LEIOSCHf) COURANT. 1877. 1°. 87. VRIJDAG 13 APRIL. STADS-BERICHT FN. JACHT EN VISSCIISRIJ. B1NNENLANDSCIIE BERiGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars f 3.franco p. p. j3.50, m et het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's/aars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN herinner! aan hen, die zieh voor het aanstaande saizoen 187/8 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischakten, of wel van eene kostelooze rrrgunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15Jen April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des lvonings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte eil het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 12 April 1877. L v. d. BRANDELER. LEIDEN, 12 April. Bij de heden gehouden openbare aanbesteding van het verrigten van diepwerken in de stadsgrachten en het leveren en plaatsen van 10 stuks stootpalen is door hb. burgemeester en wethouders besloten die werken niet te gunnen. Van de opbrengst der tolgelden enz. aan het Zijlhek bij de Spanjaards- brug onder de gemeente Leiderdorp, waarvan de gunning bjj proces-verbaal van herverpachting den 29in Maart 1877 was aangehouden, is thans voor den tijd van 5 jaren, voor de som van ƒ2250 's jaars, pachter geworden L. van der Lubbe, koopman te Zoeterwoude. Door den minister van binncnlandsche zaken is aan L. Prott, te Uit hoorn, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoombootdienst lot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Mijdrecht, Amsterdam, l'urmerende en Leiden. Bij de Maandag en Dingsdag gehouden verkiezing van 23 gemagtigden in het kicscollegie bij de Ned. hervormde gemeente alhier zijn, naar wij vernemen, de candidaten van de kiesvereeniging //Geloof en Belijdenis" allen gekozen. Naar men verneemt is in de Leidsche duinwatermaatschappij deelgeno men voor ruim ƒ700.000. 's Lands middelen over de drie maanden dezes jaars hebben opae- gebragt 21,367.863.53%, zijnde 825,903.96 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1876. De raming bedroeg 22,347,259.29 Door de staatscommissie voor het geneeskundig examen is tot tand meester bevorderd de lieer J. E. Stark, phil. nat doctor. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte is uitgereikt aan de lib. J. F. Lacave, med. docto randus, en A. Cannegieter, gepens. officier van gezondh. 3e kl. Bij de voortzetting der examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden 5 candidaten geëxamineerd in de Engelsehe taal; 3 werden afgewe zen en 2 toegelaten, te weten de hh.: J. Ilannik, uit Rotterdam, en 11. K. A. Vosbergenuit Rralingen. Met ingang van 1 Mei aanst. wordt het telegraafkantoor op het sta tion der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Mallegat voor het algemeen verkeer gesloten. Te rekenen van denzelfden dag wordt een kantoor der bovengenoemde maatschappij, ter vervanging van dat der Ilol- landsche ijzeren spoorweg-maatschappij, voor het publiek geopend in het nieuwe station aan de Delftsche poort te Rotterdam. - Gedep. staten der provinciën hebben een aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken ontvangenom den gemeentebesturen opgaven te verzoeken, die gedep. staten in staat stellen lot beantwoording der volgende vragen van den minister: 1°. in welke gemeenten op dit oogenblik bijzon dere scholen bestaau, aan welke krachtens art. 3, derde lid, der wet van 13 Aug. 1857, van gemeentewege subsidie wordt verleend; 2n. welk het bedrag is van het aan elke school jaarlijks verleende subsidie; 3". of aan de gesubsidieerde scholen alleen gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven; in het laatste geval, welke vakken der onder k—p van art. 1 der aangehaalde wet genoemde aan die scholen worden gedoceerd 4". of de subsidiën worden verleend met het doel om der gemeente grooter kosten voor gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs te besparen, dan wel uilsluitend om een bijzondere school in stand te houden; 5°. of in elke van die gemeenten ook nicl-gesubsidieerde bijzondere scholen bestaan, zoo ja, welke; 6". aan welke personen of vereenigingen elke der gesubsidieerde scholen behoort, en hoeveel onderwijzers, onderwijzeressen en leerlingen zij op dit oogenblik telt. Den 28st'° dezer zal te Nieuwe Diep aan boord van het stoomschip Prins van Oranje scheep gaan eene afdeeling suppletietroepen, sterk 158 militairen, waaronder 8 onderofficieren, om via Suez naar Java te vertrek ken. liet bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der infanterie J. U. Dockljeer. De voordragt ter benoeming van een hoofdonderwijzer aan dc tus- schenschool te Gouda bestaat uit de hh. 11. M. Hubrechtse, te Leiden; P. C. Schriek, te Gouda; D J. Everts, te Delft; C. N. Kloppert, te Botterdam; L. Verhoog, te Nootdorp, en A. S. Mink, te 's Gravenhage. Het ramtorcnschip Schorpioen is naar Ameland gestoomd, om op die hoogte toezigt te houden op de visscherij, uithoofde de Nederlandsche vis- schers voortdurend klagen over de baldadigheden der Engelsehe visschers, die hunne netten beschadigen en nu en dan de visch medenemen. De jaarlijk.-che vergadering van moderne theologen werd eergisteren te Amsterdam gehouden onder voorzitting van den heer dr. L. H. Slote- makcr. De heer Martinet gaf een uitvoerig referaat over de reorganisatie van het middelbaar godsdienst-onderwijs, waarover vervolgens ook nog ecnige andere leden het woord voerden. De heer d'. W. C. van Manen droeg een concept-adres aan de tweede kamer der staten-generaal voor, waarin deze verzocht wordt het wets-ontwerp op het lager onderwijs zóó aan te vullendal de onderwijzers verpligt worden de godsdienstige begin selen bij hun onderrigt niet uit het oog te verliezen en slechts zij tot het geven van onderwijs worden toegelaten, die op de een of andere wijs hun achting voor de godsdienst getoond hebben. Een uitvoerig debat volgde hierop. Velen erkenden het wcnschelijke der godsdienstige strekking van het lager onderwijs, doch de meerderheid achtte het gevaarlijk een nieuw woord in de wet te brengen, dat een twistappel zou kunnen worden, en meenden, dat de godsdienstige gezindheid der onderwijzers een zaak was, die de wet onmogelijk kan eischen of waarborgen. Bij de voortzelling der vergadering op gisteren werden, onder leiding van het in October II. benoemd comité, de verschillende quaesties behandeld, waartoe de crisis der Ned. herv. kerk aanleiding heelt gegeven. Aangenomen werd het voorstel van den heer Modderman: De vergadering van moderne professoren en predikanten, kennis genomen hebbende van het antwoord der synodale commissie; gehoord verschillende voorstellen ter tafel gebragt, besluit: de verklaring af (e leggen van ernstig te volharden bij hetgeen in vroegere adressen aan de synode is uitgesproken. En voorts op dit oogen blik in afwachting van het besluit der synode geen verdere stappen te doen. De vreemdelingen, die te Amsterdam als leden van de jury der bloemen tentoonstelling vertoeven, en de leden der hoofd- en andere commissiën voor die tentoonstelling, zijn Dingsdag avond feestelijk in Felix Meritisontvangen. Het bestuur van Felix had de lokalen welwillend beschikbaar gesteld, op verzoek van eenige aanzienlijke ingezetenen uit dc hoofdstad, en van negen uur lot na middernacht bewoog zich een groote rrenigle dames en heeren door de zalen. In de groote concertzaal gaf de muziek der Amsterdamsche schutterij een concert en in de bovenzaal werd door de hh. Joseph Cramer, VVedetneijer en Louis Schmidt kamermuziek ten gehoore gebragt. Z. li. If. prins Hendrik en prins Alexander woonden gedurende geruimen lijd het feest bij. Z. K. 11. prins Alexander nam ook deel aan het geïmproviseerde bal, dat na de muziekuitvoeringen plaats had. Z. M. de koning is. volgens het Hbl.bekroond met den eersten prijs voor de Azalea's en Z. Ii. II. prins Hendrik .met dien voor de Agaves. Omtrent de audiëntie, gisteren door Z. M. den koning aan den Am- sterdamschen gemeenteraad gegeven, deelt het llbl. hel volgende mede: De burgemeester wees in zijne toespraak op de belangrijke uitbreiding der stad, op de nieuwe werken, welke ten behoeve van den handel in aanleg zijn, en in verband daarmede op de bevredigende omstandigheiddat schepen van 57 dM. diepgang met gewenscht gevolg gebruik maken van het Noordzee kanaal. Meer dan ooit bleef zich echter nog altijd de behoefte doen gevoe len aan eene verbinding te water met Duitschland, zoodat luj het kanaal

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1