BUITËNLAM)SCIIE BKRIGTKN. PI R TELEGRAAF. Tets, secretaris van legatie by liet gezantschap te Berlijn, bevorderd lot raad van legatie. Door Z. M. is de zilveren medaille toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart: J. Janzen, T. van Rossen en J. G. Wie- benga als erkenning voor de diensten door hen aan de wetenschap der zeevaart bewezen door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen. In de zitting van de tweede kamer van heden is met 52 tegen 7 slem- men aangenomen hel ontwerp tot wijziging der wet op de militaire pen sioenen der lamlmagt. Daarbij zijn aangenomen de amendementen van de commissie van rapporteurs tot meerdere verhooging der pensioenen van mi litairen en weduwen, en om de verhooging der Indische toelagen alleen in te voeren voor hen die voorlaan by het Indisch leger gedetacheerd zullen worden. Voor I!. 51. de koningin en in tegenwoordigheid van een 20-tal ge- noodigden hield mevr. Seebach gisteren avond ten paieize de aangekondigde voordrag! over dramatische werken. 11. 51. vereerde, naar men verneemt, de begaafde treurspeelster een prachtig geschenk als aandenken aan haar optreden in dezen kring. Z. K. II. prins Alexander heeft heden een groot diner gegeven, waar aan 11. 51. de koningin en ecnige hooge .staatsambtenaren hebben deel genomen. Den 25'° April jl. overleed alhier in den ouderdom van 67 jaar de heer J. 51. Obreen in leven voorzitter der commissie lot het examineren van zeeofficieren cn adelborsten en directeur van liet depot van kaarten, plans en modellen bij het depart, van marine. De overledene was ridder der orde van den Nederl. Leeuw en de Eikenkroon en versierd met het Metalen Kruis voor het bijwonen van den licndaagschen veldtogl in België. De heer Obreen wijdde zijn gchecle leven aan de wetenschap, muntte uit door groote bekwaamheid en degelijkheid. In den volstcn zin des woords was hij een braaf en eerlyk man en trouw dienaar van den staal. Gisteren werd de jaarlijksche algemeenc vergadering van aandeelhouders van het kon. botanisch genootschap alhier gehouden. Uit het door den voorzitter namens het bestuur uitgebragt verslag over den toestand der instelling, bleek dat de inrigting in een staat van vooruitgang verkeert, zoo wat het getal leden cn bezoekers, als het aantal dieren en de uitbrei ding der verzamelingen betreft. Na de uitloting van drie obligatiën, elk van ƒ1000, in de geldlecning. primitief groot ƒ100,000, kwam in bespre king de sluiting eener geldlecning van ƒ20000, tot hel bouwen cener nieuwe vogelgah rij met museumzaal en aquarium. Vermits om dat doel te bereiken de voorhanden middelen, geraamd op ƒ10000, te kort scholen, stelde het bestuur eene ge dleening van 20000 voor tegen 5 pCt.al te lossen in 10 jaren, dus ƒ2000 'sjaars. Dit voorstel werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. GNG ELAKD. LONDEN 26 April. De Russische manifesten hebben hier te lande, zooals te begrijpen is, geen gtinstigen indruk gemaakt. Daily News gelooft, dat de drijfveeren van Rusland van gemengden aard zijnmaar dat de gedragslijn der Engel- sche regering allezins geschikt is geweest om de minder edele drijfveeren van Rusland op den voorgrond te doen treden. Nu Rusland alleen handelt, zal het handelen in zijn eigen belang. Dat blad stelt ook de vraag of het ministerie Engeland ook buiten dezen oorlog zal weten te houden en hoopt dat de oppositie, schoon ver in de minderheid in het parlement, de natie op dat punt zoo wakker maken zal, dat de regeringspartij in het parle ment door de publieke opinie in ontzag wordt gehouden. Volgens dat blad heeft Engelands ongelukkige en onmannelijke staatkunde van nitvlugten cn protocollen niet heL minst aanleiding gegeven tot het uit barsten van den oorlog. Volgens de Globe zal van wegc de regering een onderzoek worden ingesteld naar het misbruik, dat tegenwoordig door visschersgemaakt wordt van dynamiet. Vooral langs de kusten van Cornwall en Wallis, waar de visschers het omgaan met dynamiet geleerd hebben van de mijnwerkers, laat men eenvoudig eene met deze ontplofbare stof gevulde patroon ont branden te midden cener vischschool. Duizenden visschen worden op die wijze gedood of lijdelijk door den schok verdoofd en dan zonder moeite opgeschept. Deze vangst met torpedo's behoort door de wet verboden en tegengegaan Ie worden, wijl zij de visschen ten dcele uitroeit, ten deele verjaagt, en dus de visschcrij spoedig ten gronde rigten zou. Aan Daily News werd uit Madeira het volgende gemeld. Berigten uit Pretoria, loopendc tot 28 Maart, melden dat Secocoeni hel vredestractaat verbroken heeft door te vuren op personen die het land kwamen opnemen. President Burgers heeft eene krachtige proclamatie openbaar gemaakt, waarin hij verklaart dat weigering om belasting te betalen rebellie, en aansporen tot dergelijke weigering landverraad is. Inmiddels handelt sir Shepstone met vastberadenheid en behoedzaamheid. Het 13,le reg. is te Newcastle, doch zal hel Transvaalsche grondgebied niet binnentrekken dan in geval van nood. ritANHRM k. De rede van den veldmaarschalk von 51oltkc in den rijksdag te Berlijn wordt in de Fransche bladen besproken, liet Journ. des Déb. ziel in die rede niets bijzonders; het hoog opgeven van de slagvaardigheid van het Fransche leger is, volgens dat blad, een gewoon middel om, door hel stellen van een schrikbeeld, hooge uilgaven voor militaire zaken van de vertegen woordiging af Ie dwingen. Zulke middelen worden niet alleen in Dniisch- landmaar ook wel in Engeland beproefd, alwaar men in een zoodanig geval de voortreffelijkheid der Fransche vloot hoog verheit. Wij kunnen zegt het blad, verder den lof. dien Moltke ons wegens onze militaire orga nisatie geelt, niet onvoorwaardelijk aannemen. De hemel gave, dat ons leger nu reeds de sterkte had, die hij het toeschrijft. Wij van onzen kant verzoeken onze militairen en onze kamers zich niet in slaap te laten wiegen door al te vlejjende voorspiegelingen. Onze militairen moeien nog veel werken, alvorens de achting te kunnen verdienen, die de officiële Uuilsche sprekers hun bewijzen, en onze kamers zullen begrijpen, hoe noodzakelijk eene verstandige, gematigde, waakzame staatkunde is in hel tijdperk van onrust en gevaren, dat Europa thans tegemoet gaat. Moltke heelt verklaard, dat Frankrijk niet lang de lasten, die verbonden zijn aan het op de been houden van een zoo groot leger, zou kunnen dragen, en dat het ontegen zeggelijk oorlogzuchtige plannen koestert, llij vergist zich. Waren wij vroeger rijk genoeg, om onzen roem te betalen, wij zijn hel thans nog genoeg om onze ongelukken te betalen. Drukt het militair systeem in Duitschland geldelijk niet even zwaar, ja zwaarder nog op de bevolking dan in Frankrijk? En toch hoort Duitschland van ons niet het verwijt, dat het zich lol den oorlog gereed maakt. Volgens tJavas heeft de keizer van Duitschland den markies d'Abzac, door den president der republiek onlangs afgezonden om Z. M. met zijnen tachtigsten verjaardag geluk tc wenschen, het grootkruis der orde van de Kroon geschonken. 1» U 1 T 13 L A 3 53. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de begrootingen in den rijksdag heeft de heer Lasker te kennen gegeven dat alle partijen het vol ste vertrouwen hebben in de politiek van den rijks-kanselier. Zoowel de redevoering van graaf von Moltke als de taal door prins Bismarck gevoerd, waren naar zijne meening bij uitstek vredelievend en geruststellend geweest. Graal von Moltke dankte den heer Lasker ,voor de verklaring, die hij aan zijne redevoering gegeven had; hij had dat beter gedaan dan de graaf het zeil misschien had kunnen doen. Toen hij gezegd haddat aanmerkelijke aldcelingeii van het Fransche leger zeer digt bij de Duilsche grenzen ston den, had hij er moeten bijvoegen, dat integendeel de Duitsche regimenten gelijkmatig door het gansche rijk verdeeld zijn; hij had dus willen zeggen, dat vroeger of later ook in Duitschland eene andere verdeeling uoodig zal zijn, zonder Ie bedoelen, dat die itiaatregel een offensief karakter zou dra gen. In den aanvang zijner rede had hij ook doen uitkomen, dat, naar zijr.e opvatting, de Duitsche politiek noodzakelijk vredelievend moet zijn, zonder dal daardoor alle vrijheid van handelen op militair gebied werd uitgesloten. - Te Hamburg zal eerstdaags eene tentoonstelling van Duitsche steen kolen plaats vinden, die in 150 a 200 soorten uil bijna alle Duilsche mijnen vertegenwoordigd zullen zijn. - Volgens berigt uit 5Ioskou heeft hel stedelijk bestuur aldaar na de openbaarmaking van het oorlogs-manifcsl een millioen roebels voor de ver pleging van gewonden en 1000 bedden ter beschikking gesteld. Eene com missie is benoemd om een adres aan den keizer te ontwerpen. In alle kerken zijn buitengewone godsdienstoefeningen gehouden. TURKIJE In de nota aan de mogendheden wordt er door de Porie op gewezen, dat Rusland Rumenië binnentrok en in Azië de vijandelijkheden opende zonder eenige oorlogsverklaring, wat volkomen in strijd is met de heer- schende gebruiken. Zij teekenl protest aan tegen Ruslands opireden, om- dal het geen beroep deed op de bemiddeling, waaromtrent in het tractaat van Parijs bindende bepalingen gemaakt zijn, cn trekt een parallel lussclteii Ruslands minachting der tractaten eu der internationale wetten en hel be roep van Turkije op de bemiddeling der mogendheden. Zjj hoopt ten slotte dat Europa dit alles in aanmerking nemen zal om te bepalen op wie de verantwoordelijkheid rust. Bij de opening der kamer te Bucharest is eene boodschap van den vorst ingekomen, waarin het volgende voorkomt: Onze pogingen bij de Porte cn de mogendheden aangewend om de erkenning van onze onzijdig heid te verkrijgen, zijn zonder gevolg gebleven. Rumenië, aan zich zelf overgelaten, moet op zich zelf rekenen en moet ten koste van alle opof feringen verhinderen dal Rumenië het tooneel van den oorlog worde Geene enkele der waarborgende mogendheden protesteerde legen hel binnenrukken der Russen. De keizer verklaarde dat hij, geen inbreuk wilde maken op onze regten en ten bewijze daarvan zal Bucharest niet bezet wordenin afwachting van de beslissing van de kamer, nam de regering tegenover het Russische leger eene afwachtende houding aan en zij zal daarin volhar den. De boodschap noodigt verder de pariyen uit eensgezind te zijn en zegt dat de vorst, zoo het noodzakelijk is, bereid is Ie strijden voor de on schendbaarheid van het grondgebied. BUCHAREST, 26 April. De vijanden zijn nog niet handgemeen geraakt. Men schat het aantal der Russische troependie te Barbosch worden ver- eenigd, op 80000. Er zijn nog geen troepen te Seretli over den Donati ge trokken. De Russen schijnen hel gemunt te hebben op de Dobrudschawaar de Turken te zwak zouden zijn om met gunstig gevolg tegenstand te bieden. LONDEN, 26 April. Lagerhuis. Bourke antwoordde den heer Collins, dat geen der oorlogvoerende mogendheden het voornemen had Ie kennen gegeven lot een blokkade. Eïertou zeide op een vraag van Cartwright dal de admiraliteit Hobarl-pacha waarschuwde, dat hij zou ophouden En- gelscli officier te zijn, indien hij aan de vijandelijkheden deelnam. Bourke deelde mede dat lord Loflus Petersburg niet verlaten heeft en dal Schuwa- lofï waarschijnlijk voor korten lijd verlof zal nemen. RAGUSA, 26 April. Prins Nikila heeft eene nota gezonden aan de mo gendheden, waarin hij Turkije verwijt dat het de onderhandelingen heeft afgebroken wegens de voorwaarde dat de terugkeer der Herzegowiners naar

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2