BINGSDAG 10 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, 'sjaars, huilen de cxpediliekoslen. Afzonderlijke uommers der Courant De prijs der Adverlenticn is van 1—4 r BLNiNEiNLANDSCHE BEBIGTGN, LEIDEN, 9 Julij. Door de commissie belast mei liet afnemen van liet examen voor vroed vrouwen zijn als zoodanig toegelaten: A. W. v. d. Dam, gcb. v. d. Voort, H uit Haarlem; E. Douwes, uit Oosieroieer, en A. F. U. Cuyie. uit I.ciden. Dij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 34.00, ƒ17.50, ƒ400 en 1.75 en de laagste prijzen 34.00, 17.50, 3.50 en 1.75. Bij het on weder op Zaturdag namiddag is de woning van mej. de wed. Fischer, op den Ouden Run. door den bliksem gelroflen, echter zon der dat daardoor eenige schade werd aangerigt. Nabjj de voormalige itijnsbnrgsche poort is gisteren morgen het lijk van een jong mensch, zekeren S.uit het water gehaald. Aan de veldmanoeuvresdie in het laatst van Augustus a. s. door de 1' divisie infanterie onder bevel van generaal-majoor A. W. P. Weit zei te Soeslerberg en omstreken worden gehouden, zullen deelnemen; hel 3' reg. infanterie te Bergen op Zoom en te Vlissingen in garnizoen en het G' re», infanterie in garnizoen te Breda, Rergen op Zoom, Geertruidenberg en Wil lemstad, voorts twee escadrons van het le reg. huzaren, een batterij rijdende artillerie, twee compagniëu artillerie transporttrein, eene compagnie pon- j tonniers en eene halve compagnie van hel balaillon mineurs en sappeurs, j alsmede een detachement hospitaal-soldaten. De firma Becker en Uuddtngh te Arnhem heeft als bewijs van hare j belangstelling aangeboden, alle instrumenten, tot het gebied van haar tak van nijverheid behoorende, kosteloos te stellen ten dienste der Nederland- sche expeditie naar de Noordpool. Bljjkcns berigten van Zr. M*. minister-resident te Konstanlinopel heeft de Porte het verbod van uitvoer van graan uit de provinciën Salonika en Adrianopel weder ingetrokken. üp het nationaal zendingsfeestWoensdag te Middachten gehouden, is gecollecteerd 1023, benevens een broche en vier oorbellen. Naar men uit Vlaardingen meldt is het zeer schraal met het haring vangen: er zijn berigten ingekomen uit Lerwick van 1 dezer, volgens welke de vloot, die voor het grootste gedeelte in de baai lag, weinig of niet ge vangen had, in eenige nachten visschens. De tweede jager is thans aange komen met ongeveer 70 ton. Te Maassluis is binnengekomen de logger Scheveningen, met 00 ton visch en 10 ton haring; de laatste gold ƒ40 tot ƒ98 per 1000. Vrijdag 11. is voor Gorinchem ter hoogte van de nieuwe vischmarkt, in de rivier de Merwede een vaartuig gezonken, komende stroomafwaarts, geladen met ruim 2000 mud steenkolen, en bestemd naar Leiden. De schip per, die door den zwaren stroom niet bij magtc was zijn schip, dat in de sclminsche rigting dreef, le draaijen, geraakte daarmede tegen de aan wal liggende stoomboot, dreef nog een eind weegs in zinkenden staal voort en op het eind van het nieuwe werk sloeg het schip, dal intusschen van ach teren vol water was geloopenhet onderste bovenzoodal er niets 'van te zien was dan een zwarte drijvende streep. De bemanning is met de sloep gered. Te Amsterdam heelt de policie de hand gelegd op een deugniet van 13 jaren, die door een agent van policie gestoord werd, terwijl hij in een varkenslagterswinkel de lade ledigde. Daar men sedert eenige weken in dien winkel geld en ook worst miste, had men daarvan aangilte gedaan bij de policie. Nadat men den winkel des avonds gesloten had, hield een policie- agent daarin de wacht. De lichten werden uitgedaan en de agent ging onder de tafel zitten. Omstreeks 1 uur hoorde hij eeuig geritsel; de jongen klom over een schutting, kwam door een raam naar binnen en liep regt naar het winkelhuis. Nadat hij een paar lucifers ontstoken had. sneed itij een stnk worst af, nam 50 centen, die in de lade waren weg en stak die in zjjn u zak, toen juist de policie-agent hem in den kraag pakte en hem naar het bureau op de Prinsengracht bragt, waar hij voor den commissaris eene vol ledige bekentenis aflegde. Omtrent den kerkebrand te Hoorn kan de Tijd met zekerheid de vol gende bijzonderheden meuedeelen Op Zondag, 1 Julij II., 'snamiddags half zes uren, werd de Zeer-Eerw. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, •anco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. •gels 1. -, iedere regel meer 25 cents. heer Scheefhals, dtken en pastoor te Hoorn, door zijne dienstmaagd ver wittigd, dat er een //kerel" op het kerkedak was. Aanstonds ging de pastoor zich van de waarheid der lijding overtuigen en ontdekte in de kleeding van den daklooper aanstonds het costuum van een protestanlschcn weesjongen, te huis behooreude in het aan de katholieke kerk belendend weeshuis. De pastoor, eene zoodanige liefhebberij >n de toekomst willende voorkomen, begaf zich onmiddellijk naar den weesvader, en terwijl hij hij dezen zijn beklag deed, kwam juist de dakklimmer van zijn togt terug, zoodat de pastoor den dader te gelijk kon aanwijzen en vervolgens, niets kwaads vermoedende, huiswaarts keerde. Omstreeks 7 uren stond de kerk in vlammen. Het spreekt vanzelf dat er weldra eenige vermoedens rustten op den protestantschen weesjongen, die dan ook door den commissaris in verhoor werd genomen en aanstonds zonder eenig voorbehoud eene volledige bekentenis deed. Hij verklaarde namelijk op hel dak der kerk door middel van een lucifer een wespennest in brand le hebben gesloken. Zij. die met de ligging en omgeving der kerk bekend warenkonden zich moeijelijk voorstellenhoe het den weesjongen mogelijk was geweest hel hooge kerkdak te bereiken; weshalve de jongen in tegen woordigheid van den commissaris de beklimming van het dak moest her halen cn daarbij bewijzen gaf van een veelbelovenden gymnastischen aanleg. liet onweder, dat Zaturdag namiddag woedde, heeft op verschillende plaatsen veel schade veroorzaakt. In de omstreken van Wageningen is de tabak door den hagelslag voor een groot deel vernield. In de omstreken *an Arnhem heeft de hagelslag aan bet te veld staande gewas veel schade loegebragt. De bliksem is tot tweemaal toe in eene boerderij in den Heijen- oord ingeslagen cn heelt, zonder verdere ongelukken le veroorzaken, eenige verwoestingen aan het dak en binnenshuis aangerigl. Te Vlaardingen is de bliksem geslagen in den rjjstpe'molen van den heer Joh. de Bruyn. Onmid dellijk stegen de rookwolken uit de kap, maar spoedig waren de spuiten op het terrein aanwezig en gelukte het den brand in den aanvang te sluiten. In de gemeente Sleen is Vrijdag 11. een jongeling door den bliksem doodeljjk getroffen en een ander blind geworden. Uit Bergcn-op-Zoom meldt men dat Zaturdag nacht het buitenverblijf Roosenoord, gelegen op een kwartier afstand dier plaats, een prooi der vlammen is geworden. Omstreeks elf uur brak de brand uit in de met hooi gevulde schuur en sloeg weldra lol het nabijgelegen woonhuis over. Van den kostbaren inboedel heeft men een groot gedeelte kunnen redden. Uit Zuid-Afrika meldt men aan het Hbl.: In het Kaapsch parlement is nog al oppositie over de grenspolicie en de aanhechting van Grikwaland. Laaistgcmehie zaak is naar een comité verwezen. De oppositie gaat vooral uit van de bh. Southey en l'alerson, maar is weinig populair. Inde Trans vaal is het corps jagers ontbonden met eenige geldelijke vergoeding en lof over hun gedrag. De boeren blijven hunne rustige afwachtende houding in acht nemen. De heer Raul Kroger is, alvorens naar Europa te vertrekken in het Kaapschc f'otksblad allernadrukkelijkst opgekomen tegen de bewe ring van de Cape Trmes, alsof zijn zoons aan de ontvangst van Shepstone deelgenomen zouden hebben. Hij had geen boer in den stoet gezien, die uit schooljongens en Engclsch werkvolk bestond. De heer Kruger is vol goeden moed voor zijn zaak, als hij ziet, dat de voorstanders der annexatie tot zulke logons toevlugt nemenwaartegen ook sommige Kaapsche bladen steeds waarschuwen. 'sGRAVENIIAGE 9 Julij. Z. II. heelt benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer P, van Borssum Waalkes, pred. bij de Ned. hervormde gemeente le IJsbrechtum Volgens een bij hel dep. van marine ontvangen telegram, is het stoom schip Batavia, onder bevel van den luit. ter zee 1' kl. VV. van Oorschot, den 6,l,n dezer te Bendcr-Bushire (Perzische Golf) aangekomen. HH. KK. HU. de prins van Oranje en prins Alexander, laatstgenoemde vergezeld van lid. adjudant kapitein ter zee van Goens. hebben zich heden voormiddag ten 11% ure naar Amsterdam begeven, ten einde in persoon de tentoonstelling van knust toegepast op nijverheid te openen. De keizer en keizerin van Brazilië zullen, alhier vertoevende, ook eenige merkwaardige steden der provincie met een bezoek verceren. Een der localen van de algemeene landsdrukkerij vertoonde heden wederom een feestelijk aanzien. De zetterij was keurig met groen en bloe men lusschen nationale kleuren versierd ter eerc van den letterzetter W.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1