betaling van trek- en verhooggelden wegens den verkoop van grond aan den Vestwal bij de Kaiserstraat werd afwijzend beschikt, en de voord ragt betref fende de tolheffing aan de Postbrug goedgekeurd. Bij de voordragl betrekkelijk den aankoop van huizen ten behoeve van de gasfabriek, nam de heer Cock het, vroeger door den heer Brjleveld inge trokkenvoorstel over, om dat punt mede aan te honden. De heer de Fre- mery had daartegen bezwaar, omdat men slechts een bepaalden lijd had om die huizen le nemen of niet te nemen. Na cene korte zitting met gesloten deuren werd het voorstel van den heer Cock verworpen met 14 tegen 7 stemmen en de voordragt aangenomen met 18 tegen 3 stemmen. Achtereenvolgens werden nog goedgekeurd: eene snppletoire begrooting der dienstdoende schutterij, dienst 1877, strekkende tot vernieuwing van de kleeding der muziekanten; een slaat van af- en overschrijving op de ge- meente-begroolingdienst 1876, betredende de trek- en jaagpaden; de re kening van hel Evang. l.uth. wees- en ottdeliedenhuis over 1876 en de rekening van het stedelijk werkhuis over dat jaar. Men verneemt dal de behandeling der zaak betrcflende de kerkelijke belasting voor het kantongeregt, welke op Zaturdag a. s. was bepaald, is nitgesteld tot Zaturdag 4 Augustus. Hel protest tegen de inlijving der Transvaaldat wij in ons nommer van 13 Junij II., benevens de onderteekeningenhebben medegedeeld, is nog gedurende den tijd dat het bij de firma E. J. Brill alhier ter teckening heeft gelegen, geteekend door de volgende heeren: d\ J. A. van Hamel, mr. J. F. Schelles Elzer. dr. W. Schefl'er, L. Serrurier, prof. P. J. Veth. dr. H. C. Rogge, Gualth. KollT, d\ S. 11. Gerritzcn te Jutphaas, v. Naamen v. Eemnes te Zwolle, D. A. Hendriks, G. A. Bosch, II. Kleyn v. d. Poll, J. G. C. A. de Vogel, prol. L. W. E. Bauwenhoff, A. P. M. van Hordt. F. de Stoppclaar. Eene nadere uitvoerige verklaring, in ons vorig nommer vermeld, die prof. G. W. Vreede voornemens is als geleide te doen dienen bij de twee protesten tegen bedoelde inlijving, zal van morgen af bij de firma E. J. Brill ter lezing liggen. In de gisteren alhier gehouden classikale vergadering is als lid van hel prov. kerkbestuur van Zuidholland herkozen de heer E. C. Segers en zjjn als secundi gekozen de hh. W. II. J. Baart de la Faille en L. van der Plas Als leden van hel classikaal bestuur zijn herkozen de hh. J. D. Sigal, J. G. Blaauw en J. van Walsem en gekozen de hh. B. Corts en A. Keers; als secundi zijn gekozen de hh. F. G. A. J. van Werkhoven en D. Beeckman. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aldaar eene gewone vergadering houden. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is bevorderd tot arts de heer J. M. VV. van Dusseldorp. De staatscommissie voor het tweede natuurkundig examen heeft het di ploma uitgereikt aan de hh. J. C. Kornclissen en C. Hesterman. Voor hel toelalings-examen aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem hebben zich aangemeld 82 aspiranten; uit Gelderland 1, Zuid- llolland 29, Noord-Holland 35, Utrecht 7, Friesland 9 en Drenthe 1. Er zjjn 20 rijks-beurzen beschikbaar. In de Staatscourant leest men: Te Rotterdam is op het terrein voor het in lossing liggende stoomschip Rotterdam, met diverse stukgoederen van New-York aangekomen, een insect gevonden, hetwelk aan het depar tement van binReulandsche zaken opgezonden en geconstateerd is een le vende colorado-kever (üoryphora decemlineata) van het vrouweljjk geslacht te zijn. Met verwijzing naar de herhaalde waarschuwingen van regerings wege en de beschrijving, met teckening, van het genoemde insect, door het ministerie van binnenlandschc zaken uitgegeven en verspreid, wordt de aandacht op hel bovenstaande gevestigd en ieder uitgenoodigdzooveel iu zijn Vermogen is, door onderzoek en door het uilroeijen van dat schadelijk insect, daar waar hei mogt voorkomen, mede te werken, tot voorkoming van de algcmcene ramp, die van de overbrenging van den colorado-kever op de aardappelenvelden liet gevolg zou zijn. Omtrent de verschillende aanvragen om tegemoetkoming in de gewone kosten van hel lager onderwijs, die in de aanstaande zomervergadering der staten van Zuidholland zullen worden behandeld, stellen Ged. staten voor: ten aanzien der aanvragen der gemeenten Ouderkerk a. d. Llssel, Nieuwe Tongc en llecrjansdamdat er naar hun oordeel geen termen zijn om een gunstig advies aan den koning uit te brengen en betreffende de aanvragen der gemeenten Hellcvoelsluis, Ammerstol, I'oortugaal, Piersliilen Heinenoord, dat er wel termen voor een gunstig advies zijn. Gcdep. stalen stellen voor aan de kon. muziek- en zangschool te 'sGra venhage weder een subsidie te verleenen van ƒ2000; aan de ambachtsschool le Rotterdam een subsidie van ƒ2000; aan het genootschap Mathesis Scien- tiarum Genitrix le Leiden een subsidie van ƒ1000: en aar. de akademie van beeldende kunsten te 's Gravenhage een subsidie van ƒ2000. Wijders wordt voorgesteld: 1". een nieuw bijzonder reglement voor de vereenigde polders Streefkerk, Kortenbosch en Langenbroek (gemeente Streefkerk); en 2". een ontwerp tot wjjziging van het bijzonder reglement voor den Zuidplaspoldcr (gemeente Moordrecht). Voor de correctionele kamer der arrond.-rcgibank te Amsterdam is gisteren behandeld de zaak van P. 11. Bruynvoormalig secretaris der Am- stcrdamschc Kanaalmaatschappij, beklaagd ter zake van misbruik van ver trouwen en diefstal in loontrekkende dienst. Een aantal getuigen werden gehoord, waaronder de president, directeuren en commissarissen der ge noemde maatschappij. De substituut-officier van justitie, m'. II. N. Teding van Berkhout, trachtte in cene uitvoerige rede de schuld van beklaagde aan te loonen; volgens spreker hadden weinig zaken in de laatste maanden dermate de belangstelling van het publiek gaande gemaakt als deze. Het gold hier toch een diefstal ten nadecle der kanaalmaatschappij, wier stre ven door ieder wordt toegejuicht, die belang stelt in de ontwikkeling van Amsterdam. Er was weder een groot cijfer in het spel. Daarbij was de beklaagde een man uit den beschaafden stand, iemand van ontwikkeling, een voorstander van kunsten en wetenschappen, een man, wien zelfs het eereambt van schoolopziener was opgedragen. Ware dat alles niet het ge val. deze zaak zou in menig opzigt overeenkomen met een groot aantal zaken, die voor de regtbank gewoonlijk worden behandeld. Ook deze be klaagde was blootgesteld geweest aan een groote verzoeking, waaraan lijj geen weerstand heeft kunnen biedenna eens den voet op den weg des misdrijfs te hebben gezetis hjj steeds dieper en dieper gevallen. Ware er tegen hem een weinig wantrouwen geweest, gelijk in alle administration lol zekere hoogte behoortdan zou hij welligt thans niet tereglstaan. Er had bij een goede administratie moeten blijken, dat de renterekening grooter was dan bij het groote aantal ter amortisatie ingekochte aandeelen mogeljjk was; het gevolg van de verzuimen, die wat het laatste betreft door den boekhouder ter kennis van de directie hadden moeten zijn gebragt, was dat beklaagde een groot aantal aandeelen heeft kunnen ontvreemden. Het juiste bedrag zou misschien eerst later blijken, nu was het slechts approximatief op te maken. Uit de vijf door commissionairs voor rekening van beklaagde gedane verkoopen resulteert, dat voor een nominaal bedrag van ƒ273,000 is verkocht; daarvan moet worden afgetrokken een bedrag van 8000die aan bekl. waren geleenden dus door hem niet aan het kapitaal zijn onttrokken. Daarbij moet worden gevoegd onder anderen een bedrag van ƒ11400. die in. een reisnecessaire van den beklaagde zijn ge vonden, behalve nog enkele andere stukken. Ook het misbruik van ver trouwen gepleegd door het niet verantwoorden van minstens 2000 uit de onraadspenningenwas voldoende bewezen. Beklaagde had aandeelen in het bezit der directie tegen haar wil weggenomendat was diefstal. Hjj was in loontrekkende dienstdat maakt een verzwarende omstandigheid bjj de qualificatic. Wat de op te leggen straf betreft, oordeelde spreker dat deze met hel oog op dezen persoon en zijn handelingen zwaar moet zijn. Spre ker requireerdc zijn schuldigverklaring aan diefstal in loontrekkende dienst en misbruik van vertrouwen, met veroordeeling tot een gevangenisstraf van vier jaren en een geldboete van 500 gulden. De beklaagde werd verdedigd door den heer mr. Katz, die beweerde dat het ontvreemde tot circa een ton moest worden teruggebragt. Hij wees aan het slot van zjjn pleidooi op het eervol verleden van den beklaagde, op de langdurige preventieve detentie, op zijn diep berouw, op de ramp voor zijn gezin en drong in elk geval aan op de toepassing der celstraf. Ook de beklaagde verzoekt om celstraf. De uitspraak is bepaald op 4 Juljj, Tc Utrecht werd eergisteren de gewone jaarlijksche vergadering ge houden van het prov. Utrcchtsch genootschap van kunsten en wetenschap pen. De voorzitter, prof. de Jong. opende de vergadering met een rede «over het lot der gehuwde vrouwen bij de Semieten." Tot eerelid van het genootschap werd benoemd de hoogleeraar Vreede te Utrecht. Van de inge- komen prijsvragen werd met goud bekroond een Engelsche verhandeling, ten antwoord op de prijsvraag: «over de verdamping van water uit gronden en planten." Bij de opening van het naambriefje bleek het. dal de schrij- I i vet is de heer Miller te Londen, die daarop bij acclamatie tot buitenlandsch i lid werd benoemd. Van een andere tot antwoord op dezelfde prijsvraag i ingekomen Nederlandsche verhandeling zal de schrijver uitgenoodigd wor den verlof te geven lot hel openen van het naambriefje, waarna hem een eervolle vermelding zal worden toegekend. - Tot leden des genootschaps zijn benoemd door de sectie voor de natuur- en geneeskundige wetenschappen: de hh. dr. A. W. C. Berns te Amsterdam, J. B. Koolemans Beynen aan den Helder, G. C. W. Bohnensieg te Haarlem, dr. K. T. Dorama le Sneek, dr. J. H. van 't llofT te Utrecht, C. J. M. Jong- kindt Comnck le WageningenF. J. Nieuwenhuis te Utrecht, df. A. E. Post te 'sGravenhage, dr. J. J. van Renesse te Wageningen; door de sectie van letterkunde, geschiedenis en wijsbegeerte: de hh. P. J. B. C. Robidé van der Aa te 'sGravenhage dr. J. Hooykaas te Rotterdam, P. Leendertsz Wz. te Medemblik. J. J. Putman te Utrecht, Rosier Faassen le Rotterdamdr K. G. P. Schwartz le Utrecht. J. Beckering Vinkers le Kampen, J. A. II. Wiselius op Java; door de seclie van regtsgeleerdheid en staatsweten- t schappen: de hh. jhr. mr. C. II. Backer te Amslerdam, mp. H. II. van Capclle te Arnhem, mr. U. G. Berger van Hengst te Utrecht, mr. S. van Houten te j 's Gravenhage, mr. A. [verdijk le Delft. mr. A. F. de Savornin Lohman te's Her- s togenbosch, jlir. tnr. P. J. van Swinderen te Groningen, mr. A. W. Wichers te Utrecht. a Te Halsleren is een steenlabrikant bekeurd wegens het in dieust heb ben van ren meisje beneden de 12 jaar, dat sternen moest afdragen tegen 10 cents de 1000. Bij een onweder, dat dezer dagen boven Drenthe woedde, zalen inliet D Ter-Haardcrvrcn verscheiden turfgravers achter de «ringen" verscholen. Een ei hunner, zekere Thole, rees eindelijk op en maakle de opmerking dat het onweder zoo goed als gedaan was. Bijna onmiddellijk daarna werd bjj n door den bliksem getroffen en viel dood achterover. De ongelukkige laat m eene weduwe en drie kleine kinderen na. Een der anderen werd mede ge- s| troffendoch niet doodelijk. ^i Te Groningen is Maandag II. de jaarlijksche algemeenc vergadering ge- houden der leden van het instituut voor doofstommen. Aan het verslag over hel afgeloopen schooljaar, door de iioofddireclie uitgebragtblijkt het vol gende: In het begin van het schooljaar zijn 21 doofstommen opgenomen; later zijn nog tegen den regel 2 toegelaten. Van deze 23 zijn 8 uit Noord holland. 5 uit Gelderland, 4 uit Groningen, 2 uit Friesland, 2 uit Over ijssel, 1 uit Drenthe en 1 uit Utrecht. Niet minder dan 19 worden geheel Ta voor rekening van het -instituut gehuisvest, gevoed en onderwezen; van de overige behalen twee 250, een 200 en ren ƒ37.50 kostgeld. Met liet J einde van hel schooljaar verlaten 15 kwcekelingen het instituut, de meeste na den cursus te hebben doorloopen. Twee zijn zeer bekwaamvijf goed bekwaam, vjjf. ofschoon ook geschikt om in de maatschappij te verkeeren. tamelijk bekwaam. Bij het klimmend aantal kwcekelingen stijgen ook de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2