nUiTKiSLANnSCIlK BK MG TEN. Pi R TELEGRAAF. Hij de voortzetting der acle-examens voor liet lager ouderw ijs te's Hage zijn gisteren voor de acte als hulponderwijzeres geëxamineerd 14 candidatcn. 5 werden afgewezen en 9 toegelaten, te welen: mej. L. A. Gartens, C. G. Doijer, 11. C. Ilummc, 11. H. W. J. van de Laar, M. Ch. van der Linden, C. 11. A. M. Schippers, L. G. Slot. E. W. van Thiel en A. T. S. Weijhenke. allen uit 's llage. Voor de vrouwelijke handwerken werden van de 17 can- didaten 3 afgewezen en 14 toegelaten mej. A. M. Bakker uit Heen vliet J. SI. Boers uit Rotterdam, P. M. van Dijk uit Delfshaven, G. Dijkstra uit Rotterdam (alleen voor nut), J. C. Emeis uit Rotterdam, J SI. Goudswaard uil Rotterdam, E. J. F. Kemper uil Vierpolders, M. A. Leliveltl uil Rotter dam, C. P. Moslerdijk uit Brielle, G. J. Poniatopky uit Delft (alleen voor smaak), J. E. Ruiter uit Schiedam, A. A. Soeteman uil Rijswijk, SI. A. Zeeman uil Ilellevoclsluts en Slisbach uit Schiedam. Tot de evangeliebediening bij de herv. kerk zijn dezer dagen door verschillende prov. kerkbesturen toegelaten de bh. II. 11. Veder, F. van Gheel Gildemeester, J. Kok, D. Boonstra, G. Klaarhamer en A. Guldenarm. Door wijlen mevr. Siebnrg, wed. van den heer J. N-. van den Broek, is aan het r. k. weeshuis St Jacob te Haarlem 1000 gelegateerd, en door wijlen den heer J. Schut, in leven pastoor te Bergschenhoek, is aan het r. k. arm- en weesbesluur op den Overtoomschen weg, onder Nieuwcr- Amslel, een legaal besproken, bestaande in twee eert. nat. werk. schuld, ieder groot 1000, 2y2 pCl. Volgens de Ho gen. Cour. verneemt, zullen in Augustus a. s. bij die stad, de Grebbe enz. grootc manoeuvres gehouden worden door del'divisie, behalve grenadiers en jagers, sterk 70C0 man. Onder Lisse is gisteren morgen een lievige brand uitgebarsten bij den landbouwer E. van der Voort. Door de spoedige hulp van de brandweer uit Sassenheim en Lisse, heeft de brand zich bepaald lot hel woonhuis, en zijn de stalling en cer.e schuur behouden gebleven. Tc Amsterdam is eergisteren in het Amstel-hotel aan Z. K. K. prins Hendrik een feestmaal aangeboden door een groot aantal hceren. die onlangs, kort na de opening van de tuinbouw-tentooiistelling, door den vorst op het lustslot Seestdijk zoo hartelijk waren ontvangen. Ook Z. K. 11. prins Alexander was daarbij tegenwoordig. De bij die gelegenheid uiigebragie toasten betroflen in de eerste plaats Z. M. den koning en het vorstelijk huis. In het bijzonder trok de aandacht een toast door prins Hendrik op prins Alexander uitgebraet, waarin hij den wensch uitsprak dal zijn neef den weg. waarop hij zelf, blijkens zooveel waarderingzich niet ongelukkig be woog. mogt vervolgen als dit hem zeiven niet langer vergund zou zijn, een toast door prins Alexander beantwoord met de verzekering, dal h(j naar zijne krachten aan die opdragt zou trachten te voldoen, gedachtig aan de spreukJe mai tiendrai. -- Nat'ij Vuren is Maandag II. a3n twee personen het volgende ongeluk overkomen. Nadat zij zand hadden 'gebaggerd, hebben zjj waarschijnlijk hun vaartuigje te vol geladen, daar het, toen een sleepboot hen voorbij stoomde, water schepte en oogenblikkelijk zonk op eene nog al vtjj diepe plaats in de Waal. Een der opvarenden redde zich door zich aan den tpp van den mast vast te klemmen, uit welke positie bij door eenigc toesnel lende personen gered werd. De ander was minder gelukkig. Deze poogde de stoomboot te bereiken, doch al zijne aangewende pogingen waren vruch teloos; hij zonk weg. Men mogt alleen zijn lijk ophalen, waaraan nog pogingen gedaan werden om de levensgeesten op te wekken, doch vruch teloos. De verdronkene laat eene weduwe met drie jeugdige kinderen na. Te Zaamslag is dezer dagen, b(j opgraving van den grond, in een schuurtje het lijk gevonden van een pasgeboren kind. Eene jonge dochter, die hij hare moeder inwoonde, is aangehouden als verdacht van kindermoord. 's GRAVENHAGE 4 Mei. Z. M de koning-groothertog heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd den heer W. K. 11. Zieglaar, alhier. Door 'L. M. is aan den élève-miizikanl 1'. Muller, van het 8'' reg. in fanterie. vergunning verleend tol het dragen van de Duitsche medaille, in gesteld ter herinnering aan den veldtogl tegen Frankrijk in 1870/71. Aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar D. Boes Lutjens. laatstelijk resident van Amboina, en aan den kapitein Ier zee by hel sedentair zee wezen in Nederl. Indie J. P. M. Willinck, laatstelijk directeur van liet marine-etablissement te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, is, op hun verzoek ccnol ontslag verleend uil 's lands dienst. Aan den kapitein-luit. Ier zee jhr. A. C. van Haeften is, op zijn ver zoek. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van president van den raad van lucht voor de koopvaardij te Amsterdam. KSG ELS X IK HINDEN, 3 Mei. De Times heeft een brief opgenomen van den Turkschcn vlootvoogd, llobart-pacha, gelijk men weel een Engelsch zee-ofTicicr, waarin bij Turkije verdedigt en Rusland van onbillijk geweld beschuldigt. Men had aan Turkije den lijd moeten geven om zijne hervormingen in te voeren, llij vertrouwt, dat Polen, Circassiers, Georgiers en Hongaren, gedachtig aan hetgeen zij van Rusland hebben geleden, zicb aan de zijde van Turkije zuilen scharen. Rusland, meent hij, is eigenlijk bevreesd, dat, als Turkije nu wezenlijk hervormingen ging invoerenRusland ook moreel gedwongen zon zijndat voorbeeld Ie volgen. Turkije zal thans wakker voor zijn leven strijden, en zal blijken een zeer harde noot te zijn om te kraken. FHAJtkBUH. Door den heer Kolb-Bernardlid van den senaat, is een brief gezonden aan den minister van justitie, waarin hij de aandacht van den minister vestigt op ern artikel in Rocheforts I.(interne, door hem als godslasterlijk gekenschetst, opmerkende, dat eene regering, welke onmagtig is, of zich onmagtig maakt tegenover dergelijke wandaden, //onvermijdelijk veroordeeld zou zijn om in slijk en bloed te vergaan, onder de blaam en de verachting der gehoonde beschaving." Eene jonge dame uit Orleans. Emilie Despertes. heeft met goed gevolg voor de Parijschc faculteit het candidaats-examcu in de wis- en natuurkunde afgelegd. 91IT8CIILAMD. De ontvangst des keizers te Straatsburg heeft niets te wenschen over gelaten. Slechts w einigen hebben zich van uiterlijk vreugdebetoon ombi nden. Bij de ontvangst des keizers was ook de katholieke geestelijkheid, met den bisschop aan het hoofd, tamelijk vertegenwoordigd. De keizer heelt zich geruimen lijd met den bisschop onderhouden. De keizer bragt een bezoek aan den Dom en hield eene wapenschouwing, waar ij wel 30000 toeschou wers aanwezig waren. De studenten hebben den keizer eene serenade by fakkellicht gebragt. Te Metz zal ongetwijfeld de ontvangst des keizers niet zoo opwekkend zyn. De plaatsvervangende burgemeester had aan den gemeenteraad voor gesteld daartoe 4000 mark beschikbaar te stellen, maar die som is geweigerd en tevens heeft de raad besloten, bij de ontvangst des keizers niet tegenwoordig te zijn, zelfs weigerende den burgemeester te magtigen om namens den raad hel woord te voeren. Uit Wurzburg wordt gemeld, dat gedurende de jongst verloopen we ken de districts militaire regtbank een vrij groot getal ouderofliciereii heeft veroordeeld wegins mishandeling van ouderhoorigen. Onder de gestraften bevindt zich een sergeant van het 2" reg. veld-artillerie, die lot een jaar gevangenisstraf en levens lol degradatie is verwezen. Een officieel Russisch telegram, uit Kischenefl van 28 April, meldt het volgende: Op 26 dezer hebben de troepen van het Alexaudropol-corps, onder generaal MalekofT. eene verkenning gedaan op den weg naar Kars De vijand, zes batailions en een batterij sterk, ontruimde lladshi Vali en trok naar Kars terug. Op 27 April bereikte onze infanterie Kttruk Dura, terwijl de cavalerie Subbotana en lladshi Vali bezette. Hel Rion-corps, ouder den luit.-generaal Oklobia, bezette op 26 April de sterke stelling van Muchaster. Het Turksch vuur was volkomen onschadelijk. Denzelfden dag beschoten drie Turkschc gepantserde schepen den post van St. Nicholaas, maar vertrokken spoedig weder. TURKIJE, Naar men gelooft zon, wat betreft het punt van overgang van het Russische leger over den Donau, daartoe, even als in 1828, het oog geves tigd zijn op Salunowo tcgrnovcr de kleine Russische vesting Isaktscha, dat men nog het meest gunstige punt daartoe acht. liet leger zou dan door de Dobrudscha moeten trekken, werwaarts de Turken in alle haast troepen zenden. Spoedig zullen daar 150,000 man verecnigd zijn om den aanval af te wachten. Te Konslantinopel is een Russisch schip, met zout geladen, opgebragt. liet Bulgaarsche ceutraal-comité te Bucharest heelt eene proclamatie gerigt lot de Bulgaarsche bevolking, waarin zij aangespoord wordt zich voor den opstand gereed te houden, zoodra de Russen den Donau zullen overge trokken zy n. In Syrië en de omliggende landen is, naar men aan de Köln. Zeit. meldt, de gisting onder de Mohamedaansche bevolking zeer groot en mtlden zich duizenden aan om vrijwillig dienst te nemen legen den gehaten vijand. Tot dusver zijn er nog geenc sporen ontdekt dat de Christelijke bevolking gevaar zou loopen. Ook onder de Matiomedaansche bevolking van India neemt de deelneming in het lot der broeders in het geloof in liet Turkschc rijk zigtbaar toe. BUDADESTH, 3 Mei. Volgens de Col. Curr. zal. dadelijk nadat motgen te Weeneu en te Pesth tegelijkertijd en in hoofdzaak gelijkluidend geant woord is op de inlerpellalien over den oorlog tusschen Rusland en Turkije, een verklaring volgen omtrent Oostenrijks neutraliteit. Uit Bucharest verneemt de l'ol. Curr. dat voor Braila slechts één Turk- sche monitor verscheen, die, na slechts tweemaal te hebben gevuurd, dooi de Russische batterijen in brand geschoten en lot terugkeeren gedwongen werd. liet gerucht, dal de Rnmeenschc regering den uitvoer van granen zou verboden hebben, is geheel ongegrond. VERSAILLES. 3 Mei. Silva, afgevaardigde uit Savoye, ondersteunde de interpellatie van LeblondValfons verdedigde de bisschoppen. Jules Simon zeide, dal de regering geen aanval op de katholieke godsdienst, welke zij opregl eerbiedigt, zou gednogen. maar die godsdienst is bij deze zaak niet betrokken; zij geldt slechts cenige katholieke personen. Zoolang de gees telijkheid zich bepaalt tot haar geestelijke functiën, zal de regering haar doen eerbiedigen Maar wanneer zij tracht het burgerlijk gezag te belem meren, dan zal zij vastberaden tegenstand vinden. Jules Simon zetlede onlangs ten opzigte der katholieke comité's genomen maatregelen uiteen, en noemde de verklaringen, vervat in den brief van den bisschop van Nevers en de verzoekschrilten nopens 's pausen gevangenschap, onjuist, overdreven, I bedriegelijk. llij beval den prefect de verspreiding Ie beletten van een stuk, dat beleidigend was voor een naburieen staat. Jules Simon eindigde met te zeggen, dal hij de wetten van het land slipt door allen zou doen in acht nemen. Op voorstel van Gambctta, werd de beraadslaging tot morgen uit gesteld. LONDEN, 3 Mei. De heer O'Clery zeide in het lagerhuis, dat hij, wan neer de resolution van Gladstone aangenomen werden, zal voorstellen de tweede en de derde resolutie, waarin de Sultan wordt gelaakt wegens zijn slechte administratie, ook op den Gzaar toe te passen wegens de marteling, onderdrukking en vervolging van diens onderdanen in Dolen en andere pro-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2