BIJVOEGSEL, behoorcnde tot de Leidsc/te Courant van Maandag' dó dpril dS77, iT". 69. PER TELEGRAAF. iraciaat, met Frankrijk in 1860 gesloten. Lord Derby antwoordde, dat Engeland liet beginsel van vrijen handel niet weer kon verlaten, maar hij belooofde, alles te zullen doen om het protectionistische Fransche tarief te doen verlagen. Volgens den Morn. Post komt het antwoord der Porie op het protocol op het volgende neder: De Porie verklaart, dal zij liever wil blootgesteld zijn aan het gevaar van een oorlog, dan voorwaarden aan te nemen, welke slechts aan een overwonnen natie, na zware nederlagen, opgelegd kunnen worden. Vooral kan zij eene duurzame bemoeijing van andere mogendheden met de binncnlandsche aangelegenheden van Turkije niet dulden. Zij zal haar best doen om de beloofde hervormingen in te voeren en uitspattingen, j als die in het vorige jaar, te voorkomen, maar kan zich aan geen druk van builen onderwerpen. Zij is bereid, gelijktijdig met Rusland te ontwapenen en een ambassadeur naar Petersburg te zenden, wanneer te gelijkertijd een Russisch ambassadeur naar Konslantinopel gaat. Hiermede komt overeen hetgeen de Indep. lirlge omtrent dit stuk meldt. Volgens dat blad besluit de circulaire met het uitdrukken der overtuiging, dat de mogendhedendoor een gevoel van billijkheid gedreven, de bedenkingen der Porte in overweging zullen nemen en een ander middel zullen zoeken, om de hangende geschillen te beslechten. Wegens den gedrukten staat van den handel, zoowel hier te lande als in de Vereenigde Staten, zullen de vier voornaamste Atlantische stoomboot rederijen te Liverpool gedurende drie maanden het getal reizen van hare schepen met de helft verminderen. Bcrigten uit de Vereenigde Staten melden een verschrikkelijk onheil, dat te St. Louis in den nacht van 10 op 11 April plaats had. In het Sou thern hotel, een der grootste van de stad, zes verdiepingen hoog, met huisvesting voor 700 personen, ontstond brand ln de provisiekamer op de onderste verdieping liet vuur verspreidde zich door de elevators in de rotonde in tien minuten oter alle verdiepingen tol de zolders, waar het bediendend personeel slaapt, toe. Een paar minuten later waren de drie bovenste verdiepingen opgevuld met rook en de bewoners moesten zich door de vensters redden. De rook was zoo dik. dat in sommige kamers het gaslicht er door uitgedoofd werd. hetgeen de vlugt grootendeels belette. Brandspuiten war. n spoedig aangerukt en langs brandladders werden tal van vrouwen en kinderen gered, doch nog meer dan 20 personen, meest vrouwen, sprongen tie rauien uit en werden bijna zonder uilzondering gedood door den val. Enkelen knoopten de beddelakens in reepen gescheurd aan elkander en wisten zoo te ontsnappen. De gasten van de onderste verdie ping zijn meest ongedeerd gebleven maar van hen die op de bovenverdie pingen gehuisvest waren zijn er waarschijnlijk een honderdtal omgekomen. De Duitsehe consul, dr. Gerlach, heeft bij een sprong uit een venster een been gebroken. Sommigen der geredden waren geheel van hun verstand beroofd. Een uur nadat de brand uitgebroken was, was het gebouw, dat een geheel blok tusschen vier stralen vormt, van binnen één vuurzee en stortten hel dak en de binnenmuren in. Hel verlies wordt op 1,000,000 doll, geraamd. Vooits wordt nog gemeld dat door de douanen te New-York, in een wijn vat verborgen, een kist met dynamiet-patronen is ontdekt, die te Hamburg op de stoomboot Friso, van de Hamburg-Amerikaansche stoomvaart-maat schappij, was geladen. FRANRRMK. Men verwacht in het regeringsblad weder de aankondiging eener pre fectorale plaatsverandering. Van de prefecten zal een vijftal verplaatst wor den en van de onderprefecten zullen er 6 of 7 ontslagen en een 12 tal verplaatst worden. Ook eene mutatie hij de regterlijkc collegiën is ophanden. De nieuwe Turksche gezant Khalil-pacha is te Parijs aangekomen en heeft terstond een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zakendat zeer lang geduurd heeft. Op 11 April werden de prefect en de secretaris-generaal van het depar tement Dróme in eene openbare zitting van den gewestelijken raad door een gewezen onderwijzer, André genaamd, door eenige messteken gewond. Ecnige leden van den raad, die toeschoten om André te vatten, werden alsmede gekwetst. André, die voor een paar jaren, wegens onzedelijkheid, als onderwijzer ontslagen was en vergeefs verzocht had. in zijne betrekking hersteld te worden, wilde zich wreken. Hij had, behalve het mes, ook geladene pistolen bij zich. De prefect en de sccreiaris-geuera.il verkceren in gevaar. De regtbank te Toulouse heeft vier testamenten vernietigd, waarbij de abt Lhoslc door wijlen de gravin wed. de Figuery lol haren universelen erfgenaam benoemd was. De nalatenschap bedroeg 1,800.000 fr. De regter heeft erkenddat het karakter van den geestelijke boven alle verdenking stond, en hij bij mevr. de Figuery meer als bestuurder van hare goederen en als onderwijzer van haren zoon (in 1872 overleden), dan als priester aan huis verkeerd had. Daar hij echter juist in den laalsten lijd in hare kapel dagelijks de mis had gelezen en bjj haar sterven tegenwoordig was geweest, is hij op grond van art. 909 van het Burg. Wetboek in het ongelijk gesteld tegenover twee nichten der overledene, die tegen de erfmaking waren op gekomen. Ook heeft de regtbank le Parijs eene Russische dame, gelogeerd in het hotel Byron, in het ongelijk gesteld tegenover de penningmeesteres van dat hotel, aan wie zij een certificaat Russische premie-leening had over gedaan. Op dat stuk, ter waarde van 500 fr.viel de groote premie van 254,000 fr.en nu eischte de dame het stuk en de premie terug. BIIIT§CHLAHD. Bij den rijksdag is ingekomen een rapport betredende «le grondwets- quaeslie in Mecklenburg. Daarin wordt betoogd dat het Duissche rijk in die zaak niet langer eene afwachtende houding mag volgen. De groother togen van Mecklenburg zijn doordrongen van de noodzakelijkheid eener staatshervorming; de groote meerderheid der bevolking heeft zich aan hunne zijde geschaard; in de vergadering der Stenden hebben de vertegenwoordigers van den landbouwenden stand hen insgelijks ondersteund; maar alles stuit af op den onverzellelijken onwil der feodale ridderschap en tegenover deze schijnen de Mecklenburgsche regeringen magteloos te zijn. De staatsregeling i is en blijft daardoor in strijd met de rijksgrondwet en derhalve behoort het rijk aan dien toestand een einde maken. i Ter bevordering van den vischhandel heeft de Pruisische minister van koophandel zijne goedkeuring verleend op een exceptioneel tarief voor het vervoer van verschen zeevisch. Deze zal voortaan ook kunnen worden ver zonden met passagierstreinen, en wel bij partijen van minstens 2000 kilo tegen 50 en bij kleinere partijen tegen 75 percent van de vracht, die bij verzending als «rjlgoed" tot nog toe er voor betaald werd. De Berlijuscite Post deelt de volgende bijzonderheid mede aangaande het antwoord des keizers, op het verzoek om ontslag, door den heer voji l'.i-uiaick hem aangeboden Aan den kant van bedoeld stuk, schreef de keizer dit ééne woörd: Niemals(nooit). - De goedhartigheid des keizers is bijna spreekwoordelijk geworden wie in nood zit kan bijna zeker zijn bij 'hem steun le vinden. Dit onder vond nog onlangs eene arme weduwe te Thorn. Zij was vroeger vermogend geweest, maar had buiten hare schuld het grootste deel van hare bezittingen verloren en om hei overschot te redden, was zij in een proces gewikkeld, dat thans bij het hof van appèl te Marienwerder hangende was. Daar de weduwe echter een voorschol op de proceskosten niet betalen kon, werdzg met de staking van proces bedreigd. In haren nood besloot zij nu den keizer hare belangen voor te dragen, vol vertrouwen dat deze niet zou dulden, dat haar onregt geschiedde. Van haren zoon vergezeld, vertrok zij naar Berlijn, liet gelukte baar toegang lol Z. M. te verkrijgen, en zij maakte nu den keizer deelgenoot van haar leed. De keizer sprak haar moed in: hij beloofde haar te zullen zorgendal het proces niet werd gestaakt maar zoo spoedig mogelijk ten einde gebragt. Hij liet haar tevens een geldsom uitbetalen, ruim voldoende om hare reis- en verblijfkosten te dekken, zoodat de weduwe, met nieuwe hoop bezield, naar Thorn terilg- keeren kon. Een bloemist hij Leipzig verloor dezer dagen 400 bijzonder fraajje 4-jarige camelia's, de trots van zijn tuin. Het is bij onderzoek gebleken, dat een laaghartige zwavelzuur gemengd heeft onder het water, waarmede die bloemen werden vochtig gehoudenwaardoor alle planten vergiftigd werden. TURKIJE. In een schrijven uit Konslantinopel aan de Londensche Daily l\'ews wordt gewezen op den schrikbareudcn geldnood van de Porie. Vele soldalen en ambtenaren hebben in 18 maanden geen bezoldiging ontvangen. Het goud verdwijnt en het papieren geld is algemeen in omloop gebragt. Oft) zich het allernoodzakelijkste, dat betaald moet worden, te kunnen aanschaf fen. zal dc regering nieuwe offers van de verarmde bevolking eischenen de Christenen zullen dit moeten opbrengen, zoodat hun toestand nog verer gerd is. Van alle deelen van het land komen verhalen van wanorde en on derdrukking. De Mohammedanen eigenen zich alles toe wat zij willen van de Christenen; benden roovers loopen de voornaamste districten van Klein- Azie en de groote steden af, en zelfs in sleden als Smyrna hebben de Euro peanen en gegoede inwoners zich gewapend, en gaan zij nooit uit zonder een geladen revolver. Daarbij komt nog dal de Turksche troepen, die zich naar het vermoedelijke oorlogsterrein moeten begeven, zich overal gruwel daden veroorloven. De Christenen worden geplunderdhunne huizen vernield hun vee, dat niet meegevoerd kon worden, gedood; de priesters geslagen en mishandeld; de kerken ontwijd. In vele districten vlugt de bevolking der dorpen naar de heuvels, wanneer het berigt komt, dat Turksche soldaten in aanlogt zijn. Te Erzerum geven de officieren dagelijks het voorbeeld aan hun ouderhoorigen, hoe zij de Christenen mishandelen moeten. WEENEN, 13 April. Luidens een telegram aan dc Pol. Corr. uit Peters burg, had aldaar heden een groote krijgsraad plaats. Het kcizerljjk kabinet vat de Turksche nota op als eene complete afwijzing van het protocol. Het wijst van zijnen kant het voorstel der Porte ai tot hel zenden van een specialen gevolmagligde naar Petersburg, zonder liet vooraf aannemen der declaratie van Schuwaloff, daar alle verdere onderhandelingen nutteloos zijn. De wapenstilstand tusschen Turkije en Montenegro is niet hernieuwd. Montenegro verschuift het hervatten der vijandelijkheden lot na Busland's beslissing. BERLIJN13 April. De Krewszeit. deelt een met veel beslistheid ver spreid gerucht mede, volgens hetwelk gisteren voormiddag de Russische gezant te Konslantinopel last zou ontvangen hebben de Porte den oorlog te verklaren, liet blad voegt er bij, dat van andere zijden bevestiging van dit gerucht ontbreekt. KONSTANTINOPEL13 April. De Porte heeft definitief dc eischen van Montenegro afgewezen. De grootvizier heeft aan vorst Nikita getelegrapheerd, dat, daar de vredesonderhandelingen mislukten, de wapenstilstand niet zal worden verlengd. De Monlcnegrijnschc onderhandelaars zullen Dingsdag ver trekken. Er heerscht levendige bezorgdheid. KALAFAT (Wallachije), 13 April Verscheidene Russische consuls in Turkije hebben reeds bevel ontvangen zich gereed te maken tol het vertrek. BUCHAREST13 April. In een gisteren gehouden ministerraad werd be sloten de reserve op te roepen. De houding van Romanic met betrekking tot hetgeen gebet.ren kan was insgelijks een onderwerp van beraadslaging. BERLIJN, 13 April. In den rijksdag, bij de behandeling van het schrijven van den rijkskanselier over zijn verlof, verklaarde de heer von Biitow dat noch met betrekking tot het contra-signeren noch met betrekking tot dë volle verantwoordelijkheid van den rijkskanselier eenige verandering zou komen gedurende diens verlof. Nadat verscheiden redenaars gesproken hadden, sloot men over dit onderwerp het debat, zonder dat eene resolutie gesteld was. LONDEN, 13 April. In het lagerhuis verklaarde sir S. Norlhcote het berigt in de IVord ongegrond, dal lord Derby geen dépêche, maar een brief naar Konslantinopel zou gezonden hebben, om categorisch aan de Porie te verstaan te geven dat zij op geen hulp van Engeland rekenen kan. De heer Bourke verklaarde dat geen officieel berigt ontvangen was. als zouden in Bulgarije Russische revolutionaire agentschappen ontdekt zijn. Lord Har- linglon viel de politiek der regering aan, die hem aansprakelijk scheen voor den huidigen toestand. In het hoogerhuis verklaarde lord Derby dal hij gisteren de circulaire van de Porte ontvangen had. ïljj betreurde dal zij niet van dien aard was om te leiden tot crue vreedzame oplossing der quaeslie. Lord Granville gaf le kennen dat hij Maandag dit onderwerp zou ter sprake brengen in het huis. PEI'ËRSBURG. 13 April. Het Journ. de St. Pet. zegt dat, zoo het christelijk Europa geen middelen bedenken kan om het welzijn te beschermen van de millioeuen uiet-Muzelmansche onderdanen der Porie, het oogeublik voor Rusland gekomen is om zich dc fiere woorden te herinneren, door den Czaar te Moskou gesproken. De Gas. de la Bourse betreurt hel dat het lot ge worpen is. Weldra zest zijzal een oorlog uitbrekenwaarvan de gevolgen onberekenbaar zijn. «liet uur tot daden en opofïeriugtn is aangebroken", zegt een ander blad «Turkije wijst alles af. Des te beter. Want de onze kerheid was voor Rusland uitputtend." De Golos meent dat de houding der Europcsche kabinetten de geheime hoop der Eugelsche Turken-vrienden zal teleurstellen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5