BUITEN LAN DSC1IE BEBIGTEN, seliotjjingwei'ken aan de oevers, in onderhond bij de eigenaren van den wal, eenc geduchte les krijgen, is niet te verhoeden. Het V. D. deelt onder meerdere bijzonderheden betreffende den brand, die Zondag morgen op het Oudkerkhof te Utrecht woedde, het volgende mede Waren de huizen en inboedels der hoofdbewoners verzekerd, men zegt, dat de heer Itoorda voor cene enorme waarde bont in bewaring haddie het dubbele zoude bedragen van hetgeen hij voor zich zelf had geassureerd. Een bovenbewoner, een officier van hel lnd. leger, kapt. Schell, had eerst 10 dagen geleden een 10-tal kisten met uitzet iu ontvangst genomendie allen, onverzekerd verbrandden hij zelf was uit de stad. Een ander wierp een kist effecten uit zijn raam in den tuin de trommel moet zijn opengespron gen en de papieren van waarde moeten, op een enkel navermist worden. Een bovenbewoner had pas Zaturdag bij den heer R. zijn meubels gebragt; hij konnaauwelijks gekleedde woning verlaten en verloor allesvooral eene belangrijke boekerij. Als een staaltje, hoe de schrik iemand aangrijpt, bij zulke omstandighedenzegt mendat iemandwiens woning geheel vernield isnog iels willende redden met zijn geboorteaclc kwam aanloo- pen. Onder het puin heeft men in de woning van den heer R. het tafel zilver in een massa gevonden waarop liet toeval een goud tientje had doen plaats nemen. Geld- en geldswaarde moet er zijn verbrand. - Naar men uit Stadskanaal meldt liep aldaar het gerucht dal de vrouw uit Uorsten, die gruwelijk verminkt werd gevonden, terwijl haar kind de hals was afgesneden, te Winschoten, waar zij iu arrest zit, verklaard zou hebben, dal haar man de misdadiger was. Algemeen zegt men, dat de man veel misbruik van sterken drank maakte en dat zij dientengevolge een on- eenig leven leidden. Uit Woudrichem meldt men dal door bemiddeling van den commissaris des konings het geschil lusschen Int gemeentebestuur en de weerspannige visschers in der minne is geschikt. De visschers, die weigerden hun visch tegtn korting van 10 pCt. aan den afslag te brengen, zullen nu jaarlijks aan de gemeente eene som van twee duizend gulden opbrengen. Onder Eindhoven had dezer dagen een heidebrand plaats, waardoor de heide van 150 hectaren gronds is vernield. 'sGRAVENIIAUE15 Mei. floor Z. M. is agrealie verleend der door het kapittel der Duitsche Orde Balije van Utrecht gedane admissie van J. D. baron van Wassenaer, tot ridder-expectant der Duitsche Orde, geregtigd tot het dragen van liet kleine ordenskruis. Door Z. M. is benoemd tol procureur-generaal bij het gereglshof te 's Hertogenbosch jhr. mr. A. J. Th. H. van den Bergh, thans vice-president van gemeld gereglshof, zijnde de benoemde tevens tijdelijk belast met de function van directeur van politie voor het ressort van het gereglshof te 's llertogenboschen tol vice-president van genoemd gereglshof de heer mr. T. H. Bondam, thans raadsheer in dat gereglshof. De volgende controleurs der directe belastingen zijn verplaatstP. J. A. Clavareau, van Venlo naar Maastricht; H. E. Ilulsebos, van Charlois naar Venlo. Tot rijks-adviseur voor de monumenten van geschiedenis en kunst is benoemd de heer H. J. Schollen, te Haarlem. Z. K. H. prins Frederik biedt heden aan de leden van het corps diplo matique een diner aan in het nieuwe paleis in het Voorhout. In de zitting van de tweede kamer van heden is na financiële en technische discussie het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk Vill der bc- grooling (aanmaak geschut) verworpen met 42 tegen 19 stemmen. Bij het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V heeft de heer Kappeync eene poli tieke discussie uitgelokt en de regering verweten dat de niel-l ehandeling der kieswet en der onderwijswet aan haar te wijlen is. De minister Heems kerk en verschillende sprekers hebben dit pertinent ontkend. Het incident is afgeloopen. Heden avond voortzetting van de behandeling van het ont werp zelf. De gemeenteraad beeft heden met algemcene stemmen benoemd tot directeur der hoogere burgerschool, iu plaats van d'. van Aken, inspecteur van het lager onderw ijs in deze provincieden beer dr. J. D. van der Waals, leeraar in de natuurkunde. (begroot op hoogstens 1% per hoofd) zou worden gedekt en 2°. dat eene inschrijvinïslijst cm vrijwillige bijdragen aan de leden zou worden gepre senteerd om met behulp dier inschrijving hel Leesmuseum althans voor 1876 nog in 't leven te houden. Het gevolg hiervan was dat 103 leden gezamenlijk voor ƒ613 inschreven. Het tekort over 1875 werd op enkele guldens na gedekt en de rekening voor 1876 begon dus met een bate van ƒ613. Maar al die buitengewone maatregelen en kunstmiddelen hadden ook andere gevolgen in hun nasleep. Op grond van velerlei subjectieve interprc- tatiën waren vele gewone leden ontstemd en eindigden hun lidmaatschap. De sociëteit Minerva was ingewijd en ook het aantal buitengewone leden verminderde, zoodat er al terstond een verlies aan contributie van ƒ360 tegenover hef batig saldo van ƒ613 te voorzien was. De algemeene toe stand was dus zorgelijker dan ooit. liet scheen wel dat alle pogingen tot verbetering of instandhouding waren beproefd. Op enkelen daarvan, met name vrijwillige bijdragen, kon niet teruggekomen worden. Zeer begrijpe lijk had dat middel aansloot gegeven bij hen. die onbekwaam of ongenegen om er in te deelen, toch ook niet wenschlen dat anderen voor hen zouden betalen. Er zou dus niets overblijven dan ophefTing van het Leesmuseum. Er werd nog eens eene speciale commissie door de leden benoemd en zij adviseerde tot opheffing. Overeenkomstig dit advies besloot de algemeene vergadering, en het bestuur nam de aanstaande liquidatie in het oog, om die zoo onschadelijk en nnschaudelijk mogelijk te laten afloopen. De schuld aan renteloos voorschot beliep nog ƒ2125, In de drie eerste jaren was er ƒ100 sjaars van geamortiseerd. De bezitting der Vereeniging, bestaande uit mcnbelairhad op de balans van 1875 cene w aarde van 1600. De verjaardag van H. M. de koningin zal alhier o. a. gevierd worden door eene illuminatie van het llaagsche Boschin den avond van 17 Junjj aansl.in afwijking van de laatste jarentoen te dezer gelegenheid een vuurwerk werd afgestoken. De post ter viering voor de openbare feesten, op de gemeentebegrootingis dienvolgens met 1500 verhoogd. Dezer dagen werd gemeld, dat in een der grootste hotels van deze residentie cene opligterij had plaats gehad, ten gevolge van bet aanbieden onder een valschen naam van een valschen wissel. Het is der politie ge lukt, dien zoogenaamden jhr. Blois van Treslong in handen te krijgen. Het bleek te zijn zekere N., een persoon, die reeds vroeger met de justitie ken nis had gemaakt en pas onlangs uit de gevangenis was ontslagen. ENGE L A N LONDEN. 14 Mei. Een der booten van de Inmanline lusschen Liverpool en New-York, de City of Brusselsdie reeds tien dagen geleden te Liverpool had moeten aankomen, heeft nog niets van zich doen hooren. Hel vermiste schip had 400 personen aan boord, o. a. de Roomsche deputatie van 40 priesters, die een groote gift in geld aan den Paus meest brengen. Men heeft nog niet alle hoop op hel behoud van het schip opgegeven. Een sleepboot is uit gezonden om in den Atlantischen Oceaan te kruisenten einde hel schip op te zoeken. r H X H H IJl Si. De kamer van afgevaardigden houdt zich thans bezig met de behande ling van het ontwerp van wet regelende de zamenstelling en de bevoegd heid der gemeenteraden. - De vroegere ambassadeur te Ivonstantinopel, de lieerde Bourgoing, heeft last ontvangen zich tot vertrek derwaarts gereed te houden. 11 1 T S C II L, A 1* I». De oorzaak van den brand in de kathedraal te Metz heeft men niet kunnen ontdekken. Men vermoedt, dal er van het vuurwerk iets was blijven liggenhetwelk later ontvlamd is en dal de snelle verspreiding van het vuur voornamelijk is veroorzaakt door eene menigte kraaijennesten. Het bljjkt dat de brandwachtter sterkte van twintig mandie nog zeer kort venr den brand op hel dak was geweestgeen voldoend toezigt heeft ge houden. Volgens de Uletzer Zeil. worden de kosten der reparatieingeval hel dak naar de vroegere constructie wordt herbouwdop ongeveer 180,000 mark begroot. Wil men een dakwerk uit koper en ijzer vervaardigendan zullen de kosten 320,000 mark beloopen. In een schrjjven uit Ivonstantinopel, in de Augsb. Allg. Zeil. opgeno men leest men: De oorlogstoerustingen worden onophoudelijk en met on- beschrijfelijken ijver voortgezet. Turkije heeft thans 400 000 man onder de wapenen en nog voortdurend komen nieuwe troepenzelfs uit de afgele- genste gedeelten van Azië en Afrika, om zich rondom het vaandel van den profeet te scharen Inderdaad wonderlijke geslallen, met een woest, bloed dorstig uiterlijk, gelijk men anders nooit ziet, zijn onder deze Bedouinen, Kurden, Tscherkessen, Albaneezen en anderen, die thans als vrijwilligers den Sultan komen dienen. Nog onlangs zag ik in een leger op de Azia tische kust een aanvoerder der Kurdenminstens 60 jaar oud. met een langen, zilverwitten baard. Met 5 zoons en 20 kleinkinderen, allen goed bewapend en bereden, was bij uit Kurdistan gekomen. De Khedive van Egypte zendt 30000 man. waaronder regimenten, die uitsluitend bestaan uit negers van Nubië en Abyssinië. Specie ziet men hier bijna niet; alles is waardeloos papieren geld, wat natuurlijk de prijzen van alle levensmidde len schrikkelijk doet stijgen. Handel en verkeer staan nagenoeg stil en de regering weet bijna geen raad. om voor aankoopen buitenslands de noodige contanten fe vinden. Men beweert, dal alle gouden en zilveren voorwerpen van het Serail op bevel des Sultans naar de munt gezonden zijn en dat maatregelen zullen worden genomen, om ook van de hooge beambten en rijke kooplieden in zekere verhouding tot hun inkomen kostbaarheden te verkrijgen. Slechts de buitenlandsche wapenfabrikanten maken goede za ken; vooral de heer Krupp. die zich duur Iaat betalen. Zou zij dat bij verkoop opbrengen? Waarschijnlijk niet. Om dan ƒ2125 te kunnen betalen moesten de gewone uitgaven belangrijk worden ingekrom pen, ten einde zoo mogelijk eene som te besparen, omtrent gelijk staande met liet saldo in kas op 1° Januari 1876. De gcheele ontvangst in 1876 aan conlribuliën bedroeg 2081. De verkoop der boeken van 1875 bracht opu 94.25. Renten van kasgeld gekweektn 37.75. Totaal2213.—. De gewone uitgaven werden binnen enge grenzen gehouden. Hieronder de opgave in dezelfde orde als waarin vroeger de gemiddelde uitgaven zjjn gesteld, zoodat men ze gemakkelijk kan vergelijken: Huishuur500.—. Concierge168.50. Belastingen122.70. Schrijf- en druklooiienonderhoudschoonmaak en kleine onkosten 167.07. Advertenliën14.—. Assurantie3.07. Verwarmingn 238.53. Licht215.30. Commissieloon 27.83. Boeken, tijdschriften enz754.—. Totaal2211.-. {Ifordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2