LEIDSCHE COCRANT. 1877. i°. 118. DINGSDAG 22 MEI. STADS-BERICHT EN. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiön is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 2930 der Handelingen van den Gemeeenteraad Ingekomn stukken). De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien arl. 48 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 16dïn October 1873 Gemeenteblad n'. 4); Bepaalt dat bjj gelegenheid der MUZIEKUITVOERINGEN door de Leidsche Zangvereenigingop Donderdag 24 en Vrijdag 25 Mei aanstaande, in de Hooglandsche Kerk te geven, het vervoer met rijtuig in de na te melden richting moet geschieden de rjjtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteeg, van de zyde van het Kerkplein langs den Middelweg; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteegvan de zijde van de Burgsteeg langs de Rülcuwstraat naar de zijde van de Hooigracht; die bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche Kerkgracht, van de iydc der Burgsteeg en Kieuwstraat langs de Wlnter- stecg en de Hooglandsche Kerkgracht; terwjjl bij het eindigen der uitvoeringen in de tegenovergestelde richting moet worden gereden. De voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen, die met eene andere dan de boven aangeduide bestemming op dien tijd bedoelden weg passeeren. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd zich naar de aanwijzingen, door de politie in dien zin te gevenstipteljjk te gedragen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 Mei 1877. v. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen uit, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize op Dinsdag den 22!ttn j^e| c. |t., 's voormiddags lusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbendendat de registers van inschrij ving op den l,,en Juni aanstaande worden gesloten en dat zijdie zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambts halve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 Mei 1877. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 22 Mei, des namiddags te twee uren. Voorstel tot goedkeuring der wijziging van de Statuten der Leidsche Duinwatermaatschappij. LEIDEN, 19 Mei. Door burg. en weth. zijn aan de goedkeuring van den gemeenteraad onderworpen de voorwaardenwaarop aan J. II. de Haan te Woerden ver gunning wordt verleend tot het aanleggen en exploiteeren van paarden spoorwegen binnen deze stad in twee lijnen, van de Zijlpoort langs de Haarlemmerstraat enz. naar het station van den Holl. spoorweg en van de voormalige Hoogewoerdspoort langs Hoogewoerd, Breedestraat enz. tot buiten de voormalige Wittepoortwelke lijnen door een zijtak in verbinding zullen worden gebragt. Door burg. en weth. is aan de concessionarissen voor de duinwaterleiding vergunning verleend om, in alwjjking van het oorspronkelijke plan, de buizen te leggen langs Valkenburg en de Vink. Concessionarissen zijn tot die wijziging van het plan overgegaan, wegens de bezwarende voorwaarden, die door commissarissen van den grindweg van Katwijk naar Oegstgeest, langs welken weg de buizen zouden gelegd worden, werden gesteld, voor waarden die met eene weigering bijna gelijk stonden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 55 tot 77 volwassen personen en 14 tot 20 kinderen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat ter opleiding voor telegrafist in het begin der maand September aanst. een tiental leerlingen bij den rijkstelegraaf kunnen worden toegela ten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. Voor toelating als leer ling-telegrafist komen alleen zij in aanmerking, die het getuigschrift hebben verkregen van goed afgelegd eind-examen voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. De candidaten moeten zich vóór 1 September aanst. bij het dep. van financiën aanmelden door een op gezegeld papier ge schreven verzoek. Door de maatschappij tot bevordering der bouwkunst werd in 1875 als eerste prijsvraag uitgeschreven: "een vorstelijk verblijf in de nabijheid van eene groote stad". De commissie van beoordeeling, geen volledige be krooning kunnende toekennen, heeft evenwel het ontwerp van den heer E. G. A. Fol, te Rotterdam, een accessit van ƒ250 waardig gekeurd. Men schrijft ons uit Stolwijk: Dat de prijzen der landerijen steeds stijgende blijven, bleek heden weder Eene hofstede met 22% heet. wei en hooiland bragt ƒ49275 op, behalve de onkosten. Voor de te vervullen hoofdonderwijzersbetrekking aan de 2e openbare lagere school te Stolwijk hebben zich, hoewel de aangifte nog niet gesloten is, reeds 15 sollicitanten aangemeld. Het tractement bedraagt ƒ625. Gisteren werd den heer J. Hartogsveldhoofdonderwijzer aan de 2open bare lagere school te Stolwijk, door zijne vele vrienden eene afscheidspartij aangeboden. Uit naam der vrienden overhandigde de burgemeester hem, ten blijke van waardering van het vele goede, dat hij der gemeente had bewe zen, een geschenk, bestaande in een sierlijk inktstel, met zilver gemonteerd en toepasselijke inscriptie. Hoewel de heer Hartogsveld onze gemeente gaat verlaten, blijft hij toch immer in ons aller hart wonen. Den 10en April jl. is te Alblasserdam op de post bezorgd een behoorlijk gesloten brief geadresseerd aan de wed. K. te Deventer, inhoudende een bank- billet van ƒ100, gemerkt V 7856, welke brief, volgens berigt van de ge adresseerde, niet aan het adres is bezorgd. De officier van justitie te Zwolle berigt, dat te Kampen is uitgegeven 1° een gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848; 2' een 25-centssluk met de beeldtenis van koning Willem II en een onlees baar jaartalbeide welke stukken valsch zijn verklaard. Voor liet feestgeschenk voor Paus Pius IX heelt de Tijd reeds ruim ƒ30,000 ontvangen. In overleg met de bisschoppen is bepaald, dat het be drag der bijdragen aan den Paus zal geschonken worden. "De Paus toch heeft, zegt de Tijd, zoowel om de uiterlijke waardigheid van zijnen rang op te houden, als om aan de eischen zijner weldadigheid te voldoen, die steeds de verdrukten en vervolgden ondersteunt, geene andere hulpmiddelen dan die, welke de mildheid zijner kinderen hem verstrekt. In voorspoedige dagen zou welligt het bedrag der inschrijving aangewend zijn voor eene luisterrijke feestgave. Thans, in tijden van vervolging en nood, dient het ter voorziening in de behoeften van den beroofde." Te Amsterdam is, volgens het Obl.door burg. en weth. bepaald dat tot nader order de tramwagens van de lijn Dam-Vondelstraat niet verder mogen rijden dan de Paleisslraat. Deze last spruit voort uil moeijelijkheden die gerezen zijn omtrent de standplaats op den Dam. Slechts zeventien processen-verbaal zijn opgemaakt, tegen conducteurs, die geen gevolg gaven aan hel bevel der policie om door te rijden. Geen enkele politieagent heeft pogingen gedaan, om met geweld de wagens naar de verlangde plaats te brengen. Naar men thans meldt is de plantenkas uit de tuinbouw-loterjj ge trokken door een groothandelaar te Dordrecht, die zijn prijs waarschijnlijk in openbare veiling zal brengen. Uit Ilpendam meldt men dat door den burgemeester een onderzoek is ingesteld naar een vermoedelijk aldaar plaats gehad hebbende mishandeling en verwaarloozing van een kind. Een knaapje van veertien jaren, bijna te zwak om te staan en met wonden aan de voeten, werkte van 'sochtends (Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1