LEIDSCHE COURANT. 1877. V. 90. Z\TURUA(i 28 APRIL BI l\l\ ENLA N DSC HE BERIG T EN. De Courant verschijnt dagelijhs, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditickoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 2526 der Handelingen van den Gemeenteraad (Ingekomen stukken.) LEIDEN. 27 April. De minister van marine heeft Ier kennis gebragt1". Van artsen en geneeskundigen, hetzij gehuwd of ongehuwd, die volgens art. 2 der wet van 1 Junij 1865 bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haren ge- heclen omvang, in het geheele rijk, dial er gelegenheid bestaat om bij de zcemagl in dienst te treden als oflicier van gezondheid der 1" klasse, voor den tijd van vier jaren, onder genot eener premie van zesduizend gulden (ƒ6000), mits niet onder dan 40 jaren. Zij, die geneigd moglen zijn, op de voormelde voorwaarden bij de marine in dienst te treden, moeten zich bij gezegeld adres tot het dep. van marine wenden. 2°. Van belangheb benden dat aan de hoogescholen acht studenten, die minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch propaedeutisch examenkunnen worden toegelaten om hunne studiën in de medicjjnen aan de hoogescholen voort te zetten, op de voorwaarden bedoeld in de kon. besluiten van 17 Mei 1872 en 6 Oct. 1872. ten einde, na het examen als arts te hebben af gelegd, lol officier van gezondheid 2' kl. bij de Nederl. zeemagl Ie worden aangesteld. Zij, die daartoe in aanmerking wenschcn te komen, dienen een gezegeld request in aan het dep. van marine. Op de internationale tninbouw-tentoonstelling te Amsterdam zijn o. a. nog bekrooningen ten deel gevallen: In de 3* aldeeling, planten uit den vollen grond, aan Ph. Fr. vonSiebold, te Leiden, 2 zilv. mcd., 2 groote bronz. med. en 1 bronz. med.; aan J. van Leeuwen, te Leiden, 1 groote bronz. med. en 1 getuigschrift; aan D. van den Hoef, te Oegstgeest1 groote bronz. med.; aan H. Paardenkooper. te Noordwijk, 1 groote zilv. med. en 1 bronz. med.; aan R. Grocnevelden Zn. te Noordwijk, 1 groote zilv. med.; aan M. van Alkemade, te Noordwijk. 1 getuigschrift. In de 5e afdeeling, vruchten, groenten, zaden, aan P. Groeneveld en Zn te Noordwijk1 groote bronz. med. en 1 bronz. med. In de 8e afdeeling, tuinbouw-wetenschap en onderwjjs, aan dr. W. F. R. Suringar, te Leiden, 1 zilv. med. Rij de voortzetting van het acte examen voor het lager onderwijs te 's llage zijn voor de acte in het teekenen 4 candidatcn geëxamineerd. Toe gelaten werd de heer I. A. van der Wulp, uil Rotterdam. Voor de acte als hoofdonderwijzeres deden 12 candidaten examen. Er werden 7 toege laten, te weten: mejj. 1. C. H. Bisschop en C. E. G. van Dohben, uit Lei den, J. P. van Driel, uil Gorinchem, G. L. M. Duuring, uit 'silage; 1. W. Koorevaar, uit Gouda; A. G. Kosters en 11. C. van Veen, uit Delft. Te Rotterdam is in 71-jarigcn ouderdom overleden de heer dr. A. de Jager, die zich als kundig en degelijk taalgeleerde een zoo gunstigen naam heeft verworven. De N. B. C.: zegt omtrent hem: Vele jaren stond de Jager aan bet hoofd eener school voor lager onderwijs hier ter stede, tot dat hij bij de organisatie van het middelbaar onderwijs tot leeraar aan de hoogere burgerschool werd benoemd. Minder echter als docent dan als man van studie heeft de Jager uitgemunt. Zeer talrijk zijn de geschriften van zijne hand, die getuigen van zijne zeldzame kennis onzer taal- en letter kunde en van zijn stalen vlijt als taalvorscher. De Leidsche hoogeschool heeft geloond zijne groote verdiensten jegens de vaderlandsche taal te waar deren door hem het doctoraat in de letteren honoris causa toe te kennen. Zijn dood is een verlies voor de wetenschap en zal in onze geletterde we reld diep worden betreurd. Een adres van ltotterdamsche katholieken aan de tweede kamer tegen de nieuwe schoolwet is Dingsdag II. naar 'sGravenhage verzonden, voorzien van 1881 handieekeningen. -- Te Utrecht is eergisteren de jaarlijksche vergadering gehouden der Ned. herv. predikauten-verceniging, waarbij ruim 120 leden tegenwoordig warenen gisteren hield aldaar de Confessionele vereeniging hare jaarlijk sche bijeenkomst, waartoe 90 leden waren opgekomen. In het U. D. vraagt de heer J. II. van Lennep, te Zeist: Waar moe ten de Nederlanders en afstammelingen van Nederlanders in Smyrna heen, wanneer het daar tot een opstand tegen de Christenen komt De regering heeft ter ongelegener ure de Prinses Harte teruggeroepen en er ligt geen Nederlandsch oorlogschip op de reede, of maar eenigzins in de buurt f Moet hierin niet ten spoedigste worden voorzien Morgend ochtend zal van het koloniaal werfdepot te Hardewijk over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwe Diep vertrekken het detachement suppletietroepcnsterk 150 man, benevens 8 onderofficieren, om dienzelfden dag onmiddellijk te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip Prins van Oranje. Te Amsterdam is gisteren op de Rozengracht eene diaconieschool der Ncd. herv. gemeente, de da Costa-school, in tegenwoordigheid van eene groote schaar van belangstellendenonder wie ook de familiebetrekkingen van da Costa, ingewijd. Naar men verneemt, zal op den 30,t"1 April e. k. worden aangevangen met den bouw van den steiger voor de noordelijke overspanning van 90 M. der spoorwegbrug over den Rijn bij Oosterbeek. Te Harderwijk is aangehouden een stoker bjj den spoorweg, wegens diefstal van flesschen wijn uit eeu manddie in de goederenloods van het station stond. Te Aardenburg werd onlangs eene verordening vastgesteldwaarbij zij die zich in staat van kennelijke dronkenschap op straat of op publieke plaatsen vertoonen, met straf worden bedreigd. De eerste, tegen wien des wege proces-verbaal is opgemaakt, is een aldaar gestationeerd maréchaussee. Te Rotterdam is voor het vensterraam van een nieuw gebouwd huis, waarin een winkel in boter, melk en kaas geopend zal worden, een billet geplaatst, hetwelk letterlijk aldus luidt: "Dit buis Wort in ge Rigl, wegns kreps peden sic, lot, behant having over een kom stig Boer De Rjj, Waar een ieder glijk lijding kan ge Bruik ma kenom te kennen bekomen te gende prijs van 8 cent per pint zoete melk on ver valst, zoo van de koeje Room tege De prijs van 26, cent per pint, Boter Naar ge lang der tijt, kaas in zoo Voors, oopping 3 mei, 1877." (N. R. C.) Volgens hel voorloopig verslag heeft het wets-ontwerp nopens het regt van zegel tot uitvoerige beschouwingen in de afdeelingen der tweede kamer aanleiding gegeven. Met de strekking van de voordragt en haar hoofddoel waren verreweg de meeste leden ingenomen, doch velen van hen meenden dat er overwegende bezwaren bestaan tegen een zegelregt geheven volgens het in sommige opzigten te hooge tarief. Men wilde die belastingheffing naar andere beginselen geregeld zien. Handel en nijverheid, reeds door patentbelasting bijdragende, moesten niet verder getrofl'en worden in het inkomen op handel en bedrijf, vooral niet bij gemis eener belasting op het roerend vermogen en op het inkomen uit effecten als anderzins. Wat de wijziging van het tarief der zegelregten betreft, werd algemeen de afschaf fing der opcenten goedgekeurd, evenzoo de afschaffing van het evenredig regt op ondcrhandsche acten van verhuring van onroerende goederen en invoering van een laag vast regt voor quitanliën enz. Zelfs meenden velen dat de regering in dit opzigl nog verder had moeten gaan, doch men be treurde dat de minister niet had kunnen besluiten om b(j deze voordragt het pioportioncel zegelregt op wissels, orderbriefjes en assignatiën door een laag vast regt te vervangen. De weigering van staatshulp in regten voor niet behoorlijk gezegeld handelspapier en quitanliën gaf tot veelvuldige ge- dachtenwisseling aanleiding. Een lid had deswege eene nota ingediend en verschillende leden hadden bezwaar tegen de, huns inziens, ongewettigde inbreuk op het gemeene regt. Vele andere leden keurden de voorgestelde straflen, als het eenig middel om ontduiking tegen te gaan, niet af. Er wordt geene nietigheid der verbindtenis zelve voorgesteldmaar alleen eene bepaling, krachtens welke de staat verbiedt regt te sprekcu op het stukk waarbij de wellen van den staat zijn overtreden. Door den heer Verniers van der Locfï werd in zijne afdeeling eene nota omtrent dit onderwerp overgelegd. De commissie van rapporteurs vestigt de aandacht der regering op deze nota. De vraag schijnt haar toe ernstige overweging te verdienen of niet door het daarin ontwikkelde stelsel van strafbepalingen getrouwe wetsnaleving ware te verzekeren met vermijding der nadeelendie, in sommige gevallen, de volstrekte weigering van staats hulp zal kunnen veroorzaken. 'SGRAVENHAGE, 27 April. Door Z. M. is aan den heer mr. B. O. T. H. Westenberg, Zr. M'. mi nister-resident bij het hof van Italië, de persoonlijke titel van buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister toegekend, en is jhr. mr. D. A. W. van

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1