LEIDSCHË €(111 RA NT. W77. N°. 152. ZATURDAG 30 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BEH1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is ]>er vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, inet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1. -, iedere regel meer 25 cenls.| LEIDEN, 29 Junij. De jaarlijkschc algemeene vergadering van aandeelhouders in de spoor weg-maatschappij Leiden—Woerden zal op 28 Julij op Zomerzorg worden gehouden. Door de firma E. J. Brill alhier is de inteekening opengesteld op de uitgave van een werkje, getiteld: Petri llofmanni Peerlkampii Opuscula oratoria et poëtica, liet plan lot deze uitgave gaat uit van den heer d'. 1. T. Bergmandie daartoe werd aangezocht door cenige van 's mans oudste leerlingen en vereerders, c-n diein weerwil van zijnen hoogen leef tijd, nog steeds nuttig werkzaam tracht te zijn. Zooals de titel aangeeft zullen in het werk bijeenverzameld worden Peerlkamp's afzonderlijk uiige- gevene of hier en daar verspreide, bij verschillende gelegenheden gehoudenc redevoeringen en vervaardigde dichtstukken. Peerlkamp's verdiensten als docent en als hoogleeraar in de oude Ietteren worden door het levend ge slacht nog dankbaar erkend. Als latinist en prozaschrijver, zegt de heer Bergman met volle regt in het prospectus, muntte Peerlkamp uit door een kernachligen en gespierden stjjl, en als dichter heeft hij zich wel niet door vele, maar door enkele keurige en welgeslaagde proeven bekend gemaakt en is hij welhaast voor Nederlands laatste Latijnsche dichter te houden. Wjj vertrouwen dat de inteekening, die tot 1 September aanst. open staat, wel in zooverre eenen goeden uitslag zal opleveren, dat aan het plan gevolg zal kunnen worden gegeven. D'. Baart de la Faille, pred. alhier, heeft voor het beroep naar Veeneu- daal bedankt. Volgens de N. U: C. is tegen den Chincschcn directeur van een kun- stenaarstroep wegens het exploiteren van kinderen beneden de 12 jaren als alhleten in de stads-gehoorzaal te Leiden proces-verbaal opgemaakt. Blijkens het statistisch verslag betrekkelijk de dienst der post-admi- nistratie over 1876 bedroeg het gezamenlijk getal binnen- en buitenlandsche brieven over dat jaar per post verzonden 48,534,579, waaronder 10,630,120 buitenlandsche brieven. Verzonden werden: 8,939.235 binnenlandsche brief kaarten en 90.439 met betaald antwoord; 769,833 binnenlandsche en 74883 buitenlandsche postwissels tot een bedrag te zamen van ƒ15.714.978.45. De ontvangsten der postadministratie over 1876 hebben bedragen ƒ3,270,089.95 zijnde 313,598.58y2 meer dan over 1S75. Tot hel afleggen van hel eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuidholland hebben zich 62 adspjranten aangemeld; van Gorinchem 3, van Dordrecht 12, van Rotterdam 6, van Schiedam 1, van Delft 15 en van 'sGravenhagc 23, terwijl de twee overigen geene leerlingen van eene hoo gere burgerschool zijn. Door de staatscommissie voor het tweede natuurkundig examen te Am sterdam is het diploma uitgereikt aan de hh. A. van de Moer en J. Rent meester. Het stoomschip Hampton, op 13 Mei van Maassluis vertrokken, is op 27 Junjj te Batavia aangekomen. Het programma van de honderdste algemeene vergadering en het eeuw feest der Nederl. maatschappij van nijverheid te Haarlemin de week van 16-22 Julij, is vastgesteld. De plegtigc viering van hel eeuwfeest der maatschappij zal plaats hebben op 18 Julij, des morgens, in de Groote kerk. De voorzitter der maatschappij dr. Vrolik zal de feestrede uitspreken. Er zal eene feestcantate uitgevoerd worden, woorden van den heer ten Kate, muziek van den heer Heinze. Des namiddags zal de pleglige opening plaats hebben van het museum van kunstnijverheid. Na afloop daarvan feest diner in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging". Dingsdag en Donderdag heeft de algemeene vergadering plaats in de bovenzaal der sociëteit Vereeni- ging, in de Lange Bagjjnenstraal. De 28' algemeene vergadering van de Nederl. maatschappij ter bevor dering der geneeskunst werd eergisteren te Groningen gehouden. De voor zitter, d'. Vaillant, wijdde een woord van hulde aan den dezer dagen ook der maatschappij ontvallen algemecncn penningmeester, prof. Boogaard te Eeiden, behandelde vervolgens de vraag, wat dc maatschappij thans nog kan en behoort te doennadat geneeskundige staatsregeling en hooger onderwijs ook onder medewerking van de maatschappij zijn tot stand ge- hragt, en eindigde met dc beste wenschen uit te spreken voor den verderen bloei der maatschappij, wier levenskracht nog groot is! l'n het verslag van den algemeenen secretaris werd eene dankbare hulde gebragt aan wijlen prof. Boogaard en eene korte biographie van den over ledene medegedeeld. Dit dat verslag bljjkt wjjders, dat het eerste 1000-tal leden eindelijk is bereikt; er zjjn thans nl. 19 leden meer dan in 1876 bij gekomen. Er zijn nu 34 aldeelingen. Het verslag doet verder zien, welke hoofdzaken in de afdeelingen in 1876 zjjn behandeld en welke veelvuldige werkzaamheden overigens door maatschappij en hoofdbestuur zjjn verrigt. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten het onderzoek naar de zoogenaamde volksgeneesmiddelen nu verder door de maatschappij te laten rusten. Rapporten en mededeelingen van vaste commissiën werden uitge- bragt: door die voor de geschiedenis der geneeskunde in Nederland, door den gecommitteerde voor de ethnologie van ons land, dr. Sassc; door dien voor de volksvoeding in Nederland, dr. Haakma Tresling. Onderscheidene wetenschappelijke mededeelingen werden gedaan. Vele van die mededeelin gen gaven aanleiding tot discussie. Voor een kindje door sectio caes. in het nosocomium te Groningen gebo ren, door de med. candidaten ten deele geadopteerd en welk geval door prof. Sanger werd medegedeeld, werd eene aanzienlijke som gecollecteerd. Aan het Hbl. wordt gemeld dat met de mail over St. Nazaire weder van Suriname voor AmslerdamsChe rekening, voor een bedrag van 23000 aan gedegen goud, in Suriname gedolven, is ontvangen. Een landbouwer onder Waddinxveen, wiens vjjfendertigjarige vrouw in het laatst van April is overleden, werd sedert eenigen tjjd verdacht van haar om het leven te hebben gebragt door vergiftiging. Eergisteren heeft dc regter van instructie, mr. Bouvin, zich uit Rotterdam naar Waddinxveen begeven en aldaar tot laat in den nacht een onderzoek ingesteld, hetwelk evenwel nog tot geen resultaat heeft geleid. Gisteren ochtend werd dan ook de instructie hervat. De verdachte is nog niet in verzekerde bewaring genomendoch de last lot opgraving van het Ijjk is reeds verstrekt. Men zegt dat de misdaad werd gepleegd, omdat de man, die welgesteld is, een ander huweljjk wilde aangaan, en wel met zjjne dienstbode, die in geze gende omstandigheden moet verkeeren. llit het huweljjk waren geene kin deren geboren. De man moet reeds bekend hebben arsenicum te hebben gekocht, doch ontkent dat dit in zjjne woning is geweest. (TV. R. C.) Uil Sloterdjjk is een persoon gevankelijk naar Amsterdam overgebragl, die bij een twist in eene tapperjj een ander een messtek in de borst heelt toegebragt; de wonde moet, daar het mes afstuitte, niet gevaarljjk zijn. Door het geregtshof te Arnhem is de beruchte Theod. Schut veroor deeld tot 20 jaren gevangenisstraf. Te Borculo is Woensdag II. bij een allerhevigst onweder een huis door den bliksem getroffen en afgebrand. Ook te Menaldum in Friesland werd op die wijze een huis met schuur een prooi der vlammen. Bij de werkzaamheden tol het maken van een nieuwe schutsluis in de Marinehaven te Vlissingen, komen een groote massa ijzeren kogels, grana ten en bommen voor den dag. Deze projeclilen, waarvan tot nu toe onge veer 25000 kilogram is opgedolven, hebben bljjkbaar nimmer aan hunne bestemming voldaan. Zij zijn herkomstig uit de parken der Engelschen en door hen in December 1809, vóór hunne ontruiming van Walcheren, in de havens gestort. De berigtendie men op Curasao uil Venezuela ontvangen heeft, zjjn niet van belang ontbloot. De gewezen president-generaal Guzman Blanco heeft dat land verlaten en zich over St. Thomas naar Europa begevenalwaar hij door den tegenwoordigen president, den heer Alcantara, gelast is, in hoedanigheid van buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister, de repu bliek in Duitschland, Spanje en Italië, en bjj den Paus. voorts in Frankrjjk en Zwitserland, te vertegenwoordigen. Dc Opinion Nacional noemt als reden voor het vertrek op den gezondheidstoestand van mevrouw Guzman Blanco, die eene reis naar Europa dringend vorderde. Later las men echter in dat bladdal de gewezen president naar het buitenland vertrektopdat zjjne tegenwoordigheid in het land door eenige ontevredenen niet als een voorwendsel zou worden gebruikt om president Alcantèró moeijeljjkbeden in den weg te leggen, Iljj is den 18"» te La Gueyra onder scheep gegaan, onder eene militaire begeleiding, zoo men wil, voor zijne pcrsoonljjke veiligheid. De president heeft alle betrekkingen, waarvan de titularissen door het uitvoerend gezag benoemd zjjn, vacant verklaardbljjvende dc litularisseu tjjdeljjk met de waarneming hunner ambten belasttotdat daarin nader, zal

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1