LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 11 MEI. NV ISO. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendul jaars f3.ftanco p. p. 3.10, met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditickoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden b'adz. 35—36 der [landelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag PROCESVERBAAL van de opening der stembriefjes die ter benoeming van drie leden van de Staten der Provincie Zuid-Holland den 85leD Mei 1877 zijn ingeleverd. Op heden den negenden Mei des jaars achttien honderd zeven en zeventig in de gemeente Leiden, hoofdkiesdislrict Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des mor gens ten negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Dr. Willem Cornelis van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter en de heeren Gerrit Wilhelmy Darasté en Mr. Pieter An- thonie van der Lith, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel eén stembus, bij hem den 8,tcn Mei 1877 overgebracht uit de gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden tweehonderd zeven en negentig slembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes behben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn ondereengemengdworden zij door den Voorzitter tién voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vier stembriefjes, die oningevuld zijn. Het getal der geldig uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest tweehonderd drie en negentig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Mr. Joan Theodorus Buys 283 stemmen, Petrus Isaacus de Fremery 280, M'. Paulus du Rieu 275, Mr. C. Cock 3, Mr. S. Ie Poole, A. Tieleman, M'. C. W. Hubrecht, A. 11. EigemanC. J. van der Oudcrmeulen ieder 2 stemmen, A. J. van Gemert, J. Scheltema, Mr. J. A. Coebergh, Jh' Coenen van 's Gravensloot Jh'. Steengracht van Duivenvoorde, Mr. A. H. Brandt, Joh. Filippo, C. J. Leem bruggen, H. F. C. Gerlings, E. W. Wichers, H. F. DarnenH. W. Keuls, W. de Val en Prof. Goudsmit ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren Mr. Joan Theodorus Buys, Petrus Isaacus de Fremery, Mr. Paulus du Rieu. Zijn derhalve verkozen tot leden van de Staten der provincie Zuid-Holland de heeren Mr. JOAN THEODORUS BUYS, PETRUS ISAACUS DE FREMERY, en M'. PAULUS DU RIEU, wonende te Leiden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloopjvan dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 9Jcn Mei 1877. v. D. BRANDELERVoorzitter. G. WILHELMY DAMSTÉ.l e. P. A. v. D. LITHf Stem0Pnemers- BINNENLAISDSCIIE BEB1GTEN. LEIDEN, 9 Mei. Aan den verjaardag van II. K. II. prinses Marianne werd beden op de gebruikelijke wijze door het uitsteken van vlaggen gedacht. Er bestaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naarNederl. Indie, door middel van het stoomschip Hampton, van de //Rotterdamsche HET LEESMUSEUM. II. Wij noemden het Leesmuseum van 1870—1876 het getransformeerde, wij hadden het ook gereformeerde Leesmuseum mogen noemen, want in een ander locaal en met een veranderde wet was het een voortzetting van het Leesmuseum, dat in 1852 werd opgericht. Van vroegere Leesmusea vinden wij in de boekerij van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden onder N°. 5048 twee prospectussen en een reglement voor een Lees museum, dat in Maart 1819 alhier is opgericht door J. Uake, A. Blttssé J'., E. A. Borger, J. A. Plttygers, C. J. C. Beuvens, L. Suringar, H. \V. Tijde- tnan; het werd gehouden op den Nieuwen Rijn ten huize van den boekver- kooper van Thoir. In Januari 1822 verscheen een nader prospectus, onder- teekend door C. J. C. Reuvens, J. II. Kraane, J. Clarisse, Van Leydeu Gael en L. C. Luzac, Commissarissen. Daarin vinden wij vermeld dat sedert 1821 het Leesmuseum gevestigd is op de Breedeslraat, naast het Postkan toor, en dat de contributie 16 'sjaars kost, waarvoor men in 't Leesmu seum en aan huis de boeken kon lezen. Vermoedelijk is die inrichting door gebrek aan deelneming omgekomen, even als dit met liet jongste Leesmuseum net geval was. Voorwaar geen bemoedigende oplossing, geen afloop, die lol nieuw begin aanspoort. Maar kennis van zaken is meer waard dan op- Ltoyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 13(ltl1 Mei aanst. is be paald. Behalve voor Batavia zal er mede met deze gelegenheid eene brie venmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters behooreu uiterlijk in den avond van den 12'Jen Mei, en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens vóór 10 ure Ie Botterdam aangekomen te zjjn. lieden middag ten 3tt ure is een paard, bespannen voor een kolen wagen, aan de Watersteeg op hol gegaan en spoedig tot staan gebragt. De voerman L. d G. had bei ongeluk van den wagen te vallen, waardoor hjj zjjn been zwaar kneusde; hjj werd door den heer officier van gezondheid Plan- tenga geneeskundig behandeld en voorloopig in diens huis opgenomen, van waar hij een half uur later naar zijne woning aan de Gasthuislaan is vervoerd. Van het '/Album van bouwkundige werken te Leiden", dat bij de uit gevers de Breuk en Smits alhier het licht ziet, is thans de derde plaat ver schenen. Zij stelt voor den uitbouw aan de bewaarschool van het Nuls departement op de Langebrug, ten uitvoer gebragt in 1875. Deze afbeelding sluit zich zeer goed bij de vorigen aan. In het hoofdkiesdislrict Leiderdorp zijn lot leden van de provinciale staten van Ztiidholland gekozen de aftredende heeren mr. C. VV. Hubrecht. met 327, en jhr. mr. 11. A. Sleengracht van Duivenvoorde, met 317 stem men. De heer mr. A. II. Brandt verkreeg 86 stemmen. E. Zirkzee 57 stemmen. Het aantal ingekomen billelten bedroeg 417 van de 1102 kiezers. - Bjj de voortzetting der acle-examens voor het lager onderwjjs te 's Hage zijn gisteren voor de vrouwelijke handwerken geëxamineerd 16 can- daten: 4 werden afgewezen en 12 toegelaten, te weten mej. G. M. Hooft- man, uit Leiderdorp, voor nut en smaak; M. D. Lange. M. P. Langerveldt, E. van Loon, B. P. Mortelmans, J. van der Schuytallen uit Rotterdam, vor nut en smaak; G. S. Liolard, M. J. de SoeteJ. C. Theunisse, uit Botterdam, voor smaak; alsmede M. A. Poppinge en 11. J. Weythoff, uit Botterdamvoor nut. Voor de Fransche taal werden van de 7 candidaten 6 toegelaten: mej. J. A. M. C. Baerselman, H. M. BrondgeestW. C. C. Doffegnies, J. M. L. Koolemans Beynen en L. C. J. van Renesse, allen uil 'sHage; W. F. Kromhout, uit Moordrecht. - Op een adres aan den koning van heeren kerkvoogden van de roomsch- katholieke kerk in Nederlandwaarbij de lusschenkomst der regeriug werd verzocht om, in overeenstemming of overleg met de andere mogendheden, lot de regering van Italië zoodanige vertoogen te rlgten of maatregelen te nemen als kunnen strekken om de vrijheid en onafhankelijkheid van deu Heiligen Stoel te handhaven en het regt van Zijner Majesteits katholieke onderdanen te verzekeren, is door den raad van ministers, volgens magtiging des konings, namens Hoogstdenzelve aan de adressanten te ken nen gegeven; dat Zjjner Majesteits regering nimmer in gebreke blijft, de godsdienstige vrijheid van 's konings onderdanenzoo als die door de Grondwet is ge waarborgd, te beschermen; dat echter noch uit genoemd adres noch van elders is gebleken, dat de godsdienstige vrijheid der Nederlandsche katholieken door de regering van Italië zou zijn gekrenkt, noch ook dat de briefwisseling tusschen den Hei ligen Stoel en die katholieken niet vrij is: dat de door heeren kerkvoogden verlangde bemoeijing eene inmenging in de inwendige aangelegenheden van het koningrijk Italië zou zijn, en dat uit dien hoofde aait genoemd adres geen gunstig gevolg kan wor den gegeven. (Site.) - De Russische voorschotsaflaire is, naar wij nu met zekerheid kunnen mededeelcntot stand gekomen. Aan deze aflaire nemen deel de firma's Mendelssohn te Berlijn, voor DuitschlandLippmann. Rosenthal C°.voor Nederland; het Eomptoir d'Escompte, voor Frankrijk en Relgie, Het voor- -- -nu timisme of eenis ander vooroordeel. Om eene zaak te ondernemen is het een eerste vcreischte de basis te kennen, waarop zij moet bernsten. De opacdane ondervinding met het Leesmusetim van 1871 1876 kan door ten toonstelling der cijfers ieder belangstellende tot de kennis van die basis é«ft weg wijzen. Wanneer men, na die cijfers te hebben gezien, toch een nieuw Leesmuseum wil oprichten, dan zal hel zijn zoo gerugsteund dat het niet zal kantelen, al vallen eenige stutjes om. Den 31""1 October 1870 werd besloten, omdat de toestand, waarin toen het Leesmuseum verkeerde, zooveel te wensclten overliet dat geen vermeer dering van het ledental kon verwacht worden, tot de overbrenging der in richting naar een locaal op de Breèstraal, toebehoorende aan en gelegen naast den boekwinkel van Gebr. van der Hoek. bit locaal was, althans in vergelijk met dat in het gebouw lot Nut van 'l Algemeen, heel ruim te achten; de ligging was uitmuntend, midden in de stad op het breedste ge deelte van de mooiste straat van Leiden: een gemakkelijke stoeptrap gal toegang, en wijders waren de zalen gelijkvloers en in bet geheel 23.32 m. bij 5 m. Er werd een begrooiing gemaakt, loopeude over kosten van in richting en over vermoedelijke ontvangsten en uitgaven. De inrichting werd begroot op ƒ2500; de ontvangsten van gewone, buitengewone, introduclie- leden en entrees, met de opbrengst van uitgelezen hoeken en tijdschriften, op ƒ2500 a /2600, waarbij men hel aantal gewone leden op 200 en het aantal buitengewone leden op 40 a 50 schatte. De uitgaven werden geraamd

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1