LEIDSCIIE IIII RANT. :V. Uii. 1877. DhNGSDAG 12 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, ini.iir-v - H' De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars /3.franco p. p. 3.50, met het Vei-slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk es verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. Jle prijs der Advertentidn is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 11 Junij. De gemeenteraad hield heden eene zitting, waarin aan de orde was gesteld eene voordragt tot indiening van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning. De voorzitter sprak, nadat de zitting was geopend, een woord van hulde aan en dankbare vereering van de nagedachtenis van de zoo diep betreurde vorstin: De diepe rouw, aldus sprak hij, waarin de dood van onze edele vorstin het koninklijk huis en de Ned. natie gedompeld heelt, zal onge twijfeld ook ia uwe harten weerklank gevonden hebben en het zal u dan ook wel niet verwonderen dat ik deze vergadering uilsluitend heb bijeen geroepen om eene hulde te brengen aan onze zoo hoog vereerde koningin. Als vreemdeling betrad zij onzen bodem, doch wist zich al spoedig in haar nieuw vaderland de liefde en sympathie Ie verwerven van alle kringen waarin zij zich bewoog. Beschermster van kunsten en wetenschappen, steun van lijdenden en van armen, strekte zij tot luister van den troon,- dien zij met onzen geeerbiedigden koning deelde. Weinig volken voorzeker kunnen zich beroemen op zulk eene koningin als wij het voorrecht hadden gedurende meer dan het vierde van een eeuw te bezitten. Is dan ook door liet verscheiden van onze geliefde vorstin aan ons koninklijk huis en ons volk een zware woud toegebragt, haar naam zal echter bij beiden steeds in dankbare herinnering voortleven. Aan u, MM. UIL, als vertegenwoordigers eener burgerij, bij wie onze te vroeg ontslapen vorstin geen vreemdeling was, hebben burg. meester en wethouders de eer voor te stellen om aan Z. M. onzen geeerbiedigden koning een adres van rouwbeklag aan te bieden, waarvan zij de vrijheid nemen het ontwerp aan uwe goedkeuring te onderwerpen. De secretaris las daarop het volgende concept-adres voor: «.Sire! Het smartelijk berigl van het overlijden van Hare Majesteit onze geëer biedigde koningin heeft, gelijk alom in den lande, ook in deze gemeente de diepste verslagenheid te weeg gebragt. Het door dit overlijden voor Uwe Majesteit, lloogstdeszelfs huis en hel geheele vaderland veroorzaakt verlies heeft de gemoederen der burgerij ten zeerste gelroflen liet is algemeen bekend hoe groote zegeningen op allerlei gebied door wijlen Hare Majesteit zijn uitgestort en ook de gemeente Leiden heeft meer malen het voorregt mogen genieten de geëerbiedigde vorstin in haar midden te ontvangen en den diepsten indruk behouden van den edelen en verheden- den zin, die haar zoozeer onderscheidde. De gemeenteraad gevoelt zich gedrongen de tolk te zijn van de algemeene deelneming in dit smartelijk verlies en neemt mitsdien de vrijheid Uwe Ma jesteit dit adres van rouw beklag eerbiedig aan te biedentevens als eene hulde aan de nagedachtenis van de geliefde vorstin." Dit adres werd bij acclamatie goedgekeurd. Voorts werd op voorstel van den voorzitter besloten hel adres regtstreeks aan Z. M. den koning op te zenden en dit niet te doen overbrengen door eene commissie uit den raad. Men meldt ons uit 'sHage: Volgens het ofliciëel programma zal de begrafenis van H. M. de koningin plaats hebben op Woensdag 20 Junij. len 10 uur. Graal van Randwijck, graaf van Limburg Stirum, baron Clif ford en jhr. Gevaerls van Simonshaven zullen de slippen van het rouwkleed dragen. Achter den rouwwagen volgen twee rijtuigen, het eerste voor Z. M. den koning en HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Alexander en Hendrik, het tweede voor HH. KK. HH. de prinsen Frederik, Albert van Pruissen, Nicolaas van Oldenburg en prins zu Wied. De stoet volgt den reeds gemelden weg, met dit verschil dat hij van de Plaats de Hoogstraat volgt. D'. Molenkamp te Delft zal bij hel graf eene aanspraak houden Bij kon. besluit van 9 Junij is aan W. J. Ph. J graaf van der Duyn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ls,e luitenant bij de dienstd. schutterij alhier, en is tot l!Un luitenant bij die schutterij benoemd B. M. Bahlmannthans 2de luitenant. Aan het gebouw vau het prov. bestuur te 's Ilage werd lieden aanbe steed het maken van een plantenkas in den akademischen tuin met eenige daarmede in verband staande werken, behoorende tol de akademische ge bouwen te Leiden. Minste inschrijver was de heer M. 11. Keiler, Ie Leiden, voor J 12900. Bij de op heden gehouden openbare verkoopiug van cokes, bij partijen van 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 17.50. ƒ3.70 en ƒ1.75 en de laagste prijzen ƒ17.50. ƒ3.50 en ƒ1.75. Bij den boekhandelaar B. Blankenberg alhier ziet het licht: Onster felijk! dichtregelen bij liet afsterven van Neêrlands Koningin Sophia Fre- derika Mathilda, gel), prinses van Wuriemberg, 3 Junij 1877, door J. Tideman. In deze regelen wordt eene warme hulde gebragt aan de edele hoedanigheden van verstand en hartw aardoor onze geliefde koningin zoo zeer de liefde des volks mogl verwerven. Op Woensdag 13 Junij zal te Amsterdam eene vergadering worden gehouden van de Nederl. Indische spoorweg-maatschappij, welke vergadering noodig is geworden omdat op de vorige bijeenkomst het vereischte getal leden om een besluit te nemen niet was opgekomen. De minister van biiitenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal iu de maand October e. k. gelegendheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de b trekking van leer ling-consul. Dc minister van oorlog, ontwaard hebbende, dat er bij enkelen twijfel beslaat, of jongelieden, die aan het exameu voor de mcrine deelnemen, zich voor hel iu Augustus te houden examen van toelating lot de kon. militaire akademie kunnen aanmeldenbeeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de hier bedoelde jongelingen zich voor het toelatingsexamen kunnen aanmelden doch dat ook voor hen de daartoe strekkende stukken vóór 20 Junij eerstk. aan het dep van oorlog moeten worden ingezonden, onder mededeeling, dat de jongeling ook aan het examen voor Willemsoord deelneemt. De ouders of voogden echter, wier zonen of pupillen bij de mariue worden geplaatst, maar zich tevens voor de akademie hebben aange meld, behooren, zoodra hun de uitslag van het loelatings-examen voor Willemsoord bekend is, daarvan mededeeling te doen aan hel dep. van oor log, opdat de betrokken zoon of pupil niet noodeloos tot het afleggen van het examen van toelating lot de akademie worde opgeroepen. De Staatscourant bevat het rapport van commissarissen der Nederland- sclie regering voor de internationale tentoonstelling voor melk en zuivelbe reiding te Hamburg, van 28 Febr. tot 5 Maart gehouden. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens zijn tot arts bevorderd de lih. Joh. J. P. van der Eyden, med. doctorandus; F. W. Gro tendorst, cand.-arts, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het examen uitgereikt aan de hh. A. G. H. van Genderen Stort, K. Prins en W. Snethlage. Hel stoomschip Prins van Oranje is op 7 Junij te Batavia aangeko men. Dc Prins Hendrik, op weg naar Nieuwe Diep, is op 8 Junij Kaap Sl. Vincent gepasseerd. Het tiende nationaal zendingsfeest te Middachten, bij de Steeg, op 4 Julij 1877 te houden, zal voor de vierde maal op het prachtig goed van mevr. de douairière gravin Benlinck gehouden worden. De openingsrede ten 10 u. 15 m. zal gehouden worden door d». Bronsveld, pred. te Haarlem, en de sluitingsrede ten 6 tt. 19 m. door dr. Gerlh van Wijk, pred. te 's Ilage. Tc Delft heeft zich een comité gevormd van dames met het doel eene waardige hulde te brengen aan dej nagedachtenis van wijlen II. M. de koningin. Zaturdag namiddag is in de Frederikstraat te Botterdam bij het ver plaatsen van eene heistelling een der spieren of geleiders uit den ring ge schoten en gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat de paal teregt kwam op een 9-jarig meisje, hetwelk daardoor zoodanig aan hoofd en ligchaam gekwetst werd, dat de dood onvermijdelijk volgen moet. Naar men aan de H. C. mededeelt is dezer dagen te Amsterdam, op last van den inspecteur voor het geneeskundig staatsloezigt in Noordhol land, tegen een aldaar gevestigden apotheker proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst als bedrijf en het voor schrijven van inwendige geneesmiddelen. -- Door wijlen den heer 11. van der Linden, te Bcrgen-op-Zoom, is aan

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1