BUITENLAM)SCI1K BKIUGTKN. geraakte .hij in een sloot, waaruit hij na een paar uren levenloos werd op gehaald. he eerste die hel lijk herkende was zijne moeder, die mede van dezelfde bruiloft naar huis ging. De ongelukkige laat eene vrouw met een kind na. Onder Wester-Blokker is Zondag avond een veehandelaar, die per rijtuig met iemand van de veemarkt te Hoorn terugkeerde, ten gevolge van den slechten toestand van den weg, uit het rijtuig geslagen. Hij viel in eene sloot en scheen onmiddellijk geslikt te zijn. Op eene listige wijze werd Vrijdagavond de postmeester te Dieren be stolen. Tijdens deze afwezig was, vervoegde zich te zijnen huize een wel gekleed vreemdeling, die van de meid verlangde mijnheer te spreken. Op de betuiging dat deze niet te huis was, maar zich in het hotel VVesthofl bevond, verzocht hij haar den postmeester te verwittigeu, dat er een oud vriend was, die hem verlangde te spreken. Haar tegenzin hiervoor werd overwonnen door eene fooi. Toen echter de genoemde postmeester te huis kwam was //zjjn oude vriend" verdwenen, de geldkist opengebroken en daaruit eene som van ƒ180 ontvreemd, Te Franeker is in den ouderdom van bijna 91 jaren overleden de heer dr. Jelle Banga. Gedurende bijna 70 jaren oefende hij de geneeskunst uit; nog geen veertien dagen vóór zijn dood schreef hij een recept. Tot in het laatst zijns levens wijdde hij dagelijks eenige uren aan de studie; nog vóór weinige jaren verscheen van zijn hand een werk over de geschiedenis der geneeskunst. Voor de armen en minvermogenden was hij een weldoener. Bij een suppletoir begrootingsonlwcrp op hoofdstuk VIII wordt eene verhooging aangevraagd van 700.000, ten einde daaruit de kosten te bestrijden eener levering van 50 stalen kanonnen van 12 cN. L. met affuiten en verdere benoodigdheden, noodig voor de werken der reeds bestaande sterkten in de nieuwe Hollandsche waterlinie. De aanvraag wordt gedaan om in Augustus eene overeenkomst met den heer Krnpp te kunnen vernieuwen en de min. vindt er alle vrijheid toe, omdat het aan- schaflcn van dit artillerie-materieel volstrekt niet prejudicieert ter» opzigte van beslissingen, waartoe de kennisneming der door den min. toegezegde, maar wegens haren omvang nog niet voltooide bescheiden (een algemeen overzigt der kosten voor de voltooijing van hel vestingsstelsel, een volledige bewapeningsslaal voor 's lands vestingwerken en een; dislocatieplan) zou kunnen voeren. Het wets-onlwerp tot wijziging van de artt. 8, 301, 477, 505, 567 en 738 van het Wctb van Burg. Regtsv. strekt om in de bij genoemde arti kelen bedoelde gevallen de provincie te vervangen door het gebied van het gereglshol en zulks omdat de ressorten der regtbanken door de aanne ming der regtcrlijke wetten niet langer beperkt zijn binnen de provinciale grenzen. 's GRAVENHAGE 1 Mei. Door Z. M. is aan F. Smidt, schipper te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens redding van drenkelingen aldaar, toe gekend de bronzen medaille ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Gilse en Rijen is benoemd de heer IV.) J. lloevenaars. Tot rijks-ontvanger te Delfzijl is benoemd de heer D. Winkler, thans te Lemmer. -- Tot officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagt is benoemd de heer B H. L. van Olst. De heer B. Gamier is toegelaten als consul van Frankrijk te Batavia eu de heer W. J. Kraemer, als vice-consul van Brazilië te Rotterdam. Aan n;ej. F. V. Uirkman, geb. te Si. Peters Walworth (Engeland), is vergunning verleend hier te lande lager onderwijs te seven. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde de benoeming van vijf leden der commissie van enquête omtrent de besmette lijke longziekte ouder het rundvee. Tot leden dier commissie werden ach tervolgens benoemd de hh. de Jong, Wijbenga, Schepel, Begram en de Jonge. Door de commissie voor de verzoekschriften werd bij monde van den heer de Jong ra| por, uitgebragt over eenige in hare handen gestelde adressen, waaronder 1 van Thomson en 1800 r. k. ingezetenen te Rotterdam naar ainleiding van het wels-ontwerp lot herziening van de wet op hel lager enderwijs, houdende bedenkingen tegen de instandhouding der openbare school, welke h. i. een kweekplaats is van onverdraagzaamheid. Dit adres werd op voorstel der commissie ter griffie gedeponeerd. Vervolgens bragl de commissie verslag uit over het adres van Kommandeur en andere ingezetenen van Wognum omtrent hetzelfde onderwerp, maar waarbij adressanten de nota van den heer van den Berch van Heemstede, hij het verslag der kamer over hel ontwerp gevoegd, bestrijden, de beginselen van die nota kenschet sen als zullende leiden lot het zaaijen van twist en tweedragl en de open bare school ook tegenover eerstgenoemde adressanten verdedigen. Op voor stel der commissie werd besloten ook dit adres ter griffie te doen depone ren. E<n voorstel van den heer Wintgens, om het adres in zijn geheel in liet Bijblad te doen drukkenwerd met 28 tegen 18 stemmen verworpen. BELCIE, Omtrent den reeds vermelden branddie Zaturdag te Brussel plaats had, meldt men nader hel volgende: Zaturdag avond heeft op den hoek van de Place des Martyrs en de Rite des Feuillets een brand gewoed in een bovenwoning, waarbij een jongeling en twee meisjes zijn omgekomen. Eerst na het bltisschcn van het vuur, dal in een uur tijds geschiedde, vond men de nagenoeg verkoolde lijken. In een kamertje waar Elise en Hélène Stoebisch, oud 17 cn 15 jaren, met de dienstbode Adèle Douche sliepen, ontstond de brand, die door ilélène werd ontdekt. Verschrikt vloog zij uit bed naar hel dak van het naastbijgelegen huis, dat gemakkelijk was te bereiken en werd van daar later gered. Elise en de dienstbode werden in de vlammen verteerd, evenals Rudolphe Stoebisch, die in een ander kamertje verblijf had gehouden. De moeder van Elise en Rudolphe, die op een ver dieping lager sliep, vlugtte uit het brandende huis. Haar man was afwezig. De trap, leidende naar het kamertje waar het onheil voorviel, bleef ongedeerd, zoodal men mag aannemen, dat redding mogelijk ware geweest, wanneer men de wetenschap hadde gehad, dat zich in het huis personen bevonden. LONDEN 29 April. In het hoogerhuis heelt het rapport van de commissie betreffende spoor wegongelukken aanleiding gegeven tol een debat, waarin van de eene zijde bew eerd werddat de slaat zich in geen geval met de details van de re geling der spoorwegen moet gaan bemoeijen en geene maatregelen moet nemenwaardoor in het minst de verantwoordelijkheid der spoorweg maatschappijen werd overgebragl op den slaat; van den anderen kant, dat de staat moet zorgen, dat de spoorwegambtenaren niet te zeer overladen worden uiet weik en dat de verbeteringen, die door de deskundigen alge meen voor noodig en deugdelijk worden verklaard, ook werkelijk door de spoorweg maatschappijen w orden ingevoerd. Lord Beaconsfleld, erkennende dal deze quaestie voor Engeland misschien de gewigtigste quaestie van bin- nenlandsche zaken is, en dat de wetgeving op dit punt nog Ie wenschen overlaat, vertrouwde, dat men, de tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, aan de regering wel den tijd zou willen laten om deze qnaestie rijpelijk te overwegen. De Economist vestigt de aandacht op de bijna voorbeeldeloozc rijzing der (arvveprijzenwelke tegelijkertijd heeft plaats gehad. Sedert de koren- wetten in Engeland zijn ingetrokken eu graan onbelast is, heeft zulk een snelle rijzing in Engeland niet plaats gehad. In 1853, by het uitbreken van den Krim-oorlog, rees de tarwe van 43 sh. 3 pence op 4 Junij lot 53 sh. 9 pence op 6 Augustus, dal is 25 pCt. in twee maanden. Hel mis lukken van een groot deel van den oogst in Europa werkte zeer tol deze rijzing mede. Dezen keer heeft de rijzing veel sneller plaats gegrepen cn enkel wegens de oorlogsberigten. FRAÜkR H. De vroeger vermelde circulaire door den minister van binnenl. zaken aan de prefecten verzonden, in zake het opwekken van agitatie voor den H. Stoel, was van den volgenden inhoud: Naar ik te weten ben gekomen worden in sommige departementen gedrukte protesten verspreid tegen een bij de Italiaansclie kamers ingediend wels-ontwerp op de misbruiken der geestelijkheid in de uiloefening van haar ambt, en tracht men handtceke- ningen onder die prolesten te verkrijgen. Hel regtmatig regt van petitie kan de verspreiding dier geschriften, welke beleedigendc termen bevatten voor een naburig en bevriend land, niet ten goede komen, en hel gouver nement mag niet toelaten, dat do burgers op die wijs openlijk opgehitst worden om zich te mengen in de aangelegenheden van een vreemd land. Ik verzoek u derhalve onverwijld maatregelen te nemen, om liet colporteren dier geschriften te keer te gaan. De minister van justitie heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarbij de prclecten en de procureurs-generaal worden uitgenoodigdhem kennis te geven van die dagbladartikelen waarin vreemde regeringen worden aange vallen, en tevens de uilgaaf te verbieden van teekeningen en prenten, welke voor vreemde souvereiiien of mogendheden beleedigend zijn. Het Joum. off. bevat een besluit, waarbij eene commissie benoemd wordtdie de regering van raad zal dienen omtrent de maatregelen die geschikt geacht worden om den vrede in het hervormd kerkgenootschap te herstellen en omtrent de toepassing der organieke artikelen aangaande de hervormde ceredienst. Dit besluit wordt voorafgegaan door een considerans, waarin ge zegd wordt, dat de vrede in de hervormde kerk in Frankrijk ernstig ver stoord is. Sedert langen tijd staan twee partijen vinnig tegen elkander over, en de twisten dreigen van dag lot dag nog ernstiger te worden. De regering heeft in 1872 eene algemeene synode bijeengeroepen met hel doêl om aan de oneenigheden een einde te maken; maar dit doel is niet bereikt. De strijd is, integendeel, sedert nog heviger geworden. Vele consistoriên hebben geweigerd liet dogmatisch karakter der synode te erkennen en zich aan hare besluiten te onderwerpen. Ten vorigen jare is eene poging gedaan om de beide partijen tot elkaar te brengen, doch het was alweer te ver geefs. Zulk een bclreurciiswaardigen toestand mag de regering niet einde loos laten voortduren Moet de staat aan den eeuen kant zich stipt houden buiten de quaesties van godsdienst of dogma, die in den boezem van een kerkgenootschap kunnen verrijzen, van de andere zijde moet hij zorgen dat de wet onpariijdig worde toegepast. Tot voorzitter der commissie is be noemd de heer Dufaure. De Parijsche bladen bevatten eene officiële mededeeling van het Turk- sche gezantschap te Parijs, waarin ten stelligste wordt tegengesproken, dat de Porte ecu kommandement aan den ex-maarschalk Bazaine heeft aan geboden. De Patrie berigt, dat de voorzitter van den Parijschcn gemeenteraad van den lord-mayor per telegraaf een uitnoodising heeft ontvangen, om met de raadsleden deel te nemen aan een gastmaal te hunner eere, dat a. s. Woensdag op Mansion-house zal gegeven worden. De uitnoodiging is aan genomen. BlIITSCHLAMO, Naar de Köln. Zeil. mededeelt, heeft prins Gortschakoff tegen een anderen hooggeplaatsten Rus zich in dezer voege uitgelaten: //Wij zijn ze ker, dal Europa zich in niets menigen zal, onverschillig welke overwinnin gen wij zullen bevechten; want de Russische regering heeft zoo formeel mogeljjk verzekerd, dat zy geene veroveringen begeert. Wjj hebben aan de Porte met Europa's stilzwijgende goedkeuring den oorlog verklaard,- want de Etiropesche kabinetten kenden mijne circulaire en het manifest van

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2