LEI DSC IIE COURANT. V. 101. 1877, MAANDAG 30 APRIL. ST ADS-BER1CHT EN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expedüiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Advertentién is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. ra. p raisai.'wru'WGJssi' B(| deze Courant behoort een Bijvoegsel. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 3 Mei a. s. LEIDEN, 28 April. De commissaris des konings in Zuidholland heeft bepaald dat het on derzoek van de verlofgangers der mililie te land door den militie-commissaris dit jaar zal plaats hebben: te 'sGravenhage, op 5, 6 en 7 Junij, te Delft op 11 Junij, te Rotterdam op 67 en 8 Junij, te Schiedam op 11 Junij, te Leiden op 1 en 2 Junij, te Gouda op 13 en 14 Junij en te Dordrecht op 4 Junij. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 62 tot 73 volwassen personen en 12 tot 19 kinderen. Bij de voortzetting van de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn voor de acte in de Hoogduitsche taal gisteren 6 candidate» ge ëxamineerd. 2 werden afgewezen en 4 toegelaten, zijnde mejj. S. H. W. van Goor den Oosterlingh. uit Leiden, E. J. Kievits, uit Leiden, L. J. C. Kuyl, uit Leiderdorp, en M. A. Zeeman, uit Hellevoetsluis. Volgens bij de regering ingekomen ambtsberigt zal te Rovigo (Italië) op 27 September 1877 eene tentoonstelling van landbouw en nijverheid ge opend, en, behoudens nadere bepaling van het uitvoerend comité, op 11 October 1877 gesloten worden. Aan die tentoonstelling is verbonden een bijzondere ook voor buitenlanders opengestelde wedstrijd betreffende kunst matige drooglegging van gronden. Ofschoon de tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt reeds meer dan een week geopend is, zoo komen er, meldt het Hbl., toch nog voort durend nieuwe zaken bij. Vooral zijn in de zalen, waar de producten uit het plantenrijk tentoongesteld zijnverschillende nieuwe inzendingen bijge komen. Zoo is o. a. de fraaije afdeeling katoen 'vermeerderd met eene be langrijke inzending uit Italië, beslaande in verschillende katoensoorten, al daar gekweekt uit katoenzaad, afkomstig uil Noord-Amcrika, Egypte, enz. Ook in de andere zaal, waar de kina, vetten en oliën geplaatst zijn, is het aantal uitstallingen nog belangrijk toegenomen. Wij hebben verder nog te noemen een inzending van den Nederlandschen consul in Smyrna, bestaande in eene volledige verzameling van de voornaamste handelsartikelen van plant- aardigen oorsprong uit Klein-Azië, die voor velen zeker niet van belang ontbloot is. Te Maassluis en Zierikzee zijn in de eerste helft dezer maand valsche rijksdaalders met de beeldtenis van koning Willem III en de jaartallen 1858 en 1870 in beslag genomen, terwijl te Wageningen en Rotterdam valsche 25 centsstukken zijn uitgegeven. Te Amsterdam is gisteren een ijzeren plaat in den vuurgang van een der stoomketels in de suikerraffinaderij van den hh. Beuker en Hulshoff,op de Lauriergracht, bezweken. Mei groote kracht spoot het kokende water den ketel uit, tot op een afstand van 8 a 9 meter. De werklieden, die in de onmiddellijke nabijheid slonden en eenigen die op verderen afstand waren, bekwamen brandwonden, zoodat 4 hunner naar het gasthuis werden vervoerd. Te Amsterdam is gisteren nacht weder inbraak gepleegd in het kan toor van een handelaar in teer in de Nieuwe Teertuinen. Terwijl de dieven hunne krachten op de brandkast beproefden, werden zij overvallen dooi den knecht van het kantoor, die toevallig aldaar omstreeks half vijf kwam. De dieven wierpen hem op den grond en kozen het hazenpad. Uit 's Heerenberg meldt men dat aldaar twee Duitschers in hechtenis zijn goiomen, die in een paar winkels een munlbillet van ƒ10 in betaling .wilden gevenwaarvan de echtheid betwijleld werd. Bij onderzoek bevond men, dat zjj nog 287 stuks valsche munlbilletlen van gelijk bedrag bij zich hadden. Op de Donderdag te Schijndel gehouden jaarmarkt zijn 2 koeijen be zweken. De oorzaak van hunnen dood was het overtollige drinken van water, waartoe men die dieren gedwongen had door ze groote hoeveelheden zout te doen inzwelgen; een en ander met het doel hun eene bedriegeljjke zwaarte en een gunstig uiterlijk te geven. Te Swalmen, in Limburg, is dezer dagen een vermomd manspersoon eene woning binnengedrongenterwijl de vrouw des huizes zich alleen bevond. De vrouw viel in zwijm, en de dief, na de deur gesloten te hebben nam uit eene kist ƒ800 mede. De Tijd meldt: Den 21,t"1 11., des morgens te 7 uur, is te Cannes (Alpes maritimes de France), na een doodstrijd van 12 uren, overleden jhr. dr. F. A. Hartsen, die, voor eenige jaren tot de katholieke kerk overgegaan, door schriften en openbare daden, vele weldenkende harten bedroefd had. Niet alleen door een veeljarig lijden, maar ook door eene vrijwillige en diepgevoelde verzoening met de katholieke kerk, een persoonlijk formu leren der afzweringsakte van de broederschap der vrijmetselaars en het met de grootste vurigheid ontvangen der laatste hh. sacramenten, bij den uilge- druktcn wensch, om al zijne schriften vernietigd te zien, die bevonden mogtcn worden eenigermate met de godsdienst- en zedeleer der H. aposto lische kerk te strijden, heeft deze begaalde man, naar men mag vertrouwen, in vele opzigten geboet en voldaan voor de door hem gegeven ergernis. De heldhaftige deugd der geestrijke en zeer vrome Engelsche vrouw, met wie hij door de banden des huwelijks vereenigd was (bekeerde dochter van een deken der Engelsche staatskerk), schijnt het werktuig in de handen der Voorzienigheid te zijn geweest, om tot deze gelukkige uitkomst te geraken. 'sGRAVENHAGE, 28 April. Door Z. M. is benoemd tot consul der Nederlanden te Lissabon, bniten bezwaar van 'srijks schatkist, de heer J. J. R. Muurling, tot dusver vice- consul der Nederlanden aldaar. De kapitein W. Schuurman, van het corps ingenieurs, mineurs ensap- peurs, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De officieren van administratie 3e kl. bij de zeemagt J. L. Kroeze, H. C. D. van de Ven, J. A. Torré, J. H. de Sauvage en W. D. J. Bezemer zijnop hun verzoekeervol uit de zeedienst ontslagen en benoemd tot 2tn luit.-kwartiermeester bij het leger in Nederl. Iudië. Aan den O. I. ambtenaar K. L. SchaafT, gewezen burgeropnemer in het gouvernement Celebes en onderhoorigheden, laatstelijk als opzigter toe gevoegd geweest aan den ingenieur Cluysenaer, belast met een onderzoek omtrent den aanleg van spoorwegen op Sumatra, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst; voorts is aan den gepens. en dirigerenden officier van gezondheid 2® kl. van het leger in Nederl. Indië A. H. Thepass, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als officier van gezondheid bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. De luit. ter zee 1® kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van het fregat Evertsen, geplaatst aan boord van het wachtschip le Willemsoord. Te zijner vervanging wordt aan boord van gemeld fregat geplaatst de luit. ter zee 1® kl. J. A. Wil link Ketjen. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De hooge raad zal eerlang eene beslissing moeten geven omtrent eene vordering legen den staat, ingesteld door den curator van den heer mr. J. J. van Angelbeek, tot uitbetaling van een bedrag van 16547.82%, verschul digd krachtens de wet van 28 April 1876. Gelijk bekend is zag de heer van Angelbeek al zijne pogingen in regten gedaan tot vergoeding van z. i. hem aangedaan onregt mislukken, maar werd daartoe van regeringswege, nadat de vertegenwoordiging de wenschelijkheid daarvan had le kennen ge geven, eene voordragt ingediend, strekkende tot verhooging der Indische begrooting van 1876 met 30000. Deze voordragt, den 26en April 1876 wet geworden, was eerder in het nadeel dan in het voordeel van den heer van Angelbeek. Van het oogenblik toch dat de wet in het Staatsblad was verschenenregende het als het ware verzoeken van crediteuren en zag de heer van Angelbeek zich genoodzaakt zich in staat van kennelijk onvermo gen le doen verklaren. De regtbank alhier deed dit bij vonnis van 14 Julij 1876met benoeming van den heer mr. A. J. W. van Roijen tot curator. Een van de eerste werkzaamheden van den curator was, zich bij request lot den minister van koloniën te wenden, met verzoek, uitvoering aan de dotatiewet te geven, gelijk hij die noemde, en tot uitbetaling van het sur plus, dat van de 30000 overbleef, na aftrek van hetgeen waarop by ver- Zie verder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1