LEIBSCHE CdIIBA NT. 149. WOENSDAG 27 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3a, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, builen de cxpedilickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents.| f. i! STADS-BERICHTE1N. f Ter Gemeente-Secretarie is, tegen betaling van 2.35, verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 30®"''' April jl., ingevolge Art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1876; (terwijl aldaar mede verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, beboorende tol het Gemeenteblad, tegen betaling van 10 Cents het vel. BUNNENLANDSCHE BERIGTEN, LEIDEN, 26 Junij. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn Z. M. den koning aangeboden de uit de verschillende opgaven van Zr. M®. commissarissen in de gewesten opgemaakte algemeene numerike staten, aanduidende de sterkte van den 1"" ban der schutterijen op 1 Januarij van dit jaar. Daarin is, gelijk vroeger, de ban gesplitst in twee categoriën. De eerste categorie bevat de leden van den eersten ban, die thans nog ongehuwd, en die ge huwd of weduwnaars zijn zonder kind of kinderen. De tweede categorie de leden van den eersten ban, die na hunne inlijving gehuwd zijn en inliet bezit van kind of kinderen zijn gekomen. Blijkens dezen staat was de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijenmet inbegrip van de reserve, op 1 Januarij jl.: die der eerste categorie 26961 man; die der tweede categorie 15016 man; te zamen 41977 man. Van dit getal hebben 10532, derhalve nagenoeg van het geheel, vroeger hetzij als onderofficier ol korporaal, hetzij als soldaat of milicien, bij het leger gediend. Van P. J. Baale, letterzetter alhier, zagen dezer dagen het licht (uit gever A. J. A. Rensink) eenige eenvoudige dichtregelen bij het afsterven van Neèrlands geliefde koningin, onder den titel "De dood in 't paleis", welke dichtregelen door hem werden opgedragen "aan ons dierbaar vorstenhuis en liet Nederlandsche volk". De dichter dezer regelen mogt het genoegen smaken daarvoor schriftelijk de vlejjendste dankbetuigingen te ontvangen van HU. KK. HH. den prins van Oranje, prins Alexander en prinsFrederik. Door het voortdurend inlaten van eene goede hoeveelheid verscli IJssel- water bljjft de boezem tot dusver eenen voldoenden stand behouden, niet tegenstaande eenige polders water inlaten, want voor bouw- en weilanden komt er spoedig gebrek aan regen. Omtrent den stand der gewassen deelt men ons hel volgende mede: De lente kwam dit jaar schoorvoetendde maand April was buitengewoon kond, een hevige noordoostewind blies dagen achtereen en benam daarmede alle groeikracht; Mei zells, schoon niet zoo grimmig, was geenszins bloei- maand. Van daar dat de veldarbeid laat begon of de groeizaamheid lang uitbleef. Veel heelt zich thans hersteld, hoewel alle gewas later komt dan anders. Van de steenvruchten, die goed gebloeid hebben, beloven perziken en abrikozen weinig, en van kersen en morellen zijn vele vruchten niet gezetvan daar dat de pluk middelmatig zal zijn. Hetzelfde is het geval met de peren en appelen, waarvan de laatste nog de gunstigste uitkomst aanbieden. De stand der granen is van dien aard dat er een middelmatige oogst kan verwacht worden. Van het koolzaad wordt geen ruime dorsching te gemoet gezien. Het vlas staat zeer bevredigend te veld. Peulen en dop erwten worden uit de Veenen drok verzondende eerste leveren een beter gewas op dan de laatste. De uitgeplante augurken en komkommers hebben nu de gewenschte warmte. De snijboonen beginnen zich met goed gevolg om de staken heen te slingeren. De eerste verzendingen van aspersies waren ten gevolge van de koude niet mooi. Nadat de aardappelen laat gepoot warenvroor het loof bijna overal af. Zoo bleef deze vrucht bijna bet achterlijkst van alle. In de laatste helft van Mei rooide men liet vorige jaar, thans wordt het Julij voordat er smakelijke aardappelen van de bouw gronden kunnen gerooid worden, lntusschen neemt de verzending uit het Westland met iederen dag toe, ook voor Engelsche rekening, doch die vruchtbare streek legt er zich bijzonder op toe het vroegst te kunnen rooijen. Het gewas staat overal goed, ook in de duinen, en het beschot belooft voldoende te zullen zijn. Men verlangt algemeen naar het nieuw gewas, want de oude aardappelen z(jn duur en niet best. Met de bloem koolteelt gaat het niet zeer voorspoedig, omdat het voor die vrucht onontbeerlijke vocht ontbreekt, terwijl een zoo blakerende zonneschijn als van den laalstcn tijd tot verkwijning leidt. Doorgaans slaagt de najaars kool het best. De moezerjjen, die zoo bij uitstek lang naar groenten moesten laten wachten, beginnen nu van alles op te leveren, zoodat aan het ver langen voor de keuken kan voldaan worden. Met den hooibouw gaat het naar wensch. Overal slaat de zeis door hel digiopgeschoten gras, dat, zonder stoornis, als geurig hooi wordt binnengehaald. De bergen rijzen in top met een wintervoorraad, die nergens bekommering zal verwekken. Allerwege belooft de pluk van saprijke aardbeziën overvloedig te zjjn; niet alleen dat de struiken goed dragen, maar ook de teelt van die vrucht is in de laatste 25 jaren verdubbeld. In de kassen prijkt de druif met jonge trossen en uit de bakken worden mooije meloenen gesneden. De wijnstok heeft frissche loten geschoten en draagt vele bloeibeginsels, de moerbeziënboom eene menigte jonge vruchten, en de ranke Acacia, het sieraad der lusthoven, biedt ruimschoots zijne geurige bloemtrossen aan. Zoo heeft de levenwek kende zonneschjjn in ernst den zomer gebragt. AI bloeiden de seringen en de Viburnums wel drie weken later dan anders, thans schitteren de kwee- kerijen van allerlei bloemen, waaronder de witte en roode rozen pronken. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is bevorderd tot arts de heer R. Rz. Bijlsma, med. doctorandus. De staatscommissie voor het 2e natuurkundig examen heeft het diploma uitgereikt aan de hh. A. van de Velde en M. A. Mendes de Leon. Thans is de uitslag bekend geworden van het examen letter B aan de polytechnische school te Delft, volgens artikel 61 tot 65 der wet op het middelbaar onderwijs. Geslaagd z(jn de volgende hh.: voor art. 61 en 62, civiel en bouwkundig ingenieur, W. K. Behrens, C. E. Bloys van Treslong, C. J. N. Bijvanck, M. Caland, G. J. Cambier, T. Doffignies, A. Doorn, B. J. Djjkema, C. M. Gardenier, C. Groll, B. J. H. Haitink, C. T. In 't Veld, W. H. Jagerink, W. de Jongh, D. E. C. Knuttel, A. G. Lamminga, J. van Leeuwen, T. J. Lugt, P. A. Melchior, J. A. Mulock Honwer, J. M. K. Pennink, T. L. Grinwis Plaat, A. J. v. d. Ploeg, J. Schefler, A. J. Schel link, J. A. Stoop. C. J. Vaillant, A. Vroesem de Haan, C. W. Weys. Voor art. 64, werktuigkundig ingenieur, W. H. M. de Bruyn. J. C. Dirksen, P. M. Duyvis, 11. C. Grosjean, J. J. Janson, H. P. M. A. Vogel, M. van Win- sen, M. Koperberg. Voor art. 65, mijnen-ingenieur, J. W. Retgers. Bij kon. besluit van 17 Junij jl. zijn aangewezen de grensgemeenten waar het geoorloofd is vreemde koperen, bronzen en nickel mHnten in be taling te geven, en is tevens de koers dier munten vastgesteld. De achtste algemeene vergadering der Nederlandsche juristen-vereeni* ging zal worden gehouden te Leeuwarden op 23, 24 en 25 Augustus, onder voorzitterschap van mr. G. de Vries Azn. De volgorde der te behandelen onderwerpen zal wezen Eerste dag. Burgerlijk regt. Naar welk hoofdbeginsel heeft de staat de regten van schrjjvers en kunstenaars op de vruchten van hun arbeid te regelen Tweede dag. Handelsregt. Vorderen de wettelijke bepalingen over het totstandkomen der koopovereenkomst aanvulling van handelszaken? Derde dag. Strafregt. Van welke beginselen moet de wetgever uitgaan bij de aanwijzing der misdrijven, die niet dan op klagte vervolgbaar zjjn? Hel 16e Nederl. taal- en letterkundig congres, dal in Augustus a. s. te Kampen zou gehouden worden, is wegens het overlijden van H. M. de koningin lot de laatste helft van Augustus 1878 uitgesteld. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 24 Junij van Napels vertrokken. De Madura, mede op weg naar Nieuwe Diep, is op 25 Junij van Aden vertrokken. Volgens het Fad. vertrekt dezer dagen jh'. mr. L. F. W. E. van Binckhorst tot den Binckhorst, vroeger subsf.-officier bij de arr.-regtbank te Eindhoven, naar Egypte, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het eervol ontslag van den heer mr. J. A. Haakman, als president van de internationale regtbank aldaar. Door den minister van financiën wordt in de Staatscourant medege deeld dat de op 30 Mei jl. uil Batavia per Fransche pakketboot verzonden brievenmalen, bij het stranden van de Mei-Rong op 17 Junij, niet gered zijn en dus als verloren zijn te beschouwen. Betreffende deze ramp wordt nog het volgende medegedeeld: Vier perso nen hebben het leven verloren van de achttien passagiers en de ongeveer honderd man waaruit de equipage bestond. Tot hiertoe z(jn de oorzaken dezer ramp onbekend. De vier slagtoffers zjjn de heeren Arathon de Madras passagier; Henry des Martigues, scheepscommissaris: Ungues, kapitein der

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1