PER TELEGRAAF. die altijd lot eene der geachte ingezetenen heeft behoord. Het feit, haar ten laste gelegd, bestond hierin, dat zij zich op oneerlijke wijze heeft in het bezit gesteld van goederen tot een faillieten inboedel behoorende. De gewezen winkelierster in gemaakte goederenten nadeele van wie de ont vreemding zou hebben plaats gehad, verklaarde eene belangrijke som aan de beklaagde, die boven haar woonde, wegens geleende gelden, schuldig te zijn, do*r achteruitgang barer zaak buiten staat geweest te zjjn die schuld te voldoen en levens haren winkel onbeheerd te hebben verlaten. Later, bij de geregtelijke inventarisatie, werden een aantal goederen vermist en op aanwijzing der toen wegens frauduleus bankroet in hechtenis zijnde winke lierster in het bezit van de beklaagde teruggevonden. Omtrent een groot aantal als ontvreemd aangewezen goederen werd geen vervolging ingesteld, daar de beklaagde redenen van herkomst wist op te geven, maar ten aan zien van twee enkele voorwerpen was dit niet het geval. Hoewel beklaagde ook die zaken als haar eigendom beschouwt, oordeelde het 0. M. het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte, met het oog op de langdurige preventive hechtenis, zes maanden celstraf. Mr. S. van Emden achtte zich overtuigd dat de identiteit, ook der ten processe aanwezige goederen, niet was bewezen en hoopte dal de regtbank verschillende uit voerig door hem besproken punten ten voordecle zijner onschuldige cliënte zou in aanmerking nemen. Uitspraak aanst. Maandag. BUI TEN LA N DSC IIE BE BIG TEN ENGELAND. LONDEN. 16 April. Eene deputatie van Glasgowsche studenten heeft namens de meerder heid hunner akademiebroeders, ten getale van 884, den heer Gladstone ver zocht, zich candidaat Ie laten stellen voor hel rectoraat van de universiteit te Glasgow. De heer Gladstone heeft daarin toegestemd. Op 6 Augustus 1876 verliet de Great Queenslandeen driemaster, de rivier den Theems, met bestemming naar Melbourne. De lading bestond o. a. uit 5000 ton zwavel, een paar duizend onsen salpeter, onderscheiden dito buskruid van de fijnere soorten, een groote hoeveelheid patronen, een groot aantal vaten spiritus, enz., een lading bijzonder geschikt om het schip in de lucht te doen vliegen. Niettegenstaande de gevaren, welke het schip op den overtogt naar Melbourne aanbood, waren toch nog 35 perso nen onvoorzigtig genoeg om als passagiers de reis mede te maken. Van schip of bemanning heelt men nooit meer vernomen dan hel volgende. Toen het gereed stond het kanaal te verlaten is hel gepraaid, maar sedert is het uit hel oog verloren. Dezer dagen is een zwemgordel, met den naam van het genoemde schip bft Fowey Haven in Uornwallis opgevischt eii een ander in de nabijheid van Kaap Lizard. Dit zijn de eenige overblijfselen, welke men tot heden van liet schip heeft ontwaard. Men meldt uit New-Vork: Turkije heeft in de laatste twee jaren 300.000 Amerikaansche achterlaadgeweren ontvangen en verwacht er nog 200,000, benevens eene onmetelijke hoeveelheid patronen. Eene groote hoe veelheid verbeterde wapenen is ook naar Rusland gezonden. FRANKRIJK. De A/on. Unit. bevat een als officieus te beschouwen tegenspraak op de mededeeling in een Oostènrijksch blad, dat uit Parijs berigl had, dat de Fransche regering zich tot hel Italiaansche kabinet had gewend om de be weringen in de Pausselijke allocutie van 12 Maart te beantwoorden. Dat berigt, zegt de Mon.is van allen grond onibloot, en, zegt het blad. het ware zeer te wcnschen, dat de partijen ophielden aldus het gouvernement te betrekken in de vraagstukken, die haar verdeeld houden en haar harlstog- ten opwekken. De internationale verpligtingen van Frankrijk staan boven zoodanig ijdel streven. De bij het dep. van marine en koloniën ingekomen berigten ten aan zien van den staal der Fransche nederzettingen in Indië zijn geruststellend De beduchtheid, uit den schralen rijstoogst geboren, is voor een deel gewe ken en de gezondheidstoestand goed. -- liet Jonrn. des Déb. zegt vernomen te hebben, dat de Russische vlo ten in den Atlaiilischen Oceaan fn de Stille Zu dzee bevel hebben ontvan gen om naar de Middellandsche zee te stevenen. De heer Loyson, vroeger pater llyacinihe. heeft thans zijne veel be sproken voordragt te Parijs gehouden; hjj verwierf zeer veel bijval, en de ongeregeldhedenwelke gevreesd werdenhebben zich niet voorgedaan. Volgens hel verslag der bijeenkomst, in de Ind. Beige, hebben eenige clerikalen gefloten bij wijze van protest doch hunne manifestatie werd krnchtig onderdrukt door de toejuiching van de groote menigte mcnsclien die de zaal van het cirque vulden. De gérant der socialistische Radicalwelke de geschorste Droits de l'homtne van Rochclorl vervangen heeft, is wegens beleediging van de zede lijkheid door de correctionele regtbank van Parijs lot vier maanden gevan genisstraf en 500 fr. boete veroordeeld. De Suez-kanaalmaatschappij kondigt aan dat Turkije de nieuwe over eenkomst tusschen die maatschappij en Engeland heeft goedgekeurd. Dien tengevolge worden met 15 April de doorlvaartregten met 50 centimes ver minderd. Gelijke vermindering zal plaais hebben op 1 Jan. 1879, 1881, 1882, 1883 en 1884, wairna de tolregten op 10 fr. per ton bepaald blijven. IIIJITSCHLAN0. De keizer van Brazilië is van Berlijn naar Parijs vertrokken. Naar men verneemt zal hij ook Relgië en Nederland bezoeken. Het Pruissisch kon. gereglshof voor kerkelijke zaken heeft den wij bisschop Janiszewski, in Posen, wegens voortdurend verzet tegen de staats wet uit zijn ambt vervallen verklaard. liet rijksbureau voor spoorwegzaken heeft eene statistiek uitgegeven van de spoorwegongelukken in Duitschlandmet uitzondering van lteijiren, gedurende het jaar 1876. Er hebben zich in dat Jaar voorgedaan 686 ge vallen van ontsporing of botsing onder het rijden, voorts 915 gevallen van ontsporing of botsing bij het rangeren, en wel in 96 gevallen met storing van de dienst, bovendien hebben er 887 andere gevallen van storing plaats gehad. Op de 6934 passagiers-alsook op de 2606 goederentreinen heeft er één ongeluk plaats gehad. Er hebben plaats gehad 122 pogingen tot zelfmoord, met het gevolg dal 110 personen daarbij het leven verloren en 12 zijn gekwetst. In het geheel zijn 1855 personen door spoorweg ongelukken getroffen, namelijk: 75 passagiers, waarvan 15 gedood en 60 gekwetst; 842 beambten, waarvan 154 gedood en 688 gekwetst; 620 baun- werkers, waarvan 135 gedood en 458 gekwetst; 298 vreemde personen, die zich op den weg bevonden, waarvan 152 gedood en 146 gekwetst. Van de gekwetsten zijn er 111 aan hunne wonden overleden. Hel aantal ge- doode passagiers bedraagt 1 op de 11.830,477dat der gekwetsten 1 op de 2.957.611. Bij het spoorwegpersoneel bedroeg het aantal gedooden 1 op de 819, dat der gekwetsten 1 op de 183. Alles te zamen genomen, bedroeg het aantal ongelukken in 1876 15 pCt. minder dan in 1875. De groote raad van het Zwitsersch kanton Bern heeft met groote meerderheid het regerings-voorstel tot erkenning van hel chrislelijk-katho- liek nationaal-bisdom aangenomen. De bisschop zal eene staats-toelage genieten. Van het Russische zuiderleger wordt uit Kischenefl geschreven, dat aldaar een groote krijgsraad is gehouden onder presidium van den opperbe velhebber, grootvorst Nicolaas. Hel doel van die bijeenkomst zou geweest zjjn hel vaststellen van marsch-routcn. Vier legercorpsen moesten den 17,len April tot aan de Prulh voortgerukl zijn. De kozakken-divisies verlaten den 16den April hare kwartieren. BUCHEREST, 16 April. De minister van buitenlandsche zaken zond aan de Rumeensche agenten in hel buitenland eene circulaire, waarin gezegd wordt dat de Rumeensche politiek zou trachten geenerlei nationaal belang te kwetsen, den vrede te bewaren, en strikte onzijdigheid in acht te nemen. De regering is van plan de kamer bijeen te roepen nadat de verkiezingen voor den senaat zullen zijn afgeloopcn. BERLIJN, 16 April. De Post verneemt van geloofwaardige zijde dat het berigt in de dagbladen, dat Bismarck er aan zou deuken eene wijziging te brengen in de tol dusverre gevolgde kerkelijke politiek geheel uit de lucht gegrepen is. Integendeel verzekerde de rijkskanselier nog in den laalsten tijd uitdrukkelijk aan een hooggeplaatst persoon, dat hij, gezond of ziek, oogeublikkelijk weder zjjne werkzaamheden zou aanvaarden, wanneer eene ernstige poging mogt worden gewaagdom op dal gebied van systeem te veranderen. In den Reichsans. is de wel betreffende de vestiging van het Reichsgc- richt te Leipzig opgenomen. Bismarck is heden middag ten half vier uur naar Lauenburg gereisd. VVEENEN, 16 April. De Pol. Corr. meldt in een telegram, dal de diplo matie haar werk definitief heeft geëindigd. De keizer van Rusland zal waarschijnlijk den 19J'° dezer naar het leger vertrekken. LONDEN, 16 April. Zes Turksche pantserschepen zijn heden voor Sulina aangekomen. LONDEN, 17 April. Huogerhuis. Derby antwoordt op de interpellatie van Granville. Hij verdedigt liet onderteekenen van het protocol, en weigert het primitive ontwerp van dit stuk over te leggen, daar Schuwaloff bezwaren hiertegen heeft. Op de vraag of Rusland tot ontwapening bereid wasindien het protocol onderteekend ware, antwoordde Schuwaloff dal dit afhing van de houding van Turkije. Engeland verklaarde dal liet onderteekende met dit doel; is dit doel niet bereikt, dan moet hel protocol niet dienen tot ar.dere oogmerken. Engeland heproelde eene bemiddeling tusschen Rusland en Turkije; maar daar eene mogendheid de bemiddeling weigerde, heeft de gekozen vorm weinig belang meer. Indien Engeland het protocol niet oiiderteekend had, zou men op deze mogendheid ul de verantwoordelijkheid geworpen hebben. In de gegeven omstandigheid w il lord Derby liever zich onthouden en de gebeurtenissen afwachten. PARIJS. 16 April. Het berigt, in den Gaulois, dat koningin Victoria aan keizer Alexander een brief heeft geschreven, is onjuist. Bij het departement van tiuilenlandsche zaken is in de laalslverlooprn acht en veertig uren geen nieuwe dépêche uil Konsiantiiiopel ontvangen; doch het verirek van den heer Nelikoll wordt bevestigd door een dépêche bq hel dep. van marine ingekomen. BUDAPEST. 15 April. Bij Topola is een bot sin™ tusschen Turken en op roerlingen voorgevallen. De Turken hebben zich iu de schansen terugge trokken. Su'eimau-pacha en Uerw isch-pacha trachten de eene Niksich. de andere Podgorilza te provianderen, waar lieete gevechten te verwachten zijn. St. PETERSBURG, 17 April, liet vertrek van den keizer naar het leger is zeer na op banden. Hij neemt niet deel aan den veldlogt. maar zal alleen de troepen in oogenschouw nemen. Ilel bevel tol hel verklaren van den oorlog is tot nu toe nieL afgezonden. PARIJS, 17 April. De algevaardigden van Montenegro hebben gisteren Konstantinopel verlaten. Men verzekert dat de Russische zaakgelastigde te Pera slechts bevel ontvangen heeft zich voor zijn verirek voor te bereiden. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. (Veranderde Voorstelling.) „De oude Kassier", oorspronkelijk tooneelspel in 4 bedrijven, door Rosier Faassen. en „De Parapluic van Mijnheer P. Krammers, Nïieuwslraat N'. 45", blijspel in 1 bedrijf, door 11. van Peene. Nadat de getrouwe schouwburgbezoekers een groot gedeelte van dezen winter verlangd hadden naar eene opvoering van Sardou s beroemde comcdie //Vrienden van ons", zou gisterenavond eindelijk aller wenseh worden ver vuld. Hel verzoek van eenige abonnés scheen hel hart der Rolterdamschc

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2