de brug waren. Niemand hunner kreeg eehler eenig letsel. Eenigc sjouwer lieden en aan de brug geëmployeerden waren inmiddels met bootjes toege sneld om liet volk daarin over te zetten. De sleepboot bragt de schipbrug weder op zijn plaats en biunen eenige uren tijds was de passage over de brug hersteld. Te Heerde ontlastte zich Zaturdag avond een zware onweersbui. De bliksem sloeg in twee boomen aan weerszijden van den grintweg, aan het einde van het dorp, welke geheel werden verbrijzeld en de spaanders wijd en zijd verspreid, terwijl twee kinderen midden op den weg, tusschen de boomen, ongedeerd bleven. Van een dier boomen, een zware eik voor de woning van den burgemeester, schijnt de bliksem daarop overgeslagen te zijn; in de schuur w^ren het dak en de buitendeur beschadigd, terwjjl een deurkozijn van boven tot onder gespleten is. In den voorgevel en het woon huis waren eenige ruiten en pannen gebroken en op enkele plaatsen in den gang en de kamers kleine gaatjes geboord, terwijl in den kelder een ko?ijn van een luchtraam stukgeslagen was. Van een behangsel was een stukje afgescheurd en lag op tafel, en in een kast waren van eenige theekopjes de vergulde randjes zwart gewordenterwijl de kopjes zelf van zwaveldamp zwart aangeslagen waren. Van ongelukken heeft men niets vernomen en de bewoners der percelen kwamen met den schrik vrij. De zoogenaamde Balloër-kuil", het eigendom van de provincie Drenthe, liggende in de gemeente Dolde, een overblijfsel der oudheid, zal rondom met hout worden bepoot, ten einde de vreemdelingen, die Drenthe bezoeken, zich een voorstelling kunnen maken, hoe men daar vroeger vergaderde. Gedep. staten van Drenthe zijn gemagtigd om met het zoogenaamde »Gral- loër-hout", een terrein met houtgewas, ook gelegen in de gemeente Dolde en waar in vroegere ecuwen de Etten hunne regtszittingen hielden, voor rekening van de provincie te aanvaarden legen de koopsom van ƒ802.50. Den heer P. van Borssum Waalkcs, sinds 14 October 1827 predikant bij de herv. gemeente van Ustirechtum c. a. viel Zondag II. het zeldzaam voorregt ten deel, den dag te mogen herdenken, waarop hij vóór 60 jaren zijn dienstwerk als evangelieprediker aanvaardde. Door den burgemeester van Wijmbritseradeel werd hem, namens den commissaris des konings in Friesland, het ridderkruis der orde van den Nederl. Leeuw overhandigd, hem door Z. M. den koning geschonken, uit aanmerking van de vele en gewigtige diensten, door den jubilaris gedurende tal van jaren ook als lid en president van het prov. kerkbestuur en als lid van de synode in het be lang der herv. kerk bewezen. Door hel provinciaal gouvernement van Groningen is aanbesteed het herstellen der stormschade aan de werken der nieuwe Slatenzijl, die in het begin van dit jaar zooveel heeft geleden. De laagste inschrijver was de heer J. J. Dekker, Ie Leut, voor 804.500. De hoogste was de heer J. van llattum, te Sliedrecht, voor >391,000. Bij de regtbank te Winschoten is aanhangig ecne aanklagt tegen een scheepsjager, uit Muntendam, die onlangs een paard zoodanig heeft mishan deld en verminkt, dat het onder de slagen doodbleef, en te Leeuwarden is door <lc policie proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen, waarvan de een op de veemarkt aan de door hem gekociite schapen met een schaar stukken uit de ooren had geknipten de ander bij liet vervoer van kalveren deze met een puntigen slok onderscheidene kwetsuren had toegebragt. 's GRAVENHAGE 10 Julij. Door Z. M, is aan S. P. C. Koene, te Utrecht, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van ridder der orde van den II. Gregorius den Groote, hem door den l'aus geschonken. De luitt. ter zee 2' kl. K. F. Steinmetz en II. van Assendelfl de Co- ningh, de luit. ter zee 1' kl. L. Backer Overkeek, de officieren van admi nistratie 3' kl. J. P. van Goethem, .1. J. van Riemen en W. A. Lc Rutle zoomede de scheepsklerk S. Hummciinckint O. 1. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. buiti:mM>sciii:i:iiiGtkn Si ïi C A ft LONDEN. 9 Julij. Aan de Stamlanl wordt uil Konslanlinopel geschreven, dat in invloed rijke Turksche kringen de komst van hel Brilsche eskader in de haai van Besica met leedc oogen wordt aangez en. Zij beschouwen dien maatregel als een bewijs, dat Engeland maatregelen neemt om eventueel zijn deel in den buit in beslag te kunnen nemen en zij maken er dan ook geen geheim van, dat zij de Dardanellen voor de Engelscbe schepen zullen sluiten, wan neer Engeland niet als openbaar bondgenoot van Turkije optreedt. Voortdurend worden te Liverpool ladingen ievend vee uit de Vcrccnigde Staten en Canada aangevoerd, liet vee komt in uitmuntenden toestand aan en tot heden is nog geen heest op den overtogt bezweken. In de dagbladen leest men dat een hoa-slang in den zoologisch en tuin te Londen 10 levende jongen heeft voortgebragt. De jongen zijn van 15 tot 18 dnim lang. F S*. A H H IJ K. De republikeiiischc senatoren en oud-afgevaardigden van het depart. Seine-el-Óisc hebben een open brief aan hun kiezers gerigt, waaruit de on gestoorde eendragt der verschillende, liberale fractiën blijkt. De ministeriële bladen verbergen hun ergernis hierover niet. De Defense is vooral hoos, omdat de onderteekenaren verklarendat Frankrijk vóór den 16,Ie° Mei kalm en gerust wasmaar thans ai zijn belangen in gevaar gebragt en zijn overtuiging verloochend ziet. Dit zegt hel bladis gelogen en hel hitst de regering op, ten minste de oud-afgevaardigden te vervolgen, daar de senatoren niet vervolgd kunnen worden, want, wanneer de kiezers zulke leugens gaan geloovenzou de regering hen later misschien met geweld en bloedvergieten moeten tegengaan. Volgens dc Defense is de lijst der conservative candidaleii, die Mac Mahon aangenaam zijn, reeds zoo goed als vastgesteld. De te Bienne in Zwitserland gevestigde Franschen hebben ecne depu tatie naar Gambetta gezonden, om hem hunne sympathie te betuigen, eu ten blijke daarvan een product der nijverheid van dit Zwitsersch stadje, een gouden horloge, aan te bieden. Gambetta heelt in zijn antwoord op een toespraak van een hunner nogmaals te kennen gegeven, dat men met het grootste vertrouwen de uitspraak der natie afwachtte. De prefect te Marseille heeft zeven republikeinsche clubs gesloten. In andere plaatsen is dezelfde maatregel toegepast op vrijmetselaars-loges. Te Creuzot deed in 1875 een commissaris van policie hij een hande laar liet beeld der republiek in beslag nemen, omdat hij er het zinnebeeld der revolutie in zag. Dc handelaar klaagde den commissaris aan. en deze ontving toen last van liet gercgl, hel beeld aan den eigenaar'terug te geven. De commissaris meende nu, dat wat hem in 1875 niet vergund was, hem wel veroorloofd zou zijn onder dit ministerie, en nam dezer dagen op nieuw het beeld der republiek in beslag. Ditmaal echter heeft hij eene andere reden voor zijn maatregel opgegeven: het beeld was tegenover de buste van Mac Mahon geplaatst, en dit beschouwde h|j als een hoon voor den president der republiek. U IT S C H L, A A D. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden bragt Zaturdag II. een be zoek aan den keizer van Duitschland te Ems. Dezer dagen was gemeld dat namens de ijzer- en staalfabrikanten, die onlangs in groolen getale te Frankfort a/M. eene vergadering hebben ge houdenten einde de belangen van dien tak van nijverheid te bespreken, een verzoekschrift den keizer is ter hand gesteld. In bedoelde petitie wordt e. a. gevraagd, dat de regering eene enquête zal doen houden ten einde de overtuiging te erlangen, dal deze tak van nijverheid zich niet kan verheffen, dan door middel van beschermende regtcn. Van goed ingelichte personen vernemen wij ten opzigle van deze belangrijke qnaeslie, zegt de Weser-Zeit. dat dc rijksregering het eenmaal ten aanzien van deze aangelegenheid inge nomen standpunt niet zal verlaten. De regering is van oordeeldat het houden eener dirgelijke enquête door haar niet doelmatig mag worden ge acht, zij zal derhalve zich op dat standpunt blijven handhaven. Zij zal de hand niet leeneu aan ecne poging om terug te keeren tot het stelsel van beschermende reglen. Volgens de Köln. Zcit. werd dezer dagen te Parijs een telegram ont vangen uil het buitenland, waarin gemeld werd, dat men te Weenen ernstig ontstemd was over de proclamatie van den Czaar tot de Bulgaren. Men kon zich niet ontveinzen, dat die proclamatie de voorbode kon zijn, niet van een tijdelijke bezetting van Bulgarije door Russische troepen, maar van de aankondiging, dat Rusland Bulgarije wil losmaken van Turkije. Dit telegram is niet aan hel adres bezorgd, waarvan door de regering kennis is gegeven aan den afzender. Zij zag daarin zeker iets gevaarlijks. Nabij Vlotlio, in Weslphalen, heeft men op een aardappelveld colorado kevers onldekt. Rondom het stuk land heeft men onmiddellijk diepe grep pels gegraven, vervolgens het veld met zaagsel en run bestrooid, dit met petroleum begoten en daarna alles in brand gesloken. Dezer dagen heeft de heer Toninetlite Berlijn, een beer, dien hij voor vier maanden geleden volgens een nieuwe methode heeft geprepareerd, legen bederf bewaard, in een vergadering ter tafel gebragt. liet dier heeft niet alleen zijn natuurlijken vorm behouden, maar de haren zijn zoo fraai en glanzig als van een levend beest van dezellde soort. Zelfs de oogen hebben geenerlei verandering ondergaan. Ditvoor zooverre het uitwendige aan gaat, overtreft al hetgeen tot heden is gezien. Naar men uit Munclien meldt is aan de crediteuren der vijfde klasse in den faillieten boedel van Adèle Spitzeder nog een bedrag van 60000 mark toegewezen Daar dit nu voor ieder op dc 100 gulden nog geen 60 pen ningen zou bedragen, is dc autoriteit, met dc verdeeling heiast, opliet denkbeeld gekomen, het bedrag te splitsen in 1200 aandeelcn, elk van 50 mark eu deze bij loling aan de regthebbenden uit te deelen. Men leest in de Atigsb. Mg. Zeit.: Wal is de wijdvermaarde Oos- tersche pracht en weelde in vergelijking van den glans, die den Noordschen Czaar omgeeft? Niets dan een schaduw, een belagehelijke verlooning! Zoo dikwijls de keizer gebruik maakt van den spoorweg, reist hjj in zijn eigen trein die uil 17 wagens beslaat en in pracht zelfs de stoutste verbeelding overtreft. Voor iedere reis van Bucharest naar Plojeschti (60 mijlen afstand) bedragen de kosten dan ook 6000 francs. Voor de tafel van den keizer en zijn gevolg zijn elke maand alleen reeds 4000 flesschen Champagne noodig. Gok in het hoofdkwartier van den grootvorst hebben goud en zilver nage noeg geen waarde. De cantine wordt bediend door den eigenaar van het Grand Hotel Brofft te Bucharest en daarvoor heeft hij vier bijzondere wa gens en zestien paaiden noodig, ofschoon hjj slechts koude spijzen, als conserven, eaviaar, ansjovis, zalm, kaas enz. voorhanden behoeft te heb ben. Een flesch Bordeaux wijn kost daar 15 francs, Rijnwijn 20 en Cham pagne 25 francs. Voor een broodje met kaas mag hij 3 francs rekenen. Overigens, zegt dit blad, zijn er lieden, die zoo mogelijk nog weelderiger leven dan de officieren in het Russische liooldkwartier, en dal zijn de oor- logs-correspondenten der Engelsche bladen. Bij den Zwitserschen bondsraad is een voorste! ingekomen, uitgaande van den opperpresident van Elzas-Lolharingen. Hel strekt om door ver- eenigdc pogingen van Zwitserland, Baden en Elzas-Lotliaringen, den Rijn binnen vaste grenzen Ie beperken. Er zullen aan de grenzen van Zwitser land tot aan het zrjkanaal bij Huningen dijken worden aangelegdten einde den stroom in zijn bed te houden, indien Zwitserland van zijn kant van de gemelde grenzen af gelijke voorzorgsmaatregelen neemt.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2