PER TELEGRAAF. De wijze, waarop het Russische leger bij den marsch door Tïtimcnië verdeeld wordt, doel onderstellen dat de opperbevelhebber van de getal sterkte van zijn leger gebruik zal maken, om op verscheidene punten, die niet of bijna niet verdedigd zijn, rustig troepen over den Donau te brengen en de krachtig versterkte plaatsen als Silistria en Rnstschuk om te trekken. Men wil weten dat de overtogt over den Donau hoofdzakelijk bij Zitnnilza zal plaats hebben; 52000 man infanterie, 7400 man cavalerie cn 12 batte rijen moeten van Slatina af op marsch zijn naar Zimnilza. Voor het einde der weck zouden 90000 man met veel artillerie in en om Zimnitza bijeen moeten zijn. Uit Erzernm wordt gemeld: De Russen zijn met groole magt voortge- rukt tot Karakalissa en de Turken staan tegenover ben bij Topraltala Beide legers bereiden zich voor op een hardnekkigen strijd. Volgens een schrijven uit Bosnië, door de C. medegedeeld, is aldaar groote verbittering onder de Christenbevolking opgewekt, door de behande ling die de huiswaarts gekeerde vlugtelingen van het district Dervent aan de Save ondervonden hebben. De Turken hebben de nog steeds in Oostenrijk vertoevende vlugtelingcn herhaaldelijk opgewekt om terug te keeren, onder belofte, niet alleen van slrafTeloosheid, maar van hnip om hunne woningen te herbouwen, hunne velden te bezaaijen enz. Een honderdtal gezinnen uit Dervent hadden in liet laatst van April aan die uitnoodiging gehoor gegeven. Maar weldra werden de mannen verzocht in de stad te komen, om de be loofde ondersleuning in ontvangst te nemen. Zes en vijftig mannen voldeden aan dat verzoek en werden, toen zij geen voldoend antwoord gaven op de vraag, waarom zij hun land verlaten hadden, in de gevangenis geworpen en om het leven gebragt. Uit Alexandrië meldt menDe Khedive heeft van den Sultan een tele gram ontvangenwaarin hem dank wordt gezegd voor zijn toezegging van hulp gedurende den oorlog. Het Egyptische contingent zal gemeenschappe lijk met eenige uitgelezen Turksche regimenten een afzonderlijk corps vor men, onder bevel van Hassan-pachaden minister van oorlog. Voorloopig zal hel Egyptische contingent te Constantinopel vertoeven, tot het naar het oorlogstooncel wordt gedirigeerd, lntusscheu hebben noch stoomboot noch troepen Alexandrië verlaten. VERSAILLES, 18 Mei. Drie bureaux van de linkerzijde hebben besloten in de kamer de volgende motie voor te stellen: De kamer, zich beijverend voor bet behoud van vrede met het buitenland en orde in hel binnenland verklaart dat het kabinet onder voorzitterschap van den hertog de Broglie noch haar vertrouwen noch dat van de natie bezit. De uiterste reglerzijde van den senaat besloot eene afwachtende houding aan te nemen. Zij vraagt allereerst vernieuwing van het ambtenaars-personeel. LONDEN, 18 Mei. Layard heeft aan lord Derby gelelegraphccrddat de Torte weigert hel uitstel, aan neutrale schepen toegestaan om de havens aan de zee van Azof te verlaten, te verlengen. CAIRO, 18 Mei. De hertog van Edinhurg is lieden alhier aangekomen. Hg werd door den Khedive ontvangen en vertrekt morgen naar Port Said. Hassan zal waarschijnlijk Zatttrdag met G000 man Egyptische troepen ver trekken. De rest van het contingent zal volgen. PARIJS, 18 Mei. Het protest der verschillende fractien van de linker zijde van den senaat zegt, dat de zonder redenen in bel leven geroepen crisis onrust baart en wantrouwen regtvaardigt. De senaat zal zich nooit inlaten met eene onderneming tegen de rcpuhlikcinsche instellingen. De linkerzijde zal zich steeds krachtig verzetten tegen een politiek, die den openbaren vrede bedreigt. De fracties der linkerzijde van de kamer maken een gelijksoortig protest openbaar. Daarin wordt gezegd dat men omdat dit jaar door het alge meen stemregt de departementale- en gemeenteraden vernieuwd zullen wor den, dan ook eischt dat de wil der natie uitgedrukt zal worden. Het spoort de republikeinen tot kalmte aan; de beproeving zal van korten duur zijnbinnen vijf maanden is Frankrijk aan hel woord en de republiek zal op nieuw uit de stembus komen. ROME, 18 Mei. De dagbladen melden, dat de Fransche regering aan het Italiaansche kabinet formeele verklaringen heeft afgelegd omtrent de hand having der vriendschappelijke houding van Frankrijk jegens Italië. LONDEN, 18 Mei. Uil Batum wordt van den 16de° gemeld: //De opstand der Cirkassiërs neemt toe en brengt de spoorwegverbinding Poti-Tiflis in gevaar. Volgens berigten uit Erzerum hebben de Russen gisteren Kars ge- bombarbeerd met vier groole kanonnenhet resultaat had vooreerst niets te beteekeuen." LONDEN18 Mei. Graaf Shrewsbury is overleden. Richard Wagner heeft gisteren te Windsor audiëntie gehad bjj de ko ningin. LONDEN, 19 Mei. Reuters speciale correspondent te Erzerum meldt van gisteren: "Een groote aanval van de Russën op Ardahan is teruggeslagen geworden. De gemeenschap wordt moeijelijk. De telegraafdraden zijn afge sneden. Te Kars heerschte in de laatste twee dagen kalmte. De Bussen blijven in hunne positien. Een veldslag wordt verwacht bij Kars. Mussa- pacha is met Cirkassische troepen te Erzerum aangekomen."' LONDEN, 19 Mei. Gudhy-efTendi, hoofdambtenaar bij hel ministerie van financiën in Turkije, is hier aangekomen, met een bijzondere zending belast. Een gezant van den khan van Kashgar is van Parijs bier aangekomen. WEENEN, 18 Mei. De Presse meldt uit Jassy: De divisie-AIlcr, van het elfde Russische legercorps, is tusschen Braïla en Matschin over den Donau getrokken en bestrijkt met haar geschut den Ronau-arm van Matschin. Een vliegend corps doet reeds gedurende eenige dagen verkenningen in de Dobrudscha. WEENEN, 18 Mei. De Porte heeft hij herhaling te Weenen in herinnering gebragt, dat zij op Servisch grondgebied niet verschijnen zal, alléén wanneer Servië rustig blijft cn Rusland geen troepen naar Turn Severin zendt. ROME18 Mei. Kardinaal Simeoni cn de nuntius Meglia te Parijs onder honden een drukke correspondentie met cijfertelegrammen. Simeoni geeft den raad president Mac Mahon niet in verlegenheid te brengen, want hij vreest dal anderen in troebel water zouden gaan visschen. ST. PETERSBURG, 18 Mei. Een buitengewoon nommer van de Invalide bevat uitvoerige mededeelingcn betreflende de nederlaag bij Majarrup aan de opgestane Tschetschenzeu toegebragt. De opstandelingen trachtten de in woners van Schali, een groot dorp der Tschetschenzen, tot muiterij te doen overslaan, doch ontmoetten een krachtigen tegenstand. Detachementen van kolonel Nurid verleenden aan de inwoners bij tijds hulp en versloegen her haaldelijk de oproerlingen, die daarna door de inwoners vervolgd werden tot Tscharbildi, alwaar de plaatselijke militie hen ontving. Onzerzijds zijn twee kozakken en getrouw gebleven inwoners van Schali gekwetst gewor den. Naar de provinciën Tchetschinia en Dagestan zjju troepen gezonden. Bijna geheel Tschelscbinia is weder in rust gebragt. In Dagestan werd de rust niet gestoord BUCHAREST, 18 Mei. Een trein met Russische troepen is bij Pilesti in botsing gekomen met een goederentrein. Zeventien wagons zijn vernield; eenige soldaten hebbeu het leven verlorenvelen zjjn verwond en een gene raal is aan zijn bekomen wonden overleden. INGEZONDEIV. Mijnheer de Redacteur! In het gemengd nieuws van het Leidsch Dagblad van Maandag 14 dezer, wordt een tafereel opgehangen van baldadigheid gepleegd door studenten, daar zij hunne houden ophitsten tegen een voorbijganger. De geestige berichtgever weet daaruit zooals veelal weer een hatelijkheid voor de politie tc disleleeren. door te wijzen op de reeds te veel besproken sneeuwballen- kwestie. Maar wal wil men dan? Men neemt hel den agenten van politie kwalijk, als zij ingevolge bekomen lastveroorzaakt door herhaalde klachten, trachten de burgers te beschermen tegen kwajongens, die niet eikander, maar vreedzame burgers niet een hagelbui van sneeuwballen begroeten; daarover wordt moord cn brand geschreeuwd en hemel cn aarde worden bewogen voor het onrecht die lieverts aangedaan. Kan het anders of die jongens, die nu reeds vragen: wonen wij niet in een vrij land?" die als kinderen niet hebben geleerd de bestaande macht te eerbiedigen, zullen, als zij eenmaal studenten zijn geworden, nog veel brutaler en overmoediger zijn; niet door hunne schuld, maar doordat zij niet anders hebben geleerd. En nu maakt men aanmerking dat bij de hondeuophitscrij de politie zich niet heeft doen gelden; kan men ooit grooter tegenstrijdigheid uitdenken? Is hier niet toepasselijk het spreekwoord//dal men gemakkelijk een slok kan vinden om een hond te slaan"? Aangenomen dat op het oogenblik dat het reeds vermelde geval plaats had daar agenten van politic tegenwoordig waren geweest, die de studenten hadden verboden hunne honden op te hitsenwal was er dan gebeurd? Wel dood eenvoudig, men had ze uitgelagchen of de honden op hen aan gehitst. En als nu door die agenten een hond was geslagen, of meegenomen naar het politie-bureau. wat was dan gebeurd? Hoogstwaarschijnlijk had dan dezelfde manifestatie plaats gehad als tc Groningen, cn menig bericht gever, tuk op nieuws, was er door in de gelegenheid gesteld de politic daarvan een grief Ie maken; maar zeer zeker had men te wachten dat er een adres aan den gemeenteraad zou worden gericht, waarin de onbevoegde inmenging van de politie bij meters werd uitgemeten, en verzocht de heeren studenten voortaan iu hunne onschuldige liefhebberijen niet meer te bemoeije- lijken, maar hun vrijheid te laten hunne honden tegen de voorbijgangers op te hitsen, 't Is immers zoo onschuldig dat daarom gelagchen wordt. Is het nu te verwonderen dal agenten van politic zich zooveel mogelijk buiten schol houden, als het geld baldadigheden ofstraaijongensstrekcn van studenten of jongeus, die niet hebben geleerd zich fatsoenlijk te gedragen? Men zegge nu nieter is een hemelsbreed onderscheid tusschen het schul deloos sneeuwballengoojjen en het ophitsen. Dat ouderscheid is zoo groot niet en in een punt komen beide handelingen overeen dat het handelingen zijn, die gepleegd worden tot last cn nadeel van de ingezetenen. Maar ook die sneeuwballenliefhebberij is zoo onschuldig niet als men oppervlakkig zou denkeu, en als de voorstanders willen doen voorkomen. Weet men waar een sneeuwbal, die vast in elkander is gedrukt, terecht komt, als hjj eenmaal uil de handen is? Kan daardoor niet iemand de neus worden aan bloed gegooid of landen uit den mond. of een blauw oog worden toege bracht? Vraag het aan de bewoners der Pielerskerkgracht en omstreken, hoe dikwijls niet de ruilen worden ingegooid. Als een equipage passeert en de sneeuwballen treilen de paarden die daardoor schichtig worden, kunuen die paarden dan niet op hol gaanwaardoor de schromelijkste ongelukken kunnen ontstaan? Is het in den afgeloopen winter niet gebeurd dat bij den heer Soeteman aan het Utrechlsche Veer door een sneeuwbal een ruit werd ingegooid, waardoor een voor het raam zittend kind glassplinters in het gezicht kreeg? En dat noemt men onschuldig? En daaraan zouden de ingezetenen, die schot en lasten betalen, zich moeten onderwerpen ter wille van een troep bedorven kwajongens? 't Moge in theorie mooi zjjn, in praktijk houdt het geen steek. Het ware te wenschen dat de verdedigers van dat onschuldig spel ook eens tot mikpunt dienden voor zoo'n troep onschuldige lammetjes, en dat zij met bebloeden neus, losse tanden of blauw oog er afkwamen, of dat zij in een rijtuig zaten waarvan de paarden tengevolge van bet sneeuwballen gooijen op hol waren gegaanmen kan verzekerd zijn dat zij van verdedigers hevige bestrijders zouden worden. Neen! zoolang men voorlgaat de jeugd te leeren zich te verzetten tegen de politie, heeft men in de verste verte het recht niet zich over haar te beklagen als er zaken voorvallen met jongens of studenten waardoör de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6