BUITENLANDSCUE BERIGTEN, genoemd wachtschip, mei beslemming om gedetacheerd te worden aan boord van het instructieschip Uraniawordt geplaatst de officier van administratie 3" kl. M. C. Hazenberg. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden herval. De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. Voor de herslemming lot aanvulling van twee vacatures in de provin ciale stalen van Zuidholland voor hel hoofdkicsdistrict 'sGravenhage zijn gisteren uitgebragt 643 stemmen, waarvan 8 van onwaarde werden ver klaard. Gekozen werden de hh. A. P. Godon met 464 en mr. D. Polak Daniels met 333 stemmen. De heer mr. J. J. Bergsma erlangde 331 stemmen. In appel werd gisteren door het geregtshof alhier behandeld de zaak van de Haagsche jufvrouwdie door de arrondissemenls-regtbank alhier is veroordeeld tot drie maanden celstraf wegens diefstal van goederen, behoo- rende tot een faillieten inboedel. Na het hooren van eenige getuigen, die omtrent de herkenning der gesaississeerde goederen alleen onbepaalde op gaven konden verstrekken trachtte de verdediger, mr. D. S. van Emden, ook de onschuld van zijne cliënte aan te toonen en strekte zijn conclusie tot hare vrijspraak, liet openbaar ministerie was evenwel van meening, dat de uilgesproken slral niet gecvenredigd was aan het gepleegde feit en eischte de vernietiging van h-t vonnis en veroordeeling tot zes maanden celstraf. Het hof zal aanstaanden Maandag uitspraak doen. Maandag aanst. zal ten raadhuizc de aanbesteding plaats hebben van de levering der ten behoeve der gemeente op 17 Juni] aanst. benoodigde illumineerglazen. BELGIË. Zondag II. is te Bergen, in Henegouwen, met groote plegligheid een standbeeld van koning Leopold I onthuld in tegenwoordigheid van den koning, de koningin, den graaf en de gravin vau Vlaanderen, de ministers van binnenlandsche zaken en van openbare werken en een groot aantal aanzienlijke personen. In zijn antwoord op de feestrede des burgemeesters bezwoer de koning zijne hoorders om niets te verwaarloozenten einde voortdurend het grootschc gebouw van 1830 te bevestigen. Het standbeeld, uit brons gegoten, stelt Leopold I blootshoofd in uniform voor; een mantel hangt in breede plooijen van de schouders af; de regterhand houdt een olijftak en de linkerhand rust op de grondwet, waarop de koninklijke kroon ligt. ENGELAND. LONDEN. 22 Mei. Zudhi-elfëndi, kanselier bij het departement van financiën in Turkije, is met een bijzondere zending hier aangekomen. Tevens kwam met hem hier Jaeoob Klian, buitengewoon gezant van den Khan van lvasghar, die eerst te Parijs was. Hij wordt door vier attache's en den Engelschen kapi tein Mollay vergezeld. Te Folkestone werd hij door een hoofdambtenaar van het ministerie voor Indië ontvangen. FH AN H KIJ K. In alle gemeenten des lands is van regeringswege de naamlijst der nieuwe ministers aangeplakt, gevolgd van de volgende proclamatie: De po litiek van den president der republiek kan in twee woorden zamengevat worden. In het binuenland krachtdadig behoud der openbare orde. Buiten 's lands zorgvuldige bewaring van den vrede. Het gouvernement zal alle mogelijke pogingen aanwenden tot het bereiken van dit dubbel oogmerk, dal hem èn door de belangen èn door den wensch der bevolking wordt voorgehouden. Maarschalk Mac-Mahon rekent op de wijsheid van alle goede burgers, om hem in die vaderlandsche daad behulpzaam te zijn. - Naar men verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken door een zijner ambtenaren aan het agentschap llavas zijn misnoegen kenbaar gemaakt dat hel aan de dagbladen uitvoerige mededeeling had gedaan van hel ongunstige oordeel der buitenlandsche bladen over de ministeriele veran dering in Frankrijk. Het was hel ministerie niet aangenaam dat daaraan in Frankrijk openbaarheid werd gegeven. Het antwoord-zou geweest zijn dat het belang van het Fransche publiek boven den wensch van hel ministerie ging. -- Aan de Incl. Beige wordt gemeld, dat van alle telegrammen, die van staatkundigen aard zijn of aan staatkundige personen zijn gerigt, aan het telegraafkantoor vier afdrukken genomen worden. De een gaal naar het paleis van den president der republiek, de tweede naar den minister van binnenl. zaken, de derde naar de prefectuur van policis te Parijs, en de vierde naar den persoonvoor wien het telegram is bestemd. Naar men uit Parijs aan de Ind. Beige meldt heeft de minister van Luitenl. zaken, de heer Deeazes, verklaard dat hij zich voortaan uitsluitend zal bezig houden en in den ministerraad alleen dan verschijnen zal, wanneer hij mededeclingen betreflende den Oosterschen oorlog heeft te doen. Ilij weigert zich met de binnenlandsche zaken in te laten en heeft verzocht alleen over de benoemingen van prefecten der grensdepartemeulen zijn ad vies te mogen uitbrengen. Men verwacht dat de regering ook zal overgaan tot de ontbinding van den Parijschen gemeenteraad. - De Gaulois deelt het een en ander mede omtrent een gesprekdat iemand zou gehad hebben met den heer de Fourtou, thans minister van binnenl. zakenover den staatkundigen toestand des lands. Volgens die mededeelingen zou de regering voornemens zijn, bijaldien de kamer vijandig tegen Laar blijft, haar op nieuw voor cene maand naar huis te zenden, en zoo zjj dan nog van geene verzoening wil weten, de ontbinding bij den senaat aan te vragen. Mac Mahon zou dan eene proclamatie aan Frankrijk uitvaardigen en het doen welen, dat, zoo de kiezers geen goed-conservative kamer zamenstellen, hjj 's daags na de verkiezingen zijn ontslag zou nemen Hij zou in zekeren zin een plebisciet uitschrijven. Blijkens een van wege de republikeinsche linkerzijde aan de dagbladen toegezonden berigl, heeft die fractie besloten, dat, gedurende het recès van de kamers, haar bureau te Parijs permanent zal gevestigd zijn en zich ia voortdurende aanraking met de leden der partij zal stellen. De legitimislische Union bevat de volgende nota: De koningsgezind) regterzijde van den senaat heeft eene bijeenkomst gehouden bij den baron de Lareinty. Vast besloten om de belangen der zaak, welke zij geroepei zijn te steunen, en de ware royalistische politiek voor te staan, welkt alleen aan de eischen der vaderlandsliefde voldoet, zonder op te offeren wat er reglmaligs gelegen is in de gevoeligheid der gewetens, hebben onze vrienden beslist, dat zij jegens het kabinet eene stiptelijk afwachtende ho». ding zouden in acht nemen. De beruchte Aublin, die, door de Vereenigde Staten aan België uitge leverd uit den spoortrein van Ostende naar Brussel wist te ontsnappen ei daardoor oorzaak werd van den dood van zijn geleider, is thans door het hof van Douai wegens moord op den ontvanger te Sivry ter dood veroordeeld DIIIT8CIILAND. Prins von Bismarck is Zondag 11. onverwachts te Berlijn teruggekeerd Men wil de aanleiding daartoe zoeken in de kabinets-verandering in Frankrijk Naar men aan de If'eser Zeil. meldt heeft de keizer nog geen besluit genomen, ten aanzien van de versterking van het garnizoen van Metz. He is zeer waarschijnlijk, dat twee regimenten infanterie tot dat einde der waaits zullen gezonden worden en dat de gansche quaestie daardoor voor loopig als afgedaan zal worden beschouwd. De Berlijnsche l'ost schrijft: In den grond der zaak moet het oui volkomen onverschillig zijn, welke regering Frankrijk zich geeft en ver draagt, maar onze pligt en onze eigene veiligheid dringen ons, thans met dubbele waakzaamheid onze oogen op een land te rigten, waar eene parlj aan het roer is, die Duitschland als zijnen gevaarlijksten vijand beschouwt Ons op nieuw opgewekt wantrouwen ontspruit niet zoozeer uil vijandschap legen Frankrijk zelf als uil de regtmatige overweging, dat een minister* de Broglie en de onzekerheid, waarheen het Frankrijk leidt, ons een ver minderden waarborg voor den vrede toeschijnen. Duitschland is niet ilt vijand van Frankrijk, maar nog minder de dupe der ultramontanen. Uit Kopenhagen meldt men dat aldaar dezer dagen een regterljjtl onderzoek werd ingesteld tegen den heer Hansen, beheerder der brandassa- rantiekas voor het district llolbak. Toen de heer Hansen, die ougestell was, dit vernam, verzocht hij in verhoor Ie worden genomen. Dit verhoor heeft plaats gehad. Hij verklaarde, reeds sinds lang de gelden der kas tep eigen bate te hebben gebezigd. Hij wist niet precies hoeveel dit bedroe; maar meende het op ongeveer 500,000 kroonen te kunnen begrooten. Ook is bij het onderzoek gebleken, dat de spaarkas van den Seelandschen boe renstand 34000 ki-oonen van hem te vorderen had. RUSLAND. Belreflende het bemagligen van Ardahan door de Russen is door de Ag Busse de volgende depêche openbaar gemaakt: Generaal Loris Melikol seint uit het kamp bij Ardahan, dd. 17 Mei, dat den avond te voren de voorgeschoven werken op de hoogten van Ghelaverherdinsk stormenderhand genomen waren, en onder deze ook het fort Elariogla, dat een zeer ge- wigtig punt was. Onze 9 batterijen van 40 stukken, den vorigen nacht opgeworpen, openden het vuur in den ochtend en braglen het geschut d« vijands ten 2 ure tot zwijgen. Hel succes is vooral te danken aan het dap pere regiment van Elisabethpolde kolonne van generaal Devel, die, m den vijand in een heet gevecht bij Oltchek geslagen te hebben, de eerste was die van de versterkte hoogten bezit nam. Negen kanonnen en een groote hoeveelheid ammunitie en geweren werden buit gemaakt. Veertien man zijn gesneuveld en 74 gewondouder welke 4 officieren. Te oordeelei naar hel aantal lijken in de versterkingen gevonden, moet het verlies des vijands belangrijk zijn. De houding der jonge soldalen was boven allen lol verheven. De volgende telegrammen zijn ontvangen van het leger in den Cau casus Sotschi19 Mei. 0e Turken bombarderen Ardelar. Igdyr, 19 Mei. Generaal Tcrgukassoff zond uit Surb Ohones een detachement naar Bajasid, daar hij vernomen had. dat de Turken een aanval op laatstgenoemde plaals in het oog hadden, liet detachement bereikte genoemde stad nog denzelfde» dag. Bajasid, 20 Mei. Het Turksche detachement, hetwelk deze stad wilde aanvallen, is naar Van teruggetrokken. TIIRHIJË. De Scheikh-ul-Islam heeft den heiligen oorlog legen Rusland afgekondigd en bij eene Irade des Sultans zijn ook alle burgers van het üttomanisebt rijk, die geene Muzelmannen zijn, tot de krijgsdienst verpligt. Ook de be volking van Konstantinopeldie tol dusver van de krijgsdienst was vrijge steld, moet onder de wapenen komen. Het Turksche leger zal door deze maatregelen met ongeveer 150,000 man vermeei-derd kunnen worden. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat Fazli-pacha het bevel over hèt Caucasische expeditie-corps heeft aanvaard. De zoon van Schamyl zal de opgestane Circassiers aanvoeren. De Sultan heeft de naar den Caucasus ver trokken troepen persoonlijk toegesproken en hun opgedragenhunne Circas- sische geloofsgenooten van het Russische juk te bevrijden. Naar gemeld wordt zou te Trebizonde prof. Metallides, kanselier van het Neder), consulaat, eene meeting bijcengetoepen hebben, om Christenen en Mohammedanen aan te sporen in persoon en geld offers te brengen voor den oorlog tegen Rusland. Hij hield eene rede, waarin hij allen tot verde diging van het vaderland aanspoorde, en de geestdrift zijner hoorders was zoo groot, dat zij hem 's avonds cene serenade met fakkellicht bragten, waaraan Christenen en Turken deelnamen. Omtrent de houding van Servië spreken de berigten elkaêr tegen-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2