BUlTKNLAiNDSCHE BKUIGTËM. keren dan lot lieden bij hol bestaan van slechts één telegraal kabel, dien tusschen Madras en Penang, mogelijk was, heeft de //Eastern Extension Telegraph Company" tusschen Rangoon (Achter-Indië) en Penang een twee den kabel gelegd, welke op den 27sl,° dezer in exploilatie komt. Bij sto ring op den kabel Madras-Peuang volgen dan de telegrammen voor hel Oosten de liriisch-lndische laudlijnen tot Rangoon en gaan vervolgens langs den nieuwen kabel naar Penang, Singapore en verder gelegen bestemmingen. In verband met deze vermeerdering der gemeenschapsmiddelen worden de iariefsprijzen voor Penang, Singapore, Cochiuchina, Java, Sumatra en Australië met J 0.12% per woord verhoogd. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is bevorderd tot tandmeester de beer A. G. B. Friederich. liet gelttigschrill voor bet eerste gedeelte van hel arts-examen is uitgereikt aan den heer P. J Hij mans van Anrooy. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der Ncderlandsche bank is hel dividend bepaald op 164 per aandeel. Tot directeur werd herkozen de heer II. II. Reels, tot commissarissen de hh.'G. C. Crommelin, C. Rueb Czn en ut'. S. Vissering. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de Nederl.-Indische spoorweg-maatschappij, voorzitter de beer 's Jacob, waren vertegenwoordigd 4791 aandeehn met 817 stemmen. Daar dit getal onvoldoende was om besluiten te nemen als waren voorgesteld, werd de vergadering verdaagd tol over 4 weken. De bh. Lens en de Bordes bestre den het voorstel tol verkoop van den spoorweg Batavia-Buitenzorg. als de parel aan de kroon der maatschappij. De voorzitter verdedigde de overeen komst met den staat als in het belang der aandeelhouders. - Hel stoomschip Turlington is op 14 Mei te Batavia aangekomen. Wij vernemen van goeder band, meldt het V. D., dal te dezer stede een zamenkomst van enkele bee;en heelt plaats gehad ter voorbereiding van werkzaamheid //lol bevordering van meer uitgebreid lager onderwijs en hooger opvoeding onder de negers en kleurlingen van Surinamedoor middel van de Moravische broeders." Te Delft vervoegt zich een sluwe opligster uit den Haag, voorzien van eenigc quasi-altesten van goed gedrag uit vroegere diensten, bij ingezetenen, die ecne dienstbode verlangen, cn daar zij zich bovendien vrij gunstig weet voor tc doen. slaagt zij er al spoedig in zich te verhuren. Haar wordt de zoogenaamde godspenuing geschonken en de dag bepaald, waarop zij in dienst zal treden. Getrouw aan de gesloten overeenkomst komt zij op den vaslgeslcbten tijd om bare nieuwe betrekking te aanvaarden, maarin een volslagen staat van dronkenschap, hetzij dan gefingeerd of wezenlijk. Men werpt haar dan natuurlijk, met opoffering van den godspenning, ter stond de deur uit. Daarna wordt de comedie door de opligster bij anderen op nieuw gespeeld. De gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten de bank van leening al daar met 1 Jttlij aanst. op te heffen. Te Haarlem ging gisteren morgen ten 11 ure een schoenmaker cene tapperij b'nnen en gebruikte daar een paar I orrels brandewijn. Vóór zijn vertrek gal hij hel voornemen te kennen om te gaan zwemmen en een paar uren later werd hij levenloos uit de Amsteidamsche vaart opgehaald. De man was 52 jaar oud. Uit den Helder meldt men betreffende de onlangs gepleegde zeeroof door Engelsclie visschers, ten nadeele van twee Enkhuizer visschers, dat, nadat door dc twee Enkhuizer schippers de vorige week van het feit aan gifte is gedaan bij den commissaris van rijks-policie. voor dien ambtenaar, op zijn verzoek zijn verschenen de beide bemanningen van bedoelde schui ten tot het afleggen hunner verklaringen, liet is dus in het belang der visscherij te voorzien dat aan deze zaak bet gewenschte gevolg zal worden gegeven. Uit Assen meldt men dat het onderzoek van de justitie in zake de verwonding van iemand tc Tinaarlo het gevolg heeft gehad, dat twee personen zijn in hechtenis genomendie van de gruwelijke daad verdacht worden. Dc verwonde verkeert nog in gevaar. Voor ecne door de gemeente Breda uitgeschreven geldleeninggroot ƒ60000, is ingeschreven tot een bedrag van ƒ162.000, 's GRAVEMIAGE 17 Mei. Aan den heer mr. A. Heemskerk is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij bel dep. van justitie. Aan den heer mr. A. J. Kortewég is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend van dc waarneming der betrekking van rijks-advocaat te 's llerto- genbosch en met de waarneming dier betrekking is belast de heer mr. E. van Zinnici] Bcrgmann, regter-plaatsvervanger bij de arrondissements-rcglbank te 's Herlogenbosch en advocaat aldaar. Tot deurwaarder bij het geregtshof tc Amsterdam is benoemd de heer H. C. Stapelveld, procureurs-klerk aldaar. Uilenspiegel. Van Vloten's Levensbode, Humoristisch Album. Nederlandsch Magazijn. Leeskabinet. Album der Natuur, Onze Tolk, Cecilia, Vragen des lijds. Feringa s Gedachten, Ned. Kunstbode, Weekblad van bet recht, Tijd schrift voor Ned. Iodic. Studiën op godsdienstig gebied. Christelijke stemmen. Almanack de Gotha. Staats-Almanakken <n andere. Westminster Review, Quarterly Review. Edinburgh Review, Fortnightly Review, Athenaeum, The Economist, The Nation (Noord-Amerikaansch weekblad), Saturday Review, Journal of microscopical science, Revue des deux mondes. Revue Britan- nique, Revue Critique. Annates drs sciences naturelles, Götlinger Gelehrle Anzeieer. Lil terarisches Cent ral-Rial I. Im nciien Reich, Wissenschafiliche Vortikge, Zeil schrift Itir Ethnologic, Dreussische Jahrbiicher, lleidelberger Jahrbtichcr, Reis- en Postgids. Couranten en Tijdschriften van Leden. Arnhemsche Courant, Nieuws van den Dag, Noordstar, Locomotief, In dustrieel, Ons Streven, liet Volksblad, Gemeentestem, Wekker, Heraut, Groninger Courant, Gnrsche Courant. Deventer Courant, Alkmaarsche Cou rant. Kerkelijke Courant. Kerkelijk Weekblad. Nieuw Kerkelijk Weekblad, Weekblad voor dc Burgerlijke administratie, Weekblad van Haarlemmermeer, Maandblad van het Ncd. Onderwijzers-genootschap. Gustaal-Ailolf-Vcreeniging, Bibliotheek van moderne theologie. The theological Review, De Katholiek, Protestanische bijdragen, Prolestantische Kirchenzeitung, Le Lien, Europa, Tijdspiegel, Onze tijd. Nieuw en Oud, Onderzoeker, De aarde en hare volken. Le tour du monde, Signale (muziekaal tijdschrift), liegt en wet, Nouvelles annates mathématiques, Vercin Allherlhiimer, Deutsche Warle. Aus der N'atur, Ned. tijdschrift voor Geneeskunde. Arch, ftir Anatomie und Physiologic, Journal of Anatomy, Semper Virens (tuinbouw). De Academische Bibliotheek verstrekte 132 Annates, Archives, Berichten, De 2e luit. S. Mesch, van het 3* reg. infanterie, is voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij liet wapen der infanterie van het leger in Ned. Indië. De brievenbode van Alkemade op Woubrugge, J. v. d. S. oud 42 ja ren, stond heden voor bet gereglsbof te regt, gedrukt onder de beschuldi ging van zich tc hebben schuldig gemaakt aan 23 valschheden in authentieke en publieke geschriften, en 12 wanbedrijven van misbruik van vertrouwen, llit de behandeling dezer zaak, waarin 33 getuigen werden gehoord, bleek dat de besch. van zijne medeinwoners van Alkemade veel vertrouwen ge noot. Zij lieten hem vele commissien verrigten en daaronder behoorde in de eerste plaats hel betalen van belasting ten kantore van de rijksontvan gers le Woubrugge en le Haarlemmermeer. Gedurende de laatste helft van het afgeloopen jaar werden knoeijerijendoor hem gepleegd, ontdekt en bij nader onderzoek kwam aan het licht dat v. d. S. ten nadeele van een 28-tal belaslingschuldigden gezamenlijk een bedrag van tusschen de 600 en ƒ700 zich had toegëeigend, welke oneerlijkheden hij had getracht goed te maken door in de billetten of het letter- en cijferschrift te veranderen óf den naam van den ontvanger na te makenom ie doen gelooven dal de betalingen getrouwelijk hadden plaats gehad, terwijl hij weder ten aanzien van anderen het bedrag eenvoudig in den zak slak. Al de feilen werden berouwvol door besch. beleden. Hij had de gelden aangewend lot betaling van zijn schulden en tot ondersleuning van zijn huishouden. Het hof heeft hem. met vrijspraak van twee der ten laste gelegde feiten, veroordeeld tot liichthuisstral van 5 jaren en betaling van 30 boeten van 50 en 10 van ƒ12 50. K IS BLAND. LONDEN. 16 Mei. In het hoogerhuis is door lord Carnarvon een telegram voorgelezen van den gouverneur der Kaap-kolonie, gevende een résumé van sir Th. Shepston's proclamatie betreffende de inlijving der Zuid-Afrikaansche repu bliek. De Transvaal zal een afzonderlijk gouvernement behouden; de Hol- landsche taal zal, voor zoover men dit verkiest, de officiële blijven; de bestaande wetten blijven in werking, in afwachting van wjjziging door een competent wetgevend gezag; tusschen blanken en kaffers zaï geregtelijke, doch geene politieke gelijkheid bestaan; de beambten onder bet vorige gou vernement zullen, zoo zij bruikbaar zijn en hel wenschen. in functie kunnen blijven; voor delging der staatsschuld zal worden gezorgd. De zeeleeuwin, die het Brighton aquarium sinds eenige maanden be woont, heeft hel leven geschonken aan een zeeleeuwin-wclp. Dit is het eerste voorbeeld van een zeclceuwin. die in gevangenschap haar gezin vergroot. De New-York Tribune meldt het volgende: Bij gelegenheid van den maaltijd, den Russische» grootvorsten bij huil bezoek op het Witte Huis te Washington aangeboden, merkten de gasten op, dat er op dc voor den president Hayes en zijne echlgenoote bestemde plaatsen geene wijnglazen stonden, hetgeen natuurlijk de nieuwsgierigheid wekte. Al spoedig kwam men te weten, dat mevr. Ilayes, een der steunpilaren van het matigheids genootschap, aanvankelijk allen wijn aan den feestelijken disch verboden had en eerst voor deze eene maal toegaf, toen de ceremoniemeester haar had betoogd, dat hare gasten het volkomen ontbreken van wijn zonderling, indien niet kwetsend zouden gevonden hebben. Mevr. Hayes heeft echter den heer Carey kenbaar gemaakt, dat in het vervolg alle Amerikaansche burgers, die lot de talcl des presidents mogten worden toegelaten, zich met water zouden hebben te vergenoegen. FRAKKRIJ K- In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Dingsdag werd beraadslaagd over een voorstel van den lieer Cunée d'Ornano tot afschaffing van hoofdstuk 2 der drukperswet v.ui 1875. Die afschaffing strekt om alle drukpersvergrijpen aan de regtspraak der jury te onderwerpen. De heer Jules Simon verklaarde, dat hij aan de commissie de bezwaren legen het wijzigen dezer wel heeft ontvouwd, vooral ten opziglc van die bepalingen, welke handelen over het honen en beleedigen van vreemde souvereinen. Het zou weuschelijk geweest zijn. dat men het indienen eener nieuwe wet op de drukpers had afgewacht. Hij was legen stuksgewijze herziening van de drukperswetten. In den loop van hel debat vroeg de heer Bliq de Bourbon, van de regterzijde, den minister Jules Simon, waarom bij zich aan de beraadslagingen onttrok. In eene zoo gewigtige aangelegenheid moet hel boold van bet kabinet voor zijn gevoelen uitkomen, liet liad den schijn alsof de minister zijne mceuing niet durfde zeggen. Hij had tegen de wel \an 1875 gestemd. Maar bij kon nu tol andere gedachten zijn gekomen De heer Jules Simon antwoordde, dat hij zijne meening niet verborg. Ilij had die reeds kenbaar gemaakt aan de commissie. Voor het overige wist men dat bij altijd voor de vrijheid van drukpers is geweest en dat was bij no?. Hij zou elke vrijzinnige wet, die bij de kamer ingediend Bulletins, Bijdragen, Jaarboeken, Journalen. Maandschriften, Magazijnen, Revues. Tijdschriften en Verslagen, allen wetenschappelijk en in groole trekken saam te vatten als volgl Over Anatomie, Chemie, Hygiene, Medicijnen en Pharmacie 72. Theologie15. Mathematiek6. Statistiek en Staathuishoudkunde6. Geographic, Geologie, Ellmologie14. Botanie, Natuurkunde. Zoölogie17. Geschiedenis, Oudheidkunde, Philologic23. Jurisprudentie cn Staatswetenschap24. Al die stukken kwamen terstond aan het Leesmuseum, een bediende van de Academische Bibliotheek, die daarvoor een uiterst gering loon van het Leesmuseum ontving, zorgde voor het inschrijven en afvoeren. Inderdaad was deze bijsiand van groot belang voorliet Leesmuseum, en dc lieer Directeur der Academische Bibliotheek verdient lof en dank voor de verplichtende wijze, waarop die bijsiand steeds verleend werd. De Maatschappij der Ncth rlandsche Letterkunde bezorgde op bet Lees museum, behalve een schat van verslagen, berichten en handelingen van Genootschappen gewijd aan geschiedenis, oudheidkunde, muziek, taal- en letterkunde uit verschillende provinciën van ons land en uit Amerika, België, Duitschland Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, de volgende tijdschriften, als: Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiedenis, door R. Fruin, Wetenschappelijke bladen, Vaderlandsche Letteroefeningen, De Gids, De oude Tijd, De Toekomst. De Wachter. Diclsche Waranda, Los en Vast, Taal- en Letterbode, Heraldieke Bibliotheek, Indisch Genootschap, Tijdschrift van de Maatschappij van Nijvcihcid, Het Nederlandse!) Tooneel.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2