PER TELEGRAAF. zijn voorzien. Men schrijft dien maatregel toe aan de zucht om met de ontevredenen buitenslands in eene schikking te treden. Men vleit zich hier op Curasao, dat deze keer van zaken gunstig zal zijn voor het herstel der betrekking met Venezuela en lot de opening van de gesloten havens lei den zal. Uit Zuid-Afrika wordt aan het Hbl. gemeld: De deputatie uil Trans vaal is in Kaapstad aangekomen en 5 Junij naar Europa vertrokken. Vol gens geloofwaardige personen is het volk in de Transvaal niet onwillig een verbond met Engeland te sluitenzooals door lord Carnarvon aanvankelijk in 1876 wcnschelijk was verklaard, maar over het geheel ten sterkste tegen annexatie. In den Oranjevrijstaat heeft de volksraad het confederatieplan be leefd afgewezen; hij stelt de bevordering der goede verstandhouding met Engeland op hoogen prijs, doch kan niet in het minste afzien van zijne onafhankelijkheid. Van dc 6000 Vrijstaatsche burgers hebben 5000 memoriën tegen aanhechting van de Transvaal geteekend. In de Kaapkolonie hoopt men dat het besluit van den volksraad en de houding der burgers in den Vrijstaat, gesteund door petitiën van velen in de Kaapkolonie tegen de annexa tie, op het Engclsch bewind indruk zullen maken, te meer daar vele ver klaarde voorstanders van Engeland het gebeurde in de Transvaal, alsonregt- vaardig en niet gewettigd door den toestand aldaar, afkeuren. De verjaardag van de Engelsche koningin is te Pretoria met groot militair vertoon gevierd; duizenden inboorlingen waren op de beenalles is ordelijk afgeloopen. De heer Shepsione heeft pardon verleend aan deserteurs en hen die naar Trans vaal waren uitgeweken wegens misdrijf, mits zjj drie jaren daar hebben gewoond. Alle middelen worden aangewend om den indruk der deputatie in Europa te verkleinen en om valsche voorstellingen over den toestand te geven. Secocoeni schjjnt minder vredelievend; in Kafferland baart de mis lukking van den oogst zorg voor hongersnood en oorlog. 's GRAVENHAGE29 Junij. Z. M. de koning-groothertog heeft tot ridder in de orde van de Eiken kroon benoemd L. Slumpf, le luit.-adjudant te Paramaribo. Door Z. M. is aan L. A. baron van Neukirchen, genaamd van Njjven- heim, ritmeester in Pruissische dienst, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis lc kl. der Albrechtsorde en der Frederiksorde, hem respectivclijk door den koning van Saksen en door den koning van Wur- temberg geschonken. Door Z. M. is de kapitein P. L. Derail, van hel 1* reg. veld-artillcrie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van majoor; voorts zjjn bij het wapen der artillerie benoemd: bij hel 2' reg. veld-artillerie, tot 1'° luit., de 2' luit. E. A. van Leent, van het le reg. vesting-artillerie; bjj het 2' reg. vesting-artillerie, tot leD luit., de 2e luit, R A. X. van de Wall, van liet corps: bij het 3® reg. vesting-artillerie, tot kapitein 2e kl.de le luit. C. E. van Strijen, van het 2' reg. veld-artillerie. Volgens het Pad. heelt het Z. M. den koning behaagd mevrouw de douair. van der Ottdermeulen, grootmeesteresse van wjjlen van H. M. de koningin, den titel te verleenen van baronesse. Het geregtshof alhier heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van een getuige, die geweigerd had in eene zaak den door de wet gevorderden eed af te leggen en dientengevolge niet als getuige kon gehoord worden. Het hof oordeelde den weigerachtige wel schuldig aan het hem geïncrimi neerde feit, maar legde geen straf op, omdat in plaats van gevangenisstraf door het O. M. de veroordeeling tot eene geldboete was geeischt, hoezeer de wet tegen bedoeld feit alleen gevangenisstraf bedreigt, en het hof ook geen termen had gevonden in deze gevangenissiral op te leggen. Men schrijft uit Voorburg aan hel D. v. 'sGr.: Naar men verneemt is in publieke veiling namens 11. K. 11. prinses Marianne aangekocht de villa «■Jannette", gelegen nabij HDr. verblijf Rusthof. De bestemming, aan deze plaats toegedacht, is onbekend: de aankoop echter versterkt dc meening, dat II. K. II. zich onder ons rustig gevoelt en gaarne hier verloefi. BUI TEN LA N DSCIE BED IG TEN ES6ELAXS. LONDEN, 28 Junij. De senaat van de Londensche hoogeschoo! heeft met cenc meerderheid van 5 stemmen besloten, met het verleenen van een graad in dc medische faculteit aan vrouwen niet te wachten totdal zij ook toegang zouden heb ben lot de andere faculteiten. FBASHRMH. Volgens den Mon. univ. zal te geljjk met het besluit, waarbij de kie zers worden opgeroepen, een manifest van den maarschalk president aan de natie verschijnen. Dit manifest, zeer beknopt en zeer duidelijk, zou als het ware het conservative programma der regering wezen tegenover hel radicale programma van de fractiën der linkerzijde. Volgens officiële medcdeeling zal de aangekondigde wapenschouw ing door maarschalk Mac Mahon op 1 Julij in de vlakte van Longchamps wor den gehouden. De minister de Fourtou heeft aan de prefecten eene nieuwe circulaire gezonden, waarin hij hun bevelen geeft omtrent bun bestuur, die ten strengste moeten opgevolgd worden. -- Door den prefect van het dep. der Beneden-Alpen is eene verordening uitgevaardigd, strekkende om de verspreiding te verbieden van eenen brief, door de afgevaardigden van het departement in den vorm eener circulaire aan hunne kiezers gerigl. De colportage kan niet gedoogd wordenzegt hij, van een stuk, waarin men zoover gaat van, naar hel schijnt, de goede trouw des maarschalks te verdenken. Te geenen tijde, op geene openbare plaats mag de colporiage van zulk een geschrift door de onderprefecten en burgemeesters worden locgelaten, en ieder, die het verspreidt, moet onver wijld voor den regter worden gebragt. Dc prefect, onlangs eerst benoemd, betreurt hel, dat zjjn eer=te woord een woord der gestrengheid wezen moet. Naar men verneemt is mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans, ernstig ziek. ITALIË. Men heeft dezer dagen een zeer belangrijk bedrog en vervalschingen ont dekt ten nadeele der voorschotbank van Napels en andere bankhuizen. De ont vreemde som bedraagt meer dan een millioen. De spaarkas van Milaan verliest ongeveer 600,000 fr. Hel betreft eene vervalsching op groote schaal van de effecten der nationale leening. Het dagblad Roma Capttalc zegt dat verscheidene banken van Milaan, Florence, Turyn en Napels een groot getal der vervalsche stukken hadden aangenomen. De dader van deze be driegerij schijnt een persoon le zjjn, die zich voor graaf Giovanni Avogadro van Turyn deed doorgaan. HIIIT9CHLAND. Volgens de Köln. Zeit. heeft men aan het plan tot verdelging van de larven van den Colorado-kever op het aangetaste veld nabij Mulheim gevolg gegeven. Na het graven van breede greppels bestrooide men den gansche» afgeperkten akker dik met zaagsel en run; hierop goot men een groote hoeveelheid petroleum en stak dit in brand; telkenmale behandelde meo echter op die manier een klein gedeelte van den aangetasten akker. Alls werd op die wijze tot asch verbrand. Van wegvliegende kevers is daarbij niets waargenomen; dit bevreemdt te minder, dewijl er volgens het onder zoek hetwelk vooral had plaats gehad, geen volwassen insecten op dn akker meer aanwezig waren. Daar telkenmale slechts een klein gedeelit van het aardappelveld werd verbrandduurde de executie der aanwezige larven tot in den avond. Om zeker te gaan heeft men een grooter slot veld onderhanden genomen dan volstrekt noodig scheen. Uit Weenen meldt men dat in het huis van afgevaardigden de minister- president, prins Auersperg, in antwoord op eene interpellatie verklaart heeft, dat noch eene aansporing van Duilschland tot hel sluiten van een of- en defensief verbond uitgegaan, noch in het algemeen iets dergeljjks ge schied is en dus ook eene weigering niet heelt kunnen plaats hebben. Be minister-president herhaalde voorts de verklaring, den 4dco Mei door de regering afgelegd, er bijvoegende, dat de regering die verklaringen niet ge- daan had krachtens eene optimistische opvatting van de toenmalige toestan den maar met het vooruitzigt op de sedert lot werkelijkheid gewordei eventualiteiten. De regering houdt die thans nog staande en ziet ook in geene reden om van hare onzijdigheid naar welke zjjde ook af te wijken. De betrekkingen tot de buitenlandsche mogendheden zijn steeds dezelfde gebleven en er bestaat geene aanleiding tot het mobiliseren van de strijd- magt des rijks. Moglen er echter gebeurtenissen ontstaan, welke eene versterking van de troepen aan de grenzen der monarchie noodzakelijk zo» den doen voorkomen, dan behoudt de regering zich voor, niet in strijd met hare vroegere verklaring, maar als tenuitvoerlegging daarvan, ook binnen de perken der onzijdigheid zoodanige maatregelen te nemen als ter bescher ming onzer onmiddellijke b langen aan de grenzen der monarchie zoude» wordeu vereischt. TURKIJE. Het wederzijdsche kanonvuur aan den Donau lusschen Giurgevo e» Rustschuk geeft van beide zijden aanleiding tot protesten wegens schendin: van hel volkenregt enz. Van de zijde der Turken wordt gemeld dat Rust schuk veel geleden heeft. Het Engelsche consulaat werd vernield, de Fran- sche en Duitsche consulaten, het residentie-gebouw en verscheidene hospila! len werden min of meer beschadigd. De Bulgaarschc wijk der stad werd vooral geteisterd. Van het consulaire personeel werd niemand gewond, doch van de bevolking werden 100 personen gedood of gewond en van de bezel- ting 5 manschappen. Dc consuls hadden een protest opgesteld tegen deze handelwijze der Russen, liet Turksche bombardement van Giurgevo, meldt men van Russische zijde, heeft groote schade aangerigt. liet gymnasium e» dc woning van den Duitschen consul benevens vele andere gebouwen zij» verwoest. Prins Karei is naar Giurgevo vertrokken, om de gedurende liet bombardement gewonde inwoners te bezoeken en hun ondersteuning te doen toekomen. Op hel oogenblik dal de prins het builen de stad gelegen, doorI dc vlag met het roode kruis kenbare hospitaal binnentrad, viel een hagel van Turksche projectilen in den tuin en in de omgeving van het hospitaal neder. Over den staal van zaken in Montenegro is men in hel onzekere. Volgens de jongste berigten van Turksche zijde waren de Monicnegrjjneo herhaaldelijk geslagen en te Knnslantinopel geloofde men dat dc troepen reeds voor de poorten van Cettinje stonden. Van eene andere zjjde heeft men nu hel berigt ontvangen dat dc Turken hel onderspit hebben gedolven zware verliezen hebben geleden en afgetrokken zijn. Uit Alexandrië werd onlangs gemeld dat eene zamenspanning mi ontdekt om op zekere plek de boorden van het Suez-kanaal met nilro-glice- rine te doen instorten, waardoor het kanaal voor een tijd onbruikbaar zo» zijn geworden. Misschien is dit een praatje geweest, maar in elk geval zjjn maatregelen genomen, om dergelijke aanslagen tc verhinderen Onder t»et Engelsche officieren is door den Khedive een kanaal-policie opgerigt. VVEENEN, 28 Junij. Dc Pol. Corr. meldt uil Catarro, van heden, lid volgende. Mehemet Ali, die de Montcnegrijnen in Nahia Moraca aanviel, is door drie balaillons Montenegrjjnen geslagen en tot op Kolassin terug geworpen. Alle geregelde Turksche troepen die in dc Ilerzegowina zijn, ook die- welke op dc grenzen bij Metkowich staan, hebben bevel gekregen naar Albanië te vertrekken, waarheen alle voorraad uit de magazijnen van Met kowich tot Moslar gezonden is. De Corr. meldt ook uit Bucharest dd. 27 Junij, dat hel vierde Russische

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2