LEIDSCRE COURANT. 1877. •V. 07. W OENSDAG 25 APRlt.. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels ƒ1.-, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 24 April. Bij kon. besluit van 21 April is benoemd tot bewaarder van de hypo theken, kadaster en scheepsbewijzen alhier, de heer A. van Eek, thans te Hoorn. De commissie voor het eind-examen der leerlingen van de hoogcre burgerscholen in Zuidholland, welk examen zal worden gehouden te Dord recht, bestaat uit de volgende hh dr. J. C. van Deventer, directeur der H. B. S. te Dordrecht, voorz.; leden: dr. W. F. Koppeschaar, d'. E. J. G. Everts, leeraren H. B. S. den Haag; C. Schepp, P. L. Cocheretleeraren II. B. S. Rotterdam; C. van Tiel. leeraar II. B. S. Leiden; dr. A. van Oven, II. L. de Vries, leeraren 11. B. S. te Dordrecht; dr. T. Knottenbelt, dr. II. J. Rink, leeraren II. B. S. te Delft; dr. C. A. Scheltema, leeraren H. B. S. te Schiedam; mr. P. A. Tukker, F. A. R. Beekman, leeraren II. B. S. Goriuchem. Op de internationale tentoonstelling te Amsterdam zijn in de afdeeling koude kas- en oranjerie-planten toegekend aan de firma Ph. Fr. von Siebold alhier 3 gouden medailles, 1 groot zilveren en een zilveren medaille, en aan den heer J. D. Speet alhier een zilveren medaille. Bij de voortzetting der acle-examens voor het lager onderwijs te 's llage werden gisteren voor de acte in de gymnastiek geëxamineerd G candi dates 1 werd afgewezen, 5 werden toegelaten, de hh. G. W. C. de Haas, P. J. Jochems, H. R. van Tuil, W. L. Vogelzang en J. E. Wassenaar, allen uit 's Hage. Voor de landbouwkunde werd de eenige candidaat afgewezen. Vier vingen het examen voor teekenen aan om het heden voort te zetten. De uitkomst der laatste suiker-conferentiën in Februarij of Maart jl. tc Parijs gehoudendie het ontwerp hebben geleverd voor een nieuw trac- taatmaken thans het onderwerp uit der overwegingen van de regeringen van Nederland, Frankrijk, België en Groot-Britannie. Hiervan zal het afhan gen of het mogelijk zal zijn eene nieuwe overeenkomst tc sluiten. Voor dit alles is meer tijd gevorderd dan de regering had verwacht en gehoopt, zoo dat het reeds thans onmogelijk is, om, welk ook het lot van de verdere onderhandelingen tusschen de vier stalen moge zijn, verandering te brengen in den toestand der beetwortelsuikerfabrikanlen gedurende het volgend werksaizoenwaarvoor zij nu reeds hunne voorbereidende maatregelen ge nomen hebben of bezig zijn te nemen. De regering heeft zich daarom ge noodzaakt gezien op nieuw een wets-ontwerp in te dienen, om den termijn voor de herziening van den aanslag der beetwortelsuikerfabrikanten niet een jaar en dus tot 31 Julij 1878 te verlengen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat wegens slaking van de dienst der Russische pakkelbootcn tusschen Odessa en Konstanlino- pel, de gelegenheid tot verzending van brieven en verdere stukken voor Konstantinopel over Odessa is opgeheven. Voor de verzending der brieven en verdere stukken voor Konstantinopel, door tusschenkomst van de Duitsche administratie, kan alzoo alleen gebruik worden gemaakt van den weg over Lemberg, Bucharest en Varna of van den weg over Budapest, Basiasch en Varna. Gedep. staten dezer provincie hebben bepaald dat de verkiezing van een lid der staten van de provincie Zuidholland in het hoofdkiesdistrict Gouda, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Drooglever Fortuyn, die in het jaar 1880 als zoodanig zou hebben moeten aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag den 8sle" Mei aanst.en dat de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, zal plaats hebben op Dings dag den 22,le" Mei daaraanvolgende. In eene Zaturdag 11. te Utrecht gehouden algemeene vergadering van het Pensioen-verbond is bjj meerderheid van stemmen aangenomen het be ginsel dat op den staat de verpligling behoort te rusten, om de pensioenen der ambtenaren zuiver uit de schatkist te voldoen. Ingeval de staat deze verpligling zal erkennen, acht het Pensioen-verbond het billijk en wensche- lijk, dat het beslaand algemeen burgerlijk pensioen-fonds als eerste grond slag diene voor een op te rigten pensioenfonds voor weduwen en weczen. Volgens het verslag van de stoomvaart-maatschappij Nederland over 1876 is de vloot van zes schepen meer dan voldoende gebleken voor de ge regelde vierwekelijksche vaart. De reizen waren voorspoedig en bragten de brieven herhaaldelijk sneller over dan de vreemde mailbooten, eens zelfs negen dagen vroeger. In het vorig jaar zijn nog drie extra-reizen volhragt, waartoe de maatschappij in staat was door het bekende huurcontract met de «Java". Er werden 16 uitreizen en 15 thuisreizen gedaanbij de uitrei zen had men 32900 M3 lading (6600 meer dan in 1875), op de terugreizen 16336 last (600 meer dan in 1875). Het aantal passagiers naar Java was 4859 (1080 meer), van Java 2491 (300 meer). Over het geheel was er niet te klagenzoowel uitgaande als inkomende, waren laadruimten meerendeels gevuld. Alleen het aantal passagiers lc kl. was minder talrijk, doch dit is ook bij de andere Indische vervoermiddelen het geval geweest. Een aan zienlijk deel der winsten is echter verloren gegaan door de bekende ramp, die de Prinses dmalia getroffen heeft (April 1876); van de assuradeurs werd de helft verkregen van het bedrag der schade, over welker aanleiding verschil was, het verlies was ruim 127.000. De totale winst, na aftrek van het verlies door de dmalia geleden, was 775.000. De uilgaven waren 595,000; zoodat f 180,000 te vcrdeelen valt; waarvan over 3% millioen aan aandeclen 5 pCt. kan worden uitgekeerd. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning mej. Johanna Verhulstals een bewijs van hooge tevredenheid over haar afgeloopen studiën, benoemd lot hof-pianiste en haar daarbij het onderscheidingsteeken der pensionaires, met diamanten omzet, vereerd. liet stoomschip Madura, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 21 April Point de Galle gepasseerd. De hoogleeraar P. H. Suringar, te Amsterdam, herdacht eergisteren den dag, waarop h(j 40 jaren geleden tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. De ruim twee jaren geleden op zijn verzoek naar het Indisch leger overgeplaatste luitenant Verploegh van Hellow is, na in drie verschillende gevechten tegen de Atchinezen gewond te zijn geworden, een paar weken geleden in het vaderland en bij zijne betrekkingen te Oudewater terugge keerd. De laatste verwonding die hij bekomen heeft was een kogel in de linkerzijde, die, eenigzins afgestuit op een horlogie, daarvan een gedeelte had verbrijzeld. Terwijl men in Indië meende, dat de kogel niet meer in H de wond aanwezig was, was prof. Tilanus te Amsterdam, daarover geraad pleegd, van een ander gevoelen, en de patient besloot zich aan eene operatie door genoemden hoogleeraar Ie onderwerpen. Van achter een der ribben werd toen niet alleen de kogel, ter grootte in middellijn van ongeveer 20 millimeter, maar zijn ook de afgeschoten gedeelten goud van het horlogie H te voorschijn gebragt. De toestand van den patient is na de operatie zeer gunstig. Omtrent den reeds vermelden diefstal in het gebouw der Nederl. bank deelt de duist. Cour. het volgende mede: Een kantoorbediende bevond zich in het gebouw der bank om een bankbillet van f 1000 te wisselen, in100 aan goudgeld en ƒ900 in klein bankpapier. Toen hij 36 bankbilletten van 25 ieder ontvangen en in den buitenzak van zijn jas had gestoken, om aan een ander loket de 10 goudstukken in ontvangst te nemen en daarna de gcheele waarde in den binnenzak van zijn jas te bergen, kwam hij eensklaps tot de onaangename ontdekking, dal de 36 bankbilletten verdwe nen waren. Met die papieren waren waarschijnlijk twee deftige heeren naar het opgegeven signalement Engelschen, verdwenen, die zeker met geen ander doel in het bankgebouw waren gekomen dan om op hunne wijze zaken te doen. Op de spoorwegbrug en gedeeltelijk op den spoorwegdijkbij den Zee- burgerdijk te Amsterdam, heeft gisteren ochtend een niet onbelangrijke bot sing tusschen twee treinen plaats gehad. Het Hbl. meldt daaromtrent: Van den kant der stad kwam de locomotief /.andbouw met een aantal leege zandwagens, achteruitstoomende, zoodal de tender vooruit liep, langs een verkeerd spoor rijdende, voor zoover wij vernamen de schuld van den wis selwachter. Op dat zelfde spoor kwam de locomotief Kunst met flinke kracht aanstoomen. hebbende een aantal geladen zandwagens, op de ge wone wijze vastgemaakt. Te Iaat merkte de machinist van de Landbouw, dat Kunst, die, van Wcesp komende, op het goede spoor was, met volle vaart op hetzelfde spoor zich bevondwaarop zijn trein zich bewoog. Zoo veel mogelijk werd door beide machinisten gestopt, maar de schok was on vermijdelijk. Kunst drong met kracht in den tender van Landbouw en de schok werd tot aan de Muiderpoort gehoord. Van de volle zandwagens werden de beide voorste erg beschadigd. De een is letterlijk boven op den ander gevlogen, en de twee wagens zien er uit als een compacte massa, waaruit men met moeite een tweetal zandwagens zou herkennen. Met de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1