LEIDSCI8Ë COURANT. E 1877. sag. DOADERDAG 7 JUiMJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn hcsUlageit uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel juars 3.fiattco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke tionnners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. De prijs der Advertentiön is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. B1NNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN. 6 Junij. In de maand Mei zijn binnen de gemeente Leiden geboren 122 Kinderen, als: 64 zoons en 53 dochterswaaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 91 personen, als: 14 mannen. 11 vrouwen, 42 zoons en 24 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Gehuwd 54 paren. Bij kon. besluit van 4 Junij is aan den heer J. J. Krantz, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Leiden, en is benoemd tot lid van gemelde commissie van administratie de heer mr. W. van der Kaay, kantonregier alhier. Wij vernemen dat door eenige ingezetenen alhier het plan is gevormd, om het in de zitting van den gemeenteraad van 31 Mei ingekomen voorstel van commissarissen der gasfabriek betreffende het gebruik van gas door particulieren, tol het brengen van den prijs van hel gas van 10 ct. op 3 cis per kubiek meter, hij den gemeenteraad te ondersteunen, en dat een daartoe strekkend adres ter leckening is ncdergelegd in onderscheidene sociëteiten, t. w. Amicilia, Minerva, Nieuwe Sociëteit. Concordia en Musis Sacrum, alsmede hij de boekhandelaren B. Blankenberg (firma Couvéeen C°.) en S. C. van Doesbiirgh. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging heelt de administratie van de Holt. ijzeren spoorwegmaatschappij, ter voldoening aan het van ver schillende zijden alhier geuit verlangen, eene wijziging in de zomerdienst gehragt, en zal er van Maandag aanst. af als proefneming des morgens ten 7 u. 20 m. een trein rijden van Leiden naar 's [lageaansluitende aan trein 3 naar Rotterdam. De Staatscourant beval hel reglement, houdende vaststelling van den hofrouw, uitgeschreven bij gelegenheid van het overlijden van Hare Majes teit de koningin. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maanden Julij en Augustus e. k.Ie Breda, een examen zal wor den gehouden ter toelating van jongelingen als kadet tot liet le. 2C en 3e studiejaar, van den vierjarigen cursus der kon. militaire akademie. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dal exa men worden toegelaten, behooren daarvan vóór 20 Junij a. s. aan het dep. van oorlog kennis te geven. Bij het overgangs examen van hel le tot het 2studiejaar zal worden beslist o( de kadet de vereischten bezit om de studiën van het wapen zijner keuze met vrucht te kunnen blijven volgen. Om lol het eerste studiejaar te kunnen worden toegelaten, moet de adspi- rant op 1». September a. s. den vollen ouderdom van vijftien jaren bereikt, maar dien van achttien jaar niet overschreden hebben. De adspiranlen voor het 2' en 3' studiejaar moeten op laatstgenoemden datum den eenentwintig jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt. Dit jaar wordt het volgend aantal plaatsen opengesteld: foor de dienst hier te lande: 1' studiejaar 2de 3 'e Cavalerie3 2 2 Genie 4 3 3 Infanterie23 10 10 Artillerie20 10 10 I'oor de dienst in Oost- fndië 1' studiejaar 2" 3,le Cavalerie3 1 1 Genie10 4 4 Infanterie25 12 12 Artillerie12 8 8 Het toelatings-examen voor de rijkslandbouwschool zal worden afge nomen: 1°. voor de eerste of tweede klasse van aldeeling A. op Donderdag 12, Vrijdag 13, en. zoo noodig, Zalurdag 14 Jnlij, 'smorgeus 8 uur aan vangende; 2°. voor de eerste klasse van aldeeling 11, op Vrijdag 13, en. zoo noodig, Zalurdag 14 Julij, 'smorgens 8 uur. -- Naar men verneemt bestaal bij den minister van oorlog het plan om dit jaar de oefeningen der troepen binnen de Uireehtschc linie te doen plaats hebben. liet stoomschip Fonrwaartsvan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 5 Junij van Port-Saïd vei trokken. Tot hoofdonderwijzer le Valkenburg is benoemd de heer W. Groot, hulponderwijzer te Gouda. De Delftsche Cour. meldt: lu den nacht van Zondag op Maandag jl. ten ruim 12 ure, is een rijtuig uiet ecu paard bespannen en waarin vijf personen zaten, op korten afstand van de herberg «de Prins", waarschijn lijk door het schrikken van het paard in de Delfgaauwsche vaart geraakt. I De stalhouder Berkhout en zijn knecht schoten op het hulpgeroep onmiddel lijk toe en slaagden er in zoowel de vier personen ais paard cn rijtuig 1 behouden op den wal te brengen. De vijlde persoon le Delfgaattw te huis behoorende en die even te voren aan «de Prins" was opgestapt, was en bleef evenwel zoek. Na ruim een uur te vergeefs naar item gevischt le hebben, kwam men op het denkbeeld dal liet mogelijk kou zijn dat hij 1 zich zelf uit liet water had gered, zonder dat de anderen liet hadden be merkt, en hij wellial reeds behouden ten zijnen! was aangekomen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bevestigde dit vermoeden volkomen: de vijfde drenkeling, de doornat was te huis gekomen, lag reeds te bed ge rust le slapen. Te Haarlem is gisteren morgen een metselaarsknecht uil de dakgoot cener woning aan het Donkere Sparen gevallen terwijl hij bezig was die schoon le maken, met het treurig gevolg, dat hij onmiddellijk is overleden. Door wijlen den lieer 11. E. Lappé is aan hel r. k. oude vrouwen- en mannenhuis St. Jacob te Haarlem feu legaat besproken groot j 8000. -- Op den Noordhollaiiilschen spoorweg moest eergisteren een trein Op ongeveer 1000 meters vóór het wachthuis op de Nes stoppen. Men hoorde aanhoudend fluiten, en hij onderzoek bleek, dat zekere J. B.uit Schagen. op den berm gezeten had en onder den trein was geraakt, toen aan stop pen niet meer te denken viel. Hij was aan het achterhoofd geraakt en scheen onmiddellijk dood te zijn geweest. 1 oor de arrond.-regtbank te Amsterdam werd eergisteren de volgende zaak behandeld: Een zaakwaarnemer Kaiser wist op zekere wijze een zaak in handen te krjjgen van een paar werklieden die een vordering had den op een aannemer. De vorderingen bedroegen te zamen een som van 31. De zaakwaarnemer zocht den aannemer op in een koffijhuis. Laatst- gemelde beweerde aanvankelijk niets schuldig te zijn, daar hij een tegen- vordering had op de werklieden wegens schade die zij hadden veroorzaakt De zaakwaarnemer dreigde met een proces en raadde hem in zijn eigen belang aan, de zaak te schikken en voor ƒ15 af te doen. Dit werd door den aannemer na veel over cn weer praten goedgevonden en het bedrag tegen quilantie aan voornoemden Kaiser uitgekeerd, die het echter niet ver antwoordde aan zijne lastgevers. Toen dezen eenige dagen daarna hem om inlichtingen, vroegen, antwoordde hij dat hij de som niet had ontvangen, zender tevens mede te deelen dat hij voor ƒ15 de zaak beëindigd en die reeds in zijn bezit had. Na informatie hij den aannemer werd de zaak in handen der justitie gesteld. De beklaagde erkende op de zitting de ont vangst van het geld en verklaarde zich bereid hel aan de werklieden uit te keeren, onder aftrek van 1.50 van ieder, welk salaris lusschei! hen was afgesproken. Hij gal echter tevens te kennen dat de aannemer hem de ƒ15 ten geschenke had gegeven, er bijvoegende: «aan hen geef ik niets, dat is voor jou." Deze ontkende dit ouder eede. De bovenbedoelde werk lieden en nog een getuige verklaarden dat de aannemer bepaald geweigerd had iels al le geven. De reglhank oordeelde dat het bedricgelijk opzet van beklaagde voldoende was bewezen cn veroordeelde hem ter zake van mis bruik van vertrouwen tot een celstraf van vier maanden en betaling eeuer geldboete van ƒ12.50. Onder Bijsoord is Zondag II. eene bouwmanswoning met schuur, woon- en wagenkeet afgebrand. Vijf kalveren kwamen in de vlammen om. De gemeenteraad van 's Herlogeiihosch heeft besloten de kermis, die op 24 Junij zou plaats hebben, wegens het overlijden van 11. M. de koningin uit te stellen lot 9 September. Omtrent de 35 liters jenever, die door 15 Walchersche boeren hij een schietwedstrijd zonden zijn verbruikt, meldt de iff C. dat die 35 liters jenever niet op 1, maar op 2% dag zijn verbruikt, verwijl ook anderen dan de 15 schut Iers er van geproefd hebben

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1