-- Een uiet alledaagsch jttbileuai werd dezer dagen le Leeuwarden ge vierd. Hendrik Landsheer herdacht den dagwaarop hij 50 jaren geleden als tamboer bij de dienstdoende schutterij te Leeuwarden in dienst trad. In 1830 trok hij als vrijwillig tamboer uit; vier jaren lang bleef hij bij het leger te velde (hij mogt in dien tijd het voorregt smaken eervol te worden vermeld). Twee zonen van den jubilaris (hij had 12 kinderen) traden mede reeds beneden 15 jaren in landsdienst, nl. op de vloot, beiden werden ge decoreerd mei de medailles voor getrouwe dienst en deelneming aan veld- togten. De oudste is thans wachtmeester bij de marechaussee in W.-Indië; de jongste overleed aan de gevolgen van eene zware wonde in den oorlog tegen Atchin bekomen. Nog eenige andere leden zjjner familie onderscheidden zich voor en na in de krijgsdienst. In de jaren 1830 en 1831 waren zij ten getale van 7 vrijwillig in dienst. - Betredende den brand, die te Almkerk heeft gewoed, wordt aan de i\. H. C. het volgende gemeld: Omstreeks 3 uur Zalurdag namiddag ont stond de brand nagenoeg in de kom van het dorp, bij de Kruisstraat. Door den N. W. wind aangewakkerd, breidde de brand zich ijlings uit tot het einde der digt aaneengebouwde straat, toen, door veranderde windrigting, het vuur ook eene zijstraat aantastte en lot eene daaraan sluitende buurt van Emmikhoven oversloeg, die mede grootendeels vernield werd. In 1% uur tjjds lagen 28 huizen, waaronder kapitale, en 8 of 9 schuren in de ascb. De spits van den toren had ook spoedig vlam gevat en stortte in, waardoor ook het inwendige van den toren in brand raakte en geheel ver nield werd. De pastorie der herv. gemeente is behouden, dtch heeft veel geleden. Spoedig waren de spuiten van Dussen en Emmikhoven op het ter rein, waarbij er later nog twee van Woudrichem kwamen; de üve|' der verschillende direction verdient allen lof. De vlammen breidden zich met zulke snelheid uit, dat er weinig of niets is kunnen gered worden uit de verbrande panden, waarvan verscheidene niet geassureerd waren. Als oor zaak van dit ontzettend ongeval wordt genoemd de onvoorzigtigheid eener dienstmeid, die den inhoud van een kagchelbak, waarin welligt nog eenige vonken smeuldenop een vuilnishoop zou hebben uitgestort. Van andere zjjde wordt nog gemelddat ook eene aanzienlijke hoeveelheid koren (men zegt 500 heet.), alsmede eene vrjj groole som aan geldswaardige papieren eene prooi der vlammen geworden zijn. Gisteren vertrok van Vlissingen de loodsschoener n". 10, door den minister van marine met zijn bekende bereidwilligheidwaar het geldt het bevorderen van de belangen der wetenschap, afgestaan om gedurende een veertiental dagen een kruistogt te doen in de Noordzee. Deze kleine excursie gaat uit van het zoölogisch slation der Nederlandsche dierkundige vereeniging, dat dit jaar aldaar in de nabijheid der buitenhaven geplaatst werd. Het zijn de hh. dr. Hoek, Horst en Hubrecht, leden der commissie voor bovengenoemd station, die zich met de geheele uitrusting en ook met de leiding belast hebben en aan welke, behalve door hen, ook door de hh. van Haren Nontan uit Leiden en Sluiter uit Amsterdam wordt deelgenomen. Hbl 'sGRAVENHAUE, 3 Julij. Door Z. M. zijn benoemd: tot grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw, de graaf von Taubenheimopperstalmeester van Z. M. den koning van Wurtemberg; tot commandeur dier orde, de heer G. Lefsel voorzitter der kamer van afgevaardigden van hel groothertogdom Lnxem- burg; tot ridder dier orde, de hh. C, Collart en H. Kirpach, beiden secre tarissen van voormelde kamer. Door Z. M. is aan mr. J. baron Mackay van Ophemert, op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit de betrekking van lid der commissie belast'met het afnemen der diplomatieke examens, onder dankbetuiging voor de door Item in die betrekking bewezen diensten, en is tot die betrekking benoemd mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oijc, Zr. M'. minister-resident en lid van de eerste kamer der staten-generaal. De audiëntie van den minister van financiën zal,' wegens tijdelijk ver blijf in het buitenland, op Donderdag 5 Julij en volgende Donderdagen tot nadere aankondiging niet plaats hebben. De minister van marine zal Vrijdag aansl. mede geen gehoor verleeneu. I e keizer en de keizerin van Brazilië worden den 12J,D of 13'1'0 dezer met een talrjjk gevolg in de residentie verwacht. De zittingen der provinciale staten van Znidholland werden heden onder voorzitting van den commissaris des konings, mr. C. Fock, geopend. Na de opening bragl de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van wijlen de leden Droogleevcr Fortuyn en van Houten. Daarna werden drie com mission benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven van al de nieuw gekozen leden in de onderscheidene districten. Uil de deswege kort daarop uitge- bragte rapporten bleek, dat alle stukken in behoorlijke orde zijn, terwijl eene enkele kleine informaliteit omtrent ééne verkiezing geen aanleiding gaf tol bezwaar. De commission adviseerden dan ook tot toelating van al de nieuw gekozen leden, die daarop door den griffier binnengeleid en door den voorzitter werden beëedigd en geluk gewenscht met het bewijs van vertrouwen hunner medeburgers. Alvorens tot de orde van den dag over te gaan herinnerde de voorzitter dat Nederland in de afgeloopen maand een gevoelig verlies geleden heeft door het zoo onverwacht overlijden van II. M. de koningin. Hij zeide dat de geheele natie, en de provincie Zuidholland in het bijzonder waar de koningin gevestigd was, zijn gelroflen door dit droevig overlijden en hij meende de tolk te zijn van allenwanneer hij aan de staten voorstelde een adres van rouwbeklag aan Z. 51. den koning namens dc staten van Zuid holland aan le bieden. (Algemeene bijval.) In de onderstelling dal dit de goedkeuring dezer vergadering zou wegdra gen. hadden gedep. stalen dan ook een brief van rouwbeklag aan den koning ontworpen, dat door den griffier werd voorgelezen en waarmede de vergadering zich bij acclamatie vereen igde. Vervolgens werd hetzij opgave of voorlezing gedaan van alle sedert de vorige zitting ingekomen stukken en voorstellen van gcd. staten. Een groot aantal daarvan, beirekking hebbende op uitgevoerde besluiten olmaat regelen, worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl omtrent meest alle verdere voorstellen en bescheiden in de zitting van morgen besluiten zullen worden genomen, hetzij tot dadelijke of latere behandeling, hetzij tot het in handen stellen van speciale commissien ad hoe. De beide begrootingen (rijks en enkel provinciale) zijn naar de afdeelingeti verzonden, die mede eerst morgen getrokken zullen worden, wanneer tevens de verkiezing zal plaats hebben van zes leden van gedep. staten, zijnde dj periodiek aftredende heeren Rengers van Warmenhuyzen, de la Basseeour Gaan en Hubrecht, en wegens hunne aftreding als leden der staten, d? heeren van VollenhovenSteengracht en Blusse'. Nog is door den voorzitter kennis gegeven, dat bij hem is ontvangen en aan de leden in druk rondgedeeld copy van het stuk, dat heden aan de stalen van Noordholland wordt rondgedeeld betreffende de verbetering van het vaarwater tusschen Amsterdam en Rotterdam, terwijl heden ten aanzien van dat onderwerp nog is ingekomen een adres van 121 schippers over den onvoldoenden toestand van gezegd vaarwater. Nadat besloten was dat de verkiezing van twee leden der eerste kamer wegens de periodieke aftreding van de heeren Viruly en A. Blussé, zal plaats hebben in de zitting van Dingsdag 10 dezer, werd de vergadering opgeheven tot morgen ten 12 ure. BUITENLAiNDSCliK BERIGTÈN. BSKELANB, LONDEN. 2 Julij. Volgens berigt uit Vera Cruz zijn in de Campèchc-baai twaalf sche pen verongelukt. Zij waren allen met voor Europa bestemd timmerhout gt laden. Een hevige storm deed de schepen stranden en vergaan. Volgens beriglen uit Chili is een verschrikkelijke m'sdaad door schurken in de Hacienda de la Reina gepleegd. Zjj overvielen drie knapen van 18, 12 en 9 jaar in den slaap. Zonder de minste aanleiding werd* oudste met dolken aan stukken gesneden, den tweeden werd de handlij gedeelten afgesneden, den derde staken de onverlaten een mes in den rnoni en draaiden dat om. zoodat de tong en het gehemelte uitgestoken werden Door een onbegrijpelijk toeval wist de tweede aan zijn beul te onlsnappei en liep wal hij kon in de rigiing van Penalolengy. Een der booswichtei achtervolgde hem. doch struikelde gelukkig juist op het oogenblik dat lij den knaap bereikt zou hebben. De ellendelingen zijn ontsnapt. FaAltikH IJ K, Het Journ. off. beval eene dagorder, die Mac Malton heeft uitgevaar digd na de gehouden wapenschouwing. Hij betuigt aan de soldaten zijin tevredenheid over hunne goede houding, de regelmatigheid hunner bewegiit gen en hunnen ijver in de dienst. Gij begrijpt uwe pügten, zegt hij. li reken op u ter verdediging van de dierbaarste belangen des lands. Ik lier zeker dat gij mij, bij het vervullen van de aan mij toevertrouwde taak, dii ik ten einde toe vervullen zal, zult ondersteunen in het handhaven van dei eerbied voor het gezag en de wet. Er blijven steeds geruchten in omloop betreffende eene kleine wijzigin? in hel kabinet, ten gunste der Bonapartisten. De, wegens het bjjwonen van het aan Gambetta gegeven feestmaal, ontslagen burgemeester van Amiens, beeft den volgenden brief aan zijl» medeburgers gerigl: Wij meenden builen onze ambtsbetrekkingen als bur gers het regt le bezitten om onze sympalhiën voor een vertegenwoordig» des volks aau den dag te leggen, wiens karakter, talenten en verdienste gansch Frankrijk eert. Van deze hulde, waaraan de geheele republikein- sche bevolking onzer stad deelnam, zult gij ons geen verwijt maken. Ei toch is daarin de eenige reden gelegen van den maatregel, waardoor tvj getroffen zijn, maar welken wij ons niet mogen aantrekken. De aanstaande verkiezingen zullen doen blijken, aan wien uw vertrouwen behoort; au hen, die thans van de regering den last aannemen om uwe stad le bestu ren ol aan hen, die dezen last slechts krachlens uwe vrije stemmen bi- geerden te beklceden. Op 1 Julij heeft alhier eene huiszoeking plaats gehad bij den genera Spaanschen minister president Ruiz-Zorilla. Zijn papieren werden in besla.' genomen en hij zelf naar de prefectuur van policie gebragt. Men wil ui ten dat hij beschuldigd wordt eene zamenspanning tegen dc bestaande ordi van zaken in Spanje gesmeed te hebben. D II 1 T 9 C tl L A V D, Op last van den rijkskanselier is prol. Sell gezonden naar Mulheim, ten einde der autoriten aldaar, zoo mogelijk, scheikundige middelen aan de haul te doen tot verdelging van den coloradokever of zijn eijeren. Dezer dagen ontving de echtgenoot van den postmeester-generaal Stephau te Berlijn een brief, waarin een andere brief zich bevond gerigt aau Stephau zeiven. De afzender der beide brieven had zich van het aangewende ntiddd bediend, ten einde zeker te zijn, dat dc «inliggende" aan zijn adres win' bezorgd. Deze brief bleek afkomstig te zijn van een beambte bij de poste rijen de schrijver verklaarde uit naam van een zeer groot aantal medebe- amhten le spreken, die een geheim genootschap, over gansch Duitschlani verspreid, hebben gevormd, met het doel om hun toestand te verbeteren Er werden eenige voorwaarden gesteld, binnen een bepaalden lijd te ver wezenlijken. Indien daaraan niet werd voldaan, zou de heer Stephau hetzij door vergif of dolk. om hel leven worden gebragt. Een onderzoek naar dt zamenzweerders zou niet balen, want alle deelnemers hadden gezworen hui geheim ongeschonden te bewaren. De zaak is in handen van de juslitii gesteld. De groote algemeene vergadering der leden van de Gustaaf-Adolf-Ver- eeniging zal 4 September te Frankfort a/d. Main worden gehouden.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2