PER TELEGRAAF. A D V E R T E N T 1 E N regiment en ééne batterij hebben, aangevallen. Ten gevolge van den rfgen is het gevecht gestaakt. Van de Russen sneuvelden 150 man en werden er 150 gewend. Voorts wordt van daar gemeld dat ten gevolge van hel vooruitdringen der Russen aldaar vrij wat ontsteltenis heerscht. Bij Bar is de helft van het garnizoen tegen den vijand uitgetrokken, doch werd zijwaarts verdron gen. zoodal er voor Erzerum gevaar bestaat. De bezetting van Erzerum telt naauwclijks 8000 man, grootendeels ongeregelde troepen. ATHENE, 28 Mei. De heer Augerinos is tot voorzitter der kamer van afgevaardigden gekozen. Daar het ministerie-Deligeorgis de meerderheid te gen zich had, heeft Deligeorgis zijn ontslag aangeboden In de tegenwoor dige ernstige verwikkelingen, zeide hjj, is er een krachtig bewind uoodig, dat een overwigt heeft in de kamer. KONSTANTINOPEL, 23 Mei. Eenige personen zijn verl annen en wapens in beslag genomen. De rust laat nu niets te wenschen over. De Turken handhaven hunne stellingen te Suchumkalé en omstreken. KONSTANTINOPEL, 28 Mei. De onder-gouverneur van Lessislan heeft aan den minister van oorlog gelelegrapheerd dat de Turken op nieuw Ardahan bezet hebben. De lijding zou door een Circassiêr overgebragt zijn. De kamer van algevaardigden heelt met eenparige stemmen een voorstel aangenomen, waarbij de ministers uitgenoodigd worden, zich met de kamer te verstaan omtrent de dringende maatregelen, die met het oog op den toe stand van het leger en AziC genomen moeten worden. LONDEN, 29 Mei Reuters speciale correspondent te Konstanlinopel meldt van gisteren: »lsmail-bey, gewezen gouvernenr van Tultscha. beschuldigd van medepligligheid aan de demonstratie der softa's, is Zaturdag in hech tenis genomen en naar Brussa verbannen geworden. Gisteren zijn vele an dere personen in verzekerde bewaring gebragt." BERN, 28 Mei. liet volk van Genève heeft de voorgenomen herziening der grondwet verworpen. ROME, 27 Mei. De Paus zal den 3len Junij a. s. de kardinalen, die bijna voltallig hier aanwezig zijn. mondeling naauwkeurige inlichtingen ge ven over hetgeen geschieden moetzoolang de Pauselijke zetel onbezet zal. zjjn en bij de zamenkomsl van het conclave. In overleg met eenige kardi nalen Jieeft de Pans aan deze handeling de voorkeur gegeven boven het uitvaardigen van eene bul; hjj is nl. van meening dat de nepatingen van eene bul. zelfs al zijn zij met de meeste zorgvuldigheid opgesteldnog altoos tol misverstand aanleiding kunnen geven, en bovendien niet al die uitvoerige voorschriften en aanbevelingen kunnen inhouden, wier mededeeling gemak kelijker mondeling geschieden kan. ATHENE, 29 Mei. De buitengewone zitting der kamer is geopend. INCEIIOMDElll. Mijnheer de Redacteur! Gepasseerden Vrijdag heb ik met genoegen gezien dat er reeds gebruik werd gemaakt van de nieuwe lammermarktmaar kreeg daarbij de over tuiging dat er van die colossale ruimte veel meer partij was te trekken, als de hokken op meer doelmatige wijze waren geplaatst. Want zooals het nu was, stond alles door elkander en er was voor de koopers nagenoeg geen plaats om zich naar genoegen te kunnen bewegen. Daarom wensch ik, onder verbetering door meer bevoegden, mijne gedachten mede tedeelen, hoe de hokken te plaatsen. Van de IJzerengrachl tot aan de Prinsenstceg heeft het terrein eene lengte van 150 meter, bij eene breedte van ruim 18 meter. Als men nu plaatst op liet gedempte gedeelte langs de boomen eene dubbele rij hokken (ieder hok is lang 2 meter) d. i. 4 meter, dan had men een doorgang van 3 meter voor de geheele lengte; dan weder een dubbele rjj hokken van 4 meter, vervolgens weder een langsche doorgang van 3 meter, en eindelijk tegen de andere rij boomen nog een dubbele rjj hokken van 4 meter; dan krijgt men 4 3 4 3 4 18 meter. Op de lengte van 150 meter kunnen geplaatst worden 75 hokken; neem daar evenwel af 6 meter voor 2 dwarsche doorgangen, dan behoudt men nog 72 hokken; 3 dubbele rijen is 6 hokken X 72 432 hokken, en daar ieder bok gemiddeld 30 lammeren kan bevatten, zou men op die wijze en op die plaatsruimte alleen 12960 lammeren kunnen plaatsen. Mijnbeer de Redacteur, het is in het belang onzer steeds in bloei toene mende veemarkt dat ik u verzoek het bovenstaande in uw geacht blad op te nemen. P. DE TRANSVAAL. Toen wij voor omtrent een en een kwart jaar Thomas Francois Burgers, Staatspresident van de pas geworden en nu reeds gewezen Transvaalsche Republiek, met woord en daad getuigenis gaven van onze waardering zijner persoonlijke hoedanigheden, was er niemand die niet innig wenschte dat die goede mensch de edele laak mocht volbrengendie hij met liefde en enthousiasme opvatte. Het was een reuzentaak, die aan eenige belangstel lende toeschouwers, al wisten ze maar weinig van dat land, hopeloos voor kwam. De prent in den Ned. Spectator van 12 dezer kenschetst onverbeter lijk de positie. /'Waren alle boeren Burgers, dan zou de Engelsche vlag thans in Transvaal niet waaien." Er was helaas slechts een Burgers en die had moeten kunnen tooveren om de boeren oordeel en verstand genoeg in Ie prenten om ze als Burgers te leeren handelen. Tbomas Frangois Burgers, door zijn edel enthousiasme bezield, vergat den aard van zijn volkje en had in eigen hoofd en hart zulke klare begrippen en zoo onbegrensde toewijding over en vcor de zaak van nationaliteit cn vrijheid, dat hij niet geloofde aan de onbewegelijkheid van het boerenge- moed. Boeren, en wel zeer speciaal Kaapsche boeren, wien Neêrlandsch bloed in de aderen vloeit, munten niet uit door verhevenheid van gevoel, ruimte van begrip, breedheid van opvatting. In hun Hollandsch bloed zit •lie bang naar individueele vrijheid, die h'en isolement doet verkiezen boven samenleving, waarvoor ze iets van die vrijheid zoude moeten opofleren. Iedere boer begeert een groote plaats, waar niemand hem zal komen slooren, om tedere plaats wenschen zij zich een onzijdig territoir voor de onvermijde lijke ontmoetingen met natuurgenoolen. Overigens gaan zy om, door de jagl, met bokken, giraflenhartebeestenzebra's, het koppigste vee dal ter wereld bestaat. Kon die lieden voorstellen om, met vereende krachten werken van algemeen nut te ondernemen doe een beroep op hunne zelf verloochening ten bate van allenverg van lien alstand van vooroordeel en kinderlijk bijgeloof, wil hen doen begrijpen dat samenleven onvermijde lijk samenlijden meebrengt, dat eendracht macht maakt en dat die macht onmisbaar is om op den duur zooveel vrijheid te genieten als bestaanbaar is met de vrijheid onzer bloedverwanten, vrienden, stad- en landgenoolen; zij begrijpen u niet, zij gaan te rade met hun neiging en smaak, wijzen u af misschien met een bijbelspreuk en boven alle voordeelen die gij hen be schreven hebt, verkiezen zij hunne plaats, hunne afzondering, hunne runde ren en hunne struisvogels. Engeland heeft de Transvaalsche Republiek ge annexeerd, Burgers heeft te vergeefs de boeren tot verwering en eenheid aangespoord. De boeren zien de Engelsche vlag en zeggen "dat is mooi", maar zij zullen het spoedig leelijk vinden en dan zullen zij niet zich be rouwen dat zij Burgers alleen lieten staanmaar zij zullen hunne plaats opbreken en hun vee en goed naar nieuwe wildernissen verzetten en hunne absolute onafhankelijkheid genieten zoolang tot de beschaving hen weder nadert. Voor ons Hollanders is dit alles zeer begrijpelijk en ook verschoon baar, hoewel onze beschaving zoo ver gevorderd is dat wij de lasten aan het samenleven verbonden, verkiezen boven de moeielijkheden van de wil dernis. Wij gevoelen diep leed met Burgers en zijn niet blind voor wat er goeds is in die Kaapsche boeren, wij nemen 't hun kwalijk dat zij hun kloeken staatspresident in den steek lieten en Engelands annexatie zijn wij genegen als een daad van geweld te beschouwen, die terecht in ons den afkeer gaande maakt, die de zwakken gevoelen wanneer de sterken hen verdrukken en tochwanneer wjj the Economist van 12 Mei over die annexatie lezen, komen andere gevoelens, dan die van sympathie met Bur gers en medelijden met de opgejaagde boeren in aanmerking, en het is wenschelijk dat wij hel vernemen van pro en contra bevorderen door een uittreksel te geven van bedoeld artikel in the Economist, waarin het En gelsche volk als onaangenaam verrast door het nieuws dier annexatie wordt voorgesteld. Engeland zoo gaat het verder, begeert geen uitbreiding van zijn koloniaal gebied en vooral niet zulk een dat door geweld of bedreiging wordt ver kregen. Toen maandag den 7,lrn Mei 1877 in het hoogerhuis lord Kemberley den minister over de zaak interpelleerde, antwoorde de minister dat hij geen officieel bericht had over de bemoeiingen van Sir T. Shepstone, hij had slechts ecu telegram van Sir Bartle Frere, meldende dat de Transvaal tot Britsch grondgebied was geproclameerd; maar de minister voegde hierby de verzekering, dat hij volkomen vertrouwde zich partij te mogen stellen voor al de handelingen van den Britschen gevolmachtigde. Lord Carnarvon verklaarde nadrukkelijk dat er groot gevaar was voor een oorlog met de inlanders, en dat de rcgecringlóosheid in de Transvaal, die onmogelijk kon worden vergoed door het gouvernement te Pretoria, stellig een inval der Zoeloes zou uitlokken. Dit zijn zaken die overgelaten dienen te worden aan de bevoegden; er zijn in Zuid-Alrika misschien geen drie personen en in Engeland zijn ze er zeker niet, wier meening ten deze kan opwegen tegen de besluiten van Sir Shepstone. Wjj zouden een onverantwoordelijk waagstuk begaan, wanneer wij daartegen wilden reageeren. Een oorlog met de inlanders zou personen en zakenvan veel meer belang dan de on- afhankclijkheids-eischen van een paar duizend boeren, in gevaar brengen. In het belang der boeren zelve, is het wenscheljjk dat het ongeschikte en onvoldoende gouvernement te Pretoria ophoude, want hun leven en hunne vrijheid, om niet te spreken van hunne voorrechten als een hecrschend ras, zouden ondergaan door het geweld van gewapende wilde benden, wanneer de Zoeloes los trokken tegen de bankroete en onzamenhangendc republiek, die thans onder de Brilsche kroon wordt gebracht. Wij hadden gehoopt dat de boeren dit zelve zouden inzien en dat zij de edelmoedige voorwaar den waarop Sir T. Shepstone gemachtigd was hun eene confederatie aan tc bieden, gretig zouden hebben aangenomen. Hunne weigering liet aan hen die voor de rust in Zuid-Afrika verantwoordelijk zijngeen anderen weg open dan die welke de Brilsche algezant op den 12l,n April jl. heeft inge slagen. De annexatie van de Transvaal zal waarschijnlijk spoedig gevolgd worden door de vrywillige toetreding van den Oranje-Vrijstaat in de voorge stelde confederatie. Het voorstel, Zuid-Afrika. wordt krachtig aangevat door de regeering; reeds maaudag nacht is het onderzocht in de sectie en het zal ongetwijfeld voor het pinksterrecès het lagerhuis bereiken. Slot volgt.) VIJFENDERTIG-JARIGE ECHTVEUEEVIGIVG J. VAK DER VOET en A. VAK GEKDEREK. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- Warmond, 29 Mei 1877. en Kleinkinderen. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon M. ROOSWINKEL DE BOER. Leiden 27 Mei 1877. Algemeene kennisgeving.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3