LEIDSCHE OEM AMI. 1877. SI". 114. WOENSDAG 16 MEI. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De jnijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. O Cents. He prijs der Adverlcnlién is van 1- 4 regels 1. -, iedere regel meer 25 cents. aKajgar'-aey-rC-—-«spa Dij deze Courant wordt verzonden bladz. 2728 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken.) LEIDEN, 15 Mei. Wjj vernemen dat Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden de verga dering van leden der kweekschool voor zeevaart alhier, die morgen den 101"» dezer wordt gehouden, met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. De 92,u algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal geopend worden op Dingsdag 14 Augustus in het kerkgebouw der Vereenigde doopsgezinde gemeente te Amsterdam. De heer mr. C. Pijnacker Hordijk, door het hoofdbestuur uit zijn midden tot voorzitter benoemd, zal de werkzaamheden der vergadering leiden. Bij het uitbreken van den oorlog tnsschen Rusland en Turkjje heeft de Nederlandsche regering aan de oorlogvoerende mogendheden haar voor nemen bekend gemaakt om met betrekking tot dien oorlog de strengste onzijdigheid te handhavenen van de regeringen van Rusland en Turkjje de verzekering gekregen dat Neêrlands onzijdigheid van wege de oorlogvoeren den zal worden geëerbiedigd. De regering herinnert den Nederlanders, ook, voor zoo veel noodig, aan die welke in den vreemde zjjn gevestigd, dat zij zich behooren te onthou den van elke handeling die, in strijd met de Nederlandsche wetten of het volkenregt gepleegd, zou kunnen worden geacht vijandig te zjjn aan eene der oorlogvoerende mogendheden of met strenge onzijdigheid niet te slroo- ken. Het is hun aanbevolen de werkelijke blokkade en andere overeen komstig het oorlogsregt gebruikelijke maatregelen der oorlogvoerende mo gendheden te eerbiedigen en zich daaraan te onderwerpen, en niet toegestaan voor de legers en zeemagt dier mogendheden te werven, tot de uitrusting van hare oorlogschepen mede te werkentransportschepen en oorlogscon trabande aan haar te verstrekken en voor haar te vervoeren en kaapvaart of buithandel uit te oefenen. De regering waarschuwt hen, dat zij slechts dan op hare bescherming en tusschenkomst ten hunnen behoeve kunnen rekenen, wanneer zij hun nerzijds zich zorgvuldig onthouden van elke schending der neutraliteitsplig- ten, tcrwjjl zij ztch, bij miskenning dier pligten, blootstellen aan schade, moeijelijkheden en vervolgingen voor den Nederlandschen of vreemden regter. De regering vestigt hunne aandacht op de bepalingen vervat in de artt. 84 en 85 van het wetboek van strafregt. (Sic) Blijkens een door Z'. M». minister-resident te Ivonstantinopel medege deeld rapport van den Nedcrl. gedelegeerde bij den gezondheidsraad aldaar, HET LEESMUSEUM. III. De inkomsten, voor zoover die bestonden uit ontvangen eontributiën van leden, geven wij voor ieder jaar afzonderlijk opomdat daardoor van zelf de oorzaak van 's Leesmuseums ondergang aan den dag komt. 1871. I«den. Contributie. 207 Gewone f 2005.-. 37 Buitengewone 366.50. 3 Introductiekaarlen 15.-. 2 Enlrées6.—. 1872. 196 Gewone 43 Buitengewone 3 Introductiekaarlen 12 Entrées f 2452.50. 1953.-. 423.—. 15.-. 36.-. 1873. 185 Gewone 44 Buitengewone 6 Introductiekaartcn 11 Entrées 1 2427.-. 1846.—. 421.-. 25.- 33.-. 2325.—. 1871 Leden. 182 Gewone 45 Buitengewone 13 Introductiekaartcn 13 Enlrées 1875. 174 Gewone 65 Buitengewone 11 Introductiekaarlen 12 Entrées Contributie. 1802.-. 431.-. 65.-. 39.-. 2337. -7 1722.50. 610.—. 55. 36.—. 187®. 155 Gewone 48 Buitengewone 12 Introductiekaarlen 3 Entrées 2423.50. 1537.50. 477.50. 57.50. 9. -. 2081.50. De maat van den bloei der inrichti tg wordt geleekend door het aantal had de in het begin van April te Bagdad op nieuw uitgebroken pestziekte al spoedig eene verontrustende uitbreiding erlangd. Gedurende de eerste week van de maand waren er een 90-tal sterfgevallen geconstateerd; in de tweede week was het sterftecijfer tot 191 geklommen. Enkele gevallen waren onder de bezetting voorgekomen. Men had een begin gemaakt met het nemen van maatregelen om de verdere verspreiding der ziekte zoo veel mogelijk te verhoeden. De Turksche regering was door den gezondheidsraad ernstig opmerkzaam gemaakt op het groote gevaar van de verplaatsing van troepen onder deze omstandigheden. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting van de taal- en letter kundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen hebben de hh. Acquoy, Cosyn, Quack en de Pinto, door Z. M. benoemd tot leden der akademie, als zoodanig zitting genomen. Van den heer Francesco Pavesi, te Milaan, is berigt ingekomen, dal hjj de schrijver is van een der bij den laatsten wedstrijd voor Latijnsche prijsverzen loffelijk vermelde gedichten. Als schrijvers van de beide andere loffelijk vermelde gedichtendie evenals het vorige gedrukt zullen worden, hebben zich bekend gemaakt prof. Vaccaro te Palermo en prof. Rosati te Bologna. - - - Volgens het Vad. is vanwege de Russische regering bij het hoofd comité der Nederl. vereeniging het Roode Kruis aanvraag gedaan om toe zending van verbandmiddelen enz. ten behoeve der militairen, die tjjdcns den oorlog ziek of gewond worden. Door het hoofdcomité zou zijn beslo ten, zooveel mogelijk hulp te verleenen, doch in dier voege, dat aan heide in bet Oosten oorlogvoerende partjjen gelijke ondersteuning zal worden* verstrekt. De Tijd meldt dat mg'. P. M. Snickers, kanunnik en president van het bisschoppelijk seminarie te Warmond, is benoemd tot bisschop van Haarlem. Voorts wordt uit Rome aan dat blad gemeld, dat de deputatie der Nederlandsche katholieken aldaar in goeden welstand is aangekomen. Heden zou zij bij den Paus in audiëntie worden toegelaten. De Standaard heeft officieel berigt ontvangendat het 14e nationaal zendingsfeest dit jaar zal gehouden worden in de maand Juljj op het land goed Middachten, en dat daarbij de openingsrede zal worden uitgesproken door d'. A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Bataviais op 27 April te Aden aangekomen. De Celebes, op weg naar Nieuwe Diep, is op 14 Mei van Port-Saïd vertrokken. Uit Alphen meldt men dat ook daar de toestand van den Rijn als vaarwater op dit oogenblik ongunstiger is dan ooit te voren; dagelijks zit ten nabij de Alphensche brug een aantal diepgeladen schepen vast, die dan door voorbijvarende stoombooten moeten worden vlot gemaakt, hetgeen meesttijds niet dan na groote krachtsaanwending gelukt. Dat daarbjj dfe met tekorten uitgaven niet. mindering van gewone leden. Wij zien dat cijfer in voortdurend dalende verhouding van' 207 tot op 155 en de eontributiën der gewone leden van ƒ2065 tot op ƒ1537.50 verminderen. In het aantal der buitengewone leden is uit den aard der zaak meer fluctuatie, hun aantal werd begroot op 40 a 50 en de werkelijkheid geeft een gemiddeld van 47. Dat het jaar 1875 zoovele bui tengewone leden hadwas waarschijnlijk een gevolg van het verbouwen' der Studenten-Socictcilwaardoor de leden van Minerva hunne leeszaal moesten missen. Sedert 1873 tot en met 1875 sloten de rekeningen van het Leesmuseum dat wil zeggen, de gewone ontvangsten dekten de gewond Dat de gczamelijke eontributiën van 1875, ondanks de vef- het aantal gewone leden (33 minder dan in 1871), slechts1 ƒ30 beneden de eontributiën van 1871 bleven, kon niemand verblinden over den waren toestand. De lucht betrok meer en meer, nevel en mist vielen zwaarder oin het Leesmuseumen in het jaar 1875 werden de eerste nood schoten vernomen. In Juni van dat jaar werd aan de gewone leden van het Leesmuseum gevraagd, of eene verhooging der contributie van ƒ10 op ƒ14 hunne goedkeuring kon wegdragen. Het antwoord van eene belang rijke minderheid (63 van de 168 gewone ledendie er op dat oogenblik waren) was ontkennend. Eene commissie, benoemd in eene buitengewone' algemeene vergadering, dd. 7 September 1875, met het doel om de weiger- achtigen lol ineêwerking over te halen, had geen succes op haar pogen. Die ongunstige uitslag werd meegedeeld in eene buitengewone algemeene vergadering van 17 September 1875, waarin tegelijk werd besloten: 1". dat het tekort over 1875 door een hoofdclijken omslag

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1