LEIDSCHE 0 E R A N T. DONDERDAG 17 ME!. STADS-BER IC1IT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 1877. M°. 115. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.UO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p.p. f 3.83. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expcditiekoslen. Afzonderlijke uommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. Be prijs der Advertentie» is va» 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. SCMUTTERTJT. BURGEMEESTER er WETHOUDERS van i.EIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, gehoren in 1843 tot 1851 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hehben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zallen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1852 zullen worden geplaatst in een nienw register, te weten: het eerste van den jarc 1877 en het tiende, of dat der geborenen in 1842, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hehben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n 6), zullen worden geopend op Dinsdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den leD Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsenzullen worden ingeschreven met bijvoeging van het woord: ambtshalve, en volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot cenc geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden: alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n". 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dal bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor middags 9 tot 's namiddags 4 urenterwijl zy, welke elders geboren zijnzich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor ae gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door cenc verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tévens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer hunner woning, hun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, otn zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonenhet getal hunner kinderen te doen certificeerenten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Dinsdag den 15 Mei 1877, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Woensdag den 16 Mei 1877, de bewoners van Wijk IV en V, Op Donderdag den 17 Mei 1877, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Vrijdag den 18 Mei -1877, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; vnet uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopennader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zp. IIIs. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeenc rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door bet overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hehlien verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeenc Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid dags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen loc te passen de strafbepaling van art. 1 der wel van den 6 Maart 1818 Staatsbl. n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide straffen te tarnen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, Leider, 1 Mei 1877, E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingendie ge vaar, schade of hinder veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is ver leend: 1'. aan W. Hoogerstraaten er O., om den kooktoestel met stoom uit hun perceel aan de Breedestraat n°. 156 te verplaatsen naar hunne fa briek in de Kerksteeg, wijk III, n 7; en 2". aan J. J. Var Dijk, om zjjne woning aan het Utrechtsche Veer n". 25 interichten tot eene smederij. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leider 16 Mei 1877. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 16 Mei. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat in de maand November aanst.in het locaal van het depart, van financiën, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranteu. voor de betrekking van surnumerair der poslerjjen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den 1" October aanst., bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. De adspiranten moeten geboren zjjn tusschen 1 Juljj 1856 en 1 Ju lij 1859 De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat bij de marine kunnen geplaatst worden eenige tweede schrijvers. Aan die betrekking is, boven hel genot der gewone scheepsvoedingeene maan-,, delijksche soldij van 32 verhonden. De vereischte leeftijd is tusschen 20 en 30 jaren Zij die naar die heirekking willen dingen moeten een verzoek schrift indienen bij den direcieur en kommandant der marine te Willemsoord, De gelegenheid lot verzending van brieven en verdere stukken voor Konstantinopeldoor lusschenkomst van de Duitsche administratie langs de» weg naar Napels en verder met de Fransche pakketbooten, is opgehe ven. De brievenmalen worden voor het tegenwoordige uitsluitend verzondeq met de Oostcnrijksche pakketbooten, reglstreeks van Triest, of in aanslui ting op die pakkeilmoteii langs den weg van Brindisi. De verzending uit Amsterdam geschiedt over Triest eiken Woensdag en over Brindisi eiken Vrijdag per tweeden trein Rijnspoorweg. Men schrijft ons: Als de kersen- en morellenbóomen vrucht zetten naar de male van hun bloeizal er een overvloed te plukken zjjn. Ook de andere boomen, zooals die der appelen en peren, hloejjen goed. daar verre weg de meeste niet door de vorst geleden hebben, hetgeen wel het geval is met perziken, die, ten gevolge daarvan, dan ook weinig of geen vrucht ge-' zet hebben. De tot tweemaal toe afgevroren aardappelen beginnen nu goed[ uit te groeijen en de weilanden komen voortreffelijk in het gras. Ilet is nu waarlijk lente. Men meldt ons uit Stolwijk: Hoogst zeldzaam is het geval dat zich in dezen tijd bij ons otters verloonen. Heden werd er een door A. Burger' gevangen, leder, die met dc otterjagt bekend is. weel wat het zeggen wil zulk een dier geheel alleen meester te worden. Het stoomschip Prins van Oranjevan Nieuwe Diep it3ar Batavia, vertrok op 14 Mei van Port-Saïd. De Hampton kwam op dien dag te Southampton aan. Naar men verneemt is de eerste prijs, de wintertuin, iu de verloting

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1