LEIDSCHE ft0. 129. STADS-BER ICHTEN. 1877. lit MAANDAG 4 JUNIJ. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3d, franco p. p. f 3.8b. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huilen de cxpediliekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. C Cents. He prijs der Advertenticn is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te wetendat bet kohier der plaatselijke directe belasting voor 1877 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij beslnil van den 29,leD Mei 1877en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand I gestelden dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDKLER, Burgemeester. Leides, 2 Juni 1877. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 2 Junij. De lieden ontvangen telegrafische bcrigten uit 's Hage omtrent den toestand van II. M. de koningin waren steeds van hoogst veronlrustenden aard. Zij luidden als volgt: 1». Huis ten Bosch 7% uur. H. M. de koningin heeft een onrustigen nacht doorgebragt. In weerwil van eenigc gunstige verschijnselen, blijft de toestand even hopeloos. 2°. Nadat in den voormiddag er eenige oogenblikken waren dat de toe stand van II. M. de koningin nog ecnigzins hoop gaf op mindere vererging, neemt tegen 2 ure het gevaar toe. 3'. 3% uur. Naar de verklaring van den geneesheer beginnen de krach ten allengs te verminderen, niettegenstaande de geest helder en werkzaam blijft. liet oflicieele bulletin van heden luidt als volgt: II. M. de koningin heeft een zeer onrustigen nacht doorgebragt, de gevaardreigende verschijnselen zjjn niet in hevigheid toegenomen, doch de ziekte-toestand bljjll hoogst bedenkeljjk. In de Tijd leest men het volgende: "De treurige bcrigten aan het hoofd van ons nommcr geplaatst, die hel geheele land in diepen rouw dom pelen, maken het Ncderlandsche katholieken tot slelligen pligt om zich, bij hel herdenken van hel Pauselijk jubilé op aanstaanden Zondag, tot de kerkelijke viering te bepalen. Door de katholieken der hoofdstad is dan ook beden besloten van alle uiterlijk feestbetoon af te zien. Uit verschil lende andere plaatsen, waar reeds de droevige mare van den allerbedenke- lijksten toestand der koningin was doorgedrongenwordt ons per telegraaf gemeld, dat een gelijkluidend besluit werd genomen." De hoogeschool alhier leed heden een gevoelig verlies door het overlijden van den hoogleeraar J. A. Boogaard. Hij bezweek na eene ziekte "van slechts weinige dagen, in den ouderdom van 53 jaren. Bij de faculteit der geneeskunde was hij belast met de lessen in de ziektekundige ontleed kunde, de gezondheidsleer enz. De ijver en de naanwgezclheid waarmede bij steeds werkzaam was, zullen hem zeker bij zijne leerlingen in levendige herinnering doen blijven. Als voorzitter van de vereeniging tot verbetering der volksgezondheid was hij ook voor de gemeente nuttig werkzaam. Men verzekert ons dat bij de commissie voor volksvoordragten alhier Jnet alleen het voornemen beslaat om in het volgende jaar weder eene tentoonstelling te houden van bloemen en planten door den werkman ge kweekt, maar daartoe in eene gisteren gehouden vergadering reeds eene commissie is aangewezen, waarvan, als voorleden jaar, de heer Witte, hortulanus aan den akademischcn kruidtuin, deel uitmaakt. Gedurende de maand Mei 1877 zijn in de Leidsche volksgaar keuken afgeleverd: 3344 portiën warme spijs, 342 portiën vlcesch, 71% portiën spek, totaal 3777% portiën. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 55 tot 67 volwassen personen en 13 tot 16 kinderen. Tot leden der commissie, in dit jaar belast met het afnemen der examens van vroedvrouw, welke commissie zal zitting houden te Leiden, onder voorzitterschap van den geneeskundigen inspecteur van Zuidholland 4r- L. J. Egcling, heeft de minister van binnen!, zaken benoemd: dr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar te Leiden, en dr. L. Lehmann, hoogleeraar te Amsterdam, en lot plaatsvervangedde leden dier commissie: dr. W. M. H. Sanger, hoogleeraar te Groningen, en dr. C. A. Pekelharing, te Leiden. Uit een slaat van den uilslag van het voorjaars-examen van 1877, in de verschillende provinciën, voorkomende in de Wekker van heden, blijkt, dat er van de 2309 candidaten, die zich voor eenig examen hadden aange geven, 2208 dit hebben afgelegd; dat aan 1385 de gevraagde acten zjjn locgewezen en aan 808 deze zijn geweigerd. Sommigen trokken zich onder het examen terug. De Ncderlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 heeft zich in het belang der Nederlandsche inzenders ge wend tot verschillende spoorwegmaatschappijenmet het verzoek om ver mindering van de vrachtprijzen der voor de bedoelde tentoonstelling bestemde Nederlandsche goederen. Die maatschappijen hebben welwillend dit verzoek toegestaan, en wel: de maatschappij lot exploitatie van Staatsspoorwegen, de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij, de Nederlandsche Centraal-spoor- wegmaatschappijvrijdom van vracht voor de goederenwelke onverkocht van de tentoonstelling terugkomen, mits door tusschenkomst der genoemde maatschappijen er heen gezonden; de Hollandsche Ijzeren spoorwegmaat schappij, geheelen vrijdom; en de maatschappij van den Belgischen groolen Centraalspoorweg, vrijdom van de halve vracht voor heen en terug, even als door de Franschc regering voor de Fransche spoorwegen is toegestaan. De hoofdcommissie vestigt de aandacht van belanghebbenden op deze gunstige bepalingen. Tevens noodigt zij heeren kunstenaars en industriëlen, die zich voorloopig als inzenders hebben aangegeven, uit, om niet langer dan vol strekt noodig is te dralen met het inzenden hunner definitive inschr|j- vingsbilletten. Door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te Londen zijn van de En- gelsche regering 150 afgietsels van Assyrische cylinders, in het Brilsche museum te Londen aanwezig, in ruil ontvangen tegen een.stel afgietsels van dergelijke cylinders uit het kon. kabinet van penningen en gegra veerde steenen. Het V. D. bevat een protest, opgesteld door prof. Vreede, tegen de annexatie der Tiansvaalsche republiek, hetwelk hijnaar hij hoopt van vele haudteekeningen voorzien, voornemens is bjj de Engelsche regering in te dienen. Uit Hellevoetsluis meldt men dat de instrucliebrik voor de bootsmans leerlingen, de Zeehondonder bevel van den kapt.-luit. t/z H. D. Guyot, een oefeningstogt in de Noorrdzee zal doenwelke een drietal maanden zal duren; eenige Engelsche en Duitsche havens zullen worden bezocht. Naar men uit Apeldoorn meldt heelt Z. M. bij zijn vertrek van het Loo te kennen gegeven dat de tentoonstelling in zijn park thans niet kan doorgaan. Betreffende de plegtige opening van de nieuwe haven te Ilarlingen op gisteren meldt men van daar: De fcestlrein uit Groningen is omstreeks 10 uur te Leeuwarden aangekomen, waar de gasten verwelkomd werden door den commissaris des konings en den burgemeester. Daarop had een collation op het stadhuis plaats. Ten 1 uur vertrok de feesttrcin naar Ilar lingen, waar de genoodigden verwelkomd werden door den burgemeester. De minister Heemskerk hield eene toespraak, waarin hij wees op de be langrijkheid van het werk, sedert 6 jaren ondernomen en thans voltooid, en den wensch uitdrukte, dat het aan de verwachtingen moge beantwoorden tol bevordering der welvaart van Ilarlingen en Friesland. II|j wees daarbij op de verbinding, die met Noord-Duitschland was tot stand gekomendroeg de haven over aan de gemeente en noodigde Z. K. II. prins Hendrik uit aan de haven een naam te geven. De prins gaf namens den koning aan de haven den naam van Nieuwe VVillemshavenen gaf als zijn wensch te kennen dat de haven de welvaart en den voorspoed van Ilarlingen en van de noor delijke provinciën zal bevorderen en den band van vriendschap en vrede met de Duitsche naburen versterken zal. De burgemeester bedankte den prins en aanvaardde namens ilarlingen de haven met alle lusten en lasten. Hij noodigde de aanwezigen uit tol een zeetogtje ter bezigtiging der werken. Ondanks den wel wat harden windten gevolge waarvan dan ook een der tenten inwoei, was een talrijk publiek op de been, dat ten 3% uur door een stortregen in zijne feestvreugde gestoord werd. De zeilwedstrijd had echter op den bepaalden tijd plaats. Aan den commissaris des konings in Friesland had Z. M. berigl gezonden {Zie, i et der hel Hijeoegse

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1