LEIDSCIE COURAiT. WOENSDAG 23 MEI. i°. 119. BINNENLANDSCUE BERIGTEN, 1877. Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, huilen dc cxpcditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 8 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertenliön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 Mei. In eene heden gehouden zitting van den gemeenteraad was aan de orde een voorstel tot goedkeuring der wijziging van de statuten der Leidsche duinwatermaatschappij. Alleen de heer de Laat de Kanier voerde daarover het woordom te betoogeu dat er allezins termen bestonden om het verzoek toe te staan. Bij de behandeling der statuten was op den voorgrond geplaatst dat men die slechts had te onderzoeken of daarin iets strijdigs was met de verleende concessie, en dat het verder was eene zaak tusschen de conces sionarissen en de aandeelhouders. De wijziging, waarvan nu sprake was. was voor de gemeente van geen belang. Hij kon verder nog mededeelen dat de aandeelhouders met de wijziging bekend waren en daarin hadden toegestemd. Met 19 stemmen tegen 1 werd overeenkomstig het voorstel besloten. Voordat de vergadering gesloten werd vestigde de heer Van der Lilh de aandacht op de dienstregeling van de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij voor de loopende zomerdienst Het viel in het oog dat men van Leiden op het allervroegst eerst na half negen in de rigling van Rotterdam kon ver trekken, waardoor veelal de aansluiting werd gemist. Hij had vernomen dat niet alleen door eenige ingezetenen bij adres, maar ook door burg. en weth. stappen waren gedaan om daarin verandering te verkrijgen, doch hij zou levens gaarne zien dat niet alleen de kamer van koophandel, maar ook de gemeenteraad zich tot de daarbij betrokken autoriteit wendde om eene gewenschte verbetering in de dienstregeling te verkrijgen. De voor zitter gaf daarop te kennen dat de zaak door burg. en weth. was besproken en dat zij zich ten dien opzigte tot den minister van binnenlandsche zaken hadden gewend. Het had hunne aandacht getrokken dat de raad van admi nistratie der Holl. spoorwegmaatschappij, die steeds van de zijde der ge meente medewerking had ondervonden, en beloofd had de belangen der gemeente in het oog te zullen houden, daaraan thans niet had gedacht, en ofschoon het station Leiden thans een hoofdstation was geworden was de toestand, bij vroeger vergeleken, niet verbeterd. De voorzitter liet voorlezing doen eener missive van den minister van hinnenl. zaken, waarin werd te kennen gegeven dat aan het verlangen om den sneltrein n". 7 ook te Leiden te doen ophouden, niet kon worden voldaan, omdat de meest mogelijke spoed moest worden aangewend, om de aansluiting te Rotterdam voor Brussel en Parijs niet te missen. Ook werd voorlezing gedaan van het adres, dat door burg. en weth. was ingediend om te verkrijgen dat de treinen n°. 3 en ir. 32 lot Leiden werden doorgetrokken. Met algemeene stemmen werdovereenkomstig het voorstel van den heer van der Lilh beslotendat de gemeenteraad zich betreffende deze zaak tol de bevoegde autoriteit zou wenden; de uitvoering van dit besluit werd aan burg. en weth. opgedragen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34.00,17.50, ƒ4.00 en 1.75 en de laagste prijzen ƒ34.00, ƒ17.50, ƒ3.50 en ƒ1.75. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn van het slation van den Holl. spoorweg alhier 3980 reizigers vervoerd; Zondag 1596, Maandag 2384. Er liepen 41 treinen. Gisteren namiddag ontstond alhier een gevecht tusschen eenige jagers, te 'silage in garnizoen, hetwelk een zoodanig beloop had, dat de een den ander eene belangrijke verwonding toebragt in het aangezigl, die eene lengte had van 6 (zegge zes) centimeters. Onmiddelijkc heelkundige hulp was hier noodzakelijk en deze werd verleend door den geneesheer J. Kimmel, Korte Mare, nc. 28. Later werd de patient onder geleide der policie getranspor teerd. De dader van het feit werd in verzekerde bewaring genomen. Ge lukkig dat spoedig twee policie-agenten tegenwoordig waren; anders waren de onheilen zeker grooter geweest. Het stoomschip Friesland is op 19 Mei van Batavia vertrokken. De Prinses Amalia is op 18 Mei te Batavia aangekomen en de Celebes, op weg naar Nieuwe Diep, verliet Napels op 19 Mei. Den 9e» Junij vertrekt van Harderwijk per spoortrein over Utrecht en sGravenhage naar Nieuwe Diep een detachement suppletie-troepen sterk 125 militairen om te embarqueren aan boord van het stoomschip Conrad. Het bevel is opgedragen aan den kapitein A. S. II. Booms van dc infanterie. Het balaillon minenrs en sappeurs zal tot het houden van practische oefeningen, van 9 Julij tot 1 September van dit jaar, op de legerplaats bjj Zeist kamperen. Het hoofdbestuur van de //Bioederschap der notarissen", heeft in een adres aan de tweede kamer zijn oordeel uitgesproken over het ontwerp tot wjjziging van de wet op het notarisambt, dat thans bij de kamer aanhangig is. Ofschoon van meening, dat het beter ware geweest de wet van 1842 door een geheel nieuwe te vervangen, meer aan de behoeften van onzen tijd beantwoordende, heeft het zijne beschouwingen beperkt tot het aange boden ontwerp. Dat de graad van doctor in de regten wordt vereischt om lot notaris te worden benoemdachten de adressanten eene onbillijkheid tegenover jonge liedendie in ruime mate de regtskennis en wetenschappe lijke ontwikkeling bezitten, van een notaris vereischt, maar die niet in slaat waren te promoveren. Het moet genoeg zijn, dat het af le leggen examen het bewijs levert dat de vereischle kennis aanwezig is, onverschillig waar zij is verkregen. In ieder geval zou het in het belang der jongelie den, die zich nu op een notarieel kantoor voor het notaris-ambt bekwamen, wenschelijk zijn, dal hun nog binnen twee jaren na het in werking treden dezer wel gelegenheid werd gegeven het examen af te leggen. Ook in ander opzigt bevat het adres wenken en opmerkingen, die zeker door de wetgevende magt, als uitgaande van bevoegde beoordeelaars, in naauwge- zetle overweging genomen zullen worden. In de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur van het wis kundig genootschap //Een onvermoeide ijver komt alles te boven", le Amster dam werd o. a. behandeld het rapport der wetenschappelijke commissie op de voor 1876 uitgeschreven prijsvragen. Van de vier ingekomen antwoorden werd een, het antwoord onder het motto //Alii aliud natura iter ostendil" alleszins waardig geacht om bekroond te worden. Na opening van het naambriefje is gebleken, dat de schrijver is de heer W. Mantel, repetitor en student te Delft. Te Haarlem is Zaturdag II. de algemeene vergadering gehouden van de Holl. maatschappij der wetenschappen. Door directeuren is eene bijdrage van 300 verleend aan de commissiedie pogingen in het werk stelt tot het uitrusten van eene Nederlandsche expeditie naar Nova-Zembla en andere belangrijke punten aan de Noordpoolstreken; evenzeer eene bijdrage tot oprigting van een gedenkteeken te Wurzburg, ter eere van wijlen Ph. Fr. von Siehold, den verzamelaar van Japansche planten en ethnografische merk waardigheden. Op de uitgeschreven prijsvragen waren dit jaar geene ant woorden ingekomen. Omtrent het ongeluk, dat den 27ste0 April in de suikerfabriek van de hli. Beuker en Hulshof te Amsterdam is voorgevallen, leest men in de Werk mansbode het volgende: Wij zagen herhaaldelijk belangstellend uit, wat men voor de ongelukkige werklieden en hunne gezinnen, zoo plotseling en onverwacht van hunne verzorgers beroofd, zoude doen. Wij informeerden eindelijk, en vernamen dat de openbare liefdadigheid in dit geval niets be hoeft te doen, doordien de directie der fabriek aan de weduwen, waarvan één met zes en één met twee kinderen, ieder ƒ8, en aan de derde weduwe zonder kinderen, 6 's weeks heeft verzekerd, gedurende haar leven, zoo lang zij niet weder huwen. De vierde overledene, een jongmensch van 18 a 19 jaar, was niet gehuwd. Te Westernieland in Groningen is eene groote vlasfabriek ingestort, doordien de zwakke zijmuren uitweken; een groot deel van het vóór vier jaren opgcrigte gebouw werd vernield. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Uit Maastricht meldt men dat Zaturdag morgen nabjj het station Schuelen een botsing tusschen een personen- en goederentrein heelt plaats gehad, ten gevolge waarvan eenige personen ligte verwondingen bekwamen. De beide locomotiven zijn zeer beschadigd. De justitie te Roermond heeft zich in de vorige week naar het dorp Maasbree begeven, ten einde onderzoek te doen naar een ongelukkig voor val aldaar. Twee knapen hadden elkander geschopt, met het noodlottig gevolgdat een er van 24 uren later is bezweken. Uit Zuid-Afrika ontvangt het llbl. het volgende bcrigt van 24 April: Het Kaapsch parlement is tegen 25 Mei bijeengeroepen. De Transvaalsche aangelegenheden blijven in hooge mate de aandacht spannen. Er is in de Kaapkolonie eene beweging op het getouw gezet, om eene petitie aan de koningin le zenden, lot kenbaarmaking van de grieven derouderleekeiiarcij

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1