LEIRSCME COURANT. IS??. DONDERDAG 31 MEI. V. 126. STADS - BER1CHT EN. Ü1NNENLANDSC11E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn rustdagen uitgezonderd. De jirijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, mel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. ]i. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditickoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. De prijs der Advertcnticn is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dal dagelijks, de Zondag uitgezonderd, des voormiddags van 9-12 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tol de lichting van den jare 1872, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 Mei 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 30 Mei. Op uitnoodiging van het hoofd-comité heeft zich te dezer stede een comité gevormd, om gelden bijeen te zamelen tot uitrusting van een schip naar Nova-Zcmbla en andere belangrijke punten in de Noordpoolslreken, met liet doel om aldaar een blijvend gedenkicekcn op te riglen voor de roemrijke ontdekkingen, door onze voorvaderen in vorige ecu wen aldaar ge daan. Het comité bestaat uit de heeren dr. VV. C. van den Brandeler, bur gemeester mr. R. Th. Uijlcveld, \V. G. G. Bijvanck, mr. C. W. llubrecht, L. M. de Laat de Kanier, G. J. G. Kolfl, P. van der Velden Erdbrink cn M. M. Westenberg. De uitvoerige opgave van de dienstregeling ten postkantore alhier, zooals die is aangevangen op 15 Mei jl.is thans verkrijgbaar gesteld, liet tijdstipwaarop de brieven moeten bezorgd worden om met de eerste gele genheid te worden verzonden, wordt daarbij voor de verschillende plaatsen des lands en ook voor het buitenland opgegevenbenevens de verschillende gelegenheden voor de correspondentie met Ned.-lndië. Deze uitvoerige opgave benevens die betreffende de dienst op hel kantoor levert voor het publiek eene handleiding op, die in vele gevallen goede diensten kan bewijzen. De zomer-concerten op het zoo gunstig gelegen Zomcrzorg zijn giste ren weder begonnen. De kapel van het muziekcorps der grenadiers en jagers, onder directie van den lieer Y'öllmar, voerde in den praehtigen tuin een tiental muziekstukken uit, waarvan vooral het laatste nommer, eene fantaisie uit den //Don Juan" door Dttnkler, zeer goed voldeed. De van alle kanten goed beschutte tuin en de onbekrompenheid des heeren Couvée, die geene kosten spaart om de sierlijkste planten naar Zomerzorg te doen bren gen, maken dat deze concerten druk bezocht worden, wat zij ten volle ver dienen. Deze inrigtiug is uitstekend voor eene stad als Leiden en men zegt niets dan de waarheid als men beweert dat zij met de fraaiste van dien aard kan wedijveren. Nabij de Woutenbrug had heden een treurig ongeval plaats. Ten be hoeve van den spoorweg Leiden Woerden zijn daar ter plaatse de voorbe reidende werkzaamheden aangevangen tot het leggen van eene brug over de trekvaart, waarbij het heiblok in beweging wordt gebragt door eene stoommachine. De man, die belast was met het houden van een aan de stelling bevestigd louw is daardoor mcdcgcslcurd en in den kuil met het hoofd op een der palen ncdergekomenten gevolge waarvan bij zwaar verwond werd. Na voorloopige heelkundige verpleging is de man naar hot akademisch ziekenhuis overgebragt. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat, ter benoeming van hoogstens 25 adspiranl-landmetcrs van het kadaster, in de eerste helft van de maand September e. k. te 's Gravenhage een examen zal worden ge houden. Die lot dat examen wenschl te worden toegelaten, moet zich vóór 20 Augustus e. k. tot den minister wenden. Van de 110 jongelingen, die zich hadden aangemeld, om te worden toegelaten tot het examen voor de betrekking van machinist-leerling 2C kl. hebben er 40 voldoend en 55 onvoldoend examen afgelegd; 6 werden er bij geneeskundig onderzoek afgekeurd, terwijl er 3 niet zijn verschenen. Met zekerheid, meldt hel Ubl., kunnen wij mededeelen, dat de hoofd commissie van de tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid, die in de maanden Julij cn Augustus e. k. in hel Daleis voor Volksvlijt zal worden gehouden, van de hoofdcommissie der onlangs plaats gehad heb bende tuinbouwtentoonstelling al de opstallen, hekken, enz. op het Frede- deriksplcin, dus ook den fraaijen hoofdingang cn de bruggen, heeft over genomen. Als de raad nu gunstig zal beschikken op het in te dienen verzoek, om onder gelijke voorwaarden als liet beduur der tuinbouwten toonstelling het Frederiksplein als voorplein der nijverheids-tentoonstelling in te rigten, dan zal dit plein gedurende den zomer een uitspanningsplaats worden, gelijk in 18G9, met een muziektent, ververschingslokalen enz. Volgens het IIhl. is de wintertuin van de tuinbouw-lentoonsteliing niet gekocht door «Linnaeus", maar door den heer Leygraaf te Rotterdam. Aan de veiceuiging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch en Nijmegen is door wijlen mej. C. Strenge eene erf stelling onder den last van vruchtgebruik vermaakt, waarvan de waarde pl. m. bedraagt ƒ12700. Te Wezepe is Zondag middag hel huis, bewoond door 11. Mejjerink, in de buurtschap Duur, een prooi der vlammen geworden. Terwijl de bewo ners een middagslaapje deden ontstond de brand. De man, die op den zol der lag, werd door de vlammen gewekt, doch heeft het leven behouden: zijn haar is alleen wat geschroeid. Van den inboedel is alleen de levende have gered. Naar men uit Enschede meldt doet zich ook aldaar de algemeene lus teloosheid in den handel gevoelen. Tot nog toe hebben de meeste fabrieken den vollen dag gearbeid, docli in den laalsten lijd hebben enkele fabrikan ten, het voorbeeld van Almelo volgende, den werkdag reeds aanmerkelijk bekort. Uit Marlingen meldt men dat de pleglige haven-inwijding op 1 Junjj zal bijgewoond worden door Z. K. II. prins Hendrik. Z. M. de koning zal met een bijzonderen trein 's ochtends 8.20 van Het Loo vertrekken en ten 12 ure te Ilarlingen aankomen, waar Z. M. op het stadhuis een déjeuner- dinatoire door de gemeente zal worden aangeboden. Om 6^ ure zal Z. M. de terugreis aanvaerden. Van de ministers komen die van binnenlandsche zaken en van financiën. De Gron. Cour. meldt: Maandag in den vroegen ochtendstond heefter onder Noorder-Hoogebrug een doodslag plaats gegrepen. In een drankhuis aldaar kregen drie personen, die middelerwijl van een grooter gezelschap waren gescheiden, onderling twist over de in dat huis gemaakte vertering. De een, een molenaarsknecht van beroep, werd buiten de deur gezet. Eenige oogenblikken later kwam bedoelde molenaarsknecht terug en aangezien men de deur dier tapperij niet meer wilde openen, nam hij zijn toevlugt tot liet vensterraam en sprong dit raam binnen. De beide achtergeblevene personen weder in de tapperij ziende, nam hij een zakmes en bragt een van hen daarmede eene zeer diepe snede in den hals toe, zoodat het bloed er uit stroomde. De verwonde, die voor een oogenblik nog de kracht bezat zich naar buiten te begeven, is op den kant van den weg neergevallen en gaf kort daarna den geest. De verslagene moet zijn een landbouwer van Zuid- wolde. De dader, een zekere A. K. E., is door een agent van policie en een brigadier der rijksveldwacht buiten de Ebbingcpoort aangehouden cn naar hel policiebureau overgebragt. Voor den commissaris van policie een verhoor ondergaan hebbende, heeft hij zijn misdaad ten volle bekend. Te Groningen is door de policie proces-verbaal opgemaakt tegen eene aldaar welbekende diefegge, verkeerende zonder vaste woonplaats, wegens het ontvreemden van een karaf met jenever. Daags daarna lag de diefegge in een ledig vat aan den openbaren weg te slapen. Aan den inhoud der karaf had zij zich Ie goed gedaan, en daarna geen raad meer wetende, zich in dit vat ter ruste begeven. De vrouw moet zich veelal, zonder dit te vragen, in de woningen dringen der ingezetenen en zich dan maar hier of daar te slapen leggen, ja, zich niet ontzien ook wel op een bed te gaan liggen. Als een staaltje van hel drinkvermogen der Walchersche boeren deelt men aan de IC. C. mede, dat bij gelegenheid van het gaaischieten aan de Oranjerononder Vrouwepolder, op tweeden Pinksterdag door 14 man zijn gedronken 35 kan jenever. Men had hel in vorige jaren niet verder gebragt dan 25 kan met 15 man. Naar Wezel is gevankelijk overgebragt eene vrouw uit Berlijn als medepliglige der vervaardigers van valschc Nederlandsciie munibilletten te Sterkrade. Tot nu toe zijn er twaalf personen aangehouden. 's GRAVENHAGE, 30 Mei. Aan den heer mr. J. W. Foest is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commissaris van policie te Amsterdam. -- De officier van administratie 2e kl. W. F. Margadanl, uit 0. I. terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Tot leden der commissie belast met hel afnemen van het examen voor

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1