BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Dingsdag 22 Mei dS77, iT'. JJ8. BUITENLANDSC11E BEBIGTEN, vroeg tot 's avonds laat in het veld. hoor de zorg van den burgemeester is het kind. dat bijna niet meer loopen kon, overgebragt naar het gasthuis te Amsterdam. Tegen den vader en de sliclmoeder is proces-verbaal opgemaakt. Te Nieuwe Pekela had iemand bij het uitzoeken van oude papieren rekeningen enz., een bankbillcl van ƒ100 en een van ƒ60 op tafel gelegd. De rekeningenwelke hij naar zijn oordeel niet langer behoefde te bewaren werden op het vuur geworpen. Zijn kind, dal daarbij tegenwoordig was, vond hierin veel vermaak en gooide zelfs nu en dan ook een enkel stukje papier ten vure, Maar zonder dat de man het had gemerkthad het kind ook de beide banknoten gekregen en op het vuur geworpen. Dit laatste bemerkte de man te laat om ze beide uit de vlammen te redden; slechts de bovenste helft van dat van ƒ60 werd behouden. Op deze wijze werd een oppassend werkmandie door spaarzaamheid en vlijt 160 had bij eengegaard van ƒ100 beroofd. Te Leens, in Groningen, heeft een jongen van 10 jaren een kind van 2 jaren met bijzonder overleg het leven gered, liet kind was spelende in een sloot gevallen. De knaap slapte onmiddellijk in de sloot en greep den drenkeling. Deze was hem echter te zwaar, om er mede op den wal te klauteren. Toch hield hij hem met de ééne hand vast en nam met de andere een touw uit zijn zak en bond dat om liet midden van het kind. Vervolgens klom hij op den wal en haalde toen den drenkeling naar zich toe op den wal. 'sGRAVENIIAGE. 19 Mei. Tot burgemeester der gemeente Medemblik is benoemd de heer J. P. de Zwaan. -- De luit. ter zee 2' kl. J. A. Waldeck, uit O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. GNGEIiAKD. LONDEN. 18 Mei. Volgens Daily News heeft de beer Gladstone eene uitnoodiging aange nomen van de hoofdmannen der liberalen te Birminghamom met Pinkste ren dte stad te bezoeken, ten einde er de leiding op zich te nemen van een congres tot hervorming of bevestiging der liberale instellingen in gansch Engeland. Waarschijnlijk zou ook de Oostersche quaestie bij die gelegen heid door den heer Gladstone besproken worden. Bij de herstemming voor de vacature in het lagerhuis voor Tipperary behaalde de candidaat van de llomc-Rulc partij, de heer Gray, met'3852 stemmen de overwinning. Op zijnen tegenstander werden 1344 stemmen ttil- gebragt. Er werden gedurende de stemming door de zaamgcschoolde menigte balddadiglieden gepleegd, zoodat zij door de gewapendemagt uiteen gedreven moest worden. Ten gevolge van een misgewas door gebrek van regen wordt een nieuwe hongersnood in Britsch-Indië te gemoet gezien, waaromtrent een aan tal bijzonderheden, bij eene inspectiereis van den luit.gouverneur van Ben galen aan den dag gebragt, in officiële verslagen zijn openbaar gemaakt. De nood strekt zich uit over de provinciën Madras en Bombay, welke ech ter gelukkig niet zoo sterk bevolkt zijn als de noordelijke provinciën van Brilsch-lndiëen voor een gedeelte ook over de half onafhankelijke staten Haiderabad en Mysore. Niettemin strekt zich de ramp over eene bevolking van twaalf millioen zielen der regtstrceks onderworpen streken uit. Met het oog op dezen staat van zaken heeft de regering van Britsch-Indië aan alle Ettropesche en inlandsche ambtenaren in de geteisterde provinciën de grootst mogelijke omzigtigheid en zuinigheid aanbevolen bij het uitreiken van onderstand uit de openbare kassen en het toelaten van behoeftigen tot de openbare werken, welke in hun belang ondernomen worden. Tevens moeten zij zorgen dat de gevallen van nood zoo spoedig mogelijk aan de betrokken overheid worden opgegeventerwijl het dagloon bij de bedoelde openbare werken een weinig verminderd is, opdat zich de ondersteuning over een grooter getal personen zou kunnen uitstrekken. De Engelsche bladen keuren insgelijks hel gedrag van Mac Mahon af. Daily News beschouwt het als een aanranding van hel vertegenwoordigend stelsel; de Times vreest voor Frankrijk groole moeijelijkheden, en verwacht dat hel in gevaar zal komen de zoo bevredigende resultaten der laatstver- loopen zeven jaren te verhezen. Generaal Grant wordt eerstdaags in Engeland verwacht. De ex-presi- dent heeft den 16dt0 aan boord van de Indiana de reis naar Europa aanvaard. I Uit New-York meldt men aan Daily NewsBoschbranden rigten groote verwoestingen aan in het noordoosten van het district New-York, Long Island, Massachusetts, New Hampshire, Maine, PennsylvaniëCanada en in de nabijheid van St. John, New-Brunswick. Een groot gedeelte van de «White Mountains" staal in brand. De zomerhotels verkeeren in gevaar en de spoorweggemeenschap is gestaakt. Een groot aantal molens en woningen zijn verwoest, en honderden personen zijn van huisvesting beroofd. Berigten uit Ecuador melden dat dezer dagen de aartsbisschop van Quito, na in de hooldkerk de mis te hebben bediend, huiswaarts keerende, plotseling hevige pijnen gevoelde, hetwelk jiij toeschreef aan den wijn, dien hjj bij de mis gebruikt had. Terstond werden geneesheeren ontbodendoch er was geen hulp meer mogelijk. Spoedig na zijne tehuiskomst overleed hij met alle kenteekenen van vergiftiging. Bij onderzoek bleek dat nog strych nine in den beker, waai'Hit de bisschop gedronken had, aanwezig was. maar wie de misdaad gepleegd heeftis onbekend, üc bisschop had zieh tegen de tegenwoordige regering verzet en in een herderlijken briel gepro testeerd tegen een circulaire van den minister van binnenl. zaken aan de gouverneurs en daardoor groote verontwaardiging verwekt. Volgens een ander berigl zou er geen vergiftiging hebben plaats gehad, maar was de bisschop aan een beroerte overleden. Het berigt van moord werd door de geestelijkheid uitgestrooid om het volk tegen de regering op te zetten. FRANKRUH. In de kamer van afgevaardigden is eene boodschap ingekomen van den president der republiek, waarbij de zitting der kamers tot 16 Junij wordt verdaagd. De minister de Fourton deed mcdedccling van die bood schap; bij zijn optreden ontstond bij de linkerzijde eenig rumoer, dal den heer de Cassagnac aanleiding gal uit te roepen dat de meerderheid eene oproerige meerderheid was Hij werd hierom tol de orde geroepen. Mac Mahon zegt in zjjne boodschap dat hij zich naauwgezel aan de constitutie hield. Hij koos de ministeries Dufanre en Jules Simon met het oogmerk in overeenstemming Ie handelen met de meerderheid van de kamer. Maar deze kabinetten konden in de kamers gcene meer derheden erlangen om hunne denkbeelden te doen zegevieren. Ik kan, zegt Mac Mahon, geen slap in dezelfde rigting meer doen zonder mijn toe- vlugl te nemen tot de rcpublikeinsche fractie, die de radicale hervorming van al onze instellingen wil; mijn geweten, mijne vaderlandsliefde veroor loven mij niet mij daar zelfs in de verte mede in te laten, daar de zegepraal dezer denkbeelden niet dan wanorde en de vernedering van Frankrijk baren kan. Zoolang de magt in mijne handen berust, zal ik die binnen de wettige perken aanwenden om de zegepraal dier denkbeelden tegen te houden, want het zou de ondergang van liet land zijn, maar ik ben overtuigd dal het land denkt evenals ik. liet was niet de zegepraal dier theoriën die het land wilde bij de jongste verkiezingen, waarbij bijna alle candidaten met m(jti naam hun voordeel deden. Zoo het land weer ondervraagd werd. zou het daarvan het bewijs leveren. Ik ben vast besloten onze instellingen te eer biedigen en te handhaven tot 1880. Ik alleen kan wijzigingen daarin voor stellen maar denk er in het minst niet aan. Hm de ontroering te doen bedaren, noodig ik u uit de zittingen een maand Ie schorsen; daarna zult gij over de begrooting kunnen discussiëren. In den lusschentijd zullen wjj waken voor het behoud van den openbaren vrede, wij zullen binnenslands niets dulden dat hem in gevaar zou kunnen brengen. Buitenslands zullen wij den vrede behouden, ik ben dairvan overtuigd, in weerwil van de be roeringen die een deel van Europa verontrusten, dank zij onze goede ver houding met alle mogendheden en onze politiek van onzijdigheid en onl- houding; op dit punt zijn alle partijen het eens. liet nieuwe kabinet denkt evenals hel oude. Zoo eenige onvoorzigtige woorden van de pers de eendracht, die wij allen verlangen, mogten in gevaar brengen, zal ik ze door wettige middelen binnen de perken houden. Om zulke woorden te voorkomen, doe ik een beroep op de vaderlandsliefde die aan geen enkele klasse in Frank rijk ontbreekt. Na de voorlezing dezer boodschap zeide de voorzitter dal er gcene discussie kon plaatshebben vóórdat de kamer weer bijeenkwam. Men moet zich aan de wet houden en de toekomst afwachten met w ijsheid standvastigheid en vertrouwen. Hij voegde er bij, dat er in den aanvang van de zitting eene aanvraag om eene interpellatie te houden gedeponeerd was; mededeeling daarvan zou gedaan worden bij de heropening van de kamer. Kreten van: leve de repu bliek! werden door de linkerzijde en het centrum aangeheven, en de zitting werd opgeheven. Door de Francais en andere bladendie de beginselen der rcglcrzijde in de kamer voorstaanwordt de handeling van Mac-Mahon zeer in bescher ming genomen. Volpens de linirers was hel eene daad van geestkracht. Op heftige wijze treedt echter de ultra-republikeinsche Radical legen het gebeurde op en zegt: De constitutie heeft het geval voorzien, waarin de republiek, persoonlijk verantwoordelijk, door hel parlement kan worden aan geklaagd en voor hel parlement kan tercgl staan; het geval van hoogver raad. Moet het parlement thans van zijn regt gcbëuik maken? De correspondent van de Times te Parjjs is van meening dat de blief van Mac Mahon aan Jules Simon een der noodlotligste gebeurtenissen is in Frankrijk sedert den val van Thiers. Mac Mahon heeft bij onderscheiden gelegenheden verklaard, dat, als men Item te ver wilde I rengenhij een ministerie uit de regterzijde zon vormen, welks programma ontbinding van de kamer zou zijn. Die bedreiging heeft de kamer steeds op hare hoede doen zijn. Op het Elysée heeft men het ministerie-Simon geduld, in de hoop dat het spoedig versleten zou wezen. De linkerzijde wist dit en vermeed zorgvuldig alles, wat het kabinet ten va! zou kunnen brengen. In de Oranjerie van Versailles is de prachtige oude oranjeboom genaamd "Ie Grand Bourbon" op den leeftijd van 445 jaar bezweken. BtlITiGHLAYO. Te Vevay. aan het meer van Genève, is eene kade ingestort. Bi) de daarop gevolgde peilingen bevond men dat het water, hetwelk aldaar Vrij dag 11. nog de gewone diepte had van 5 a 6 voet, eensklaps eene diepte van 15, op sommige plekken van 18 voet had verkregen. Tevens hebben de duikers eene verdere werking in den grond waargenomen, waardoor er gevaar bestaat voor de geheele langs de kade gelegen buurt. Een aantal personen hebben reeds hunne huizen ontruimd. Uit Petersburg meldt men dat volgens een telegram uil Ahalkalaki twee der buitenwerken van Ardahan door de Russen zijn veroverd. Negen kanonnen werden buit gemaakt. De majoor ManajefT, drie officieren en veertien minderen werden gewond; het getal gesneuvelden bedroeg veertien. Het verlies der Turken is, naar het aantal dooden te rekenen, aanzienlijk. TURKIJE. De Porte heeft aan alle dagbladen, behalve de officiële, hetmededeelen van oorlogsnieuws verboden,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5