LEIBSCfiii C 0 11! A N T. 18/7. - Y. M6. ZATURDAG 23 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lte prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f3.H0, met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. <i Cents. De prijs der Advcrleiitién is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls.] I STADS-BER1CHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN rekenen hel zich een aangenamen plicht, aan allen die tot de brandweer behooren, aan de eige naars en bedienden van bijzondere spuiten, aan de dienstdoende schutterij, aan liet garnizoen, alsmede aan de burgerlijke beambten tot handhaving der orde geroepen, en niet minder aan zoovele ingezetenen die hunne diensten welwillend verleenden, hunnen bijzonderen dank te betuigen voor de kracht dadige wjjze waarop zij als om strijd samenwerkten tot stuiting van den brand die op den 205,-° dezer maand binnen deze gemeente heeft gewoed. Aan den voort redelijken geest, de beradenheid en den onvermociden ijver, die allen bezielde, brengen zjj gaarne openlijk hulde. Zij houden zich toch overtuigd dat het alleen door die eendrachtige samenwerking mogelijk was drn voortgang der vlammen te beteugelen en het gevaar af te wenden dat ook andere panden bedreigde, die r.u gelukkig gespaard bleven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 Juni 1877. E. KIST, Secretaris. betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn henoodigd; en 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-geslicbten opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van een der bovengemelde redenenaanspraak mochten vermcenen te kunnen maken, zoowel al» zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Maandag den 2 Juli aanstaande, des voormiddags tusschcn 9 en 12nren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanlcekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich le doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in dc Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 16 Juni 1877. E. KIST, Secretaris. BUNNEN L A N DSCH E BERIG TEN. LEIDEN, 22 Junü- Gisteren namiddag had in de bestuurderskamer van het academisch ziekenhuis eene eigenaardige plegtigheid plaats. Men zal zich herinneren, dal hel bestuur van het Leidsche comité van hel Roode Kruis besloten heeft, leiken jare twee of drie premiën, elk van 50, uit te loven voor die mannelijke of vrouwelijke ziekenoppassers, die zich in dat jaar door bekwaamheid en pligtsbetrachting hebben onderscheiden. Op voordragt van het bestuur van het academisch ziekenhuis, werd nu door het bestuur van het comité, in tegenwoordigheid van den heer secretaris van het bestuur van het academisch ziekenhuis, van den heer directeur en de voornaamste beambten, deze premie uitgereikt aan Cornelia Perdijk, oppasseres in de heelkundige afdeeling, met een sierlijk getuigschrift, dat tevens dient tot aanbeveling van haar als ziekenoppassereswanneer zjj eenmaal hare be trekking aan het ziekenhuis zal hebben verlaten. De hoogleeraar Polano, voorzitter van het comiié, bood haar dit aan met eene hartelijke toespraak, die diepen indruk maakte op alle aanwezigen, niet het minst op de geluk kige bekroonde, die in een paar woorden aan hare ontroering lucht meest geven. Moge deze plegtigheid een spoorslag zjjn voor het overige personeel en zoo de goede vrucht dragen, die het comité hoopt te verkrijgen, de vor ming van bekwame ziekenverplegers, ten dienste van het Roode Krui», maar vooral ten nutte der bewoners van Leiden en omstreken. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is bevorderd tot arts de heer C. V. van Valkenburg. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het examen is uitgereikt aan de hh. A. P. Langeveld en E. Brandts, beiden candidaat-arts. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op21 Junjj van Napels vertrokken. De Deljtsche Cour. meldt nog betredende de begrafenisplegtigheid van II. M. de koningin dat bjj het passeren van den rouwwageu, op verschil lende punten der stad, door in het wit geklecde jonge meisjes, bloemen op de ljjkkist werden gestrooid. Bijzondere vermelding verdienen daarbij een prachtige krans van witte rozen met knoppen (zinnebeeld van moederlieide) en lauwerbladenin het Noordeinde aan een der kamerheeren overgereikt en door dezen op het lijkkleed gelegd, en een overvloed van de schoonste en zeldzaamste bloemen, die door de jongejulvronw' Jeanne Bosch, uit Utrecht, ter hoogte van de Camerelten, op de lijkkist werden ge strooid. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat onder die bloemen zwarte violen met oranjcharten warenwelke door wijlen H. M. steeds bijzonder werden geliefd en alleen gekweekt worden door een hovenier te Utrecht. De gemeenteraad van Amsterdam heelt den burgemeesteronder toejuiching van alle leden, magtiging verleend, hel Schapenplein, na de verbrecding, den naam te geven van Sophiapleinwanneer de daartoe door Z. M. den koning te vragen vergunning zal worden gegeven. Van Rotterdam zijn Woensdag II. langs den Holl. spoorweg 11198 per sonen naar 's Hage en Delft vervoerd, en langs den Rjjnspoor nog 3107 per sonen naar 's Hage. Uit Amsterdam zijn langs den Holl. spoorweg 4270 en langs den Rjjnspoor 4387 persoon naar 's Hage vervoerd. Van een gehuwd SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alpha- lietischc naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemeu, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den t8 toten met den 26 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des vooriniddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Woensdag den 27 Juni 1877, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen leze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tol eene naloting opgeroepen, mede op Woensdag den 27 Juni 1877, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot dc loting ter voorschreven plaats op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zelien tot de loting op te komenzich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigenof gien gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen verineenen, krachtens het 3ie art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom liet voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling meenen te hebben, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door het zenden vari een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, dc loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn bchebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwooidig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken; 2®. die kleiner zijn dan eene Nederlandschc el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); 3®. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen: 4°. de professoren en lectoren aan dc hoogescholcnaan de athenaca en descminariën 5®. de studenten in de godgeleerdheid 6". die den rang van officier in dienst van den Slaat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hongeren rang hij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet w eder kunnen worden aangesteld tl 8®. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op I, militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9". den broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven bij de Schutterij dient, met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van 1(, een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer hij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actievcn dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom i. z'j dealgemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch hij de reserve zoo rft in dienst gesteld worden); *0°. zij, die lot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11®. lijf- cn huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1