LEIDSCIIE COURANT. DONDERDAG 24 MEI. fc°. 120. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiön is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 23 Mei. Het bestuur der Leidsclie zangvereenigiug ontving gisteren de aange name tjjding dat H. M. de koningin den eersten avond van het muziekfeest met hare tegenwoordigheid zal vereeren. Bij gelegenheid van de muziekfeesten, die in de Hooglandsche kerk plaats hadden, was steeds het in de onmiddellijke nabijheid gelegen hotel den Burg eene zeer gezochte plaats voor het publiek om er gedurende de pauzen eenige oogenblikken te vertoeven. Zeker zal dit thans, op morgen en overmorgen, niet minder het geval zijn. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal de heer Feun zorg dragen dat zijne restauratic en buffet ten van alles voorzien zijn en ongetwijfeld zal hij zijne gevestigde reputatie ook nu weder handhaven. Men schrijft ons uit Zoeterwoude: Jans van Woutenbrug, die bij de hecle schipperij ruim zoo goed bekend stond als Klaasje aan de Voorburg- sche brug en het trekschuitenveer in vollen bloei gekend heeft, die ver in de 50 jaren aan Woutenbrug heelt gewoond en aldaar de lijn voor de veer schippers overlei, is dezer dagen in het R. C. wees- en oudeliedenhuis te Leiden opgenomen. Het trekschuitenveer is vervallen en Jans is oud. Deze vrouw is echter geen curiositeit en om die reden wordt dan ook van hoar geen melding gemaakt, maar merkwaardig is het dat zjj daar aan die brug in een huisje heeft gewoond, dat van binnen ten naasten bjj eene opper vlakte besloeg van 2 bij 1% meter, met een zoldertje er boven, naauwe- lijks groot genoeg om er een 50-tal turven te bergen. In dal brugwachters huisje, niets meer, is de vrouw gehuwd geweest, heeft er 5 kinderen opge voed en er dikwijls koude en gebrek geleden. Haar kraam ging zij uitleg gen in het ziekenhuis te Leiden, wat haar minder zwarigheid dan nieuwe zorg baarde. Gezwegen van het bekende jaar, toen de aardappelenoogst mislukte, werd de vrouw in dat huisje wel eens gevonden dat zij eene party kleine groenerwten las uit eene menigte zeehorentjes wil men liever het omgekeerde, ook goed - doch het voedsel, hetwelk geheeten werd door zeewater beschadigd te wezenzou menigeen kwalijk hebben aangestaan, Er is een tijd geweest dat Jans hare bejaarde mansmoeder ook nog in dat huisje verzorgde, en dan gebeurde het dat die moeder in menigen winternacht hare voelen in eenen emmer had gestoken, om ze tegen den snijdenden winddie door eene reet van de deur toegang vondte beschut ten. Jans heelt r.ooit weelde gekend, dat zal men willen aannemen, en zjj roemt nu het groote huis, waarin zjj verpleegd wordt, als een paleis en de spjjzen, die haar worden voorgezet (waarop trouwens wel niet zal af te dingen zijn) als het ^allerkostelijkst eten". Bij kon. besluit van 5 Mei is vastgesteld een reglement voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardij schepen. Er wordt van staatswege gelegenheid gegeven tot het afleggen van examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen. lie examens worden afgenomen door eene commissie, zit ting houdende in de gemeenten, jaarlijks door den minister van binnen), zaken in de maand Januarjj aan te wijzen. Blijkens bcrigt van Zr. M». minister-resident te Konstantinopel heeft de Turksche regering den uitvoer van graan uit de provinciën Aidin, Kos- sova, Adrianopel en Salonika, tol nader order verboden. Dit verbod zal beginnen te werken op een door de plaatselijke overheden te bepalen en -nader bekend te maken dag. Noglans zal eene uitzondering worden ge maakt ten behoeve der contracten, die vóór de uitvaardiging van het ver bod zijn gesloten. Te gelijk met de algemeene internationale tentoonstelling, het volgende jaar te Parijs te houden, zal aldaar van 1 Mei tot 31 October een tentoon stelling van tuinbouw plaats hebben. De Nederlandsche hoofdcommissie heeft biervoor een afzonderlijk reglement en uitvoerige programma's gereed doen maken, waarvan belangstellenden een exemplaar bekomen kunnen bij den heer Jac. P. R. Galesloot te Amsterdam. Het voornemen bestaat de voort brengselen naar hun natuur in warme of koude kasten, onder tenten, in galerjjen of in de open lucht te plaatsen. Alle voortbrengselen van bloe men-, boomen-, boschplan ten- of groententeelt zullen voor de tentoonstel ling worden aangenomen en kunnen naar de belooningen mededingen. Allen, die zich bezighouden met bet kweeken van plantenliefhebbers. tuinbouwkundigen, boomkweekers, warmoezeniers, tuinliedenhoutvesters enz. worden tot deelneming uitgenoodigd. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, en de Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, zijn op 22 Mei Aden gepasseerd. Naar Haarlem werden gedurende de Pinksterdagen over den spoorweg van Amsterdam en uit Noord-Holland ongeveer 5000 reizigers aangevoerd. Alleen tusschen Haarlem en Amsterdam reden op den tweeden Pinksterdag 67 treinen. Maandag avond omstreeks 11 ure, toen de spoortrein van Haarlem naar Rotterdam een overweg van den spoorweg onder Ovcrvcen passeerde, had zekere v. d. V. het ongeluk met dien trein in aanraking te komen en zoo ernstig aan het hoofd verwond te geraken, dat hij kort daarna overleed. Te Amsterdam is gisteren avond overleden de heer mr. M. Schoone- veld PJz procureur-ger.eraal bij hel geregtshof aldaar. Uit Deventer mehlt men aan de N. R. C.: Dingsdag morgen werd van hier gevankelijk naar Zutphen overgebragt zekere J. B., verdacht van in den nacht van 20 op 21 dezer een op post staanden veldartillerist on verwachts een gevaarlijke snede met een mes aan den hals en in het gelaat te hebben toegebragt. De aangehoudene is een zeer gevaarlijk sujet, die reeds verscheiden malen wegens verschillende misdrijven tot gevangenisstraf fen is veroordeeld geweest Maandag morgen werd een dienstmeisje, dat te Deventer in den trein i:aar Zwolle was gestapt, bij Diepenveen ongesteld. Toen de trein te Olst was aangekomen, had zij reeds den geest gegeven. Zaturdag II. is een fabriekarbeider, vader van een talrjjk gezin, van zijne werkzaamheden aan de Twentsche stoombleekerij naar zijn woning tc Eisen terugkcerende, door den bliksem getroffen en gedood. Te Leeuwarden kocht in Januarij jl. zekere V. II. in publieken ver koop een huis voor ƒ4000 en wel door middel van een brielje, dat hij aan de notarissen vertoondewaarin mr. P. Heringa Cats verklaarde en met zijn familiewapen in lak bezegelde, dat hij op den bepaalden termijn voor 1000 van de koopsom instond. Weldra bleek echter, dat dit lak oorspronkelijk was ge plaatst op een getuigschrift van goed gedrag en door W. H. er afgeknipt en op bovenbedoeld, door hem vervaardigd, brielje geplakt was. Voor deze feiten stond dezer dagen W. H. voor het hof teregt, eischte het O. M. 5 jaren tuchthuisstraf en 100 boete en veroordeelde het hof hem tot 2 jaren celstraf en de boete van 100. Te Akkrum is geregtelijk opgegraven het lijk eener vrouwaldaar voor eenige weken begraven. Er bestaat vermoeden, dat er een misdaad gepleegd is. Te Midwolde, in Groningen, werd dezer dagen een bruiloft gevierd, die, zegt de Gron. Cour., niet alledaagsch mag heeten. De timmerman U. Venema en vrouw zijn in bezit van 4 kinderen, 2 zoons en 2 dochters; de oudste hiervan is 37 jaren en de jongste 29 jaren; deze allen zijn tegelijk en wel te Midwolde in het huwelijk gelreden. Daar gemelde Venema en zijn vrouw anders geen kinderen meer hebben gehad, zien zij thans htm getal op eens verdubbeld. In de laatstelijk uit Batavia ontvangen berigten wordt gemeld, dat aldaar het berigt was ontvangen dat te Singapore brand is ontstaan in de onder loodsen opgestapelde steenkolen; eene hoeveelheid van circa 40000 stond in brand, waarvan 4000 ton bchooren aan de Ncd.-Indische stoom vaart-maatschappij. Hel werd waarschijnlijk geacht dat een gedeelte zou kunnen worden gered. Van den voorraad kolen, die de Ned.-lndische stoom vaart-maatschappij te Singapore bezit, is een hoeveelheid behouden gebleven voldoende om in de dienst der stoomers van die maatschappij te voorzien. Vele gebouwen en andere daar opgeslagen goederen zijn mede een prooi der vlammen geworden; daaronder, naar men verneemt, de inventaris van de Amboina, die aldaar in reparatie was. 's GRAVENHAGE 23 Mei. Tot burgemeester der gemeente Houten is benoemd de heer J. Waller, burgemeester der gemeente Koudekerk, uil welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Tot notaris te Iloogkarspel is benoemd de heer mr. F. Langerhuizcn van Uven, cand.-notaris te Alkmaar. De plaatsing van den officier van administratie 3e kl. J. C. Kluit in S de rol van het wachtschip te Willemsoord, is ingetrokken. In de rol van

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1