LEID8CRE CO ER A AT. 1K77. OU. VRIJDAG 27 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.3'6, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de expeditickoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, O Cents. De prijs der Advertentidn is van 14 regels ƒ!.-, iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 29 34 der Handelingen van den Gemeenteraad Ziltingverstag LEIDEN, 26 April. De minister van justitie heeft aan de ambtenaren van liet openbaar ministerie bij de reglscollegiën een circulaire doen verzenden, waarin, met het oog op dc aanstaande in werking treding der regterlijkc wetten, hunne aandacht wordt gevestigd op verschillende daarin opgenomen voorschriften. Bepaaldelijk wenscht de minister door hen zooveel mogelijk bevorderd te zien, dal: 1°. in alle strafzaken, die nog door de te ontbinden reglbanken en kantongeregten in openbare zitting zullen worden behandeld, ook vóór 15 Mei e. k. uitspraak worde gedaan; 2". zoo min mogelijk strafzaken bij de te ontbinden reglbanken en kantongeregten worden aangebragt, wan neer niet tevens het uitzigt bestaat, dal daarin vóór Mei e. k. uitspraak zal kunnen worden gedaan. De verzending der brievenmalen uit Nederland naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, door middel van de uit Southampton en Queens- town vertrekkende Britsche pakketbooten, vindt, te rekenen van 1 Mei aanst.driemaal in plaats van viermaal per week plaats, namelijk: eiken Maandag per trein van 12.45 'savonds, en eiken Woensdag en Vrijdag per trein van 6.30 's avonds van Rotterdam naar Antwerpen. De verzending der brieven en verdere stukken voor Australië en Nieuw-Zeeland langs den weg van Franciscovindt plaats in de brievenmaal van Woensdag den 2Je0 Mei aanstaande. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar cene gewone vergadering houden. Door de staats-commissie voor de geneeskundige examens is het ge tuigschrift voor het l'te gedeelte uitgereikt aan den heer J. Mees ten Oever, med. doctorandus. -- Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 25 April van Napels vertrokken. Met 1 Mei aanst. wordt te Velsen een telegraafkantoor der Amster- damsche kanaal-maatschappij voor bet algemeen verkeer geopend. In eene te Vlaardingen gehouden bijeenkomst van reeders is besloten, evenals andere jaren, eene haringjagerij te houden, waarbij alle reeders zoowel van daar als elders zich hebben aangesloten, met uitzondering van den heer Regtdoorzee te Amsterdam en de 'sOravenhaagsche maatschappij «Regt door zee". Het getal jagers zal bestaan uit 5. Het vertrek der beide eersten is bepaald op 5 Junlj, van de derde op 8 .Itinij en van de beide laatsten op 12 Junij. De zelfvangers mogen den 20s,c° Julij bin nenvallen. Te Hellevoetsltiis heeft een marinierdie aan de marinewerf op post stond, zich moedwillig door de hand geschoten, waarschijnlijk met het doel om door deze verwonding ongeschikt te worden voor de militaire dienst. Den 2'lc° Mei, des namiddags ten 1 ure, zal in Natura Artis Magistra te Amsterdam door Z, K. II. prins Hendrik de plegtigc uitreiking der prij zen plaats hebben, toegekend door de jury der internationale tuinbouw tentoonstelling. Denzelfden dag zullen de leden der jury, het hoofdbestuur en de commissiën der tentoonstelling en velen die onlangs de gasten van den prins waren, in het Parklokaal een feestmaaltijd aanbieden aan den prins, eere-voorzitter der tentoonstelling. Morgen zullen op de tentoonstelling de planten, die veel hebben geleden, door frissche exemplaren worden vervangen. Te Amsterdam werd eenigen tijd geleden in een perceel op den Haar lemmerdijk een meisje van 14 jaren ontdekt in een zeer ellendigen toestand, die volgens de buren hel gevolg kon zijn van mishandeling door de ouders. Het kind werd in het gasthuis opgenomen en is onder de daar ondervonden behandeling van een soort van skelet een flink meisje geworden. Bij een ingesteld gereglelijk onderzoek waren geen voldoende bewijzen gevonden om den vader en de stielmoeder van het kind deswege te doen teregtstaan. Een te Roermond gedaan onderzoek bragt echter in het licht dat in het gehucht Maasniel bij Roermond, een der vroegere woonplaatsen van het echtpaar, mishandelingen hadden plaats gehad, die dc regtbank te Amster dam in raadkamer voldoende aanleiding gaven hen naar de openbare zitting te verwjjzen. Eergisteren stonden zjj aldaar teregt, de vader, een graveur, J. P. K.ter zake van het ranselen van dat kind in het jaar 1874, met een slof van spijkers voorzien, de stielmoeder, ter zake van het aldaar zoo danig met een schoen te hebben geworpen dat het te ondersteboven ge vallen en gekneusd is. In iedere zaak werden, behalve het bewuste meisje, twee getuigen gehoord, buurvrouwen uit vroegere woonplaatsen. Zij ge tuigden van de verregaande verwaarloozing van dat kind, terwijl de eigen kinderen der beklaagde vroeger het zeer goed hadden. O. a. werd medege deeld dat het meisje blaauwc plekken had wegens ontvangen kastijdingen, schier niet te eten kreeg, zoodat zij het meermalen boterhammen hadden gegevenwelke haar door de ouders onder toediening van slagen werden ontnomen, als zij het bemerkten. Reeds op 8-jarigen leeftijd moest het kind, volgens verklaring van een der getuigen, water putten met vrij zware em mers. Later moest het steenkolen kruijen, aardappelen rooijen uit den be vroren grond en dat alles schier naaktalleen voorzien van aan elkander geknoopte lompen. Eenmaal werd bevonden dat het 13 weken achtereen lietzellde hemd had aangehad. De vader erkende het kind met een slof te hebben geslagendoch zonder dat deze met spijkers was voorzien en alleen bij wijze van ligle kastijding. De stiefmoeder ontkende alles. Beiden ver klaarden dat zij het behoeftig hadden gehad en daardoor alleen het kind niet voldoende hadden kunnen voeden. De substituut-officier van justitie mr. II. N. Tcding van Berkhout achtte de feilen voldoende bewezen, en requireerde tegen ieder een veroordeeling lot cellulaire gevangenisstraf van een jaar en een geldboete van 8. Dc uitspraak is bepaald op Dingsdag 1 Mei. Als tegenhanger van de operatie aan den luit. Yerploegh van Hcllou, door prolessor Tilanus verrigt. deelt het Hbl. mede, dat de soldaat J. D. Bleeker, van Amsterdam, in October 1874 te Alchin door een kogel ver wond, na meer dan een jaar in het hospitaal te Batavia behandeld te zijn, en ook hier te lande vruchteloos chirurgische hulp te hebben ingeroepen, door doctor Berns geopereerd werd. De kogel, die in den bovenarm was binnengedrongen, werd uit de zijde van tusschen twee ribben verwijderd. De patiënt, die gedurende meer dan 2 jaren lijdend was geweest, herstelde volkomen en is nu sjouwerman aan het Oosterspoor. Door den gemeenteraad van Kampen is aan het voorloopig bestuur van het 16* Ned. taal- en letterkundig congres, dat in dit jaar aldaar zal wor den gehouden, een subsidie van ƒ2000 toegezegd. Op verzoek van ruim 100 ingezetenen, ten einde terug te komen op het besluit tot afschaffing der kermis, is afwijzend beschikt. De gemeente zal een 4y2 pCt. leening aangaan van ƒ225,000. Te Zwolle heeft zich Maandag II. een persoon ter viering van zijnen 53" verjaardag zoozeer aan sterken drank Ie builen gegaan, dat hij, kort nadat men hem te bed had gelegdis overleden. Te Oosterwolde heeft een zesjarig meisje een manchetknoop, dien zjj spelende in den mond had gesloken, in de luchtpijp gekregen, ten gevolge waarvan hel kind onmiddellijk den geest gaf. FAÜST. In dien Goethe nog leefde en men aan Duitschlands grootsten dichter een raad had mogen geven, zou men zeker niet verkeerd geoordeeld hebben, zoo men hem verzocht had den «Faust" nog eens om te werken, of teil minste te zeggen wat hij met het tweede gedeelte althans bedoelde. Nooit heeft iemand dit begrepen en dikwerf hoort men uit bevoegden mond zeg gen, dat de dichter zelf van zijn chaotische schepping ook niet de strek king zou kunnen duidelijk maken. Geüsurpeerd is dan ook de naam van een werk als dit, waaraan die ge breken kleven en waarvan ieder «gebildele Deutsche" een of meerdere pas sages kent. Men weet, wie bij onze naburen al niet aanspraak maken op den naam van //gebildele Leute" en men verlieze dit niet uit het oog. Een voorbeeld heldere dit op. D. F. Strauss schreef ook voor «gebildele Leute" en verkreeg daardoor eene groote populaire vermaardheid in zaken die niet populair zijn. Het zij verre dat wij deze twee menschen met elkaër vergelijken, en wij matigen ons niet aan den groolsten dichter van deze eeuw een vlek aan te wrijventerwijl wij tevens de zuivere opvat ting van geheele toestanden over hel hoofd zouden zien. Men lette slechts op de bijlende, doch waarachtig ware satire, waarmede dit genie de dik werf zoo ellendige Verlreler (pas op de vertaling) der Wissenschaft geesell. In een academiestad is dan ook eene opvoering van dc «Fausl" op hare

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1