i,i:ii>s(hi: courant. D1NGSDAG 24 APRIL. BINiNENLANDSCHE BER'CTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. /3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels ƒ,1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 April. De minister van binnenl. zaken heeft ter algenieene kennis gebragt, dat. ie beginnen met 1 Mei e. k., aan het ijkkantoor te Amsterdam gele genheid zal beslaan tot het ten ijk aanbieden van 1°. nieuwe weegwerk tuigen; 2". weegwerktuigenwelke herstellingen hebben ondergaan, die onjuiste aanwijzingen ten gevolge kunnen hebben, of schending van slem- pelmerken veroorzaken; 3'. weegwerkluigen, waarvan de ijk door belang hebbenden wordl verlangd; en alsdan voor dat doel geopend zijn de ijkkan- loren ie Rotterdam, Arnhem, Utrecht, Groningen, Breda en Amsterdam. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 40.00, ƒ20.00, ƒ4.00 en ƒ2.00. Op de internationale tentoonstelling te Amsterdam is aan den heer J. van Leeuwen alhier toegekend een eere-diploma in de afdeeling warme en gematigde kasplanten Bij de voortzetting der acte-examens voorliet lager onderwijs te 's tlage hebben Zaturdag voor de akte in de lloogduitsche taal 4 candidaten het examen afgelegd, waarvan 2 met goed gevolg, als: 'H. C. Brouwer, uil Rotterdam, en A. J. Hetlerscheyuit Gorinchem. Voor de acte als hulp onderwijzer waren er 17 candidaten: 11 werden afgewezen, 6 toegelaten: j F. D. A. Antomelti, G. R. Beker, H. Bongaards, P. H. de Haan en J. A. Hannik, allen te Rotterdam; J. IloogerweriT, te Vlaardingen. Op 19 April is, onder leiding van den voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, eene langdurige conferentie met gedelegeer den der verschillende Nederlandsche spoorwegadministratiën gehouden ter vaststelling van de zomerdienst: o. a. zullen over den llollandschen spoorweg expres-treinen rijden, die den afstand lusschen Amsterdam en Rotterdam in 1 40 uur afleggen. De verhuurders van paarden en rijtuigen te Utrecht hebben een adres aan Z. M. ingezonden, houdende verzoek, dat voor hel vervolg bij het ver kenen van transportmiddelen voor marcherende troepen, eene billijker schadeloosstelling worde verleend dan tot dusverre, volgens het tarief, vastgesteld hij kon. besluit van 29 Maart 1807, daar dit besluit vóór tien jaren genomen, bij de thans betaald wordende prijzen voor paarden, hooi en slroo. huur voor weiden en stallen, en hetgeen eene verhooging ople vert van méér dan de helft, niet meer houdbaar is. -- De .lubilé-zaiigers zijn Vrijdag namiddag, per llarwich-boot, uit Rot terdam naar Londen vertrokken. Als herinnering aan Nederland, ontvingen zij voor de bibliotheek en het archief der Fisk-University een prachtig ge bonden exemplaar van Motley's «Rise of the Dutch Republic", een complete collectie van al de berigten en beoordeelingen, over de zangers in de Neder landsche dagbladen geplaatst (met de Engelsche vertaling), en een groote verzameling photographiën van verschillende plaatsen en kleederdragten. Van de door hen verzamelde gelden stonden de zangers, naar de Goessche Cour. verneemt, een deel af voor het asyl Slecnbeek. Zaturdag avond en Zondag avond zijn de zalen en de terreinenook het voorplein, van de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam verlicht. Op het voorplein is eene nieuwe verzameling bloemen tot opluistering aangeko men en een tweede fontein nagenoeg gereed. In den avond van 20 April wordt een concert gegeven door de grenadiers en jagers. -- In het gehouw der Nederlandsche bank zijn aan een lieer zes cn der- lig bankbilletten van ƒ25 ontrold. Aan een huis op de Keizersgracht te Amsterdam werd Vrijdag avond een pakje algegeven. Bij onderzoek bleek het pakje te bevatten een fer- men jongen. Te Wageningen zijn in eene week tijds in hetzelfde huis twee pogin gen beproeld tot brandstichting; o. a. werden in een ledikant dooikolen en lucifers gevonden. Eene dienstbode wordt van deze kwaadwilligheid ver- dacht gehouden. Te Soest had Woensdag 11. een treurig ongeval plaats. De vrouw van een arbeider was op hel land werkzaam en had hare twee kinderen, het een van 1 en het andere van 2 jaren, alleen in huis gelaten Vóór zij heen- 1 gegaan was had zij het jongste kind in den kinderstoel gezel, in welken j stoel zij vuur in de daarin zijnde stoof had gedaanen het andere kind daarvoor geplaatst. Iemand, die toevallig hare woi ing voorbij kwam, be merkte dat er rook uit het dak sloeg, ging het huis in en vond een kind geheel verkoold en het andere deerlijk gebrand op den grond liggen. Op 12 April werd den burgemeester van Elten de mededeeling gedaan, dat eenige Duitschers te Didameen nabij gelegen plaats in Gelderland, valsche Nederlandsche guldens en dito Duitsche 1-marksiukken in omloop hadden gebragt. Twee van de personen, aan dit feit medepligtig, volgens de aangifte, waren woonachtig te Griethausen. De burgemeester van Elten. dit vernemende, begaf zich onverwijld naar laatstgemcldc plaats, alwaar door tusschenkomst van den burgemeester der plaats een huiszoeking plaats had bij een weduwe; men vond in hare woning niet slechts een tiental val sche Nederlandsche guldens en 48 valsche 1-markstukken, maar daarenbo ven werktuigen, metaal, enz., welke, naar men onderstelde, waren be stemd om valsch geld te vervaardigen. Te Griethausen werden 2 valsche guldens cn 10 valsche Duitsche markstukken in hel bezit van verschillende inwoners aangetroffen, wie ze in de hand waren gespeeld door personen, behoorende lot de betrekkingen der weduwe, bij wie de huiszoeking was geschied. De valsche guldens dragen het jaartal 1847, de valsche markl- stukken het jaartal 1875. Drie broeders en hun oom, allen inwonende bij de gemelde weduwe, zijn in verzekerde bewaring genomen en opgezonden naar Kleef. De treurige gevolgen van den zeevloed van 1 Januarijmet zijn aan hangsels van 27 Febr.heeft den besturen van de gemeenten Harderwijk, Oldebroek, Doornspijk, Elburg, Ermclo, Putten en Nijkerk, welke bij die ramp zoo naauw betrokken waren, aanleiding gegeven, in een adres aan de tweede kamer op die onheilen tewjjzen, als op een vernieuwd en krach tig argument voor de wenschelijkheid, maar ook voor de noodzakelijkheid, van de gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee. Het adres spreekt drin gend den wensch uit, «dat'regering en vertegenwoordiging ook in de treu rige ondervinding van de laatste dagen een nieuwen prikkel mogen vinden om aan de in vele opzigten zoo belemmerende onzekerheid aangaande de voorgestelde droogmaking, waarin men nu reeds sedert meer dan tien jaren verkeert, een einde te maken, en om thans spoedig de uilvoering te verze keren van deze schoone onderneming, over wier uitvoerbaarheid en gunstige vooruitzigten de wetenschap reeds sedert lang een beslissende uitspraak heeft gedaan, en die het bevorderen van groote belangen met hel wegnemen van groote bezwaren op zitlk een gelukkige wijze in zich vereenigt''. Naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zakenhebben gedep. in Noordbrabant de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op art. 10 der wet van 28 Julij 1850, krachtens welk artikel personen, die zonder 'skonings toestemming bij het pauselijk leger in dienst traden, hun Nederlanderschap verloren en alzoo geenerlei burgerschapregtcn kunnen uitoeleuen en dus ook niet op de kiezerslijsten kunnen worden ingeschreven. 's GRAVENHAGE 23 April. De l»lc luit. J. de Waal, van het l'le reg. veld-artillerie, is benoemd tot adjudant van den generaal-majoor gouverneur der koninklijke militaire akademie en in verband daarmede bij den stal der artillerie overgeplaatst. De plaatsing van den officier van gezondheid le kl. D. Dronkers, bij hel hospitaal der marine te Willemsoord, met 1°. Mei aanst., is ingetrokken. Z. K. H. prins Hendrik heeft zich heden ochtend ten 10 ure wederom naar Amsterdam begeven. Z. I). H. de prins van Wied is gisteren avond, na een verblijf van eenige weken in Duitschland, te dezer stede teruggekeerd. De minister van justiiie zal Woensdag en die van oorlog Donderdag aanst. geen verhoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen het be kende ontwerp tot droogmaking van het zuiderdeel der Zuiderzee en den waterweg van Amsierdam naar de Waal door de Geldersche vallei. Tot rapporteurs over hel wets ontwerp lot wijziging der kieswet zijn gekozen de hb. van Kerkwijk, de Roo, Kappeync, Tak en de Jong. De hh. van lleukelom en de Beaufort zijn beëedigd en toegelaten. Op eene interpellatie omtrent den toestand van den Rotterdamschen waterweg heelt de minister van binnenlandsche zaken verklaard, dal een wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegroolingin verband lot dien waterweg, ^eeds zijn departement verlaten heeft. Men dankte den minister voor die mede*

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1