B[IITËNLAM)SC1IË berigten. PI R TELEGRAAF. De Staatscourant beval hel verslag van den rijks archivaris aangaande hel rijksarchief gedurende 1876 By de vermelding der verkregen aan winsten wordl o. a. hel volgende medegedeeld: Nog dr. du Rieu, le Leiden, zond ons van wege de executeuren van mevr. de wed. mr. L. C. Luzac twee portefeuilles met stukken alkomstig uitliet kabinet van den hertog van Plaisance, keizerlijk stadhouder over de Hollandsche departementen. De inhoud is voor de kennis van het Fransche bestuur, van 'slands toestand en de stemming der natie zeer belangrijk, te meer daar er zich zoo vele vertrouwelijke of geheime stukken onder be vinden. Men heeft hier eigenhandige correspondentie van den gouverneur met den minister hertog de Fellre, den intendant de 1 intérieur d'Alphonse, den prefect de Slassarl en andere hooge ambtenaren; geheime berigten der Fransche politie, ook over oproerige bewegingen en personen die verdacht waren. Men verneemt dat de Uaagsche orangisten geheime bijeenkomsten hielden te Amsterdam in hel logement het wapen van Amsterdam op de Vogelmarkt en in den Wildeman in de Reguliersstraat, dat te Rotterdam scherpe pasquillen waren aangeplakt en de stemming ongunstig was; dat te Haarlem in zes maanden lijds meer dan 300 huizen waren afgebroken daarentegen leest n.en ook een aantal adressen van gemeentebesturen die, vervuld van dankbaarheid voor de weldaden van het Fransche bestuur, den keizer een aantal manschappen aanbieden om de verliezen van den Russi- schen veldlogt te dekken, behalve nog allerlei berigten over dagelijksche voorvallen. Rij de groote onvolledigheid van het archiel diens gouverneurs dat w(j reeds bezitten, is deze correspondentie des te meer op prijs te stellen en verdient allezins een nader onderzoek. Zij omvat den geheelen tijd van hel Fransche bestuur. Van den heer directeur van hel rijksmuseum van oudheden te Leiden, ontving ik dezer dagen eene geheele verzameling afdrukken van oude Fran sche zegels door den graaf de Marsyte Com'piegne aan die inrigtiug toege zonden. Dewijl echter in dit museum gecne zegels behoorenhad de heer Leemans de goedheid die aan het rijksarchief aan te bieden. Al is hel nu dat ook wij ons niet op het verzamelen van vreemde zegels toeleggen, is er echter geenc geschikter plaats voor te vinden en zij kunnen misschien ter vergelijking met Nederlandscheol voor eventuele onderzoekers nut doen. Ik heb daarom gemeend ze te moeten aanvaarden onder dankbetui ging aan den geëerden zender. Door de geneeskundige siaats-commissie te Amsterdam is bevorderd tol arts de lieer L. E. van Teyn, terwijl het getuigschrift voor het le gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan de med. doctoranda, mej A. 11. Jacobs. Bij de voortzetting der acte-examens voor hel lager onderwijs te 's Ilage werden gisteren voor de acte in de Engelsche taal 7 candidalcn geëxami neerd; 4 werden algewezen en 3 toegelaten, zijnde de bh.: I'. J. Bom en E. J. van Sonsbeek uit Leiden, O. l'atisson uit Voorburg. Naar men verneemt zijn aan de tweede kamer toegezonden wetsvoor stellen tol droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee en lol hel maken van een vaarwater van Amsterdam naar Duilschlaud. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 17 April van Suez vertrokken. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is surséance verleend aan de Nederl. suiker-raffinaderij aldaar, met benoeming van drie personen als bewindvoerders. Eenige ingezetenen van Wageningen hebben in eene bijeenkomst het voorstel besproken om een groot gebouw op te rigten, geschikt voor socië teit. verkoopingen, bals, enz. Tevens stelde men voor, dal ook ten dienste te doen zijn van godsdienstoefeningen; doch dit vond de meerder heid zoo radicaal, dal de beslissing is uitgesteld. Onder Vughl nabij 's Bosch heeft eergisteren een hevige brand gewoed, die door den hevigeu wind eene groote uitbreiding verkreeg. Dertien arbei derswoningen werden een prooi der vlammen; de inboedels zijn grooten- deels gered. Ook te Groot-Deulerennabij die stad, zijn 3 hofsteden in den asch gelegd; van de inboedels en den voorraad hooi, slroo enz. is wei nig kunnen gered worden. Het vee werd met moeite en gevaar uit de stallen gehaald. Ingevolge eene uitnoodiging van den minister van justitie hebben direc teuren der Nederl. maatschappij van nijverheid omtrent de door Z. Exc. ge stelde vragen betredende de wettelijke bepalingen tegenover overmatigen arbeid van kinderenjongelieden en vrouwen hun advies gegeven. In hoold- zaak komt hun antwoord op de volgende punten neder; Hoezeer zij het wel wenschelijk zouden achten dal voorschriften tegen overmatigen arbeid van jongelieden werden gemaakt, zoo vreezen zij echter dat men daarbij op onuitvoerbaarheid zou stuiten; voorts verklaren zij zich tegen eene verl ging van het minimum van 12 jaren, de Iceltijd beneden welken hel verbod van arbeid tot kinderen beperkt is; wettelijke bepalin gen tegen den overmatigen arbeid van vrouwen beneden 18 jaar komen directeuren niet wenschelijk voor; huns inziens is de werkgever, in plaats van den geneesheer, zelf het best in staal le oordeelen over de krach ten zijner werklieden. De toepassing van hel halftime-systeem stellen direc teuren afhankelijk van de invoeting van schoolpligt. Volgens hunne meening moet de wet zich uitstrekken tot allen voor loon verrigten arbeid en afzon derlijke inspecteurs om te waken voor de nakoming der nieuwe wet achten directeuren noodzakelijk, lil het algemeen merken directeuren op dat, zullen deze wettelijke bepalingen voldoen aan den geest door den wetgever be doeld, daaraan builen allen twijfel liet verpligl schoolgaan dient te worden toegevoegd, want niet alleen moet gewaakt worden voor de ligchameltjke, maar vooral voor de intellectuele en zedelijke ontwikkeling van hel kind. Hierdoor zullen niet alleen krachtige, maar ook verstandige werklieden ge vormd worden, iets, waaraan de nijverheid iu ons land zoo groote behoede heeft, en zal hierdoor het kwaad vermeden worden dat de kinderen den tijd. welken zij niet in de fabrieken mogen doorbrengen, tot luiisclijkcn arbeid worden misbruikt. 'sGRAVENHAGE, 19 April. lie lieer N. .1. M. Schcfhout, thans ontvanger der directe belastingen te Wijchen is benoemd tot ontvanger dtrzcllde middelen te Renktim, en de heer C. J. A. Stakman. thans ontvanger der directe belastingen te Rijp, is benoemd tot ontvanger te Lisse. De telegraphist 2e klasse bij de i rijkstelegraaph A. Boomsma, is be noemd tol directeur van een der rijksteïegraapkantoren. Z. M. heeft goedgevonden: den luit.-kolonel hij het corps mariniers W. G. Tuning, op zijn verzoek, op pensioen le stellen, en hij hel corps ma- riuiirs te heiorde ren: tot luit.-kolonelden kapitein le kl. J. A. IJ. van Es; tot kapitein 1- 1.1.de kapitein 2' kl. A. II. W. de Gelder; de kapitein 2' kl., den 1'" luit. J. A. Zaal. De luit. ter zee 2* kl A. A. Sweep wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van het wachtschip te Willemsoord, geplaatst aan boord van dat te Hellevoetsluis, terwijl de luit. ter zee 2' kl. A. Seret, thans dienende aan boord van laatstgenoemd wachtschip, overgeplaatst wordt aan boord van eerstgemelden bodem. De luitt. Ier zee le en 2' kl. D. M. G. de Swart en J. Lagaay, behoorende tot de rol van het wachtschip te Helle voetsluis. worden op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning zal zich morgen ochtend ten 4 ure naar het Loo begeven. Z. K. H. prins Hendrik is gisteren uit Amsterdam alhier teruggekeerd. E in ÏJ S, A S IS. LONDEN. 18 April. Door de regering is de officiële correspondentie openbaar gemaakt over de gewelddadige bekeering der leden van de geünieerde Grieksehe kerk in Polen tot het orthodoxe Russisch-Grieksche geloof. De Globe zegt dat bij den tegenwoordigen slaat van zaken de feiten, welke daardoor aan het licht gebragt worden zeker van hel grootste belang geacht zullen worden. De correspondentie loopt van 21 September 1871 tot November 1876 en be vat lal van ergerlijke bijzonderheden over de wijze, waarop de Russische regering meent haar heilige roeping in Polen te moeten vervullen. Hel kan niet anders of de antipathie legen Rusland moet daardoor meer en meer toenemen. Blijkens een verslag over den landbouw in de Vereenigde Stalen, is de tarweoogst in 218 van de 868 graafschappen ongunstig, in 650 middel matig of beter dan vroegere opgaven deden vermoeden. De schade, door vorst aaugerigt, is niet zoo groot als gewoonlijk. De sprinkhanen in som mige streken van Kansas, Nebraska, hel ludiaansch grondgebied en Texas bedreigen den oogst met vernieling. E H A .V H R IJ Si. De Hloniienr meldt dat de minister van justitie en eeredienst een brief aan den bisschop van Nevcrs heeft gezonden of zal zenden. De zaak is in den ministerraad behandeld, en Mac Malton, die het volkom n melden heer Martel eens was, heeft dezen opgedragen dfn bisschop het ongenoegen van den president der republiek kenbaar te maken, en Item te schrijven dal hij. als wartn vriend van de godsdienst, mei leedwezen ziet dal de geestelijkheid zich met de buitenlandsche staatkunde van Frankrijk bemoeit. Volgens den correspondent van de Times schijnt uit den indruk van het onderhoud, door den nieuwen Engclschen gezant bij de Porie, den heer Layard, met den minister Decazes gevoerd, te blijken, dat genoemde gezant naar zijnen post gaal met de bedoeling om zijne regering op de hoogte te houden, niet alleen van alle politieke en militaire gebeurtenissen, maar ook aangaande de gezindheid, welke de Porte in het eerste tijdperk van den aanstaanden oorlog aan den dag zal leggen, opdat zoo mogelijk de eerste de besie gelegenheid voor bemiddeling worde aangegrepen, welke de loop van den strijd mogl doen geboren worden. Er loopt een gerucht omtrent het uitstellen der Parijsche tentoonstel ling tot in 1879 De ollicieuse IJoriiieur spreekt hel legen op eene vreemde wijze. Tot uitstellen, zegt het blad, is nog niet definitie! besloten, maar onmogelijk is het niet, dat het geschieden zal. De Fransche vereeniging der «vredesvrienden" heeft op den keizer aller Russen een warm beroep gedaan omdoor hel bewaren van den vrede, Zr. M". regtmatige reputatie van mensclilievendhcid te bewaren en zijn verantwoordelijkheid als souverein niet in de waagschaal te stellen. Uit Marseille wordt gemeld dat op hel observatorium aldaar, in den nacht van 14 op 15 April, door den heer Borelly een nieuwe komeet is ontdekt. lilüTtiCfl I, A A O De Prov. Corr. schrijft: de Ooslerschc quaestie is een beslissende phase ingetreden; ten gevolge van de kortaf afwijzende verklaring der Porie is elke hoop op het slagen van nieuwe onderhandelingen vervlogen. Zoo der halve het uitbreken des oorlogs niet meer te verdagen is, zal toch hel ge meenschappelijk vredelievend streven der Europesche mogendheden des te stelliger op het doel gcrigt zijn, om elke verdere uitbreiding des oorlogs door alle mogelijke middelen te verhoeden. TVRH I»? E. Volgens een schrijven uit Widdin (door de H. C. medegedeeld) neemt, hoe meer het uitbreken van den oorlog nadert, de verwarring toe in Bulgarije. En niet alleen in Bulgarije, maar ook in geheel Thracie, over het geheele schiereiland van den Balkan, tot Salonika en zelfs tol Konstantiuopel toe. De openbare veiligheid is overal eene herschenschim geworden. Allerwege vormen zich rooverbendendie, wel wetende dat de overheid thans vol komen magleloos en ook niet gezind is haar handwerk te belemmeren, de bevolking op de onheschaamdsle wijze brandschatten. Christenen en Turken uitplunderen en overal met eene vermetelheid optreden, die voor de toekomst hel ergste doet vreezen. De overheid kan zich om dal roovergespuis niet bekommeren, want zij heeft genoeg te doen met het innen der achterstal lige en ook der nog niet vervallen belastingen, ten einde zooveel mogelijk in de steeds klimmende behoefte aan geld le voorzien, waarin de regering te Koiistautinopel voortdurend verkeert. Het zal menigeen overdrijving toe schijnen maar het is niettemin waarheid, dal Bulgarije dit jaar niet alleen zijne jaarl ksche belasting betaald heeft, maar bovendien nog achtmaal buitengewone belasting heelt moeten opbrengen, die telkens bijna even hoog als de gewone was. Wie niet goedschiks betaalde kreeg inkwartiering van een vijftigtal soldaten, om «dit vrijwillige oflèr op hel altaar des vaderlands" af te persen. 'sGRAVENHAGE, 19 April. De heer mr. baron d'Atilnis de l'ouronill is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als procureur-generaal bij het gereglshof te 's llerlogenbosch, ouder dankbetuiging voor de vele diensten door Item in verschillende rcglerlijke betrekkingen den lande bewezen. ST. PETERSBURG, 18 April. Het aan vreemde beurzen verspreide ge rucht omtrent eene verandering van ministerie le Koustaiilinopcl wordt door niets bevestigd cn schijnt onjuist te zijn. De keizer en de grootvorst-troonopvolger vertrekken Vrijdag ochtend vroeg naar Kichenefl, waar zy Maandag avond zullen aankomen. KONSTANTINOPEL18 April. De heer Layard, Engclsch gezant, wordt morgen alhier verwacht

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2