door de Geldersclie vallei ten zeerste in 1' M" belangstelling aanbeval. De koning verklaarde met ingenomenheid hel leven en streven der hoofdstad gade te slaan en gaf te kennendat hij dezen weusch als het ware reeds had voorkomendaar hij persoonlijk een voorstander van dien waterweg was. Wat spoedige afdoening betreft, beschouwde hij hem zelfs als den voorrang verdienende boven de droogmaking der Zuiderzee. Gaarna zou hij dan ook in elke rigting medewerken, om het tot stand komen der verbe terde Keulsche vaart te bevorderenterwijl hij den raad van Amsterdam verzocht van die verzekering wel acte te willen nemen. Nog meldt hel Obl.: In die Port van Cleve werd heden den ganschen dag haast slag geleverd om te eten en te drinken; zij, die nooit een audiëntie hebben bijgewoond, hadden zich daar slechts te vervoegen om te welen hoe gemeenteraadsleden, kamerleden, hoofd- en andere officierenhoofden van groolc instellingen, enz. er wel uitzien, als ze bij den koning op bezoek gaan. Levendiger tooneel dan dit bierhuis op een audientiemorgen aanbiedt is niet denkbaar. Door de massa uniformen en zwarte rokken vliegen de kellners als renboden heen en weer. belast en beladen met de heerlijkheden uit het buffet. Ook op straat is het overdruk. Een fourier der infanterie, te Zwolle in garnizoen, is in hechtenis genomen, als verdacht van brandstichting. Een vertrouwelijk gesprek van den fourier, door den commissaris van politie en twee zjjner inspecteurs op rene verborgen plaats afgeluisterd (nadat de brand, die Maandag avond in de kazerne plaats hadtot vermoedens aanleiding gegeven had) heeft tot de ontdekking geleid. Nabij Meppel is ten gevolge cencr verzakking in den weg een trein uit het spoor geraakt, waarbij eene nieuwe locomotief is verbrijzeld. Een der conducteurs werd gewond. Te 's llcriogenbosch is een arbeider in een stoom-gips- en trasmolen door onvoorzigtighrid in aanraking met de machine gekomen; hij werd eenige malen heen en weder geslingerd en zoodanig verwond dat hij spoe dig bezweek. Men meldt uit Zicrikzee aan de IV. IL C.Woensdag ochtend had al hier een treurig voorval plaats. De weduwe B. zou zich in het huwelijk begeven met een tweeden man. Toen deze zich heden ochtend aan de wo ning zijner aanstaande vervoegde om haar al te halen, ten einde zamen naar de kerk te gaan, alvorens het burgerlijk huwelijk te sluiten, vond hij de deur gesloten en kreeg geen gehoor op zijn herhaald kloppen. Later nog eens terugkomende, vond hij de woning nog steeds gesloten. Toen leeft men zich met geweld toegang tot het huis verschaft en werd de vrouw gevonden met eene diepe snede in den hals. Men gist dat zij in een vlaag van krankzinnigheid tot deze ongelukkige daad gekomen is. Er is nog hoop op haar behoud. 'sGRAVENHAGE, 12 April. De kapitein-luit. ter zee jhr. A. C. van llacften wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van onder-directeur der marine te Am sterdam en op non-activiteit gesteld, en vervangen door den kapitein-luit. ter zee jli'. A. F. Meijer. De luit. ter zee le kl. J. A. Snoek wordt ge plaatst in de rol van hel wachtschip te Amsterdam, en belast met de waar neming der betrekking van adjudant bij den directeur en kommandant der marine aldaar. -- De kapitein H. W. Tramburgdie van het 0. I. leger bjj het 4e reg. infanterie le Leiden is gedetacheerd, zal den op 1 Mei a. s. aanvangenden cursus bij de normaal-schietschool alhier bijwonen. Z. K. II. prins Frederik is heden voormiddag ten 11% ure, vergezeld van I1D. adjudant, luit.-kolonel Barre, naar Amsterdam vertrokken; ten einde de plegtige opening der internationale tuinbouwtentoonstelling bij te wonen. Met hetzelfde doel hebben zich dezen ochtend verschillende ministers en andere autoriteiten naar de hoofdstad begeven. Het Wemelde heden in de residentie van regtsgelcerden, die, ter gele genheid der eerste audiëntie van den minister van justitie na de bekrachti ging der reglerlijkc wetten, hunne belangen kwamen voordragen. Door een ligte ongesteldheid moest de minister de p. m. 130 hecren echter teleur stellen. In zijn plaats heeft de secretaris-generaal, de heer Clant, de beeren ontvangen. [fad) In de Bazarslraat, ten huize ecner weduwe, is gisteren wederom eene dienstbode het slagtoffer geworden van de onvoorzigtigheid om kagchels door i middel van petroleum te ontsteken. De plotseling inslaande vlam deelde zich aan hare kleeding mede, zoodat zij hevige brandwonden bekwam. BU!TEINLAM)SCnE BI<BIGTKN. BELGIE. Te Antwerpen zijn weder onrustige tooneelen voorgevallen, een gevolg van de gehouden verkiezing van een lid voor den senaat, waarbij de libe rale partij, legen hare verwachting, in de minderheid bleef. Door de te genpartij werd nu een triumf kreet aangeheven over de nederlaag der over- j moedige geuzen. Troepen volks, van beide partijen. liepen zingende door de straten en kwamen hier en daar in hotsing. Uit eene herberg op de Vrjj- dagsmarkt begon nu n de menigte met dakpannen en drinkglazen le bestoken, waarbij eeniae policiedienaren gevaarlijke wonden kregen. Toen de burger- garde aanrukte, werd de deur van bet huis opengebroken en een twaalftal personen gevangen genomen. U R X H a IJ H. De leden van het bestuur van hel ontbonden katholiek comité te Parijs hebben persoonlijk aan den prefect van policie het protest overhandigd, dat in de vergadering van katholieken was voorgelezen. Zij gaven hem te ken nen, dat het protest niet zoozeer tol hem, den prefect, die slechts de uil voerder is van het ministerieel besluit, als wel tot den minister van binnen- landsche zaken gerigt is. De prefect achtte het raadzaam, dal de bestuurs leden van het comité zich reglstreeks wendden tot den minister, aan wien hij alleen verantwoordelijk is. Het comité was ontbondenomdat het zich de leiding van de provinciale comité's, aangematigd en alzoo tegen de wet gehandeld had. Indien het comité zich wil verbinden, om voortaan zich van staatkunde te onthouden en zijn werkkring enkel tot Parijs uit te strekken, dan is hij, de prefect, niet tegen eene nieuwe vergunning. De leden van den {gemeenteraad te Parijs, wier aanzoek om eene bui tengewone zitting, ten einde den prelect van policie ter verantwoording te roepen over de inhechtenisnemingen na de bijeenkomst in het Chateau d'Eau, door den prefect van de Seine was afgewezenen die zich vervolgens tot den minister Jules Simon gewend hebben, zijn bij dezen niet gelukkiger geweest. De minister heeft het besluit van den prefect bekrachtigd. In den algemcenen raad van het Rhóne-departement heeft de heer Ter ver een voorstel ingediend, strekkende om de belastingschuldigen vrij te stellen van de kosten der eeredienst, die krachlens het concordaat door de gemeenten moeten worden opgebragt. Ondanks de oppositie van de regter- zijde, heeft de raad besloten dit voorstel in behandeling te nemen. De prefect protesteerde tegen de verkondigde theoriënen beriep zich op de herhaaldelijk door de regering afgelegde verklaringdat zij geen revolutionaire regering wilde zijn. Hij voegde er bij, dat ook de begrootings-commissie uit de kamer en vooral haar voorzitter, de heer Gambetta, tegen de hier verkondigde leer geprotesteerd hadden, door op de begrooting het aange vallen credict ten behoeve van de tractementcn der geestelijken te handha ven. Het voorstel is ten fine van onderzoek naar de afdeelingen verzonden. De minister van justitie heeft de voorlezingen verboden, die de heer de Cissey le Angers over het heilig houden van den Zondag dacht te hou den. De bisschop van Angers heeft zich daarover ernstig beklaagd, als zijnde eene inbreuk op de regten van het episcopaat. Prins Napoleon spreekt nu ook van zijn kant tegen, dat hij er aan gedacht zou hebben zich met zijn neef, den keizerlijken prinste verzoe nen. Hij neemt het zeer kwalijkdat men dergelijke geruchten omtrent hem verspreid heeft. Te Parijs is een geneesheer, dr. Cintrat, het slagtofler geworden van zijne pligtsvervulliiig. Na bij een aan croup lijdend kind de tracheotomie te hebben verrigt, zag hij, dat de insnijding in den hals, waardoor de patient door middel van een pijpje zoude ademhalen, door ziektestoffen ver stopt was en dat deze, zoude het kind niet stikken, moesten worden opge zogen en uitgespogen. Hij deed dit, doch, al spoedig daarna de kenteekenen der ziekte aan zich zeiven bespeurende, zond hij zijne vrouw met hare drie kleine kinderen onder een of ander voorwendsel buiten de stad. De ver- maardste geneesheeren kwamen hem te hulpe, doch na vijf dagen tijdens bezweek hij. Berigten uit Spanje melden dat zich in sommige provinciën daar te lande eene zoo groote massa sprinkhanen heeft vertoonddat men ernstig beducht is voor de gevolgen. ITALIË. Te Turijn heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een schnit, waarin zich 38 werklieden bevonden, die bezig waren met het werken aan eene brug. is gebroken, zoodat zij allen in de Po stortten. 8 dezer werklieden hebben daarbij het leven verloren. BlitTICHLAND. In den rijksdag is een schrijven van den rijks-kanselier voorgelezen, waarin hij mededeelde, dal de toestand van zijne gezondheid niet toelaat, aan de aanstaande handelingen van den rijksdag deel te nemen. De keizer heeft hem tol herstel zijner gezondheid een verlol toegestaangedurende dien tijd zal zijne plaats, wal de loopende zaken betreft, door den heer von Biilow worden vervuld. Een der leden stelde voor, dit schrijven van prins Bismarck te doen drukken en ronddeelenen het daarna lot een onderwerp van debat te maken. De president, de lieer von Forckenbcck, verwees, wat hel laatste betrof, naar eene dergelijke qtiaestie, die zich 17 Mei 1872 had voorgedaan: toen was een debat als het thans bedoelde niet gehouden; maar hij ontkende niet, dat zulk eene discussie plaats heb ben mogt. Het openbaar ministerie bij de regtbank te Inouraclau heeft de aan houding en opzending van den heer Ledochowski bevolen, uithoofde laatst genoemde door de gemelde regtbank is veroordeeld lot een gevangenisstraf van 2% jaar. De Kunjer Pozuanzki, welk blad te Posen verschijnt, deelt ten opzigte van deze aangelegenheid het volgende mede. De heer Ledochowski bevindt zich in Italië en wel te Borne. De D ilsche regering heeft zich gewend, lei-de Italiaanscheten einde le onderhandelen over de uitlevering van den heer Ledochowski. De Italiaansche regering heeft hierop toestemmend geantwoord, waarop de Paus hem een woning op het» Vaticaan heeft doen inruimen, Daar is hij buiten liet territoir der Italiaan sche regering. Te Berlijn is eene weduwe, die een winkel hield in een levendige straat, tusschen 12 en 1 ure op den middag door een roover overvallen en achter haar toonbank vermoord. De dader heeft daarop den winkel gedeel telijk geplunderd en al het voorhanden geld medegenomen. De policie geeft zich veel moeite om den onbekenden dader in handen te krijgen. - Uit Munchen meldt men dat de lieer Rosenthal aldaar, een der voor naamste Beijersche oudheidkundigenonlangs aan de Parijsche Univers eene advertentie heeft gezonden Ier aankondiging van zijn catalogus van Fransclic, Italiaansche en Latijnschc katholiek-theologische werken, welke advertentie hem is teruggezonden, onder mcdedeeling dat de kerkelijke bladen te Parijs zich onderling hebben verbonden, geen advertentiën van Duitschers te plaatsen, TURKIJE. Aan de Times wordt uit Konstantinopel gemeld dat een der leerlingen van de militaire academie, die bekend had het adres aan den Sultan le

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2