aangewend om deze ramp af te weren. Namens den minister van binnenl. zaken heeft de commissaris des konings in deze provincie de aandacht der gemeentebesturen op het boven staande gevestigd, met uitnnodiging om de ingezetenen hunner gemeente, met verwijzing naar de tcekcuing van wege het departement van binnenl. zaken uitgegeven en verspreid, tot de meest mogelijke waakzaamheid aan te sporen. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 11 Julij van Port-Saïd vertrokken. Door de Antwerpsche afdecling der tuin- en landbouw-maatschappij «van Mons" zal in de laatste helft van Augustus a. s., onder bescherming der stad Antwerpeneen groote buitengewone luinbouw-tenloonstelling wor den gehouden, ter gelegenheid der feesten van den 300en geboortedag van Rubens, waaraan ook buitenlandsche bloemenliefhebbers en kweekers kun nen deelnemen. De Nederlandsehe vereeniging tot bevordering der belangen van Nederlandsehe inzenders op internationale tuinbouw-tentoonstellingen heeft aan eene commissie, bestaande uit de hh. J. A. Willink Wszn., J. C. Groencwegen, J. C. Krook en N. Redeker Bisdom, opgedragen: te onder zoeken in hoeverre vrachtvermindering bjj spoorweg- en stoomboot-onder nemingen te verkrijgen is; te regelen de ontvangst der planten en andere voorwerpen te Amsterdam, en de verzending van daar, naar en van de tentoonstelling. Het letterkundig examen aan de theologische school te Kampen heeft twee dagen geduurd. Zeven studenten zijn allen geslaagd; een achtste can- didaat (geen student) is afgewezen. liet mi. meldt: Hit lloorn wordt ons gemeld, dat het berigt over den brand in de R. C. kerk aldaar, overgenomen uit De Tijd, niet zoo zeker is als dat blad beweert. Vooreerst wordt het opgegeven tijdsverloop dat de jongen bjj de kerk was en van dat toen de brand uitbrak, door den weesvader, die zekerljjk in deze zaak wel een van de voornaamste getuigen zal zijn, tegengesproken. Ten tweede: het beweren dat «de dienstmaagd een kerel op het dak van de kerk zag", is onwaar; de jongen is volstrekt niet op de kerk geweest; de dienstmaagd heeft bevestigd, ten aanhoore van getuigen, dat zjj den jongen zag op het plat of afdak tusschen de kerk en dc kapel. Het wespennest was in den muur der kerk, die twee steen dik en kort onder de goot is; hoewel door deskundigen de mogelijkheid wordt toegestaanligt er nog altijd veel duisters in dat de brand op deze wijze is aangekomen. Men meldt uit Zwolle: Reeds herhaaldelijk is gewezen op het wen- scheljjke of juister gezegd het noodzakelijke van een ziekenhuis in een stad als Zwolle. Er zjjn geen of zoo goed als geen plaatsen van gelijk zielental als onze gemeente, waar een dergelijke inrigting ontbreekt. Met ingeno menheid verneemt mendat cenigc dames het denkbeeld hebben opgeval om als gedenkteeken voor de overleden koningin hier ter stede zoo mogelijk een ziekenhuis op te rigten en tot dit doel gelden zullen trachten bijeen te brengen. De sisser C. meldt: Woensdag ochtend werd door den landbouwer llofsteenge te Tinaarlo, onder Vries, uit het land vermist een tweejarige zil verkleurige vaars. Men dacht eerstdat het dier zou zijn weggeloopen doch later werd het te Tinaarlo bekenddat een vreemd persoon zich Maan dag te Tinaarlo had opgehouden, zoodat men aan dielstal begon te denken. Tegen 1 uur telegrafeerde men aan de policie te Groningen, omdat daar juist veemarkt werd gehouden. Pas was het telegram te Groningen ont vangen, of twee agenten van policie spoorden de vermiste vaars op, die reeds op het vertrek in den trein naar Zwolle stond, terwijl llofsteenge, die met den trein van 2.8 uur uit Assen te Groningen was aangekomen, dadelijk zijne vermiste koe herkende. Tinaarlo's ingezetenen hadden niet mis gezien, want soortgelijk persoon als te Tinaarlo was gezien, had de vaags op de Groninger veemarkt aan een Zwolschen veekoopman voor ƒ110 vér- kocht. Hoewel ook dadelijk naar den dader werd geïnformeerd, moest men vernemen, dat de vaars reeds des morgens om 9 uur was verkocht, terwijl de dader, zijnde vermoedelijk een Duitscher, te 10 uur met dep trein in de rigting van Nieuwe Schans was vertrokken. Hofsteenge is nog denzelfden dag met zijne koe huiswaarts gekeerd, hoewel dit eene scha delijke reis voor hein was, want zij kostte hem ƒ110, die hij aan den Zwolschen koopman moest teruggeven. Door het ger.cglshof te Leeuwarden is Jan Venhuis, geschorst hulp onderwijzer, schuldig verklaard aan het wanbedrjjl van feitelijk vergrijp tegen de zedenmet zijn werk te maken om de ongebondenheid en verlei ding van meisjes heneden den ouderdom van 21 jaren, met het opzigt waar over bij was belastop te wekken en te bevorderen, llij is veroordeeld lot eene correctionele gevangenisstraf van 5 jaren en eene geldboete van 500by niet-voldoening te vervangen door 3 maanden subsidiaire gevan- genisslraf. 1 -- Naar men uit Leeuwarden aan de iV. R. C. meldt heeft de emancipa tie der vrouw in de vergadering der staten van Friesland een onderwerp van discussie en stemming uitgemaakt. Het was bij de vaststelling van een waterschapsreglement, waarbij in een der artikelen was voorgesteld: «Vrou wen worden in de vergadering van ingelanden niet toegelaten. Zij kunnen zich echter, gelijk alle andere ingelanden, in de vergadering doen vertegen woordigen bij eene schriftelijke lastgeving, enz." Een der leden stelde voor, om dc vrouw tot hare regten in deze te laten komen, en daartoe de eerste alinea te laten vervallen en de andere ecnigzins te wjjzigen. Dit voorstel vond krachtige bestrijding en warme verdediging. Ten slotte werd het verworpen met 26 tegen 17 stemmen. Uit Paramaribo meldt men van 21 Junjj, dat d'. F. A. C. Hoogvliet, benoemd predikant bij de hervormde christelijke gemeente, den ÏO1™ plegtig als zoodanig is ingezege d. Zijne inlreêpreek had tot tekstllandd. 20 vers 24. Vooraf herdacht hij in gevoelvolle woorden het verlies, dat Ne derland en zijne koloniën lijden door den dood van de alom zoo hoog gevierde en geliefde koningin. Blijkens het verslag van den toestand der gemeente Leiden over 1876 heeft in dat jaar gcene ziekte epidemisch geheerscht. Gedurende dat jaar zijn voor rekening der gemeente ter verpleging in het Ziekenhuis opgeno men 137 patiënten, die gedurende 6007 dagen verpleegd werden, waarvoor door de gemeente aan hel rijk betaald is 3003.50. Hel aantal in dé ge meente-apotheek gereed gemaakte recepten beliep in 1876 25316. De in- komsten roortvloeijcnde uit leverantie aan onderscheidene instellingen van liefdadigheid vanwege de gemeente-apotheek bedroegen 723.83% terwjjl de uitgaven beliepen ƒ5921.62(lp 1 Jan. 1876 beliep het aantal krank zinnigen dat voor rekening der gemeente werd verpleegd 37, op 31 Dec, 44 personen. In de stedelijke gasfabriek werden 79936 heet. kolen verwerkt per heet. gemiddeld opleverende 21.57 M3 gas, waarvan 113989 heet. cokes werden verkregen Hiervan werden 60790 heet. in het openbaar verkocht. Het particulier verbruik bedroeg, bij den meter aangewezen, 1251638 M3, voor luchtballons 2850 M3 en voor abonnementslantaarns 1686 M3. Het lantaarnverbruik bedroeg 264410 M3, terwijl het aantal lantaarns van 600 tot 606 werd vermeerderd. Per lantaarn werd gemiddeld verbruikt 438.5 M3 en per inwoner ten aanzien van de straatverlichting 6.5 M3 en van hét particulier verbruik 30.7 M3, tegen 6.482 M3 en 28 M3 respeclivelijk in 1875. Het aantal inwoners op één lantaarn bedraagt 67. Op dc scholen voor lager onderwijs waren op 15 Oct. aanwezig: op de openbare scholen 1837 jongens en 1598 meisjes, waarvan kosteloos 557

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1